Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν υπάρχει πετρέλαιο, ξυλόσομπες έχει το σπίτι. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει η μπουκάλα, θα το κοιταξω. 1500€ ο λέβητας +εργατικά, συν σωληνώσεις, συν σώματα θα ανέβει αρκετά το κόστος λογικά...

Η μεταφορά σίγουρα βολεύει να γίνεται από εταιρεία αλλά αν δεν είναι κάτι που χρειάζεται να γίνεται καθημερινά δεν είναι και απαραίτητο. Έχει σημασία δηλαδή το για πόσες μέρες μπορούν να ζεστάνουν ένα σπίτι 3 μπουκάλες...

 

αν εισαι σε χωριο χωρις προοπτικη να ερθει δικτυο ΦΑ δες πελλετ. Και αυτα εχουν χαμαλικι αλλα λιγοτερο απο τις μπουκαλες, και ειναι σχετικα φθηνοτερα. Αν ειναι 100% καινουργια εγκατασταση δε θα δεις διαφορα κοστους (εγκαταστασης/χρησης) αναμεσα σε ενα φτηνο κορεατικο condensing λεβητα πετρελαιου και λεβητα αεριου+μπουκαλες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Ποσο μεγαλο ειναι το σπιτι και πως ειναι τα δωματια; Ρωταω επειδη υπαρχει και η λυση των (καλων) airconditions, βεβαια εχει το μεγαλο μεινομεκτημα οτι αν κοπει το ρευμα τοτε πρεπει να φυγεις απο το σπιτι μεχρι να ξανα ερθει.

Συνολικά γύρω στα 100-110 τετραγωνικά πάνω κάτω, δύο όροφοι. Δεν χρειάζεται να ζεσταίνεται όλο το χειμώνα όλο το σπίτι. Κυρίως ο ένας όροφος και όταν χρειάζεται ο άλλος. Στα a/c εκτός από το θέμα με το ρεύμα είναι θέμα και σε πόση εξωτερική θερμοκρασία μπορούν να λειτουργήσουν.

12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αν εισαι σε χωριο χωρις προοπτικη να ερθει δικτυο ΦΑ δες πελλετ. Και αυτα εχουν χαμαλικι αλλα λιγοτερο απο τις μπουκαλες, και ειναι σχετικα φθηνοτερα. Αν ειναι 100% καινουργια εγκατασταση δε θα δεις διαφορα κοστους (εγκαταστασης/χρησης) αναμεσα σε ενα φτηνο κορεατικο condensing λεβητα πετρελαιου και λεβητα αεριου+μπουκαλες

Δε νομίζω ότι υπάρχει προοπτική για ΦΑ σύντομα. Αλλά και να υπάρχει διάβασα ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο λέβητα. Πέλλετ σκεφτόμουν πιο πολύ, απλά έμαθα για το υγραέριο και το σκέφτομαι. Αν το κόστος εγκατάστασης και κυρίως χρήσης είναι το ίδιο με το πετρέλαιο πάντως δεν ξέρω κατά ποσυ αξίζει να μπλέξουμε με το αέριο...μου το είπαν για οικονομικό.

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Χοντρικά για ενα σπιτι 100μ2 θελεις 3500-4000 ευρω, μεχρι το καυστήρα, μετά δεν ξέρω τι παίζει με το γκάζι

3500-4000€ όλη η εγκατάσταση εννοείς με σώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Συνολικά γύρω στα 100-110 τετραγωνικά πάνω κάτω, δύο όροφοι. Δεν χρειάζεται να ζεσταίνεται όλο το χειμώνα όλο το σπίτι. Κυρίως ο ένας όροφος και όταν χρειάζεται ο άλλος. Στα a/c εκτός από το θέμα με το ρεύμα είναι θέμα και σε πόση εξωτερική θερμοκρασία μπορούν να λειτουργήσουν.

Δε νομίζω ότι υπάρχει προοπτική για ΦΑ σύντομα. Αλλά και να υπάρχει διάβασα ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο λέβητα. Πέλλετ σκεφτόμουν πιο πολύ, απλά έμαθα για το υγραέριο και το σκέφτομαι. Αν το κόστος εγκατάστασης και κυρίως χρήσης είναι το ίδιο με το πετρέλαιο πάντως δεν ξέρω κατά ποσυ αξίζει να μπλέξουμε με το αέριο...μου το είπαν για οικονομικό.

