Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Ο 1400 είναι μισό τσιπάκι (οπως και οι Ryzen 1200/1300x)με 8mb l3 cache αντί για 16mb 

Για τα apu όπως τον 2200g/2400g τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα έχουν μόλις 4mb l3 cache 

Για gaming και όχι μόνο ,από Ryzen 1500x και πάνω 

Δεν καταλαβες. Ο 1400 μου ειναι ο μοναδικος στον κοσμο που εχει 8 PCI-E lanes :P

11 ώρες πριν, pmav99 είπε

Πέθανε ή την φάγανε μπαμπέσικα τα μέλια και οι μαρμελάδες;

Ιdk. Σε καποια φαση σταματησε να ανοιγει και την ειχα απειραχτη κοντα 2 μηνες τωρα. Σε φαση εχω ξεχασει τι εχει το BIOS.

4 ώρες πριν, nikos5800 είπε

ναι ρε συ το ξερω απλα με ενα 20αρικο περνεις κατι καλυτερο και πιο πληρες ας το πω ετσι😉

Τον συγκεκριμενο τον τσιμπησα σε προσφορα στα 90 Ευρω (αγιο MG Manager) περυσι τον Μαρτη καλη ωρα και ηταν ο λογος που ειπα να φυγω απο ΑΜ3+. Ο 1500Χ τοτε ηταν στα ~140 Ευρω αν θυμαμαι καλα. 
Γενικα η αγορα εγινε για το τρελο VFM και με την προυποθεση να αναβαθμισω σε Zen+ 6πυρηνο η 8πυρηνο οταν βγουν. Το σχεδιο αλλαξε οταν εμαθα οτι οι Zen+ θα ειναι απλως ενα refresh και θα δουμε μεγαλες αλλαγες στους Zen 2. 

Oποτε καλοκαιρακι, ο 1400 θα κορνιζαρει τοιχο, η θα μπει στο PC της κοπελας μου για να βουτηξω τον 6300 της που πιανει τα 5αρια με 1.38V και να του πεταξω τα ματια εξω :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Δεν καταλαβες. Ο 1400 μου ειναι ο μοναδικος στον κοσμο που εχει 8 PCI-E lanes :P

Ιdk. Σε καποια φαση σταματησε να ανοιγει και την ειχα απειραχτη κοντα 2 μηνες τωρα. Σε φαση εχω ξεχασει τι εχει το BIOS.

Τον συγκεκριμενο τον τσιμπησα σε προσφορα στα 90 Ευρω (αγιο MG Manager) περυσι τον Μαρτη καλη ωρα και ηταν ο λογος που ειπα να φυγω απο ΑΜ3+. Ο 1500Χ τοτε ηταν στα ~140 Ευρω αν θυμαμαι καλα. 
Γενικα η αγορα εγινε για το τρελο VFM και με την προυποθεση να αναβαθμισω σε Zen+ 6πυρηνο η 8πυρηνο οταν βγουν. Το σχεδιο αλλαξε οταν εμαθα οτι οι Zen+ θα ειναι απλως ενα refresh και θα δουμε μεγαλες αλλαγες στους Zen 2. 

Oποτε καλοκαιρακι, ο 1400 θα κορνιζαρει τοιχο, η θα μπει στο PC της κοπελας μου για να βουτηξω τον 6300 της που πιανει τα 5αρια με 1.38V και να του πεταξω τα ματια εξω :)

Αναμένουμε νούμερα του 6300, ξέρεις εσυ ;) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό ειναι να δούμε σωστή υποστήριξη και διαθεσιμότητα απ την 1η ημερα

κυρίως στα "hotcakes" chips που θα φυγουν "αερα" απο την αρχη:

  • Ryzen 5 3600X     8/16 4.0GHz 4.8GHz 95w $229
    Ryzen 5 3600G 8/16     3.2GHz   4.0GHz  95w $199
    Ryzen 7 3700 12/24 3.8GHz 4.6GHz 95w $299
    Ryzen 7 3700X 12/24 4.2GHz 5.0GHz 105w $329

Το gain απο την μειωση της λιθογραφικης μεθοδου ολοκληρωσης στα 7nm το εδωσαν "ολο" για αυξηση συχνοτητας.

Απο τα 4.2Ghz~4.4 στα 5.0Ghz ειναι τρελο άλμα για την AMD.

Μπράβο αντε να δούμε και χαμήλωμα στα timings των μνημών ακομα περισσότερο στα X570

motherboards σε συνδιασμο με νεες μνημες καθως ετσι επωφελουνται παρα πολυ οι RYZEN.

Επεξ/σία από Azerothakis
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh guys έλεος με τον κουβά adored tv και τα άρθρα για ceo των techradar κλπ

Πάνε και βάζουν ότι χρειάζεται μέσα στο κείμενο για να χτυπήσουν λέξεις κλειδιά στο crawler της google. Μην ξαναδιαβάζουμε ειδήσεις 4 μηνών και εδώ μέσα, ψάξτε το λίγο πριν ποστάρετε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, greg4 είπε

Oh guys έλεος με τον κουβά adored tv και τα άρθρα για ceo των techradar κλπ

Πάνε και βάζουν ότι χρειάζεται μέσα στο κείμενο για να χτυπήσουν λέξεις κλειδιά στο crawler της google. Μην ξαναδιαβάζουμε ειδήσεις 4 μηνών και εδώ μέσα, ψάξτε το λίγο πριν ποστάρετε.

Ειναι πανω απο 6 μηνες ανακοινωμενα μεσω leaks τα τεχνικα χαρακτηριστικα....συμφωνω μαζι σου.

Επεξ/σία από Azerothakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις Picasso APUs, 3300G (4C/4T) και 3500G(4C/8T) το Q2-2019 στα 12nm...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Azerothakis είπε

Ειναι πανω απο 6 μηνες ανακοινωμενα τα τεχνικα χαρακτηριστικα....συμφωνω μαζι σου.

Η AMD δεν έχει ανακοινώσει ΤΙΠΟΤΑ. Ένα sample 8c έδειξε.

Όλα αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι από τον adored tv. Ο οποίος με το ωραιότατο videaki με τις "πηγές" του έβγαλε μπόλικο χρήμα από το Youtube.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σίγουρο είναι ότι θα υπάρξουν και πάνω από 8 cores και τα  ρολόγια θα είναι παραπάνω από αυτά που είδαμε στην ces. Όλα τα αλλά είναι απλά leaks. Δεν μπορούμε ούτε να τα θεωρήσουμε απίθανα αλλά ούτε και να τα θεωρήσουμε δεδομένα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παλι τρενο η AMD στις πωλησεις.

https://imgur.com/a/4wg1IDB#mCz4wRE

Δεν αγοράζω τίποτα άλλο!! Φέρτε τους Zen3!! 😁

Το PC με τον 2700x πάντως τουμπανάκι. Παράπονα δεν έχω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω upgrade σε Ryzen 3000 και συγκεκριμένα τον Ryzen 5 3600G. 

Να ρωτήσω κατά πόσο θεωρείται σωστό ένας Ryzen 7 3700X, Ryzen 9 3800X, Ryzen 9 3850X σε dual channel ;

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...