Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Classic


Radiatedsoul
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Radiatedsoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωωωωωω με όλη αυτή την ανάλυση  με ψήσετε να δοκιμάσω hunter 😁

Δεν έχουμε που δεν έχουμε χρόνο και ο lock έχει ξεμείνει στα 35 LVL ο καινούργιος χαρακτήρας με μάρανε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Greygore είπε

TL:DR, θεωρώ πως το weapon speed αυτή την στιγμή δεν είναι ιδιαίτερα καλός παράγοντας επιλογής όπλου για hunter:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για να ξεκαθαρίσω τι εννοούσα - με κάποια επιφανειακά calculation, θεωρώ πως (at the moment)  το weapon speed δεν είναι τόσο σημαντικό με βάση τις εξής παρατηρήσεις (με τις προϋποθέσεις phase 1-2 content, level 50+ gear):

1. Bows: Το (current) BiS για hunter - phase 1-2, ίσως και phase 3 - είναι το Rhok'Delar (2,9 speed). Bonus points για Troll hunters λόγω του racial (έμμεσα δίνει hit rating μέσω του +5 weapon skill). Γενικά δεν υπάρχει bow με >2,9 speed στο παιχνίδι.Για pre-raid, γενικά πιστεύω πως είτε το Ancient Bone Bow (Stratholme) ή το Malgen's Long Bow (BRD) είναι καλές εναλλακτικες, μεταξύ 2,7-2,9 speed, χωρίς να θυσιάζουμε stats.

 1a. Περί Striker's Mark, είναι αρκετά ψηλά στην λίστα (και σίγουρα όχι κυρίως "rogue/warrior weapon") λόγω της ανάγκης για 9% hit rating cap, έστω και αν "παίζει" στα 2,5 sec.

2. Guns: Η μόνη επιλογή εδώ είναι το engineering gun Flawless Arcanite Rifle, με 3,0 speed και "bonus" ότι είναι διαθέσιμο pre-raid KAI δίνει +4 Gun skill (έμμεσα hit rating) - τα υπόλοιπα 3.0+ speed είναι διαθέσιμα απο phase 4 και βάλε. Το πρόβλημα βέβαια είναι πως θέλει σχετικά ακριβά materials (η συνταγή αν θυμάμαι σωστά είναι world drop, ενώ τα Arcanite Bar είναι 3ήμερα(;) cooldowns). Απο drops, η "καλύτερη" (ίσως) εναλλακτική είναι world drop (Dwarven Hand Cannon), το οποίο αφ'ενός είναι ακριβό και αφ'ετέρου πιάνει "μόνο" 2,9 speed χωρίς κάποια stats (δεν ξέρω το proc του πόσο συχνά ενεργοποιείται, ούτε πόσο βοηθά στο DPS πρακτικά).

3. Crossbows: Εδώ είναι η μόνη ρεαλιστική πηγή 3,0++ speed ranged weapon με επιλογές είτε το Carapace Spine απο Stratholme (για hit-capped χαρακτήρες), είτε Blackcrow (απο LBRS) αν χρειαζόμαστε hit rating. Με 3,2-3,3 speed είναι τα μόνα διαθέσιμα όπλα αυτή την στιγμή που πληρούν τις προϋποθέσεις. Fun fact, το τελικό BiS για hunters του Vanilla ήταν το Nerubian Slavemaker, το οποίο είναι διαθέσιμο phase 6 (Naxx).

Συνεπώς, οι 5-6 επιλογές στην πραγματικότητα είναι πολύ... λιγότερες όσο αφορά weapon speed πάνω απο 3 seconds και στις περισσότερες περιπτώσεις το βρίσκω αμφίβολο αν ο average hunter να έχει προς το παρόν πρόσβαση στις περισσότερες - εκτός απο εντατικό farm LBRS (έχει καιρό να πάω, αλλά αν θυμάμαι ο War Master Voone είναι και αρκετά "μέσα" στο dungeon, οπότε δεν είναι και τόσο... farmable), νομίζω πως είναι πιο "common" να παίξει κάποιος με 2,7-2,9 speed, καθώς πολύ απλά δεν υπάρχουν (ακόμη) αρκετές επιλόγες για >3,0 speed.