3500-4000€ όλη η εγκατάσταση εννοείς με σώματα;

 

οι μπουκαλες ειναι μια μετσοβεζικη λυση σε πολεις που λεει ο αλλος πχ ειμαι σε πολυκατοικια με κεντρικο λεβητα 120,000kcal που δε συμφερει να καιει για 1-2-3 διαμερισματα. Αργα η γρηγορα θα ερθει ΦΑ οποτε 'αυτονομουμαι' βαζω μπουκαλες και δε χρειαζεται να ξαναγορασω λεβητα σε 1-2-3 χρονια που θα ερθει το ΦΑ. Η σε καποιον σε μονοκατοικια που εχει πολυ παλιο λεβητα πετρελαιου και κακη αποδοση οποτε λεει απο το να επενδυσω σε καινουργιο λεβητα πετρελαιου που να μου δινει αντιστοιχη αποδοση με τους λεβητες ΦΑ για 1-2-3 χρονια και οταν ερθει ΦΑ να τον πεταξω τρωω το χαμαλικι προσωρινα

Αν μιλαμε για σπιτι χωρις εγκατασταση θερμανσης, και χωρις προοπτικη να ερθει ΦΑ τοτε πραγματικα δεν εχουν νοημα οι μπουκαλες. Δε κερδιζεις τιποτα, ουτε σε κοστος εγκαταστασης ουτε σε κοστος χρησης. 

Το κοστος εγκαταστασης αλλαζει . Αθηνα που βαζουν χαλκο κοστιζει πιο πολυ (και σαν υλικο και σαν εργατικα). Βορεια βαζουν σωληνες PPR που βγαινουν πολυ πιο φθηνα συνολικα (υλικα+εργατικα) . Και φυσικα εξαρταται τι σωματα θα βαλεις κλπ, αλλο το κοστος για τουρκικα σωματα απο το λερου αλλο για purmo αλλο για buderus. Δεν εχει νοημα να σου πουμε νουμερα, παρε προσφορες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι χωρις τις σωληνώσεις γιατι δεν ξερω το σπίτι σου, ολα τα αλλα μέσα

Μην κάνεις το λαθος και δεν βάλεις σε ολο το σπίτι θα το μετανιώσεις πίκρα

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σχεδόν ισοδύναμα ως καύσιμα , συμφέρει λίγο το lpg ; Η τιμή του δεν είναι κάπου 30 λεπτά του ευρώ φθηνότερο σε σχέση με το πετρέλαιο , με τις φετινές τιμές πετρελαίου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

ξαναδιαβασε το ποστ μου, ξαναδιαβασε την ερωτηση του @Dr_73 και ξαναελα με αποριες. Για λιτρα ρωτησε, σε λιτρα το υγραεριο εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη απο το πετρελαιο, και ιδιο λεει το λινκ σου. Σε κιλα εχει μεγαλυτερη γιατι ο μον ντιε εχει μικροτερη πυκνοτητα (αρα περισσοτερα λιτρα ανα κιλο). Και για να μην μπερδευομαστε με κιλα και λιτρα του το εκανα ευρω για να ειναι κατανοητο απο ολους.

τις μπουκάλες που θέλει να αγοράζει ο zio10  και όχι o  Dr_73 θα τις πληρώνει με το κιλό ή το λίτρο;  Όταν κάνουμε οικονομοτεχνικές μελέτες ενεργειακών συστημάτων υπολογίζουμε κόστος ανά kWh και όχι ότι μονάδα νομίζει ο οποιοσδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

τις μπουκάλες που θέλει να αγοράζει ο zio10  και όχι o  Dr_73 θα τις πληρώνει με το κιλό ή το λίτρο;  Όταν κάνουμε οικονομοτεχνικές μελέτες ενεργειακών συστημάτων υπολογίζουμε κόστος ανά kWh και όχι ότι μονάδα νομίζει ο οποιοσδήποτε

αυτο ακριβως εκανα, απλα επειδη ο περισσοτερος κοσμος ειναι πιο εξοικειωμενος με τις θερμιδες (kcal) αντι για kwh οταν μιλαει για θερμανση το εκανα σε θερμιδες. Μια μπουκαλα υγραεριο των 25kg/60lt = 366000 kcal. Οσο 45 lt πετρελαιου. Διαφορα κοστους 1 και κατι ευρω υπερ του υγραεριου, με τιμες πρατηριου απο το οποιο αγοραζω πετρελαιο θερμανσης και μια φορα το χρονο αγοραζω μπουκαλα υγραεριου για το μπαρμπεκιου.

