Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, akoinonitos said:

Αν θυμάμαι καλά είχες -0.05v στο bios ,το έβγαλες? 60 βαθμοί? Τι ψύξη έχεις, με ποιο πρόγραμμα κοιτάς θερμοκρασίες? Είναι αφύσικο το 60αρι idle

ειχα -0,05 στο bios δεν το εβγαλα. fractal s36 aio εχω ψηξη 2 ανεμηστηρια μπροστα ενα πισω c700p κουτι. θερμοκρασιες τσεκαρω με ryzen master kai hwinfo64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sasser είπε

ειχα -0,05 στο bios δεν το εβγαλα. fractal s36 aio εχω ψηξη 2 ανεμηστηρια μπροστα ενα πισω c700p κουτι. θερμοκρασιες τσεκαρω με ryzen master kai hwinfo64.

H ψυκτρα παταει καλα? Ειναι  αφυσικοι οι 60 βαθμοι για τα Parts που εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, akoinonitos said:

H ψυκτρα παταει καλα? Ειναι  αφυσικοι οι 60 βαθμοι για τα Parts που εχεις

παταει κανονικα παστα εχω Arctic MX-4. 

 

thank you για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sasser είπε

παταει κανονικα παστα εχω Arctic MX-4. 

thank you για τις απαντησεις

Άνοιξε το taskbar, άνοιξε το HWiNFO64 και βάλε μια φωτό εδώ με τα 2 δίπλα δίπλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sasser είπε

παταει κανονικα παστα εχω Arctic MX-4. 

thank you για τις απαντησεις

Φίλε η πάστα που έβαλες είναι για τα μπάζα. Η Arctic κάνει καταπληκτική δουλειά με τις ψύκτρες ιδιαίτερα με την τελευταία υδρόψυξη Arctic Liquid Freezer II αλλά η ποιότητα της συγκεκριμένης πάστας είναι για πέταμα. Επειδή ήθελα να αγοράσω την συγκεκριμένη υδρόψυξη είδα εκατοντάδες reviews. Το μοναδικό αρνητικό που είχε ο συγκεκριμένος ΑΙΟ cooler ήταν η πάστα που σου έδινε και που στο  gamer Nexus συμβούλευαν να αλλάξεις. Να αγοράσεις δηλαδή άλλη. Να μην την χρησιμοποιήσεις. 

Δοκίμασε να αλλάξεις πάστα και είσαι ok 👌

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 minutes ago, Lfc said:

Φίλε η πάστα που έβαλες είναι για τα μπάζα. Η Arctic κάνει καταπληκτική δουλειά με τις ψύκτρες ιδιαίτερα με την τελευταία υδρόψυξη Arctic Liquid Freezer II αλλά η ποιότητα της συγκεκριμένης πάστας είναι για πέταμα. Επειδή ήθελα να αγοράσω την συγκεκριμένη υδρόψυξη είδα εκατοντάδες reviews. Το μοναδικό αρνητικό που είχε ο συγκεκριμένος ΑΙΟ cooler ήταν η πάστα που σου έδινε και που στο  gamer Nexus συμβούλευαν να αλλάξεις. Να αγοράσεις δηλαδή άλλη. Να μην την χρησιμοποιήσεις. 

Δοκίμασε να αλλάξεις πάστα και είσαι ok 👌

σε αυτο παιζει να εχεις ενα δικιο.. παλια ειχα thermal grizzly και ημουν πιο χαμηλα απλα ξεμεινα με αυτην. Θα παραγγειλω να την αλλαξω και θα ενημερωσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sasser είπε

σε αυτο παιζει να εχεις ενα δικιο.. παλια ειχα thermal grizzly και ημουν πιο χαμηλα απλα ξεμεινα με αυτην. Θα παραγγειλω να την αλλαξω και θα ενημερωσω

Άκουσε με. Αυτό είναι σίγουρα. Μην παιδεύεσαι άδικα και μην πειράζεις τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lfc είπε

Φίλε η πάστα που έβαλες είναι για τα μπάζα. Η Arctic κάνει καταπληκτική δουλειά με τις ψύκτρες ιδιαίτερα με την τελευταία υδρόψυξη Arctic Liquid Freezer II αλλά η ποιότητα της συγκεκριμένης πάστας είναι για πέταμα. Επειδή ήθελα να αγοράσω την συγκεκριμένη υδρόψυξη είδα εκατοντάδες reviews. Το μοναδικό αρνητικό που είχε ο συγκεκριμένος ΑΙΟ cooler ήταν η πάστα που σου έδινε και που στο  gamer Nexus συμβούλευαν να αλλάξεις. Να αγοράσεις δηλαδή άλλη. Να μην την χρησιμοποιήσεις. 

