Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Στο συστημα του φιλου μου (το τερας με το threadripper που ειχα αναφερει πριν 1-2 μηνες) πετιεται μια bsod τη μερα (περιπου) και θελω να βρω τι φταιει. Εβαλα λοιπον το bluescreenview και βλεπω οτι εχει μολις 4 entries, ενα απο χτες, ενα απο μια βδομαδα πριν, ενα απο 15 μερες πριν και ενα απο 20 μερες πριν! Που ειναι τα υπολοιπα?

Αυτο ειναι το ενα περιεργο, το αλλο περιεργο ειναι πως καθε bsod εχει και διαφορετικο κωδικο σφαλματος. Επειδη πηγε στη ram του το μυαλο μου, του εκανα ενα memtest, που πηρε 2 ολοκληρες ωρες να κανει ΕΝΑ pass στα 32gb που εχει, αλλα βγηκε καθαρο.

Δεν χρησιμοποιει καποιο cleaner που να διαγραφει αρχεια, οποτε δεν παιζει να διεγραψε κατι τα dumps που θελει το bluescreenview και δεν κανει overclocking.

Σε αυτό ξεκινάς από τα βασικά, νεότερο bios, reset και βάζεις ασφαλή settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το bios ειναι εντελως στοκ, εκτος απο το secure boot που ειναι απενεργοποιημενο απο τοτε που εκκινησε πρωτη φορα. Αν κανω reset, θα ενεργοποιηθει το secure boot, τα windows δεν θα εκκινουν και θα πρεπει να το ξανακλεισω. Το ειχα κανει αυτο την προηγουμενη φορα και ξερω.

Επισης, δεν υπαρχει νεοτερο bios για τη συγκεκριμενη μητρικη εδω και τουλαχιστον 1 χρονο. Το τελευταιο εχει περαστει ηδη. Θα κοιταξω για τα αλλα.

Θα τσεκαρω αυτο με τις μνημες. Αλλο τροφοδοτικο, ικανο να τροφοδοτησει αυτο το θηριο δεν υπαρχει προχειρο.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το bios ειναι εντελως στοκ, εκτος απο το secure boot που ειναι απενεργοποιημενο απο τοτε που εκκινησε πρωτη φορα. Αν κανω reset, θα ενεργοποιηθει το secure boot, τα windows δεν θα εκκινουν και θα πρεπει να το ξανακλεισω. Το ειχα κανει αυτο την προηγουμενη φορα και ξερω.

Επισης, δεν υπαρχει νεοτερο bios για τη συγκεκριμενη μητρικη εδω και τουλαχιστον 1 χρονο. Το τελευταιο εχει περαστει ηδη. Θα κοιταξω για τα αλλα.

Θα τσεκαρω αυτο με τις μνημες. Αλλο τροφοδοτικο, ικανο να τροφοδοτησει αυτο το θηριο δεν υπαρχει προχειρο.

Κάτι δεν έχει γίνει από την αρχή σωστά τότε, σε μένα όλα τα pc παίζουν μια χαρά αν ανοίγω/κλείνω το secure boot. Μόνο το fTPM κάνει "νερά" γιατί θέλει πάλι decrypt το bitlocker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fousekos
Στο παραθυρο του windows update θα εχει μια προαιρετικη ενημερωση με ονομα "preview update blablabla" (ή "προεπισκοπιση ενημερωσης blablabla" αν εισαι σε ελληνικα windows). Αυτη εννοει.

@comfuzio
Αν ειχες ενεργο το secure boot οταν εκανες εγκατασταση των windows, αυτα θα εκκινησουν ακομα και αν το κλεισεις. Το αναποδο ομως δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το αναποδο ομως δεν γινεται.

