Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, accipio είπε

Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι, η αποτυχία επιμένει.

Το τελευταίο που μπορείς να δοκιμάσεις, πότε δεν ξέρεις μπορεί κάποιο από τα προγράμματα σου να εμποδίζει την ολοκλήρωση της εγκατάστασης, είναι να δοκιμάσεις να μπεις σε λειτουργεία Clean Boot. Είναι απλή και δεν διατρέχεις κανένα κίνδυνο αν ολοκληρώσεις σωστά τα βήματα. Κατά προτίμηση χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ και εγκατάσταση με το offline πακέτο εγκατάστασης που έχεις κατεβάσει.

Εδώ οι οδηγίες: https://support.microsoft.com/en-us/topic/how-to-perform-a-clean-boot-in-windows-da2f9573-6eec-00ad-2f8a-a97a1807f3dd

Αν δεν βγάλεις άκρη ούτε με αυτό, επειδή δεν θέλεις να προχωρήσεις σε format απ'ότι έχω καταλάβει για τα προγράμματα και τα αρχεία σου, αυτό που θα έκανα προσωπικά θα ήταν να πάρω ένα backup του λειτουργικού, προσωπικά χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το Acronis σε USB Bootable και θα δοκίμαζα να κάνω ένα Reset του λειτουργικού με την δυνατότητα διατήρησης των αρχείων και προγραμμάτων που δίνουν τα Windows.
Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε την συγκεκριμένη δυνατότητα γιατί όταν μπαίνω στην διαδικασία αυτή προτιμώ να κάνω κανονικό format, αλλά στην δική σου περίπτωση αυτό θα έκανα.
Σε κάθε περίπτωση πέρα από το απαραίτητο backup θα κρατούσα χρήσιμα δεδομένα αποθηκευμένα και αλλού, πέρα από το backup!!
Αυτά. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά ακόμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη δοκιμάσει το Clean Boot, δεν πέτυχε.
Το Reset δεν το κάνω γιατί θα χάσω τις εφαρμογές.
Έχω ένα image που το δημιούργησα περίπου 10 ημέρες πριν από το τελευταίο Windows update αλλά και να το χρησιμοποιήσω, δεν βλέπω πώς θα μπορούσα να αποφύγω την αποτυχία του συγκεκριμένου patch.
Θα δω τι θα κάνω. Προς το παρόν θα το αφήσω έτσι και βλέπουμε. Ελπίζω μόνο τα μελλοντικά Windows updates να εγκαθίστανται κανονικά. Αν όχι, ίσως πρέπει να το πάρω απόφαση και να κάνω φορμάτ ύστερα από 12 χρόνια.
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις με παλια ασυρματη καρτα της intel που να του παιζει στα 10? Ειχα κραξει παλιοτερα intel και ms για τον driver μιας intel centrino n 1030 που απλα καθιστα αχρηστη την καρτα.

Αναφορά σε κείμενο

Απ' οτι φαινεται, η ιδια η intel σταματησε την υποστηριξη για τη συγκεκριμενη καρτα, δεν εβγαλε καν driver για τα 10 και ο μονος driver που υπαρχει για αυτη ειναι αυτος που εχει το λειτουργικο απο τη μανα του. Δεν μπαινει αλλος γιατι "το καλυτερο προγραμμα οδηγησης για τη συσκευη σας ειναι ηδη εγκατεστημενο".
Hardware support my ass δηλαδη.

Η συγκεκριμενη ειχε hwid 8086:008b.
Θελω να βαλω 10 σε ενα παλιο λαπτοπ (dell n5110) και εχει την ιδια καρτα με παρομοιο hwid (8086:008a).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να κατεβάσω μια εφαρμογή και μου βγάζει το παρακάτω παράθυρο με κωδικό σφάλματος 0X00000005. Δοκίμασα και με άλλες εφαρμογές π.χ. Netflix και έκανε τα ίδια. Τρέχω την 21H1.

Spoiler

156640767_(97).png.89c57fd00ff620d0f990d21260b4e901.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Προσπαθώ να κατεβάσω μια εφαρμογή και μου βγάζει το παρακάτω παράθυρο με κωδικό σφάλματος 0X00000005. Δοκίμασα και με άλλες εφαρμογές π.χ. Netflix και έκανε τα ίδια. Τρέχω την 21H1.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω -ίσως φανεί χρήσιμο σε όποιον έχει παρόμοιο θέμα- ότι έλυσα το δικό μου πρόβλημα, στο οποίο αναφέρομαι λίγες αναρτήσεις πριν, με τη μέθοδο της επανεγκατάστασης των Windows μέσω του Media Creation Tool της Microsoft (Άμεση αναβάθμιση αυτού του υπολογιστή). Άργησε αρκετά η διαδικασία αλλά πέτυχε και πλέον τα Windows είναι ενημερωμένα και με την επίμαχη ενημέρωση (KB5010342).
Επέλεξα αυτή τη λύση γιατί και μία άλλη ενημέρωση που επέλεξα να εγκατασταθεί (η προαιρετική KB5010415), παρόλο που η διαδικασία ολοκληρωνόταν και φαινόταν εγκατεστημένη, σε επόμενο έλεγχο φαινόταν ως μη εγκατεστημένη (!) και με σφάλμα στην εγκατάσταση - κάτι που πιστεύω ότι υποδείκνυε κάποιο βαθύτερο, όχι εύκολα ανιχνεύσιμο σφάλμα στα Windows.
Τώρα φαίνεται πως όλα είναι εντάξει, και ελπίζω να παραμείνουν έτσι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@1ns0mn1aΛύθηκε το θέμα με τα βήματα όπως στο βίντεο.

