Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τον περασα, γιατι με τη χειροκινητη εγκατασταση απο τον device manager δεν βρηκε οτι μεσα εκει (= στο φακελο της αποσυμπιεσης) υπαρχει driver που να του κανει.

Bt και wifi δεν εχει, εινια εξτρα και δεν χρειαζονται στον κατοχο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επισης, τι boost θεωρεις οτι θα ωφελουσε σε συστημα με 12c/24t, 32gb ram, 2 * samsung pro m2 (εναν για το λειτουργικο και εναν για κατι vm) και rx580? Εινια σαν να λες οτι εχω μια φερραρι και θα παω να την βελτιωσω για να κερδισω +10χλμ τελικη :P

Εχω δει και χειρότερα από σχετικούς και μη, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι έκανε κάτι σκόπιμα, πιο πιθανό το κόβω να έτρεξε κάποιο debloater που έκανε παραπάνω απ'αυτά που υπόσχεται (και τα έκανε και λάθος).

  

3 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δεν τον περασα, γιατι με τη χειροκινητη εγκατασταση απο τον device manager δεν βρηκε οτι μεσα εκει (= στο φακελο της αποσυμπιεσης) υπαρχει driver που να του κανει.

Κακώς, Imho. Σε Intel chipset πάντα INF "drivers" και ένα restart. Αλλωστε όπως είδες, το δίνει και η ίδια η AsRock.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αφου δεν τον εβρισκε ο device manager (ή δεν του αρεσε) που του τον εδινα κυριολεκτικα στο πιατο, πως θα του εκανα εγκατασταση?

Βρε! Δες πας απο το device manager, τρέχεις το .exe που εχει μέσα στο INF(10.1.18634.8254_Public).zip
image.png.d4fa0b876b843c58a61934473c013f77.png

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ξεκιναω παντα απο τον device manager επειδη δεν θελω να βαζω μαζι και το bloat που σερνει η σαπια εφαρμογη του εκαστοτε κατασκευαστη. Αυτο ακριβως κανει και η εφαρμογη ευρεσης drivers που χρησιμοποιω.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ξέρω γιατί συζητάμε τα αυτονόητα. Αν δεν υπάρχουν τα σωστά inf/cat , δεν μπορεί να δει σωστά τα υπόλοιπα περιφερειακά υποσυστήματα. Ο απλός δρόμος είναι: Βάζεις chipset driver --> restart --> βρίσκει ό,τι βρίσκει --> restart --> πας στο device manager και περνάς τελευταίους drivers με τον τρόπο που λες, χωρίς ...bloatware.

Υπάρχει βέβαια και ο δρόμος του μεταξιού, ο μακρύς και φιλοσοφημένος. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που περιγραφεις λεω παραπανω οτι εκανα, για ολες τις συσκευες που ειχανε θαυμαστικο στον device manager, και δεν του εκανε κανενα inf/cat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jim_p είπε

Ενα ανεκδοτο με τιτλο "τα windows βρισκουν αυτοματα driver για οποιαδηποτε συσκευη και παιζουν ολα με τη μια" το εχετε ξανακουσει?

Εβαλα windows 10 (21h2 + τις ενημερωσεις μεχρι το Μαϊο) ενα asrock deskmini h470* με εναν i3 10100. Για αρχη, δεν εβρισκε την καρτα δικτυου (intel με hwid 8086:0d4d), οποτε εριξα τα μουτρα μου και μπηκα με winpe και κατεβασα τον driver απο τη σελιδα και τον εβαλα με το χερι.
Μετα, που βρηκε δικτυο, κατεβασε ολες τις ενημερωσεις και τον μονο τον driver για την vga. Για κατι αλλα (3-4) παρελκομενα τυπου ime κλπ ουτε λογος. Επισης, για την καρτα ηχου (realtek) εβαλε εναν driver της ms και ηχο δεν εδινε απο πουθενα...
Για να μην τα πολυλογω, εριξα τα μουτρα μου και εβαλα μια εφαρμογη ευρεσης drivers, που εβαλε τον driver για τα παρελκομενα συν τον driver της realtek, οποτε τωρα εινια ολα ενταξει στον device manager και εχω και ηχο κανονικα.

* https://www.asrock.com/nettop/Intel/DeskMini H470 Series/index.asp

Γιατί να βάλεις εφαρμογή εύρεσης drivers και να μην τους κατεβάσεις από πριν, από το site του κατασκευαστή; Διαφωνώ πλήρως με την τακτική σου, απλά το αναφέρω για αυτούς που μας διαβάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν διαβασες οτι εγραψα? Τους κατεβασα απο το site οταν ειδε δικτυο, αλλα κανενας δεν αρεσε στον device manager οταν εκανα εγκατασταση με το χερι (δεξι κλικ > update driver > from system κλπ).
Επισης, η εφαρμογη που χρησιμοποιω εχει δουλεψει σωστα και εχει βαλει προβλεπομενο και latest driver στο 99% των περιπτωσεων που την εχω χρησιμοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αυτο που περιγραφεις λεω παραπανω οτι εκανα, για ολες τις συσκευες που ειχανε θαυμαστικο στον device manager, και δεν του εκανε κανενα inf/cat.

