Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι είναι το OCD ρε παιδιά; Καλά με το windows 10, αλλα με το 7 το μαμησες φίλε μου!

Τα 24gb ram μπηκαν λογω ενος ειδικού προγράμματος που ζητούσε πολλή μνήμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, gto234 είπε

Τι είναι το OCD ρε παιδιά; Καλά με το windows 10, αλλα με το 7 το μαμησες φίλε μου!

Τα 24gb ram μπηκαν λογω ενος ειδικού προγράμματος που ζητούσε πολλή μνήμη..

Τίποτα πλάκα κάνω, επειδή τα 24 δεν είναι συνηθισμένο, το "νορμάλ" θα ήταν 16 ή 32. :P

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα είχε 2x4GB ram και πήρα άλλες 2x8GB. Δεν είχε νόημα να πάω παραπάνω, δεν το χρειαζόμουν.

Πάντως εμένα μου φαίνεται πολυ μικρή η διαφορά σε καθημερινή χρήση σε σχέση με το καινούργιο laptop που πήρα με i7-8750h, 16gb ram, m2 ssd κλπ. 

Αν είναι καλά σεταρισμένο το μηχάνημα ακομα και παλιο να είναι κάνει δουλεια δεν ειναι για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαζομαι να κανω φορματ και εχω μια απορια τωρα που κραταω backup. Παρατηρω οτι στους φακελους program files και programdata υπαρχουν δεκαδες φακελοι με εφαρμογες που εχω σβησει με Revo Uninstaller. Γιατι αυτοι οι φακελοι δεν σβηνονται; Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και σε αλλα μερη υπολλειματα απο τα προγραμματα.

Επισης, σχετικα με τα backup παιχνιδιων, ολα τους βρισκονται στον φακελο users ή μπορει να ειναι και καπου αλλου;

Τελος, σχετικα με τα login απο προγραμματα τυπου steam και origin, που τα βρισκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ετοιμαζομαι να κανω φορματ και εχω μια απορια τωρα που κραταω backup. Παρατηρω οτι στους φακελους program files και programdata υπαρχουν δεκαδες φακελοι με εφαρμογες που εχω σβησει με Revo Uninstaller. Γιατι αυτοι οι φακελοι δεν σβηνονται; Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και σε αλλα μερη υπολλειματα απο τα προγραμματα.

Επισης, σχετικα με τα backup παιχνιδιων, ολα τους βρισκονται στον φακελο users ή μπορει να ειναι και καπου αλλου;

Τελος, σχετικα με τα login απο προγραμματα τυπου steam και origin, που τα βρισκω;

Γιατί χρησιμοποιείς Revo Uninstaller και δεν κάνεις απλά απεγκατάσταση από τον πίνακα ελέγχου; Backup παιχνιδιών τι εννοείς; Τα saves; Τα περισσότερα παιχνίδια έχουν cloud save, και ναι για όσα δεν έχουν είναι στον user φάκελο. Login από προγράμματα δηλαδή; Username και password;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

38 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ετοιμαζομαι να κανω φορματ και εχω μια απορια τωρα που κραταω backup. Παρατηρω οτι στους φακελους program files και programdata υπαρχουν δεκαδες φακελοι με εφαρμογες που εχω σβησει με Revo Uninstaller. Γιατι αυτοι οι φακελοι δεν σβηνονται; Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και σε αλλα μερη υπολλειματα απο τα προγραμματα.

