Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την εγκατάσταση της 1909 (προ ημερών), όταν θέλω να ανοίξω φωτο ή το calculator, βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι διαθέσιμα ή κάτι τέτοιο.

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, makfil είπε

Από την εγκατάσταση της 1909 (προ ημερών), όταν θέλω να ανοίξω φωτο ή το calculator, βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι διαθέσιμα ή κάτι τέτοιο.

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό;

δοκιμασες sfc/scannow μεσω γραμμη εντολων με δικαιωματα διαχειριστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Alex-V είπε

δοκιμασες sfc/scannow μεσω γραμμη εντολων με δικαιωματα διαχειριστη?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά 1) με όλη την εντολή που έγραψες δεν ανοίγει με δικαίωμα διαχειριστή και 2) με σκέτη sfc δίνει δικαίωμα διαχειριστή, αλλά εξαφανίζεται το παράθυρο.

Ίσως τρέχει στο παρασκήνιο, αλλά δεν εμφανίζει αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, makfil είπε

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά 1) με όλη την εντολή που έγραψες δεν ανοίγει με δικαίωμα διαχειριστή και 2) με σκέτη sfc δίνει δικαίωμα διαχειριστή, αλλά εξαφανίζεται το παράθυρο.

Ίσως τρέχει στο παρασκήνιο, αλλά δεν εμφανίζει αποτέλεσμα.

Με συγχωρεις για το λαθος μου. SFC /scannow.  Θελει κενο μετα το sfc και δες αν θα βρει προβληματα και αν φυσικα τα διορθωσει

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα την εντολή sfc /scannow στο cmd, τελικά, βρήκε κάποια λάθη και τα διόρθωσε, , έκανα restart ,  αλλά αυτά τα δύο δεν διορθώθηκαν.

Ξαναέτρεξα την εντολή, αλλά  δεν βρήκε πρόβλημα, ενώ αυτά τα δύο παραμένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό και δυσεπίλυτο.

Κάθε φορά που θέλω να ανοίξω φωτο ή το calc εμφανίζονται 2 μπλε παράθυρα, το ένα έχει το σχήμα της εφαρμογής, αλλά είναι όλο μπλε και το άλλο ένα μήνυμα που λέει ότι 1) δεν είναι δυνατό το άνοιγμα της εφαρμογής, το προσπαθούν και θα διορθωθεί σύντομα ή κάτι τέτοιο και μα κοιτάξω στο store, και 2) έχει 2 κουμπιά "κλείσιμο" και "αντιγραφή στο πρόχειρο".  Πατώντας 1) το store εμφανίζεται για 1 δεύτερο μια μπλε κάρτα και εξαφανίζεται,  2) την αντιγραφή, δεν γίνεται τίποτε και 3) με το κλείσιμο κλείνουν όλα  και τέλος.

Έτρεξα πολλές φορές το sfc /scannow και, εκτός από χθες το βράδυ που βρήκε κάποια σφάλματα και τα διόρθωσε, δεν βρίσκει άλλο λάθος. Προσπάθησα να βρω το calc στα Settings αλλά δεν εμφανίζεται.  Προσπάθησα να  το εγκαταστήσω πάλι αλλά λέει ότι είναι εγκατεστημένο !!! 

Ακολούθησα όλες τις μεθόδους που αναφέρονται στο https://windowsreport.com/calculator-doesnt-work-windows-10/ και ολοκλήρωσα με άλλο ένα τρέξιμο του sfc, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Έχω θέμα με τις ρυθμίσεις στην ασφάλεια των windows --> προστασία από ιούς και απειλές. Μου απορρίπτει συνέχεια αρχεία ως ιό και κάθε φορά απενεργοποιώ το "προστασία σε πραγματικό χρόνο", αλλά κάθε τόσο ενεργοποιείται μόνο του. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να μείνει μόνιμα απενεργοποιημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dhmak είπε

Μπορείς να προσθέσεις στις εξαιρέσεις του windows defender τα αρχεία ή φακέλους που δεν θέλεις να ελέγχει.

Αυτό από που το κάνω; Επίσης δεν ξέρω τι ελέγχει το windows defender. Έχει κάποια λίστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makfil είπε

Το πρόβλημα έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό και δυσεπίλυτο.

Κάθε φορά που θέλω να ανοίξω φωτο ή το calc εμφανίζονται 2 μπλε παράθυρα, το ένα έχει το σχήμα της εφαρμογής, αλλά είναι όλο μπλε και το άλλο ένα μήνυμα που λέει ότι 1) δεν είναι δυνατό το άνοιγμα της εφαρμογής, το προσπαθούν και θα διορθωθεί σύντομα ή κάτι τέτοιο και μα κοιτάξω στο store, και 2) έχει 2 κουμπιά "κλείσιμο" και "αντιγραφή στο πρόχειρο".  Πατώντας 1) το store εμφανίζεται για 1 δεύτερο μια μπλε κάρτα και εξαφανίζεται,  2) την αντιγραφή, δεν γίνεται τίποτε και 3) με το κλείσιμο κλείνουν όλα  και τέλος.

Έτρεξα πολλές φορές το sfc /scannow και, εκτός από χθες το βράδυ που βρήκε κάποια σφάλματα και τα διόρθωσε, δεν βρίσκει άλλο λάθος. Προσπάθησα να βρω το calc στα Settings αλλά δεν εμφανίζεται.  Προσπάθησα να  το εγκαταστήσω πάλι αλλά λέει ότι είναι εγκατεστημένο !!! 

Ακολούθησα όλες τις μεθόδους που αναφέρονται στο https://windowsreport.com/calculator-doesnt-work-windows-10/ και ολοκλήρωσα με άλλο ένα τρέξιμο του sfc, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Έλυσα το πρόβλημα του calc με κατάργηση (δεξί κλικ) και επανεγκατάσταση, αλλά στις φωτογραφίες δεν εμφανίζεται η κατάργηση.

Υπάρχει άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, makfil said:

Έλυσα το πρόβλημα του calc με κατάργηση (δεξί κλικ) και επανεγκατάσταση, αλλά στις φωτογραφίες δεν εμφανίζεται η κατάργηση.

Υπάρχει άλλος τρόπος;

Μέσο CCleaner στο Tools/Uninstall.

Είχα παλιά τέτοια προβλήματα αλλά έκανα restore από κλώνο που είχα βάζει να κάνει τα Windows και τα έφτιαχνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Έλυσα το πρόβλημα του calc με κατάργηση (δεξί κλικ) και επανεγκατάσταση, αλλά στις φωτογραφίες δεν εμφανίζεται η κατάργηση.

Υπάρχει άλλος τρόπος;

Τελικά, το έλυσα κι αυτό, μέσω των Settings/Φωτογραφίες/Επιλογές για προχωρημένους/Επιδιόρθωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2019 στις 1:41 ΜΜ, broxopios είπε

Αυτό από που το κάνω; Επίσης δεν ξέρω τι ελέγχει το windows defender. Έχει κάποια λίστα;

 

sddfdfx.JPG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...