Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Angalan είπε

Κιτα και εμένα μου φάνηκε παράξενο αλλά τώρα που έκανα format και δεν ενεργοποίησα τα windows δουλέυουν ολλα σωστά...δεν ξέρω από τι ήταν... αλλά αν λυθεί το πρόβλημα δεν με πειράζει από το τι ήταν...

Δηλαδή μετά από restart δεν σου γράφει το trim "never run"; Αν πραγματικά δεν έχεις το πρόβλημα μετά το format να κάνω και εγώ ένα...

Η ενεργοποίηση των Windows δεν έχει σίγουρα να κάνει κάτι με το πρόβλημα. Είναι ένα γνωστό bug που το έχουν γράψει όλα τα σχετικά site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To θεμα ειναι να κανει το trim πανω στην βδομαδα και καθε βδομαδα. Αν δεν το κανει , το προβλημα υπαρχει. Και υπαρχει γιατι πριν λιγο που τσεκαρα χωρις να εχω ασχοληθει εδω και κατι μηνες με το θεμα αυτο , το trim δεν ειχε τρεξει ποτε. Τελευταια εκδοση windows 10 προφανως τρεχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά χρειάζεται να κάνουμε trim συχνά; Τι είναι καλύτερο για την υγεία του ssd? Ο δικός μου ο nvme adata έπεσε στο 99% και τον έχω 3 μήνες, είναι φυσιολογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Γενικά χρειάζεται να κάνουμε trim συχνά; Τι είναι καλύτερο για την υγεία του ssd? Ο δικός μου ο nvme adata έπεσε στο 99% και τον έχω 3 μήνες, είναι φυσιολογικό; 

To trim εβδομαδιαιως αν τρεχει ειναι κομπλε. Δεν ειναι οτι αν το κανεις συχνοτερα θα παθει κατι ο δισκος. Καποιοι παλιοι (απο τα πρωτα μοντελα με συγκεκριμενα chipsets) ισως ειχαν προβλημα με το καθημερινο/συνεχες trimming . Πλεον ολοι οι ssd δεν εχουν τετοια θεματα αλλα ειναι λιγο υπερβολη ... μια φορα την εβδομαδα ειναι καλα.
Το καλυτερο με την υγεια του ssd ειναι να μην γραφει πολλα δεδομενα...γιατι το ποσα δεδομενα μπορει να γραψει ειναι συγκεκριμενα , και παει αναλογα την μαρκα/μοντελο. Αλλα απο ενα σημειο και μετα αρχιζει η κατηφορα της υγειας του.
Για να εχουμε ταξη μεγεθους , τα total read/writes ειναι καποιες εκατονταδες Terabytes.  Καποιοι κανανε τεστς σε καποιους δισκους.. αρχισαν να κλαταρουν μετα τα 700ΤΒ , καποιοι ακουμπησαν τα 1-2PB (petabytes). Και ολα αυτα πριν 3-4 χρονια. Ισως οι πιο συγχρονοι ssd να πιανουν ακομα περισσοτερα read/writes. Εν ολιγοις πρωτα θα αλλαξουμε πλανητη και μετα θα πεθανουν οι ssd μας :)
 

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εμένα ο 970 ο Samsung βεβαίως βεβαίως πήγε στο 97% σε ένα χρόνο και 3 μήνες..

Mε ποιο προγραμμα τσεκαρετε την υγεια του ? Εχω samsung nvme ssd πανω σε sansung 960 driver ( γιατι αποδιδει καλυτερα με αυτον :) - ο default απο τα windows/laptop driver ειχε χαμηλοτερη αποδοση ) και :
1. Το samsung magician δεν αναφερει στοιχεια για τον δισκο.
2. Το crystal disk info , αναφερει υγεια 100%.
3. Το hwinfo αναφερει υγεια 89%.

Με λιγα λογια δεν μπορω να βγαλω ακρη τι ακριβως ισχυει. Στο μονο που συμφωνουν ολα ειναι στα total read/writes που ειναι περιπου 18k GB  , περιπου 17,5 ΤΒ. Αρα θελω να πιστευω οτι εχει ψωμια ακομα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mphxths είπε