Επισης, σχετικα με τα backup παιχνιδιων, ολα τους βρισκονται στον φακελο users ή μπορει να ειναι και καπου αλλου;

Τελος, σχετικα με τα login απο προγραμματα τυπου steam και origin, που τα βρισκω;

Τι σε νοιάζουν τα υπολείμματα απ' τη στιγμή που θα κάνεις φορμάτ; Για τα παιχνίδια που λες, αν εννοείς τα saves κατέβασε gamesave manager και θα τα βρει αυτό που είναι και στα κάνει "πακέτο" σε ένα αρχείο backup. Αν εννοείς τους φακέλους της εγκατάστασης, προφανώς στα Program Files εκτός αν άλλαξες εσύ την διαδρομή κατά την εγκατάσταση. Με αντιγραφή-επικόλληση πάντως δεν θα δουλέψουν, θα χρειαστεί να παιδευτείς για να τα κάνεις να παίξουν πάλι.

Αν είναι παιχνίδια του Steam πάντως έχει ενσωματωμένη λειτουργία Backup/Restore πάνω στο μενού, δεν χρειάζεται να το κάνεις χειροκίνητα. Τέλος, αν με το "login" εννοείς τους κωδικούς εισόδου, προφανώς δεν υπάρχουν κάπου, θα έπρεπε να τους θυμάσαι ή να τους έχεις αποθηκεύσει σε κάποιο password manager. Θα κάνεις Forgot password και με το email σου θα σου στείλουν οδηγίες να ορίσεις έναν νέο κωδικό.

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα περισσότερα παιχνίδια έχουν cloud save, και ναι για όσα δεν έχουν είναι στον user φάκελο.

Όχι, τα περισσότερα ΔΕΝ έχουν cloud, κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ότι παίζω πάντως σε epic ή steam έχει cloud save. Τώρα αν είναι κάνα προπολεμικό δεν ξέρω..

Αν έχεις μόνο triple-A τίτλους από μεγάλους publishers χαίρω πολύ, θα προσφέρουν cloud. Δεν έχει σχέση πόσο παλιό είναι. Ας ελέγξει ποια έχουν cloud (και να έχει κάνει συγχρονισμό φυσικά) ή ας βάλει το manager να τα κάνει ένα backup και λύθηκε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ή απλά κάνεις backup τους φακέλους από το user, γιατί να χρησιμοποιείς τρίτο πρόγραμμα;

Τι ερώτηση είναι αυτή τώρα; Είναι σαν να λες "γιατί να πλύνεις τα ρούχα στο πλυντήριο, αφού μπορείς στο χέρι". Γιατί και πιο εύκολο είναι να βρεις τα saves αντί να τα ψάχνεις χειροκίνητα και παίρνει και λιγότερο χρόνο ίσως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω για τα υπολείμματα γιατί δεν θέλω στο καινούριο υπολογιστή να γεμίσω ξανά με εκατοντάδες τέτοιους φακέλους. Θα μου πεις, πρόβλημα δεν δημιουργούν, αλλά δεν μου αρέσει αισθητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Τι ερώτηση είναι αυτή τώρα; Είναι σαν να λες "γιατί να πλύνεις τα ρούχα στο πλυντήριο, αφού μπορείς στο χέρι". Γιατί και πιο εύκολο είναι να βρεις τα saves αντί να τα ψάχνεις χειροκίνητα και παίρνει και λιγότερο χρόνο ίσως;;

Ναι όντως. Γιατί αυτό που βρίσκω δύσκολο κάθε μέρα που κάθομαι στο pc είναι να πάω στο C\Users\Όνομα\Documents..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι όντως. Γιατί αυτό που βρίσκω δύσκολο κάθε μέρα που κάθομαι στο pc είναι να πάω στο C\Users\Όνομα\Documents..

Καλή η ειρωνεία, αλλά πολλά games βάζουν τα saves τους στο appdata και τρέχα γύρευε να τα βρεις. Το πρόβλημα σου δεν καταλαβαίνω που είναι και κάνεις τέτοιο αντίλογο. Θεωρώ ότι το απλουστεύεις ότι όλα τα saves είναι τακτοποιημένα και όμορφα στα Έγγραφα ή ότι όλα τα games έχουν cloud, γι' αυτό συμπλήρωσα μια γνώμη και ας πράξει όπως νομίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...