Κι όμως! Εγώ το ενεργοποίησα μία βδομάδα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου εδινα προσβαση μεσω teamviewer για να το κανεις και στο θηριο, αν θεωρεις οτι μπορεις να το καταφερεις, αλλα δεν γινεται να αλλαχτει κατι τετοιο μεσα απο remote desktop καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ευχαριστώ για την πρόταση/ εμπιστοσύνη, αλλά δεν (νομίζω ότι) μπορώ να αναλάβω τέτοια ευθύνη.

Στη δική μου μητρική (της υπογραφής) έβγαζε το παρακάτω μήνυμα και πήγα στο σημείο που υποδείκνυε, έκανα την διαδικασία και μετά ενεργοποίησα το Secure boot (τώρα με αυτή την κίνηση αν τρύπησα την ασφάλεια που υποτίθεται ενεργοποίησα δεν ξέρω...)

MSI_SnapShot.jpg.c47cc049928427a052e69bd4e8044e16.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μπορω να κανω σε μια εγκατασταση 21h2 που εχει ολες τις ενημερωσεις μεχρι τον Ιουνιο (.1766) αλλα βγαζει bsod οταν παει να περασει αυτη του Ιουλιου και κανει rollback? Εκανα ηδη sfc scannnow και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα.
Θεωρω πως η συγκεκριμενη μισοπερασμενη ενημερωση ευθυνεται για ενα σφαλμα 0x8000ffff που πεταει σε ορισμενες εφαρμογες.

Iso με τα updates του Ιουλιου, ωστε να κανω "ενημερωση" (σε εισαγωγικα, γιατι δεν ειναι ενημερωση κανονικα αλλα νεα εγκατασταση με keep your files) δεν εχω προχειρο.

---edit

Περασε επιτελους το update του Ιουλιου, με την 4η ή την 5η φορα, αλλα το σφαλμα συνεχιζει να πετιεται.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νέο build έχει περασμένα τα Windows 10 home. Να αφήσω αυτά και να αγοράσω ένα κλειδί? 

Άν αγοράσω κλειδί για pro και μέσω των Windows πάω upgrade your edition of windows - βάλω το κλειδί και κάνει ενεργοποίηση και αναβάθμιση σε pro είναι σωστή η διαδικασία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ronnie79 είπε

Άν αγοράσω κλειδί για pro και μέσω των Windows πάω upgrade your edition of windows - βάλω το κλειδί και κάνει ενεργοποίηση και αναβάθμιση σε pro είναι σωστή η διαδικασία?

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καινούργιο pc που έκανα πριν 10 μήνες με αυθεντικά windows 10 pro έχω το έξης θέμα! Από την αρχη είχα θέμα με το taskbar! Δηλαδή κάποιες φορές στο άνοιγμα του υπολογιστή η taskbar τρώει κόλλημα και δεν δουλεύει και απλά δείχνει να φορτώνει στο βελάκι! Η μόνη λύση που έχω βρει είναι ctrl+alt+del και sign out έτσι ώστε είτε να κάνω restart το pc από εκεί είτε να ξανά συνδεθώ με το pin! Το θέμα είναι ότι το κάνει αρκετά σπάνια και δεν μπορώ να βρω από που προέρχεται το πρόβλημα! Δηλαδή μπορεί να περάσει ένας μήνας και βάλε και να μην γίνει καθόλου αλλά μπορεί και μέσα σε 1 βδομάδα να φάει σκαλωμα 2-3 φορές! Καμία ιδέα τι μπορεί να το προκαλεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 6:43 ΜΜ, jim_p είπε

Fido: Full ISO Download Script (for Windows retail ISOs)
https://github.com/pbatard/Fido/

Περισσοτερες πληροφοριες στο πολυ καλο description που εχει γραψει ο τυπος.

Fido τελος για τα iso των windows επειδη η ms, που ως γνωστον αγαπα το opensource, αλλαξε τους σερβερ τις για να αποτρεψει κατι τετοιο. Ελπιζω να μην παρουν σειρα και αλλα παρομοια εργαλεια.
https://github.com/pbatard/Fido/releases/tag/v1.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...