 Οπως και να το υπολογισεις παντως η διαφορα κοστους ανα kwh/kcal/mj οτι γουσταρεις μεταξυ πετρελαιου θερμανσης και μπουκαλες υγραεριου ειναι αμελητεα. Απλα πολλοι (οπως εκανε και ο Dr_73 παρακατω) πετανε τη μπουρδα "το υγραεριο κανει 80 σεντς το λιτρο" αρα ο κοσμος νομιζει οτι ειναι πιο φθηνο απο το πθ. Στην πραγματικοτητα δεν ειναι. Γιατι η θερμογονος δυναμη ενος lt υγραεριου ειναι 30% μικροτερη απο τη θερμογονο δυναμη ενος lt πετρελαιου. Αυτο ρωτησε ο Dr_73, αυτο απαντησα. Η μονη διαφορα ειναι η αποδοτικοτητα των λεβητων.

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Αν είναι σχεδόν ισοδύναμα ως καύσιμα , συμφέρει λίγο το lpg ; Η τιμή του δεν είναι κάπου 30 λεπτά του ευρώ φθηνότερο σε σχέση με το πετρέλαιο , με τις φετινές τιμές πετρελαίου ;

οχι λεμε η διαφορα τιμης ειναι 2% για την ιδια θερμογονο δυναμη

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οχι χωρις τις σωληνώσεις γιατι δεν ξερω το σπίτι σου, ολα τα αλλα μέσα

Μην κάνεις το λαθος και δεν βάλεις σε ολο το σπίτι θα το μετανιώσεις πίκρα

Σε όλο το σπίτι θα μπει, απλά δεν θα λειτουργεί όλο το χειμώνα σε όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Σε όλο το σπίτι θα μπει, απλά δεν θα λειτουργεί όλο το χειμώνα σε όλο το σπίτι.

Πρέπει όμως να φτιάξεις ετσι τις σωληνώσεις που να μπορείς να κλείνεις το μισό σπίτι απο το κολεκτερ, αλλιώς αν κλείσεις μόνο τα σώματα θα έχεις εστω μικρές, αλλά απώλειες απο την κυκλοφορία του νερού σε σωληνώσεις οι οποίες δεν κάνουν τίποτα

Πέραν αυτού "κουράζεις" και τον κυκλοφορητή χωρίς λόγο.

...

Ή βεβαια στην καλύτερη ειναι, αν ξέρεις ποια θα λειτουργούν και ποια οχι, να βάλεις ηλεκτροβανες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι έτοιμος να το κάνω αυτο σε διαμέρισμα 90 τετραγωνικών (συνολικά 7 σώματα), όσοι ρωτησα (που εγω αναγκαστικά θα βάζω 3 δωδεκάρες φιάλες, διοτι δεν επιτρέπεται παραπάνω σε διαμέρισμα), για 3 ωρες την ημέρα σε φυσιολογικη θερμοκρασία (22 βαθμους πχ), χρειάζεσαι αλλαγή 1 φορά το μήνα.

Βέβαια εγω στη περιοχή μου δεν έχω ακραίες θερμοκρασίες.

11 ώρες πριν, fredd0 είπε

Αργα η γρηγορα θα ερθει ΦΑ οποτε 'αυτονομουμαι' βαζω μπουκαλες και δε χρειαζεται να ξαναγορασω λεβητα σε 1-2-3 χρονια που θα ερθει το ΦΑ.

Αν δε το αιτηθουν τουλάχιστον 10 οικογένειες και δεν δεσμευτουν με συμβόλαιο, δεν θα έρθει ποτέ.

Το ΦΑ παλιά πέρναγε απο οπου τους βολευε, χωρις να νοιαζονται αν διπλα υπάρχουν σπιτια. Πλέον περνάει κατόπιν αίτησης. Στο διαμέρισμα ας πουμε που λέω εγω, σε κεντρικοτατη περιοχή, έτυχε μονο σε εκεινη την οδο να μη περνάει. Μου ζητάνε 5000 ευρω για επέκταση 80 μέτρων, χωρις τα έξοδα να ανέβουν οι σωληνες στον οροφο και τα εσωτερικα.