To trim εβδομαδιαιως αν τρεχει ειναι κομπλε. Δεν ειναι οτι αν το κανεις συχνοτερα θα παθει κατι ο δισκος. Καποιοι παλιοι (απο τα πρωτα μοντελα με συγκεκριμενα chipsets) ισως ειχαν προβλημα με το καθημερινο/συνεχες trimming . Πλεον ολοι οι ssd δεν εχουν τετοια θεματα αλλα ειναι λιγο υπερβολη ... μια φορα την εβδομαδα ειναι καλα.
Το καλυτερο με την υγεια του ssd ειναι να μην γραφει πολλα δεδομενα...γιατι το ποσα δεδομενα μπορει να γραψει ειναι συγκεκριμενα , και παει αναλογα την μαρκα/μοντελο. Αλλα απο ενα σημειο και μετα αρχιζει η κατηφορα της υγειας του.
Για να εχουμε ταξη μεγεθους , τα total read/writes ειναι καποιες εκατονταδες Terabytes.  Καποιοι κανανε τεστς σε καποιους δισκους.. αρχισαν να κλαταρουν μετα τα 700ΤΒ , καποιοι ακουμπησαν τα 1-2PB (petabytes). Και ολα αυτα πριν 3-4 χρονια. Ισως οι πιο συγχρονοι ssd να πιανουν ακομα περισσοτερα read/writes. Εν ολιγοις πρωτα θα αλλαξουμε πλανητη και μετα θα πεθανουν οι ssd μας :)
 

Mε ποιο προγραμμα τσεκαρετε την υγεια του ? Εχω samsung nvme ssd πανω σε sansung 960 driver ( γιατι αποδιδει καλυτερα με αυτον :) - ο default απο τα windows/laptop driver ειχε χαμηλοτερη αποδοση ) και :
1. Το samsung magician δεν αναφερει στοιχεια για τον δισκο.
2. Το crystal disk info , αναφερει υγεια 100%.
3. Το hwinfo αναφερει υγεια 89%.

Με λιγα λογια δεν μπορω να βγαλω ακρη τι ακριβως ισχυει. Στο μονο που συμφωνουν ολα ειναι στα total read/writes που ειναι περιπου 18k GB  , περιπου 17,5 ΤΒ. Αρα θελω να πιστευω οτι εχει ψωμια ακομα...

Με Sentinel τσεκάρω κι εγώ υγεία. Πάντως έχω την υποψία ότι τον "δάγκωσε" λίγο το Microsoft Flight Simulator που ήθελε κοντά στα 150GB. Και είναι τόσο τραγικός ο launcher του που ενώ το είχα αφήσει να κατεβάζει και την μία σταματούσε, την άλλη άρχιζε, τη μία έκανε αποσυμπίεση, την άλλη κατέβαζε κτλ κάποια στιγμή γύρω στα μισά μου κράσαρε και το pc και έκανε restart. Και η πλάκα είναι ότι δεν έπαιζε κιόλας, είχε bugαρει οπότε το έκανα uninstall.

Την επόμενη μέρα είδα 99% υγεία, αλλά μπορεί να έτυχε κιόλας. Τώρα δεν το ξαναβάζω, θα το αφήσω να στρώσει πρώτα με κάνα update. Κι επειδή είναι app απ' το store τα ηλίθια τα windows δεν σε αφήνουν να επιλέξεις συγκεκριμένο φάκελο σε κάποιον HDD, μόνο root μπορείς και πάει και δημιουργεί φακέλους όπως Program Files και κάτι Temp και πίτσες μπλε και δεν θέλω να έχω σαβούρα μαζί με τα υπόλοιπα αρχεία μου.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Με Sentinel τσεκάρω κι εγώ υγεία.

100% τον βγαζει τον δικο μου το sentinel. Τι να πω. Μεχρι τωρα δυο τον βγαζουν 100% και ενα 89%. Θα παρω τον μεσο ορο μου φαινεται :) Στην τελικη μπορει καποιος να κοιταει τα συνολικα read/writes για να εχει περιπου μια εικονα που βρισκεται.
Γενικως παντως οι SSDs δεν ειναι για αποθηκη. Για εγκαταστασεις μεγαλων αρχειων/προγραμματων/παιχνιδιων. Που οταν θα φορτωνουν θα γραφουν και θα σβηνουν προσωρινα αρχεια συνεχως.
Βεβαια η υγεια τους αρχιζει να ανησυχει οταν θα εχουν γραψει εκατονταδες terabytes. Δεν ειναι οτι πρεπει να ανησυχουμε και τοσο πολυ , τοσο νωρις. Ειδικα καλες μαρκες και μεγαλες χωρητικοτητες SSDs εχουν μεγαλη ανοχη πλεον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

91% το βγαζει σε μενα αλλα παει αναλογικα με ποσες εγγραφες εχουμε κανει στο ssd. Ο καθε ssd εχει την δικη του μετρηση. 3 χρονια κλεινω τον Δεκεμβριο και δεν εχω δει καποια πτωση αποδοσης. 

