Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Classic


Radiatedsoul
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Radiatedsoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ma3stros είπε

@Fulgore δεν πιστευω εν ετη 2019 να παιξεις κλασσικ ( πλακα σ κανω)

Αν συνεχιστει αυτο με το queue δεν το βλεπω,μιας και οι 2 φιλοι μου που ειχαν ψηθει αρχικα,ηδη εχουν αρχισει να ξενερωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, Boju said:

 

Όταν ο χαρακτήρας σου είναι rested παίρνει διπλά xp όταν σκοτώνεις mobs. Φαίνεται στην xp μπάρα, έχει ένα σημαδάκι μέχρι ποιο σημείο είναι rested.

Αν τον αφήσεις 8 ώρες σε ένα inn παίρνεις νομίζω ένα κομματάκι της μπάρας rested (5%του lvl). Αν τον αφήσεις οπουδήποτε αλλού κάνει πιο αργά rest, οπότε πριν κάνετε logout καλό είναι να τον αφήνετε σε ένα inn τον χαρακτήρα.

Νομίζω 1.5 lvl άμα τον αφήσεις παρκαρισμένο σε inn 10 μέρες

Αυτο ισχυει σε οποιοδηποτε λεβελ και αν ειναι ο χαρακτηρας; Δλδ ειτε ειναι λεβελ 1, ειτε λεβελ 59;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Gerasimos80 said:

Δυστηχως  πολυς κόσμος χρησιμοποιεί Remote Control και  macro για να μην βγει afk. Το κάνω και  εγω.

σΤΙς 09 30 μπήκα ο  server έλεγε  full  , αλλα μπηκα αμέσως (Gollemag) τον έβαλα σε  inn και ανοιξα  macro που περπαταει καθε λίγο, 

 

3 hours ago, Fulgore said:

Level 50.5 ο πρωτος αυτη την στιγμη απο Mograine με Gnome μαγο

 

2 hours ago, Bspus said:

Αν το level bar ειναι μπλε εχεις rest bonus. οσο εχεις rest bonus κερδιζεις xp με διπλασιο ρυθμο. Οταν τελειωσει το level bar γινεται μωβ.

Τα ιδια quests μπορεις να κανεις με ολους, η αρχικη περιοχη αλλαζει και τα αρχικα faction reps. Υπαρχουν καποιοι πχ που θελουν να παιζουν night elf αλλα δεν τους αρεσει η darnassus οποτε απο lvl 1 πανε elwynn forest. Ειτε τους συνοδευει φιλος high level ειτε πεθαινουν στο δρομο και πανε ως ghost με τα ποδια και ζητανε ανασταση στο νεκροταφειο

Μα το ghost δεν εχει fatigue; Πεθανα 2 φορες σαν ghost, επειδη κολυμπησα πολυ μακρια και χαθηκα! Ηταν τοσο μακρυα, που ακομα και με το κοντινοτερο graveyard δεν εφτανα! Πραγματικα ο χαρτης ειναι πελωριος! Τουλαχιστον ετσι να πηγαινεις με τα ποδια, χωρις τα φτερωτα που εχουν οι αλλοι.

2 hours ago, fragma said:

Το πρώτο πράγμα που κάνω μόλις μπαίνω, και το έκανα πάντα, είναι να τσεκάρω τα inns και να κάνω report για botting σε όποιον χρησιμοποιεί macros και clickers. Και υπόψιν, τα reports μου καταλήγουν σχεδόν πάντα σε bans γιατί ήμουν forum mvp και community manager για πολλά χρόνια. Καλή διασκέδαση.

Τι εννοεις τα ρεπορτς καταληγουν μπαν; Δλδ μπαναρουν τον λογαριασμο που εδωσε την συνδρομη ή τον χαρακτηρα απλα;

1 hour ago, Liapisftw said:

Θα γίνω κυνικός αλλά θα σου πω να παίξεις ότι σου αρέσει. Όλα τα class ανεβαίνουν λίγο ευκολότερα ή δυσκολότερα αλλά το θέμα είναι να παίζεις αυτό που σου αρέσει.

