Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

1,375 V LLC3 Optimized

SOC 1,00 LLC2 Optimized

Timings λίγο πιο χαλαρά από τα δικά σου

Πάρτε κι ένα classroom με Linux να κλάψετε ... γιατί Linux rulezzz

347856827_blenderclassroomlinux.png.09411187999079260d2a977c928fcdfe.png

fffffffffaaaaaaaaaaappp μας την εριξε το Linuzακι 😁

θενκς τελειωνω το το barcelona και δοκιμαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη η διαφορά στο Blender από Linux σε Windows που προφανώς δε δικαιολογείται από διαφορές σε scheduler. Μιλάμε για 11 λεπτά με 13,5. Λογικά το Windows binary έχει γίνει build με χειρότερο compiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με λες αν δεις το hwinfo εχει δυο αναφορες για watt το SMU και το SVI2 TFN ,ποιο απο τα δυο να ειναι το σωστο ? Εχουν μεγαλη διαφορα δλδ τωρα που το τρεχω το ενα ειναι στα 145w και το αλλο 95w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δε με λες αν δεις το hwinfo εχει δυο αναφορες για watt το SMU και το SVI2 TFN ,ποιο απο τα δυο να ειναι το σωστο ? Εχουν μεγαλη διαφορα δλδ τωρα που το τρεχω το ενα ειναι στα 145w και το αλλο 95w

Το SMU είναι total package power. Το άλλο που λες δεν είναι W, είναι Amp - current - ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το SMU είναι total package power. Το άλλο που λες δεν είναι W, είναι Amp - current - ρεύμα.

το cpu+soc λεω ρε συ το τελευταιο watts ειναι ριξε μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το cpu+soc λεω ρε συ το τελευταιο watts ειναι ριξε μια ματια

Ναι το είδα τώρα στο δικό μου screenshot που είχα ανεβάσει νωρίτερα. Έχεις δίκιο, είναι λιγότερο εκεί, και μάλλον είναι και το σωστό (;). Γιατί αν δεις στο screenshot μου, έχει max 73,78 Amp με 1,35V που δίνει 99,6W και 12,941 Amp στο SOC με 1V άλλα 12,94 W, σύνολο 99,6 +12,94 = 112,544W και 111 δείχνει το SVI2 TFN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Ναι το είδα τώρα στο δικό μου screenshot που είχα ανεβάσει νωρίτερα. Έχεις δίκιο, είναι λιγότερο εκεί, και μάλλον είναι και το σωστό (;). Γιατί αν δεις στο screenshot μου, έχει max 73,78 Amp με 1,35V που δίνει 99,6W και 12,941 Amp στο SOC με 1V άλλα 12,94 W, σύνολο 99,6 +12,94 = 112,544W και 111 δείχνει το SVI2 TFN

Ετσι το βλεπω και εγω για πιο σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αυτό που παρατήρησα εγώ από τα review του 9900K είναι πως αυτή τη στιγμή ο Ryzen 2700X έχει καλύτερη απόδοση στα ίδια clocks, και επειδή το ipc του παραμένει λίγο χαμηλότερο σε σχέση με τους coffee lake, η εξήγηση είναι πως το multithreading της AMD είναι ανώτερο.

Cinebench single core test: i9900k auto (στα 5 GHz) => 216, με αναγωγή στα 4250 => 184
Cinebench single core test: 2700x auto (στα 4,25 GHz) => 178. 184/178 = 3,3% καλύτερo IPC ο Coffee lake
Cinebench multi core test: i9900k auto (στα 4,7 GHz) => 2048, με αναγωγή στα 4000 => 1742,9
Cinebench multi core test: 2700x auto (στα 4 GHz) => 1830

Βλέπουμε πως ο Ryzen 2700X υπερκαλύπτει το 3,3% χειρότερο IPC και κερδίζει με 1830/1743 = 5%. Δηλαδή συνολικά το hyperthreading του δίνει ένα +8,3% πάνω.

Με μόνο 3,3% καλύτερο IPC αλλά σχεδόν 10% χειρότερο hyperthreading, το μόνο που έχει μείνει στην Intel είναι η συχνότητα. Με τι κόστος όμως; Για να πετύχει τα 4700MHz all core turbo απαιτεί πανάκριβες μητρικές (οι Z370 με 4 power phases δε μπορούν να τον κρατήσουν ούτε στα 4400) και πανάκριβα cooling setups. Και φυσικά έρχεται και σε τιμή που κάποιος που ενδιαφέρεται για raw multicore performance αρχίζει να κοιτάει σε 12 ή 16 core threadripper.

Well done AMD.

@akoinonitos Τρέξε κανένα πιο δύσκολο scene, το Ryzen scene που κρατάει 14 δευτερόλεπτα τι να μας πει ...

 

To SMT της AMD είναι πολύ ανώτερο. Αυτό έχει φανεί από τους πρώτους Ryzen.

Αν θες εξήγηση υπάρχει αναλυτικά το blog του Agner

https://www.agner.org/optimize/blog/read.php?i=838

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ναι το είδα τώρα στο δικό μου screenshot που είχα ανεβάσει νωρίτερα. Έχεις δίκιο, είναι λιγότερο εκεί, και μάλλον είναι και το σωστό (;). Γιατί αν δεις στο screenshot μου, έχει max 73,78 Amp με 1,35V που δίνει 99,6W και 12,941 Amp στο SOC με 1V άλλα 12,94 W, σύνολο 99,6 +12,94 = 112,544W και 111 δείχνει το SVI2 TFN

Μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια τους ανεμιστηρες τους δουλευεις στο τερμα?

