Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πάντως με το νεο bios στην asus maximus x470  hero δεν είδα καμιά  διαφορά άσε που έχω πρόβλημα με της μνήμες  από 3600 τις τρέχουν  σταθερά στα 3466  και έχω αυτές  Patriot Viper RGB 16GB DDR4-3600MHz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, exclood είπε

Καλησπέρα πάντως με το νεο bios στην asus crosshair x470 vii  hero δεν είδα καμιά  διαφορά άσε που έχω πρόβλημα με της μνήμες  από 3600 τις τρέχουν  σταθερά στα 3466  και έχω αυτές  Patriot Viper RGB 16GB DDR4-3600MHz 

Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω στα γρήγορα κάτι σε X370 ποια θεωρείται πιο γρήγορη CMK16GX4M2B3000C15 ή F4-3200C16D-16GVKB

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Inler είπε

Να ρωτήσω στα γρήγορα κάτι σε X370 ποια θεωρείται πιο γρήγορη CMK16GX4M2B3000C15 ή F4-3200C16D-16GVKB

Το πιο πιθανο ειναι να μην παρει το cl15 στην 3000 και να στο γυρισει σε cl16 οποτε η δευτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Ryzen Master για Ryzen.

Μετράει ακριβώς τa ίδια με το HWinfo, σε tdie/tctl, οπότε εκεί επικεντρώνω.

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Max temps η AMD  δινει 95 βαθμους.

Βγαλε την noctua και ξαναβαλτην αν εχεις παστα. Δυο λεπτα υποθεση ειναι.

Θα γίνει κι αυτό, μόνο και μόνο για το σπάσιμο.

Βέβαια, αν έχω 95...χαλαραααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ουτε με το bios που λεγαμε εβγαλα ακρη...πρεπει να χει θεμα η μητρικη δν είναι δυνατον και στο msi global που ανοιηα θεμα μου ειπαν ότι μαλλον περασα λαθος το update bios. εχω βαλει 3 διαφορετικα τπτ δν γινεται καμια επιλογή δν υπαρχει..απογοητευμενος από την αγορα μου και μου εβγαλε θεμα και η 1080ti που πηρα ένα μηνα πριν από evga..πριν 5 μερες μπηκε στο συτημα και ξαφνικα σταματησε να δουλευει το ένα fan και σαυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Δυστυχως ουτε με το bios που λεγαμε εβγαλα ακρη...πρεπει να χει θεμα η μητρικη δν είναι δυνατον και στο msi global που ανοιηα θεμα μου ειπαν ότι μαλλον περασα λαθος το update bios. εχω βαλει 3 διαφορετικα τπτ δν γινεται καμια επιλογή δν υπαρχει..απογοητευμενος από την αγορα μου και μου εβγαλε θεμα και η 1080ti που πηρα ένα μηνα πριν από evga..πριν 5 μερες μπηκε στο συτημα και ξαφνικα σταματησε να δουλευει το ένα fan και σαυτη

Πως να περασες λαθος το bios update ? Δες αν στο bios εχει περασμενο το bios version που εβαλες. Δλδ αλλαζεις τις τιμες και δεν τις παιρνει η πατας πανω και δεν σε αφηνει να επιλεξεις τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι εχει περασει σωστα..δν περναω καν από πανω ο κερσορας να το πω ετσι..είναι γκρι-ατονο και δν με αφηνει να τα επιλεξω για να αλλαξω τις τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LionHurt1982 είπε

ναι ναι εχει περασει σωστα..δν περναω καν από πανω ο κερσορας να το πω ετσι..είναι γκρι-ατονο και δν με αφηνει να τα επιλεξω για να αλλαξω τις τιμες..

Πανω πανω δεν εχει μια επιλογη που λεει expert mode ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LionHurt1982 είπε

ναι αμε προσθετει απλα καποιες επιλογες πιο κατω..αυτά τα αφηνει ανέπαφα..μιλαω για το cpu ratio και το cpu frequency

Ρε φιλε πολυ κουλο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο, διαβασε λιγο το manual μηπως εχει η μητρικη πανω κανενα διακοπτη η τπτ τετοιο που κλειδωνει το overclock μπας και εχει πατηθει καταλαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ρε φιλε πολυ κουλο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο, διαβασε λιγο το manual μηπως εχει η μητρικη πανω κανενα διακοπτη η τπτ τετοιο που κλειδωνει το overclock μπας και εχει πατηθει καταλαθος.

τα χω διαβασει όλα και οι λυσεις που μου προτεινουν δν λειτουργουν..δν εχω κατι άλλο να δω πλεον.. ειπα να παρω top επιλογες για να αποφυγω λαθη και τελικα την πατησα παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

τα χω διαβασει όλα και οι λυσεις που μου προτεινουν δν λειτουργουν..δν εχω κατι άλλο να δω πλεον.. ειπα να παρω top επιλογες για να αποφυγω λαθη και τελικα την πατησα παντου

Πολυ περιεργο ρε φιλε να πω οτι δεν σε αφηνε να πειραξεις τπτ να πω οκ αλλα να μην σε αφηνει να πειραξεις μονο αυτα δεν μου κολλαει. Δλδ τις μνημες για παραδειγμα μπορεις να τις βαλεις να δουλεψουν στο xmp τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε κατι τελευταιο,δοκιμασε να βαλεις το pbo disabled και να δεις αν σου ξεκλειδωσε της επιλογες μετα.

Την πρωτη φορα που εκανες overclockκαι τον πηγες 4200 που ετρεξες cinebench πως το ανεβασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...