Για να κάνεις λίγο την ζωή σου πιο εύκολη μπορείς να βάλεις το addon Questie για να βλέπεις περίπου που πρέπει να πας για κάθε quest.

Εγώ στην θέση σου δεν θα διάβαζα guides και θα το παλεύα μόνος μου. Είμαι σίγουρος θα γουστάρεις πιο πολύ εν τέλη. Αυτή είναι και η μαγεια του κλασικ.

Και εγω χωρις addon ειμαι τελικα. Απλα πολλες φορες εχω χαθει! Δεν ηξερα οτι το soulstone μπορεις να το χρησιμοποιεις πολλες φορες, νομιζα ηταν για μια φορα μονο. Οποτε βολευει, γιατι σε επιστρεφει στο inn σου. Απλα σχετικα με τα guides θα ηθελα να σημειωσω οτι καλο ειναι απλα να διαβασουμε σε γενικες γραμμες μονο ποιο ειναι το καλυτερο race για τον χαρακτηρα που θελουμε να κανουμε και ποια spells/professions να διαλεξουμε, γιατι ειναι κριμα καποιος να το προχωρησει πολυ και μετα να καταλαβει οτι εκανε λαθος. Θυμαμαι την πρωτη φορα που επαιξα diablo 2 με sorceress ανεβαζα ολα τα spells, και στο τελος τα ειχα ολα, αλλα ηταν αδναμα και δεν μπορουσα να το τερματισω, οποτε και αναγκαστηκα να ξεκινησω παλι απο την αρχη.

30 minutes ago, Liapisftw said:

Ναι

Καλη φαση αυτη και δεν ηξερα πως ακριβως λειτουργουσε! Εγω συμφωνα με αυτα που διαβαζα απο τα tooltips μεσα στο παιχνιδι, με το που γινοταν μπλε, εβγαινα και πηγαινα να σκοτωσω κανα τερας, αλλα αμεσως κιτρινιζε  και λεω τι στο καλο;; Γενικα θελει ψαξιμο!

 

 

Θελω να ρωτησω κατι ακομα. Εχω παρει profession με τον troll mage το mining. Αλλα λεει οτι θελει mining weapon. Μπορει ο μαγος να χρησιμοποιησει τετοιο οπλο; Και αν οταν κανω mine μου επιτεθει κανα τερας τι κανω; Και αντε καλα ως mage δεν ειναι τοσο χρησιμο το staff, αλλα αν εχεις καποιον αλλο χαρακτηρα; Υπαρχει κουμπι για να κανεις εναλλαγη των οπλων;

 

Μεχρι στιγμης πιο ενδιαφερον κοσμος μου φαινεται στο Horde που ξεκινησα με Troll. Το starting point των Night Elves δεν μου αρεσε και τοσο, αν και ο hunter ειναι πολυ καλος, απο το λιγο που επαιξα. Και μετα και ο Human warrior ηταν σε καλο starting point και πιο πολυ στη φυση.

Επισης τι ακριβως ειναι τα macros και γιατι χρησιμευουν; Και τα Mouseclicker προγραμματα ειναι νομιμα;

Κατι τελευταιο ( για την ωρα! ) Γιατι καποιες φορες οταν πεταω spell καποια τερατα κανουν resist; Παει αναλογα με το λεβελ του τερατος; Και τελος, μπορεις να κανεις Kite με τον μαγο απο τοσο νωρις ή θελει πιο μετα; Frost παιζω, αλλα το cast time 2 seconds, που να προλαβεις να κανεις kite; Μονο με hunter διαβασα οτι μπορεις να κανεις καλο kite.