Spoiler

Και μια φορά που λειτούργησε το βίντεο! Συνήθως τα ακολουθώ βήμα-βημα και βγαίνει error.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια παρατηρω οτι παρολο που κλεινω το pc, το uptime του επεξεργαστη μεσα στο task manager λειτουργει κανονικα. εχει καποια επιπτωση; τι ειναι καλυτερο για το performance? 

να το κλεισω η να το αφησω ως εχει; αν πρεπει να κλεισει πως το κανω disable?

ευχαριστωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

παιδια παρατηρω οτι παρολο που κλεινω το pc, το uptime του επεξεργαστη μεσα στο task manager λειτουργει κανονικα. εχει καποια επιπτωση; τι ειναι καλυτερο για το performance? 

να το κλεισω η να το αφησω ως εχει; αν πρεπει να κλεισει πως το κανω disable?

ευχαριστωωω

Μήπως αντί για τερματισμό το βάζεις σε αναμονή; Επίσης απενεργοποίησε την γρήγορη εκκίνηση (fast startup).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gokuthelegend said:

Μήπως αντί για τερματισμό το βάζεις σε αναμονή; Επίσης απενεργοποίησε την γρήγορη εκκίνηση (fast startup).

οχι αφου παταω απο την το start menu το shut down. το fast startup πως απενεργοποιειται;

ακομα δεν μου πες (αν γνωριζεις) εχει επιπτωση στο performance που ειναι τοσες μερες σε uptime? + αυτο σημαινει οτι συνεχιζει να καιει ρευμα;

 

λοιπον το απενεργοποιησα το fast startup - το βρηκα...

αλλα γενικοτερα για το κομματι performance και ρευματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

οχι αφου παταω απο την το start menu το shut down. το fast startup πως απενεργοποιειται;

ακομα δεν μου πες (αν γνωριζεις) εχει επιπτωση στο performance που ειναι τοσες μερες σε uptime? + αυτο σημαινει οτι συνεχιζει να καιει ρευμα;

 

λοιπον το απενεργοποιησα το fast startup - το βρηκα...

αλλα γενικοτερα για το κομματι performance και ρευματος;

Αφότου απενεργοποίησες το fast startup, ο μετρητής πλέον μηδενίζει κάθε φορά που απενεργοποιείς τον υπολογιστή; Το τσέκαρες; Στο fast startup (που δουλεύει παρόμοια όπως και η αναμονή, παίζει να είναι και το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετική ονομασία), δεν τερματίζονται πλήρως οι διεργασίες, ώστε στην επόμενη ενεργοποίηση να φορτώνει ποιο γρήγορα ο υπολογιστής, οπότε ναι, με τον καιρό μπορεί να χειροτερεύει γιατί στην ουσία κάποιες διεργασίες συνεχίζουν να τρέχουν.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gokuthelegend said:

Αφότου απενεργοποίησες το fast startup, ο μετρητής πλέον μηδενίζει κάθε φορά που απενεργοποιείς τον υπολογιστή; Το τσέκαρες; Στο fast startup (που δουλεύει παρόμοια όπως και η αναμονή, παίζει να είναι και το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετική ονομασία), δεν τερματίζονται πλήρως οι διεργασίες, ώστε στην επόμενη ενεργοποίηση να φορτώνει ποιο γρήγορα ο υπολογιστής, οπότε ναι, με τον καιρό μπορεί να χειροτερεύει γιατί στην ουσία κάποιες διεργασίες συνεχίζουν να τρέχουν.

κατανοητο εγινε σε ευχαριστω. Ναι το τσεκαρα τωρα που τον ανοιξα και μηδενισε.. θα το τσεκαρω αυτες τις μερες και αν προκυψει κατι θα επανελθω. σε ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα κι΄εγώ μετά από χρόνια τα win 10...

Με τις πατεντιές που έκανα να περάσω τα 10, έκανα κατά λάθος clean τον έναν δίσκο γιά να τον κάνω gpt. Αχρηστο το Easeus. Τα επανέφερε όλα διαλυμένα. Φυσικά, σημαντικά αρxεία τα είχα backup

Πάω να κάνω να έχω dual boot και τα win 7...και στα 7 δεν έχω mouse. Γνωστό και άλυτο πρβλμ απ' ό,τι είδα στο google

Δεν βλέπουν τα 7 τα usb. Το keyboard που είναι ps2 , το βλέπουν. Ξερει κανενας γκουρου εδώ την λύση και αν υπάρχει; Ούτε drivers μπορώ να βρώ και να περάσω, ούτε τπτ. Οπότε, άχρηστα τα 7 άμα έχεις τα 10

Οι εντυπώσεις μου; Ερωτας τα 7 και ποτέ δεν μου κόλλησαν. Αν δεν ζήταγαν 10άρια μερικά games, δεν θα τα έβαζα. Στο τσάκ είμαι να γυρίσω στα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Coscas είπε

Πάω να κάνω να έχω dual boot και τα win 7...και στα 7 δεν έχω mouse. Γνωστό και άλυτο πρβλμ απ' ό,τι είδα στο google

Δεν βλέπουν τα 7 τα usb. ....

αν είχες usb πριν με μονα τους τα win7 έπρεπε να εχεις και στο dual,  βαλε το link που λέει για το αλυτο πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...