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά με hunts λόγο του ότι και οι 2 μου φίλοι είναι hunters το top pre raid είναι το dwarven hand cannon το οποίο λόγο κόστους το αποκλείω. Μετά πάει το carapace το οποίο έχει υψηλό drop rate και είναι πολύ εύκολο να το φαρμαρεις το οποίο αλλάζεις μόνο με rokh delar. To rokh το αλλάζεις με το xbow του bwl και έτσι κάπως πάει.

Hit θα βγάλεις από τα offparts (rings trinkets κλπ) καθώς και αν δεν έχεις καταφέρεις να βγάλεις το 9% το υπόλοιπο θα το πάρεις από talents στο survival θυσιάζοντας λίγο pet dmg από το pve spec σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Hunter και αφηνεις τον υπολογιστη να παιζει μονος του :P

BM hunter όντως το pet σε πάει 60, εσύ άπλα κάνεις support με κάνα autoshot και κάνα heal μετά απο 2-3 mobs 😂

Στα 40 με beastial wrath παίζει και να σολαρει undergeared παίχτες.

Ο ορκας ειναι μονόδρομος σε horde,ειδικά σε pvp.Σε alliance και ο νάνος και ο Night Elf έχουν δυνατά σημεία. Προτιμώ τον NE για το shadowmeld σε pvp server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apaleytos80 είπε

BM hunter όντως το pet σε πάει 60, εσύ άπλα κάνεις support με κάνα autoshot και κάνα heal μετά απο 2-3 mobs 😂

Στα 40 με beastial wrath παίζει και να σολαρει undergeared παίχτες.

Ο ορκας ειναι μονόδρομος σε horde,ειδικά σε pvp.Σε alliance και ο νάνος και ο Night Elf έχουν δυνατά σημεία. Προτιμώ τον NE για το shadowmeld σε pvp server.

Σε pve server ο troll καλός είναι? κάπου διάβασα ότι για pve είναι καλύτερος (νέμα χρόνος για πιβιπι, αν τύχει μόνο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nevermore είπε

Σε pve server ο troll καλός είναι? κάπου διάβασα ότι για pve είναι καλύτερος (νέμα χρόνος για πιβιπι, αν τύχει μόνο :P )

Troll είναι ο καλύτερος.. αλλά wow se pve server?? Meh.. όλο το παιχνίδι είναι το world pvp :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Greygore  τα οπλα που θες για hunter ειναι https://classic.wowhead.com/item=18738/carapace-spine-crossbow  ή https://classic.wowhead.com/item=12651/blackcrow

και οταν στο phase 3 μπουν τα batllegrounds θα παρεις το https://classic.wowhead.com/item=19107/bloodseeker

Και το μπλε που θα παρεις θα το αλλαξεις μονο με αυτο https://classic.wowhead.com/item=19361/ashjrethul-crossbow-of-smiting το οποιο ειναι bis in all classic wow για hunter και δεν το αλλαζεις ποτε

Επεξ/σία από Radiatedsoul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Radiatedsoul said:

@Greygore  τα οπλα που θες για hunter ειναι https://classic.wowhead.com/item=18738/carapace-spine-crossbow  ή https://classic.wowhead.com/item=12651/blackcrow

και οταν στο phase 3 μπουν τα batllegrounds θα παρεις το https://classic.wowhead.com/item=19107/bloodseeker

Και το μπλε που θα παρεις θα το αλλαξεις μονο με αυτο https://classic.wowhead.com/item=19361/ashjrethul-crossbow-of-smiting το οποιο ειναι bis in all classic wow για hunter και δεν το αλλαζεις ποτε

 

22 hours ago, Greygore said:

3. Crossbows: Εδώ είναι η μόνη ρεαλιστική πηγή 3,0++ speed ranged weapon με επιλογές είτε το Carapace Spine απο Stratholme (για hit-capped χαρακτήρες), είτε Blackcrow (απο LBRS) αν χρειαζόμαστε hit rating. Με 3,2-3,3 speed είναι τα μόνα διαθέσιμα όπλα αυτή την στιγμή που πληρούν τις προϋποθέσεις. 