Δοκίμασε να αλλάξεις πάστα και είσαι ok 👌

Τι λες ωρε; Όχι και μάπα η ΜΧ4.

Πιο πιθανό να μην δουλεύει η αντλία. Η πάστα είναι μια χαρα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lfc είπε

Φίλε η πάστα που έβαλες είναι για τα μπάζα. Η Arctic κάνει καταπληκτική δουλειά με τις ψύκτρες ιδιαίτερα με την τελευταία υδρόψυξη Arctic Liquid Freezer II αλλά η ποιότητα της συγκεκριμένης πάστας είναι για πέταμα. Επειδή ήθελα να αγοράσω την συγκεκριμένη υδρόψυξη είδα εκατοντάδες reviews. Το μοναδικό αρνητικό που είχε ο συγκεκριμένος ΑΙΟ cooler ήταν η πάστα που σου έδινε και που στο  gamer Nexus συμβούλευαν να αλλάξεις. Να αγοράσεις δηλαδή άλλη. Να μην την χρησιμοποιήσεις. 

Δοκίμασε να αλλάξεις πάστα και είσαι ok 👌

Αδερφέ μην βάζεις τον άνθρωπο να αλλάξει πάστα , μια χαρά είναι mx4 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lfc είπε

Δοκίμασε να αλλάξεις πάστα και είσαι ok 👌

Η διαφορα μεταξυ της ακριβοτερης με την πιο φθηνη (οχι κιλου no name) ειναι 3-4 βαθμοι. Klain mein 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με aio 240mm στον δικο μου, με την ιδια παστα, εβλεπα κατι 60αρια σε idle. Αλλα εβλεπα και κατι vcore 1.40 ξερω γω. Το εχω τωρα manual 4.00 με 1.25V και ειδα τεραστια διαφορα σε θερμοκρασιες. Περιμενω τα parts για custom loop για να ξεκινησω πειραματα.

Και μιας και αναφέρθηκε η πάστα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για την εφαρμογή της πάστας? Μπιλακι στο κέντρο και βάζουμε το μπλοκ να απλωθεί μόνη της?? Ρωτάω καθαρά για το δικό μας CPU

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντλία δουλευει κανονικά 3 μηνών aio είναι. Κατι που δοκιμασα χθες και το έχετε αναφέρει σε πιο παλια post ειναι το power plan ton Windows. Το έχω balance 2% minimum και 100 % max. Εκει τα cores πέφτουν χαμηλά ενω αν τα βαλω 100% και τα 2 τότε καρφώνει στα 4ghz. Αυτο που μου κανει εντυπωση είναι οτι η θερμοκρασιες δεν αλλαζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, sasser είπε

Η αντλία δουλευει κανονικά 3 μηνών aio είναι. Κατι που δοκιμασα χθες και το έχετε αναφέρει σε πιο παλια post ειναι το power plan ton Windows. Το έχω balance 2% minimum και 100 % max. Εκει τα cores πέφτουν χαμηλά ενω αν τα βαλω 100% και τα 2 τότε καρφώνει στα 4ghz. Αυτο που μου κανει εντυπωση είναι οτι η θερμοκρασιες δεν αλλαζουν. 

Πατα στο search των windows ms config άνοιξε το ,πήγαινε στις υπηρεσίες ,κλικαρε εκεί που λέει να κρύψει όλες τις υπηρεσίες των windows ,μετά ξετικαρε όσες έμειναν, κάνε restart και πες αν έχεις την ίδια συμπεριφορά. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, leros2004 είπε

Άνοιξε το taskbar, άνοιξε το HWiNFO64 και βάλε μια φωτό εδώ με τα 2 δίπλα δίπλα... 

 

1 ώρα πριν, sasser είπε

Η αντλία δουλευει κανονικά 3 μηνών aio είναι. Κατι που δοκιμασα χθες και το έχετε αναφέρει σε πιο παλια post ειναι το power plan ton Windows. Το έχω balance 2% minimum και 100 % max. Εκει τα cores πέφτουν χαμηλά ενω αν τα βαλω 100% και τα 2 τότε καρφώνει στα 4ghz. Αυτο που μου κανει εντυπωση είναι οτι η θερμοκρασιες δεν αλλαζουν. 

Φωτο θα μας βάλεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...