 

 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Boju said:

Αυτός είναι legit. Όπως και να χει πάντως οι method με το "race to world first" τρώνε τρελό τρολάρισμα. World last και τέτοια 😂😂

Να πεις όμως ότι μπορούσε να κάνει solo κάτι μετά το 60 να το καταλάβω. Αναγκαστικά θα περιμένει άτομα για να groupάρει. Δώρον άδωρον το "world first" χωρίς achievs/titles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μα το ghost δεν εχει fatigue; Πεθανα 2 φορες σαν ghost, επειδη κολυμπησα πολυ μακρια και χαθηκα! Ηταν τοσο μακρυα, που ακομα και με το κοντινοτερο graveyard δεν εφτανα! Πραγματικα ο χαρτης ειναι πελωριος! Τουλαχιστον ετσι να πηγαινεις με τα ποδια, χωρις τα φτερωτα που εχουν οι αλλοι.

Τι εννοεις τα ρεπορτς καταληγουν μπαν; Δλδ μπαναρουν τον λογαριασμο που εδωσε την συνδρομη ή τον χαρακτηρα απλα;

Και εγω χωρις addon ειμαι τελικα. Απλα πολλες φορες εχω χαθει! Δεν ηξερα οτι το soulstone μπορεις να το χρησιμοποιεις πολλες φορες, νομιζα ηταν για μια φορα μονο. Οποτε βολευει, γιατι σε επιστρεφει στο inn σου. Απλα σχετικα με τα guides θα ηθελα να σημειωσω οτι καλο ειναι απλα να διαβασουμε σε γενικες γραμμες μονο ποιο ειναι το καλυτερο race για τον χαρακτηρα που θελουμε να κανουμε και ποια spells/professions να διαλεξουμε, γιατι ειναι κριμα καποιος να το προχωρησει πολυ και μετα να καταλαβει οτι εκανε λαθος. Θυμαμαι την πρωτη φορα που επαιξα diablo 2 με sorceress ανεβαζα ολα τα spells, και στο τελος τα ειχα ολα, αλλα ηταν αδναμα και δεν μπορουσα να το τερματισω, οποτε και αναγκαστηκα να ξεκινησω παλι απο την αρχη.

Καλη φαση αυτη και δεν ηξερα πως ακριβως λειτουργουσε! Εγω συμφωνα με αυτα που διαβαζα απο τα tooltips μεσα στο παιχνιδι, με το που γινοταν μπλε, εβγαινα και πηγαινα να σκοτωσω κανα τερας, αλλα αμεσως κιτρινιζε  και λεω τι στο καλο;; Γενικα θελει ψαξιμο!

Θελω να ρωτησω κατι ακομα. Εχω παρει profession με τον troll mage το mining. Αλλα λεει οτι θελει mining weapon. Μπορει ο μαγος να χρησιμοποιησει τετοιο οπλο; Και αν οταν κανω mine μου επιτεθει κανα τερας τι κανω; Και αντε καλα ως mage δεν ειναι τοσο χρησιμο το staff, αλλα αν εχεις καποιον αλλο χαρακτηρα; Υπαρχει κουμπι για να κανεις εναλλαγη των οπλων;

Μεχρι στιγμης πιο ενδιαφερον κοσμος μου φαινεται στο Horde που ξεκινησα με Troll. Το starting point των Night Elves δεν μου αρεσε και τοσο, αν και ο hunter ειναι πολυ καλος, απο το λιγο που επαιξα. Και μετα και ο Human warrior ηταν σε καλο starting point και πιο πολυ στη φυση.

Κατι τελευταιο ( για την ωρα! ) Γιατι καποιες φορες οταν πεταω spell καποια τερατα κανουν resist; Παει αναλογα με το λεβελ του τερατος; Και τελος, μπορεις να κανεις Kite με τον μαγο απο τοσο νωρις ή θελει πιο μετα; Frost παιζω, αλλα το cast time 2 seconds, που να προλαβεις να κανεις kite; Μονο με hunter διαβασα οτι μπορεις να κανεις καλο kite.

Πολλές ερωτήσεις. Σε καταλαβαίνω αλλά θα τα καταλάβεις όλα στην πορεία. Proffessions καλά και κακα δεν υπάρχουν, όλα είναι χρήσιμα αναλογα την ζήτηση του σέρβερ. Αν όλοι πάνε alchemy πχ θα έχει ζήτηση το tailoring κλπ.