Λες έ; Κάτι πήρε και εμένα το μάτι μου τώρα που το αναφέρεις...

:P 

Όσο περί "bis in all classic wow" (sic), με το μπαρντόν αλλά θεωρώ πως το Nerubian Slavemaker είναι 1-2 "κλικ" ανώτερο - κατ'αρχήν η διαφορά 0,2 speed δεν λέει πολλά (εφ'όσον και τα δύο είναι πάνω απο 3,0, που είναι το σημαντικό ώστε να μην γίνεται autoshot clipping), στη συνέχεια υπάρχει ένα μικρό normalization αν υπολογίσεις και το 14% ή 15% ranged attack speed απο το quiver, τέλος το 1% crit chance είναι πολύ πιο heavy στα stat weights παρά η διαφόρα 12RAP (και 7 stamina, για το τυπικό) που έχει απο το Ashjre'thul.

Όχι οτι πρόκειται να ρίξω ποτέ KT αλλά...

(και επειδή φαίνεται υπάρχει παρεξήγηση, δεν λέω πως τα faster = better αλλά πως η διαθεσιμότητα ίσως να μην είναι πάντα η καλύτερη - ενδεικτικά έχει καμιά βδομάδα που δεν σταυρώνεις group στον Nethergarde Keep για LBRS (Blackcrow χαιρετίσματα), ενώ Stratholme για κάποιο λόγο βλέπω μόνο Living Side runs (και το Carapace Spine αν θυμάμαι σωστά πέφτει απο το πρώτο; boss στο UD side. Ίσως δεν υπήρχε διαθεσιμότητα για key, ξέρω γω...).

18 hours ago, nevermore said:

Σε pve server ο troll καλός είναι? κάπου διάβασα ότι για pve είναι καλύτερος (νέμα χρόνος για πιβιπι, αν τύχει μόνο :P )

Γενικά θεωρείται το "καλύτερο" race για PvE content hunter, καθώς αφ'ενός σου κάνει την ζωή ευκολότερη για entry-level raid προετοιμασία (+5 Bows, που σου μειώνει κατά πολύ το required hit rating για να μην πέφτουν miss στα raid mobs/boss), αφ'ετέρου είναι πρακτικά το μόνο race με DPS-boosting racial ability (Berserking, 10-30% attack speed increase, με 10% at full health και 30% αν είσαι ένα βήμα πριν τον τάφο :P )*.

Ή μπορείς να κάνεις το λάθος που είχα κάνει στο Vanilla εγώ και να διαλέξεις Tauren, με μηδενικό utility για PvE :P  (ίσως για κάποια fights το +5% health να βοηθάει λίγο, αλλά πρακτικά θεωρείται η λιγότερο efficient επιλογή...).

*Ίιιιισως αν θες να είσαι πολύ, μα πολύ technical, μπορείς να κάνεις ένα argument πως τα Orc έχουν επίσης ένα DPS-boosting racial (Blood Fury, melee damage increase για 25 sec) αλλά δεν νομίζω να φτάσεις ποτέ στα (εκνευριστικά) επίπεδα του micromanage που χρειάζεται για να κάνεις melee weaving ως hunter. :P 

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Greygore συμφωνω με αυτα που ειπες, ομως θελω να ειμαι ρεαλιστης. Η πιθανοτητα να παρεις το αλλο απο ΚΤ ειναι ελαχιστες, λαβε υποψη σου οτι θα στο ρολλαρουν και melle classes για τα stats που εχει. Ενω το ashj ειναι λες και γραφει πανω "for hunters only".