Κατεβάζω drivers από site μητρικής. 

Εγκαθιστώ έναν έναν με τη σωστή σειρά, με το exe που περιλαμβάνει, χωρίς ακόμα να έχω συνδέσει δίκτυο. 

Συνδέω δίκτυο. 

Κατεβάζω ενημερώσεις.

Τέλος. 

Το έχω κάνει εκατοντάδες φορές.

Αυτά που λες είναι ιστορίες για αγρίους. 

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

Μηπως δεν διαβασες οτι εγραψα? Τους κατεβασα απο το site οταν ειδε δικτυο, αλλα κανενας δεν αρεσε στον device manager οταν εκανα εγκατασταση με το χερι (δεξι κλικ > update driver > from system κλπ).
Επισης, η εφαρμογη που χρησιμοποιω εχει δουλεψει σωστα και εχει βαλει προβλεπομενο και latest driver στο 99% των περιπτωσεων που την εχω χρησιμοποιησει.

Σου απάντησα ήδη. Με τίποτα δεν εμπιστεύομαι εφαρμογή τρίτου για οδηγούς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν κρινω την διαδικασια που λες, ουτε θελω να δειξω πως ο τροπος μου ειναι καλυτερος (ή πιο γρηγορος ή πιο βολικος κλπ).
Εγω κραζω τα windows που δεν βρισκουν drivers μεσα απο το wu, που εινια ενα απο τα βασικα επιχειρηματα που εχουν τα fanboys για τα 10, ακομα και για hw που ειναι συγχρονο.

Για τα περι εφαρμογων δεν θα επεκταθω γιατι θα βγουμε πολυ εκτος θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες και καλή εβδομάδα.

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση τα 10άρια σε laptop Lenovo Ideapad Y410. To laptop είναι καλούτσικο με 8 γίγα μνήμη κλπ οπότε θεωρητικά δεν έχει πρόβλημα και τα 'σηκώνει'. Κατεβάζω το ISO από την Microsoft και το περνάω μέσω του Linux Mint Desktop μου σε στικάκι USB. https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10ISO

  usb_st.jpg.2137c8ced7821aa915e954eba1ef6404.jpg

Το στικάκι φαίνεται οκ οπότε το βάζω στο laptop & boot. Boot from, (F12) και επιλέγω USB. (μάλιστα μου δείχνει και τον κατασκευαστή οπότε το βλέπει κανονικά) Το θέμα είναι ότι το λάπτοπ αγνοεί απολύτως το bootable USB και μου φορτώνει τα Mint που ειναι ήδη περασμένα στο λάπτοπ. Όταν τοποθετώ παρόμοιο στικάκι που έχω περασμένο ένα Manjaro ISO, η εγκατάσταση (ή live CD boot) ξεκινάει κανονικά. Τι κάνω λάθος; Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη. Thanks!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gr8effect είπε

Καλησπέρες και καλή εβδομάδα.

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση τα 10άρια σε laptop Lenovo Ideapad Y410. To laptop είναι καλούτσικο με 8 γίγα μνήμη κλπ οπότε θεωρητικά δεν έχει πρόβλημα και τα 'σηκώνει'. Κατεβάζω το ISO από την Microsoft και το περνάω μέσω του Linux Mint Desktop μου σε στικάκι USB. https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10ISO

  usb_st.jpg.2137c8ced7821aa915e954eba1ef6404.jpg

Το στικάκι φαίνεται οκ οπότε το βάζω στο laptop & boot. Boot from, (F12) και επιλέγω USB. (μάλιστα μου δείχνει και τον κατασκευαστή οπότε το βλέπει κανονικά) Το θέμα είναι ότι το λάπτοπ αγνοεί απολύτως το bootable USB και μου φορτώνει τα Mint που ειναι ήδη περασμένα στο λάπτοπ. Όταν τοποθετώ παρόμοιο στικάκι που έχω περασμένο ένα Manjaro ISO, η εγκατάσταση (ή live CD boot) ξεκινάει κανονικά. Τι κάνω λάθος; Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη. Thanks!!

Περνάς απλά το .iso μέσα στο στικάκι ή το κάνεις bootable? Δεν κατάλαβα. Βρες ένα pc με windows και κάντο με το creation tool της Microsoft, μάλλον δεν το κάνεις bootable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Περνάς απλά το .iso μέσα στο στικάκι ή το κάνεις bootable? Δεν κατάλαβα. Βρες ένα pc με windows και κάντο με το creation tool της Microsoft, μάλλον δεν το κάνεις bootable.

Επίσης, επειδή χρησιμοποιώ και εγώ linux, έχω παρατηρήσει σε κάποιες περιπτώσεις ότι ναι μεν γίνεται bootable το στικάκι, αλλά για κάποιο λόγο δεν ενεργοποιεί το UEFI, οπότε σε UEFI μητρική δεν δουλεύει. Ή θα πρέπει να βρει κάποιο λογισμικό σε linux που να δημιουργεί στικάκια με ενεργοποιημένο το UEFI ή να απενεργοποιήσει το UEFI στην μητρική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...