Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Οπότε η διαφορά σε στοκ του 360 custom loop σου με H110i είναι 5 βαθμοί, αν έχουμε ίδια θερμοκρασία χώρου. Εδώ έχω 25.

Καπου εκει ειναι και εμενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Καπου εκει ειναι και εμενα 

Με τους ανεμιστήρες αθόρυβους (fixed 1050 rpm) φτάνει ως 63 βαθμούς. Εσύ το 54 το κρατάς με αθόρυβη λειτουργία;

Ένα 360 AIO θα είχε καλύτερη απόδοση ή δεν έχει νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Με τους ανεμιστήρες αθόρυβους (fixed 1050 rpm) φτάνει ως 63 βαθμούς. Εσύ το 54 το κρατάς με αθόρυβη λειτουργία;

Ένα 360 AIO θα είχε καλύτερη απόδοση ή δεν έχει νόημα;

Ε εμενα θα ανεβασει στροφες μολις αρχισει να περναει τους 45 η θερμοκρασια και μετα θα μεινουν στις 900 περιπου στροφες στις οποιες ειναι σχεδον αθορυβοι.

Λογικα ναι αλλα δεν ξερω αν θα εχει και νοημα ,το προβλημα των aio ειναι οι πολυστροφοι ανεμιστηρες που κανουν πολυ θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν τους αφήνεις ανεξέλεγκτα κάνουν θόρυβο, γι' αυτό κι εγώ τους έχω τώρα στις 1050 στροφές. Ένα αντίστοιχο 360ρη με ανεμιστήρες πάλι στις 1000-1050 στροφές, θα ήταν καλύτερο όμως; Νομίζω το πολύ να ήταν 1-2 βαθμούς καλύτερο, όχι 8. Γιατί παίζει ρόλο και το πάχος του ψυγείου και η αντλία, τα AiO της Corsair είναι μισά σε πάχος από το δικό σου ενώ οι αντλίες τους είναι μέτριες σε σχέση με αυτές που χρησιμοποιούνται σε custom loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ναι αν τους αφήνεις ανεξέλεγκτα κάνουν θόρυβο, γι' αυτό κι εγώ τους έχω τώρα στις 1050 στροφές. Ένα αντίστοιχο 360ρη με ανεμιστήρες πάλι στις 1000-1050 στροφές, θα ήταν καλύτερο όμως; Νομίζω το πολύ να ήταν 1-2 βαθμούς καλύτερο, όχι 8. Γιατί παίζει ρόλο και το πάχος του ψυγείου και η αντλία, τα AiO της Corsair είναι μισά σε πάχος από το δικό σου ενώ οι αντλίες τους είναι μέτριες σε σχέση με αυτές που χρησιμοποιούνται σε custom loop.

Καλα και το δικο μου μην νομιζεις οτι αποδιδει σωστα, για να αποδωσει σωστα θελει push pull αλλα δεν με παιρνει ο χορος.  Καλυτερα κοιτα να βρεις συγκριτικο ,σιγουρα θα υπαρχει καποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη νέα βελτιωμένη ψύξη, έχω αφήσει το σύστημα για daily σε PBO enabled, voltage offset -0,075, LLC auto, 10X PBO ratio. Κρατάει ρολόγια γύρω στο 4125 all core μέχρι να περάσει τους 60, μετά παίζει ανάμεσα από 4050-4075. Μια χαρά.

Αν και πήγα μέχρι -0,10 με LLC3, τελικά κατέληξα πως είναι καλύτερο LLC auto και -0,075 γιατί σε all core έχει περίπου την ίδια τάση (λόγω μεγαλύτερου vdroop σε LLC auto) ενώ σε idle δεν πέφτει πάρα πολύ χαμηλά οπότε δεν έχω idle locks.

Ιδανικά θα θέλαμε ένα PBO option που να του λες την target θερμοκρασία, αν από 60 μπορούσα να το πάω 65 λογικά θα κράταγε 4150-4125 μόνιμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ψόφιο και απο μένα... με το ζόρι κατάφερα να στήσω το PC σήμερα λόγω χρόνου και λόγω προβλημάτων με το PC :P

Η μνήμη είναι δανεική Patriot @ 2400mhz και δεν έχω κάνει ουτε Bios update ακόμα. Η θερμοκρασία έφτασε τους 82c και κάτι μου λέει ότι έχω κανει μ@@@κια με την πάστα

iPDkXkw.png

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ένα ψόφιο και απο μένα... με το ζόρι κατάφερα να στήσω το PC σήμερα λόγω χρόνου και λόγω προβλημάτων με το PC :P

Η μνήμη είναι δανεική Patriot @ 2400mhz και δεν έχω κάνει ουτε Bios update ακόμα. Η θερμοκρασία έφτασε τους 82c και κάτι μου λέει ότι έχω κανει μ@@@κια με την πάστα

iPDkXkw.png

Καλοριζικος με τι ψυξη εισαι?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

Καλοριζικος με τι ψυξη εισαι?

thanks. Με την στοκ προς το παρον. idle εχω απο 35-45.. η παλιά μου prolimatech δεν κανει για AM4 από οτι διαβασα οπότε θα πρέπει να παρω άλλη αν θέλω καλύτερα temps.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

thanks. Με την στοκ προς το παρον. idle εχω απο 35-45.. η παλιά μου prolimatech δεν κανει για AM4 από οτι διαβασα οπότε θα πρέπει να παρω άλλη αν θέλω καλύτερα temps.

Ε ψιλολογικες ειναι οι θερμοκρασιες σου τοτε το vray δεν ειναι κανα ελαφρυ προγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, akoinonitos said:

Ε ψιλολογικες ειναι οι θερμοκρασιες σου τοτε το vray δεν ειναι κανα ελαφρυ προγραμμα

Το θέμα είναι ότι κάνει πολύ θόρυβο το ανεμιστηράκι, και δεν κρατάει και καλές θερμοκρασίες. Αν και έχω να δοκιμάσω αρκετά πράγματα ακόμα, και δεν έχω κάνει και cable management γιατί περιμένω το νέο τροφοδοτικό. Σε Linux βέβαια ήταν 10-15c πιο cool. Μόλις πάρω και τις μνήμες θα αρχίσω τα benchmark 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η X470 Taichi τερματίζει στο -0,1v για CPU offset voltage. Αν θέλω να κατέβω πιο κάτω τι κάνω;

Υπάρχει περίπτωση να το παρακάμψω και να δώσω πιο χαμηλή τάση από το CBS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Η X470 Taichi τερματίζει στο -0,1v για CPU offset voltage. Αν θέλω να κατέβω πιο κάτω τι κάνω;

Υπάρχει περίπτωση να το παρακάμψω και να δώσω πιο χαμηλή τάση από το CBS?

Δεν εχει νοημα θα χασεις σε  αποδοση δεν θα μπορει να κρατησει πιο ψηλα ρολογια και 0.1v που εισαι πολυ ειναι μπορει να σε κοβει σε single. Απο οσο εχω δει το καλυτερο ειναι 0.05-0.075. Απο το cbs δεν μπορεις να πειραξεις ταση.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...