 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα ένα blue screen σήμερα το πρωί όταν τον άνοιξα με MEMORY MANAGEMENT. Ο CPU είναι stock, μόνο η RAM είναι 3200 με σφιχτά timings που όμως δεν είχαν δημιουργήσει θέμα ποτέ. Έκανα ένα check μνήμη και ssd και μια χαρά, κανένα error. Ο έλεγχος για corrupted files έβγαλε κάποια όμως και τα διόρθωσε. Μάλλον για αυτό ήταν. Το θέμα είναι πώς έγιναν corrupted; Είχα κάνει format πριν καμιά βδομάδα πάνω κάτω. Το μόνο που συνέβη ήταν ένα restart ενώ έπαιζα Origins λογικά από το uv που είχα κάνει στην GPU. Λέτε αυτό να έκανε corrupt κάποια αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, yiannis1991 said:

Έφαγα ένα blue screen σήμερα το πρωί όταν τον άνοιξα με MEMORY MANAGEMENT. Ο CPU είναι stock, μόνο η RAM είναι 3200 με σφιχτά timings που όμως δεν είχαν δημιουργήσει θέμα ποτέ. Έκανα ένα check μνήμη και ssd και μια χαρά, κανένα error. Ο έλεγχος για corrupted files έβγαλε κάποια όμως και τα διόρθωσε. Μάλλον για αυτό ήταν. Το θέμα είναι πώς έγιναν corrupted; Είχα κάνει format πριν καμιά βδομάδα πάνω κάτω. Το μόνο που συνέβη ήταν ένα restart ενώ έπαιζα Origins λογικά από το uv που είχα κάνει στην GPU. Λέτε αυτό να έκανε corrupt κάποια αρχεία;

Δές στο CBS.LOG ποιο αρχείο ήτανε corrupted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική ερώτηση:

Σύστημα 3ετίας (το δικό μου, Χ370, R1700, V56) με τα τελευταία 10ρια, για ποιό λόγο δεν βλέπει την τηλεόραση ασύρματα για project εκεί, ενώ τη βλέπει κανονικά ο DLNA server που τρέχω από το ίδιο σύστημα, αλλά και τα win μπορούν να κάνουν "cast to" videos?

Ιδέες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Η Σύμβαση παροχής υπηρεσιών έγινε ακόμη πιο σαφής

Γεια σας,

Λαμβάνετε αυτό το email επειδή ενημερώνουμε τη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft, η οποία ισχύει για ένα ή περισσότερα προϊόντα ή υπηρεσίες της Microsoft που χρησιμοποιείτε. Αυτές οι ενημερώσεις πραγματοποιούνται για να διασαφηνιστούν οι όροι μας και να εξασφαλιστεί ότι παραμένουν κατανοητοί, καθώς και για να καλύψουν νέα προϊόντα, υπηρεσίες και δυνατότητες της Microsoft.
Η Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft είναι μια σύμβαση ανάμεσα σε εσάς και τη Microsoft (ή μία από τις συγγενείς εταιρείες της), η οποία διέπει τη χρήση των online προϊόντων και υπηρεσιών για καταναλωτές της Microsoft.
Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρη τη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft εδώ. Μπορείτε, επίσης, να μάθετε περισσότερα σχετικά με αυτές τις ενημερώσεις στη σελίδα Συνήθων ερωτήσεων εδώ, ενώ συμπεριλαμβάνεται και μια σύνοψη των πιο αξιοσημείωτων αλλαγών. Οι ενημερώσεις στη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft θα ισχύουν από την 1η Οκτωβρίου 2020. Αν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τα προϊόντα και τις υπηρεσίες μας την ή μετά την 1η Οκτωβρίου 2020, αποδέχεστε την ενημερωμένη Σύμβαση παροχής υπηρεσιών της Microsoft.
Εάν δεν συμφωνείτε, μπορείτε να επιλέξετε να διακόψετε τη χρήση των προϊόντων και των υπηρεσιών και να κλείσετε τον λογαριασμό σας Microsoft πριν από την έναρξη ισχύος αυτών των όρων. Εάν είστε γονέας ή κηδεμόνας, είστε υπεύθυνος για τη χρήση των προϊόντων και των υπηρεσιών της Microsoft εκ μέρους του παιδιού ή του εφήβου, συμπεριλαμβανομένων των αγορών.
Σας ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της Microsoft. 

 

Κανεις με ms account που να ελαβε ενα τετοιο email αυτες τις μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...