Race παίξε ότι σου αρέσει και όχι οποίο έχει το καλύτερο racial. Τότε θα έφτιαχναν όλοι orcs για pvp.

Στο mining έχεις στο inventory σου ένα mining pickaxe. Δεν το φοράς απλά το έχεις πάντα στο inventory. Το αγοράζεις από mining supplies vendor.

Το hearthstone το χρησιμοποιείς μια φορά κάθε μία ώρα.

Resist μπορούν να κάνουν όλα τα τέρατα ανάλογα τα resistance τους περισσότερο ή λιγότερο. Ειδικά αν είναι αρκετά μεγαλύτερο λεβελ από εσένα. Γι'αυτό και end game βάζεις chance to hit στο gear σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μα το ghost δεν εχει fatigue; Πεθανα 2 φορες σαν ghost, επειδη κολυμπησα πολυ μακρια και χαθηκα! Ηταν τοσο μακρυα, που ακομα και με το κοντινοτερο graveyard δεν εφτανα! Πραγματικα ο χαρτης ειναι πελωριος! Τουλαχιστον ετσι να πηγαινεις με τα ποδια, χωρις τα φτερωτα που εχουν οι αλλοι.

 

Συγκεκριμενα για το "ταξιδι" απο darnassus σε stormwind:

Πας μεχρι το darkshore (ετσι το λενε? δεν θυμαμαι), απο εκει παιρνεις καραβι για τα wetlands στην αλλη Ηπειρο και πας περπατωντας μεχρι το ironforge.

Στο ironforge παιρνεις το tram (δεν κανω πλακα!) που σε παει μεχρι stormwind.

Μου διεφυγε τελειως αυτη η λεπτομερεια. Αν και ειναι θεωρητικα δυνατον να περπατησεις απο wetlands μεχρι stormwind ως φαντασμα (οχι κολυμπι) κανεις δεν το κανει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, Sorath said:

Fatigue έχει όταν πας να βγεις εκτός ορίων χάρτη (όπως πχ στην θάλασσα).

Οντως κολυμπουσα, αλλα τι σημαινει εκτος οριων; Μου εβγαζε κανονικα καινουρια νησια. Πχ το ενα ηταν το island of fray και καποιος μονομαχουσε με διαφορα bots, αλλα στο τελος εχασε. Τον βοηθουσα και εγω, αλλα εκανε 100% resist στα hit μου.

Αυτα τα πλοια και τα αεροστατα εχουν καποιο συγκεκριμενο ωραριο; Υπαρχουν και στο Alliance; Ωραια φαση!

Και κατι ασχετο. Στα pvp, μπορουν πχ να ερθουν horde σε περιοχη των alliance; Ή οι μαχες γινονται σε ουδετερα εδαφη;

Διαβαζα κατι με τα leveling και γραφουν οτι απο το 1 στο 120 μπορεις να πας και σε 2,3 ημερες. Πως γινεται κατι τετοιο; Και στο Classic απαιτει περισσοτερο.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Οντως κολυμπουσα, αλλα τι σημαινει εκτος οριων; Μου εβγαζε κανονικα καινουρια νησια. Πχ το ενα ηταν το island of fray και καποιος μονομαχουσε με διαφορα bots, αλλα στο τελος εχασε. Τον βοηθουσα και εγω, αλλα εκανε 100% resist στα hit μου.

Αυτα τα πλοια και τα αεροστατα εχουν καποιο συγκεκριμενο ωραριο; Υπαρχουν και στο Alliance; Ωραια φαση!

Και κατι ασχετο. Στα pvp, μπορουν πχ να ερθουν horde σε περιοχη των alliance; Ή οι μαχες γινονται σε ουδετερα εδαφη;

Διαβαζα κατι με τα leveling και γραφουν οτι απο το 1 στο 120 μπορεις να πας και σε 2,3 ημερες. Πως γινεται κατι τετοιο; Και στο Classic απαιτει περισσοτερο.

