Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Εγκαθιστώ έναν έναν με τη σωστή σειρά

Δηλαδή; Εγώ εγκαθιστώ: chipset(>sata+usb)>γραφικών>ήχου>δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού πιάσαμε κουβέντα για (μη)εγκατάσταση κλπ, έχει κάποιος ιδέα τί είναι αυτό?

image.png.2042ff0eb50636228d18b6360ef88ef1.png

Επαναλαμβάνεται εδώ και λίγο καιρό ασταμάτητα (από 18/05), υποθέτω όποτε εκκινώ τον υπολογιστή.

Στο device manager, όλα όπως πρέπει

image.png.66654b20bde697fe527d1c5c1865d3d7.png

πουθενά κιτρινίλες κλπ, μόνο το ΗΡΕΤ που έχω απανεργοποιήσει μήνες/χρόνο+ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Δηλαδή; Εγώ εγκαθιστώ: chipset(>sata+usb)>γραφικών>ήχου>δικτύου.

Σωστά, αν και των γραφικών, αν υπάρχει ξεχωριστή κάρτα, μπορεί να μπει και στο τέλος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Περνάς απλά το .iso μέσα στο στικάκι ή το κάνεις bootable? Δεν κατάλαβα. Βρες ένα pc με windows και κάντο με το creation tool της Microsoft, μάλλον δεν το κάνεις bootable.

Thanks! Rufus σε Windows PC και έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα λαπτοπ με 21h1 κανω δεξι κλικ > απεγκατασταση στην προεγκατεστημενη uwp σαβουρα των windows (netflix, spotify, candy crush κλπ) και δεν αφαιρει τιποτα. Επισης, οταν κανω το ιδιο στο booking και σε μερικα αλλα, που προφανως ειναι προεγκατεστημενη σαβουρα του κατασκευαστη, με παει στην προσθαφαιρεση προγραμματων, οπου δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο για να αφαιρεσω. Γιατι?

Επιπλεον, στο start menu συνεχιζουν να υπαρχουν entries της hp, παρολο που εβγαλα απο την προσθαφαιρεση προγραμματων ολη την πλεμπα της hp εκτος απο τους drivers του εκτυπωτη. Γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2022 στις 9:19 ΠΜ, jim_p είπε

Σε ενα λαπτοπ με 21h1 κανω δεξι κλικ > απεγκατασταση στην προεγκατεστημενη uwp σαβουρα των windows (netflix, spotify, candy crush κλπ) και δεν αφαιρει τιποτα. Επισης, οταν κανω το ιδιο στο booking και σε μερικα αλλα, που προφανως ειναι προεγκατεστημενη σαβουρα του κατασκευαστη, με παει στην προσθαφαιρεση προγραμματων, οπου δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο για να αφαιρεσω. Γιατι?

Επιπλεον, στο start menu συνεχιζουν να υπαρχουν entries της hp, παρολο που εβγαλα απο την προσθαφαιρεση προγραμματων ολη την πλεμπα της hp εκτος απο τους drivers του εκτυπωτη. Γιατι?

Γιατί δεν έκανες format, για αυτό.

Δεν το γράφω ειρωνικά/περιπαικτικά, το εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι, πρακτικα, το λαπτοπ δεν εχει καποιο αλλο προβλημα ωστε να δικαιολογειται το φορματ, αρα και ο χρονος που θα χασω, για κατι τοσο ασημαντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2022 στις 8:34 ΠΜ, jim_p είπε

Γιατι, πρακτικα, το λαπτοπ δεν εχει καποιο αλλο προβλημα ωστε να δικαιολογειται το φορματ, αρα και ο χρονος που θα χασω, για κατι τοσο ασημαντο.

Δεκτό, εννοείται, αλλά η "προεγκατεστημένη σαβούρα" μάλλον πάει αγκαζέ για πάντα αν δεν ακολουθήσεις τακτική καμένης γης.

Αυτό ακριβώς περνάω τώρα με το λαπιτόπι της συζύγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω να βρω το λόγο που σε βαρύ gaming τρώω crash/restart, εδώ και 2 εβδομάδες, με όλες τις ρυθμίσεις που είχα και λειτουργούσα εδώ και >6 μήνες.

Ο επεξεργαστής (5600Χ) είναι stock, μόνο λίγο αέρα έχω δώσει σε ppt/tdc/edc. Από ζέστη, ούτε καν πλησιάζει σε κάποιο όριο.