Αλλη ερωτηση γιατι δεν το εχω με το Blender ,ανοιγω το αρχειο του Blender παταω render και μου κλεινει το προγραμμα ,το ξανα ανοιγω πατα animation και μου ρενταρει συνεχομενα με το που τελειωσει αρχιζει απο μονο του παλι ,με το classroom δεν μου το εκανε αυτο

pavilion.png.faff5d2c4bb003f8ce539b8fe075c269.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια τους ανεμιστηρες τους δουλευεις στο τερμα?

Αλλη ερωτηση γιατι δεν το εχω με το Blender ,ανοιγω το αρχειο του Blender παταω render και μου κλεινει το προγραμμα ,το ξανα ανοιγω πατα animation και μου ρενταρει συνεχομενα με το που τελειωσει αρχιζει απο μονο του παλι ,με το classroom δεν μου το εκανε αυτο

pavilion.png.faff5d2c4bb003f8ce539b8fe075c269.png

Render image κάνεις, όχι Render animation. Τώρα αν σου κλείνει δε ξέρω γιατί το κάνει, δε θα έπρεπε.

Τους ανεμιστήρες τους έχω ρυθμισμένους στο balanced mode και όταν ζεσταίνεται αρκετά το νερό, φτάνουν 1800-1900 στροφές. Δε τους έχω στο max που είναι 2200-2300. Όντως είναι μεγάλη η διαφορά σε θερμοκρασία, εσένα είναι και custom loop αλλά και 360ρη όμως, το H110i είναι 280ρη. Υπάρχει και μια πιθανότητα να μην έκανα τέλεια εφαρμογή πάστας την τελευταία φορά που το έκλεισα. Θα το κοιτάξω.

Αυτό που είδα διαφορετικό όμως είναι ότι είχες max Watt 100 ενώ εγώ είχα 111 με τα ίδια settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Render image κάνεις, όχι Render animation. Τώρα αν σου κλείνει δε ξέρω γιατί το κάνει, δε θα έπρεπε.

Τους ανεμιστήρες τους έχω ρυθμισμένους στο balanced mode και όταν ζεσταίνεται αρκετά το νερό, φτάνουν 1800-1900 στροφές. Δε τους έχω στο max που είναι 2200-2300. Όντως είναι μεγάλη η διαφορά σε θερμοκρασία, εσένα είναι και custom loop αλλά και 360ρη όμως, το H110i είναι 280ρη. Υπάρχει και μια πιθανότητα να μην έκανα τέλεια εφαρμογή πάστας την τελευταία φορά που το έκλεισα. Θα το κοιτάξω.

Αυτό που είδα διαφορετικό όμως είναι ότι είχες max Watt 100 ενώ εγώ είχα 111 με τα ίδια settings.

καλα μπορει να μην ειναι και τοσο ακριβης η μετρηση ισως ακομα και το soc ιδιο το εχουμε

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Max temp δηλαδή σε Barcelona scene είχες 63 κι εγώ 75. Τεράστια διαφορά

Δοκίμασε και το bmw scene

edit: Στο Barcelona έχει άλλα δύο renders, το midday και το night. Αλλάζει ο φωτισμός.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos Σε auto multiplier, auto voltage, LLC3,  RAM 3600 overclock, όχι PBO, τι ταχύτητα κρατάει το all core turbo  και τι θερμοκρασίες; Σε render του barcelona ας πούμε.

Εμένα ξεκινάει 39,75 multiplier αλλά μόλις περάσει 60 βαθμούς, πέφτει 39,5. Η θερμοκρασία κάποια στιγμή φτάνει τους 64 βαθμούς και κάποια core αρχίζουν και πέφτουν σε 39,25 multiplier. Τελικά τελειώνει με τα μισά core στο 39,5 και τα άλλα μισά στο 39,25 και τη θερμοκρασία στο 65.

Εσένα λογικά πρέπει να κρατάει σταθερά 40 ή πάει και παραπάνω;

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

@akoinonitos Σε auto multiplier, auto voltage, LLC3,  RAM 3600 overclock, όχι PBO, τι ταχύτητα κρατάει το all core turbo  και τι θερμοκρασίες; Σε render του barcelona ας πούμε.

Εμένα ξεκινάει 39,75 multiplier αλλά μόλις περάσει 60 βαθμούς, πέφτει 39,5. Η θερμοκρασία κάποια στιγμή φτάνει τους 64 βαθμούς και κάποια core αρχίζουν και πέφτουν σε 39,25 multiplier. Τελικά τελειώνει με τα μισά core στο 39,5 και τα άλλα μισά στο 39,25 και τη θερμοκρασία στο 65.

Εσένα λογικά πρέπει να κρατάει σταθερά 40 ή πάει και παραπάνω;

τωρα το τρεχω ολα στοκ με τις μνημες στα 3600 με xmp τπτ αλλο ξεκινησε με 3950mhz και εμεινε εκει η θερμοκρασια κολλημενη στους 54 βαθμους ,θες να τσεκαρω με llc3 δεν νομιζω οτι θα εχει διαφορα ,αν θες ομως το κοιταω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...