Επισης κατι τελευταιο, δεν ειναι μονο το speed reduction απο 15% απο quiver, ειναι και απο την aura οταν θα προκαρει, 10% και απο εκει, και ειναι και το ulti +40% speed δεν θυμαμαι το ονομα , εχει κοκκινο thumbnail, καταλαβες ποιο λεω. Οταν αναψουν ολα αυτα μαζι σε ενα μεγαλο boss fight με το 3,2 οπλο δεν θα συμφερει να ριξεις aim shot γιατι αντι να κερδισεις dmg θα χασεις, ενω με το 3,4 οπλο θα συμφερει ακομα να ριξεις aim shot .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

αντε και πήρες το xbow, ποιο το rotation που χρησιμοποιείς, για να μην χανεις auto shots?

aim—>multi—>auto—>auto

απο οτι θυμαμαι το aim shot εχει 6sec cd εχω καιρο να παιξω hunter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά ανάλογα το speed του όπλου επιλέγεις "full" h "clipped" rotation. Εγώ έπαιξα λίγο hunter με το addon "weaponswingtimers" και έχει κάποιες επιλογές.

Spoiler

96c7e57f2fac40d3a93371344123be74.png

 

Όποιος δεν βαριέται υπάρχει το video guide για hunters, ο τύπος τα εξηγεί σωστά.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά 60αρισα και το παράτησα προς το παρόν 😂.Καλά πέρασα κατά την διάρκεια του lvling,στα 60 ψιλοξενερωσα. Οι λόγοι μερικοί...

1) Η επιλογή server.Αυτός ο Nethergrade Keep(PvE) δεν έχει κίνηση.Μου έβγαινε η πίστη να βρω ένα groupaki ακόμη και σαν mage(50+).Το  ότι είναι PvE σαν να μου "στέρησε" το κίνητρο να "ντύσω" τον χαρακτήρα η να πάω για Epic mount.θα μου πεις επιλογή σου να παίζεις χαλαρά. Σωστό αυτό,δίκοπο μαχαίρι.

2)Το RNG στο loot ειδικά αν δεν σε θέλει.60lvl και ούτε ένα pre-bis.Έχω χάσει όλα τα rolls 😓.Δλδ το να πάω 50 φορές BRD arena να μου πέσει η BIS ζώνη θεωρείται κάτι ευχάριστο. Έχω καλύτερους τρόπους να περνάω την ώρα μου.

3)Raiding.Τι loot council και μαλ... χρησιμοποιουν πλέον. Δλδ θα κάνω το attunment,full prebis,full consumables(pots,elixirs,food),θα δώσω το παρόν και δεν θα κάνω roll σε item,επειδή ο Βαγγελας με τον Θανάση έχουν αποφασίσει να ντύσουν τα φιλαράκια τους πρώτα. Εντάξει για το main tank το καταλαβαίνω.

4) To game είναι "vanilla" αλλά οι παίχτες είναι "retail".Δλδ 9/10 φορές δεν θα "βγουν" από τον δρόμο τους να βοηθήσουν κάποιον σε quest κτλ.

Θα ξαναπαίξω σε καν μήνα,ίσως να μπούχτισα απλώς. Ευκαιρία να δοκιμάσω το "The outer worlds" 😀.

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το 3ο το ρόλ είναι ότι χειρότερο και άδικο στο παιχνίδι. Η θα μπεις σε σωστό council να ντύνονται αυτοί που προσπαθούν περισσότερο ή θα πας σε πιο casual με dkp. Roll δεν νομίζω να κάνει κανένα έστω και ελάχιστα "σοβαρό" guild.

Όσο για τον pve server ούτε στον χειρότερο εχθρό μου εκτως και αν το μόνο που σου αρέσει είναι να σπαμαρεις frostbolt και να ρίχνεις easy mode bosses.

Ακόμα για το pre raid θα μπορούσες να κάνεις δικό σου group και να το αφήνεις όπως θες έστω να needareis εσύ μόνο τα dmg cloth items

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...