Μνήμες, το προφίλ (3800/16) που έχω 10μηνες τώρα.

Gpu (V56), το προφίλ 3.5 χρόνων.

Πέρα από τις όποιες win αλλαγές, από το Γενάρη που έβαλα το συγκεκριμένο bios και τα ξανάστησα χωρίς θέμα (το επανέφερα χτες το συγκεκριμένο bios, μήπως με το τελευταίο κάτι δεν πατάει σωστά...έγινε πλήρες wipe, δεν υπάρχει περίπτωση υπολείμματος), μόνο η έκδοση οδηγών της gpu έχει ουσιαστικά αλλάξει.

Τελειώνω ένα 30ρι κύκλους με ΤΜ5 και θα επαναφέρω παλιό οδηγό.

Για τα τελευταία crash, κοιτάζω event viewer μήπως αναφέρεται κάτι?

Ελαφρύ gaming, benches, stress testing, βγαίνει χωρίς πρόβλημα.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

To TM5 δεν έβγαλε κιχ (όση αξία έχει αυτό).

Στο event viewer, για το crash, βρήκα αυτά:

image.png.51a8429151e1a3ca81b45c47d14cc12c.png

Να προσανατολιστώ κατά πού?

 

Θα έλεγα κατά φορμάτ αρχικά. Αν δεν θες αυτό, τότε επανάφερε τα όλα στα default και βάλε τις μνήμες σε XMP που είναι δοκιμασμένο. Αν συνεχίσει και στο κάνει τότε μάλλον φταίει το τροφοδοτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Θα έλεγα κατά φορμάτ αρχικά. Αν δεν θες αυτό, τότε επανάφερε τα όλα στα default και βάλε τις μνήμες σε XMP που είναι δοκιμασμένο. Αν συνεχίσει και στο κάνει τότε μάλλον φταίει το τροφοδοτικό. 

Κάτι έχει σίγουρα απαυτωθεί στα win, κι ας βγαίνουν καθαρά όλα τα scan.

Δεν βαριέμαι απλά, βαριέμαι οικτρά...αλλά θα γίνει ενδεχομένως.

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα συνέπεσε με αναβάθμιση bios, οπότε τα απέδωσα όλα εκεί αρχικά. Τώρα που γύρισα στο προηγούμενο που ήταν 3+ μήνες σταθερότατο, περίμενα ότι θα ήμουν οκ, αλλά τζίφος.

Βρήκα ένα προηγούμενο προφίλ μνημών, ελάχιστα πιο χαλαρό, το οποίο μου έβγαλε μια ώρα καθαρό παιγνίδι (κι ας λέει το ΤΜ5). Άντε να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα Windows (το χειρότερο και βαρύτερο OS κατά τη γνώμη μου) και παρατήρησα κάτι πολύ wtf...

Στο προφίλ μου στο Youtube υπάρχουν ένας σκασμός αγαπημένα (από Ινδία;) βίντεο που δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ.

Το Google profile δείχνει πρόσβαση μόνο από το PC μου και μάλιστα θυμάται και το login που είχα από Linux αλλά τίποτα άλλο περίεργο. Τι διάολο παίζει;

my_youtube.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2022 στις 11:59 ΜΜ, Πέτρος είπε

Βρήκα ένα προηγούμενο προφίλ μνημών, ελάχιστα πιο χαλαρό, το οποίο μου έβγαλε μια ώρα καθαρό παιγνίδι (κι ας λέει το ΤΜ5). Άντε να δούμε.

Μάλιστα...τελικά οι μνήμες ήταν...με προφίλ κοντά 10 μηνών που έγινε ξαφνικά ασταθές...ή που για κάποιο λόγο το άλλαξα χωρίς να το συνειδητοποιήσω...ή ότι να 'ναι.

Όχι κάτι σπουδαίο, το tRAS από 36->38 και το tRCDWR από 8->10.

Αυτό όλο κι όλο...χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2022 στις 11:59 ΜΜ, Πέτρος είπε

Βρήκα ένα προηγούμενο προφίλ μνημών, ελάχιστα πιο χαλαρό, το οποίο μου έβγαλε μια ώρα καθαρό παιγνίδι (κι ας λέει το ΤΜ5). Άντε να δούμε.

2042??

Εμενα στην καινουργια πιστα με ΟC επεξεργαστη ζηταγε ενα κλικ παραπανω ρευμα ενω πριν ηταν μπετον

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...