Από ότι θυμάμαι παίζεις σε pve server οπότε όποιος και από το αντίπαλο faction και να έρθει μπορείτε απλά να κοιταχτειτε. Κατά την γνώμη μου μόνο σε pvp server παίζεις το παιχνίδι.

Όσο για τα λεβελ άλλο παιχνίδι το classic άλλο το bfa. Μόνο στο όνομα ταιριάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Liapisftw said:

Από ότι θυμάμαι παίζεις σε pve server οπότε όποιος και από το αντίπαλο faction και να έρθει μπορείτε απλά να κοιταχτειτε. Κατά την γνώμη μου μόνο σε pvp server παίζεις το παιχνίδι.

Όσο για τα λεβελ άλλο παιχνίδι το classic άλλο το bfa. Μόνο στο όνομα ταιριάζουν.

Φιλε απο σημερα παιζω και PVP στον Mograine και απο το πρωι δεν εχει κλεισει ο υπολογιστης.

 

Εγω που ειμαι ασχετος αξιζει να ασχοληθω με professions; Ειδικα με εξειδικευμενα οπως συνδιασμος tailoring/enchanting που λενε οτι ειναι απο τους καλυτερους συνδιασμους για μαγους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Φιλε απο σημερα παιζω και PVP στον Mograine και απο το πρωι δεν εχει κλεισει ο υπολογιστης.

Εγω που ειμαι ασχετος αξιζει να ασχοληθω με professions; Ειδικα με εξειδικευμενα οπως συνδιασμος tailoring/enchanting που λενε οτι ειναι απο τους καλυτερους συνδιασμους για μαγους;

Hardcore pvp είναι mining/engineering. Εγώ πάω για αυτά. Απλά δεν θα βγάζω gold καθόλου από τα proffessions μου και στην ουσία μόνο θα χάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Φιλε απο σημερα παιζω και PVP στον Mograine και απο το πρωι δεν εχει κλεισει ο υπολογιστης.

Εγω που ειμαι ασχετος αξιζει να ασχοληθω με professions; Ειδικα με εξειδικευμενα οπως συνδιασμος tailoring/enchanting που λενε οτι ειναι απο τους καλυτερους συνδιασμους για μαγους;

Ολοι θελουμε professions. Υπαρχουν και τα δευτερευοντα οπως cooking fishing first aid. Για cooking δεν ξερω αν αξιζει γιατι ο μαγος φτιαχνει δικα του μαγικα φαγητα. First aid υποθετω αξιζει. Fishing δεν ασχοληθηκα ποτε γιατι ειναι βαρετο αλλα στα υψηλα επιπεδα γινεται χρησιμο εχω ακουσει

Για main professions ενας ευκολος και profitable συνδυασμος ειναι herbalism/alchemy και μαλιστα χρησιμος για οποιοδηποτε class

Τωρα για pvp

Αν εισαι σε home territory (πρασινη) οι αντιπαλοι δεν μπορουν να σε χτυπησουν εκτος αν κανεις εσυ flag τον εαυτο σου για pvp, οπως γινοταν στο diablo 2. 

Αντιστοιχα αν πας εσυ στις εχθρικες μπορει να σου επιτεθει ο καθενας αλλα μεχρι να το κανουν δεν θα μπορεις εσυ.

Στις ουδετερες ολοι ειναι automatically flagged pvp.

Ολα αυτα βεβαια σε pvp server. Σε pve ολοι ειναι non-flagged by default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει ένα toon στον mograine αλλά με τέτοια queue δεν παίζει να ασχοληθώ

06830b7afa02289a2009cd32b31c412a.png

Ακόμα δεν αποφάσισα που θα παίξω,αν και δεν έχει και τόσο σημασία σαν ρετρόcasual 😋 Από ότι βλέπω χωρίς queue μόνο σε PvE σερβερ σε βάζει.WoW και PvE server δεν μου κάθετε καλά αλλά δεν γαμ....Μέχρι να 60αρισω θα έχουν ανοίξει τα BGs αχαχαχα.

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...