Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ultraex2003 σε ευχαριστώ πολύ.

Κάτι άλλο που ψάχνω τώρα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση στα windows ώστε να κλειδώσω κάποιους φακέλους ώστε να μη γίνει κατά λάθος κάποια διαγραφή; Δηλαδή να πρέπει να βάλω κωδικό αν είναι να διαγράψω (όχι να ανοίξω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/11/2019 στις 6:22 ΜΜ, makfil είπε

Τελικά, το έλυσα κι αυτό, μέσω των Settings/Φωτογραφίες/Επιλογές για προχωρημένους/Επιδιόρθωση

χαιρομαι που βρηκες λυση. δεν σου εκανε κατι το sfc δυστυχως, αλλα τουλαχιστον σου διορθωσε τυχον αλλα προβληματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε νέο PC, ποια windows να επιλέξω ; Home ή Professional; Καθώς και 32bit ή 64bit, η RAM μου είναι 16GB και δίσκος M.2 NVMe 512GB + HDD WD Caviar Blue + Ryzen 5 3600x. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Σε νέο PC, ποια windows να επιλέξω ; Home ή Professional; Ότι πιο απλό με ενδιαφέρει για gaming/editing pc. και 32bit ή 64bit, η RAM μου είναι 16GB και M.2 NVMe 512GB + HDD WD Caviar Blue. Ευχαριστώ

Δεν κάνει διάφορα, οποία έκδοση θέλεις να πληρώσεις. Εννοείται 64bit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
15 λεπτά πριν, gto234 είπε

Εχω windows 7 pro δυο κλειδια. Αν αναβαθμίσω σε 10 Pro χρησιμοποιω τα ίδια κλειδια και ειμαι οκ;

Πιθανότατα. Μόνο μια δοκιμή θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gto234 said:

Εχω windows 7 pro δυο κλειδια. Αν αναβαθμίσω σε 10 Pro χρησιμοποιω τα ίδια κλειδια και ειμαι οκ;

Αν αναβαθμίσεις λογικά δεν έχεις θέμα, αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση από την αρχή τοτε... ιιισως σου ζητήσει κλειδί. Δοκιμάζεις αυτά που έχεις, αν θυμάμαι καλά η MS το επέτρεπε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Κάνω αναβάθμιση σε ενα λάπτοπ και δυστυχώς έχουν σβηστεί τρία νούμερα-γράμματα απο το αυτοκόλλητο με τον κωδικό.

 

Με την microsoft που επικοινώνησα ( σε περίπτωση που βοηθούσαν εφόσον τo laptop νομίζω είχε όνομα στην απόδειξη) μου είπαν οτι επίσημα έχουν σταματήσει να ισχύουν οι κωδικοί απο τα 7άρια

 

Για αγορά κωδικού να προτιμήσω το https://www.goodoffer24.com/windows-10-home-32-64-bit.html?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα πρόβλημα με file explorer,δεν λειτουργεί το δεξί κλικ ώστε να κάνω paste στην αναζήτηση (search box).Έχω windows 10 pro 1909 18363.535.

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insiderup.JPG.5e2ccfee9f685dadd38bec358f60b135.JPG

Καταστρεψανε τα wallpapers και το να εναλλάσσονται τρώει κόλλημα και apps που χρησιμοποιούν την λειτουργία αυτή πλέον απλά δεν λειτουργούν... δεν έχουν κάνει τίποτα από τοτε... από εκεί που έπαιρνα 2 updates την εβδομάδα... τώρα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ενα παλιο λαπτοπ (satellite c75d-a7310) αλλαχτηκε ο σκληρος του με εναν ssd. Επειδη κλασικα ο χρηστης "το χρειαζεται αμεσα", δεν γινεται να κανω εγκατασταση των windows απο την αρχη, οποτε εκανα clone ολων των partitions του παλιου στον νεο, με το ghost που περιλαμβανεται σε ενα γνωστο winpe. Θα μπορουσα να χρησιμοοποιησω το αντιστοιχο προγραμμα της acronis, αλλα προτιμω το ghost για την απλοτητα του (disk to disk > select source > select destination > done).

Εγινε το clone κανονικα και στην πρωτη του εκκινηση ο ssd εβγαλε μπλε οθονη με 0xc000000e error. Εκανα οτι ελεγε στο ιντερνετ για επαναφορα του bootloader και μετα το σφαλμα αλλαξε σε 0xc000000f και 0xc000000d, με το δευτερο να λεει για το \windows\system32\winload.efi. Το secure boot και το uefi ηταν ενεργα στο bios. Τα απενεργοποιησα, αλλα βγαζει παλι τα ιδια. Καμια αλλη ιδεα που να μπορει να εφαμοστει αμεσα?

---edit

Το καταφερα τελικα με τον τροπο που λεει εδω περα, στο repair efi bootloader, αλλα χωρις το /all στην τελευταια εντολη που λεει με το uefi ενεργο και το secure boot κλειστο
http://woshub.com/windows-8-winload-efi-is-missing-or-damaged/

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...