Αν ομως κάνουν 10 άτομα αιτηση, θα έρθει δωρεάν.

Ομως επειδη ειμαστε ζα, προτιμάνε τα ζα να κρυωνουν, παρά να τους φέρουν τζάμπα το αέριο έξω απ το σπιτι τους. Σου λέει ας πληρωσει το κορόιδο την επέκταση και όποτε γουστάρω κάνω μια αιτηση και βάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πρέπει όμως να φτιάξεις ετσι τις σωληνώσεις που να μπορείς να κλείνεις το μισό σπίτι απο το κολεκτερ, αλλιώς αν κλείσεις μόνο τα σώματα θα έχεις εστω μικρές, αλλά απώλειες απο την κυκλοφορία του νερού σε σωληνώσεις οι οποίες δεν κάνουν τίποτα

Πέραν αυτού "κουράζεις" και τον κυκλοφορητή χωρίς λόγο.

...

Ή βεβαια στην καλύτερη ειναι, αν ξέρεις ποια θα λειτουργούν και ποια οχι, να βάλεις ηλεκτροβανες

δεν 'κουραζονται' οι κυκλοφορητες, ειδικα οι καινουργιοι inventer ... μη κοιτας Ελλαδα, παραεξω οι θερμοστατικες κεφαλες (που απομονωνουν σωματα αυτοματα) ειναι σχεδον στανταρ παντου και μια χαρα επιβιωνουν οι κυκλοφορητες

 

11 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Επειδη ειμαι έτοιμος να το κάνω αυτο σε διαμέρισμα 90 τετραγωνικών (συνολικά 7 σώματα), όσοι ρωτησα (που εγω αναγκαστικά θα βάζω 3 δωδεκάρες φιάλες, διοτι δεν επιτρέπεται παραπάνω σε διαμέρισμα), για 3 ωρες την ημέρα σε φυσιολογικη θερμοκρασία (22 βαθμους πχ), χρειάζεσαι αλλαγή 1 φορά το μήνα.

Βέβαια εγω στη περιοχή μου δεν έχω ακραίες θερμοκρασίες.

Αν δε το αιτηθουν τουλάχιστον 10 οικογένειες και δεν δεσμευτουν με συμβόλαιο, δεν θα έρθει ποτέ.

Το ΦΑ παλιά πέρναγε απο οπου τους βολευε, χωρις να νοιαζονται αν διπλα υπάρχουν σπιτια. Πλέον περνάει κατόπιν αίτησης. Στο διαμέρισμα ας πουμε που λέω εγω, σε κεντρικοτατη περιοχή, έτυχε μονο σε εκεινη την οδο να μη περνάει. Μου ζητάνε 5000 ευρω για επέκταση 80 μέτρων, χωρις τα έξοδα να ανέβουν οι σωληνες στον οροφο και τα εσωτερικα.

Αν ομως κάνουν 10 άτομα αιτηση, θα έρθει δωρεάν.

Ομως επειδη ειμαστε ζα, προτιμάνε τα ζα να κρυωνουν, παρά να τους φέρουν τζάμπα το αέριο έξω απ το σπιτι τους. Σου λέει ας πληρωσει το κορόιδο την επέκταση και όποτε γουστάρω κάνω μια αιτηση και βάζω.

εξαρταται που εισαι, εγω (βορεια προαστια αθηνα) και 40 οικογενειες να μαζευτουν δε παιζει να ρθει, δεν  υπαρχει δικτυο. Αυτο που λες ειναι επεκταση σε υπαρχον δικτυο. Το οποιο βεβαια ειναι καραγκιοζιλικι, αφου οι φοροι στο ΠΘ κατα βαση υπαρχουν για να σπρωξουν κοσμο στο ΦΑ με το ζορι, οχι για εισπρακτικους λογους (ειναι τεκμηριωμενο οτι οι εισπραξεις φορων ακριβως επειδη το πετρελαιο ειναι τοσο ακριβο εχουν πεσει καθετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

 

εξαρταται που εισαι, εγω (βορεια προαστια αθηνα) και 40 οικογενειες να μαζευτουν δε παιζει να ρθει, δεν  υπαρχει δικτυο. Αυτο που λες ειναι επεκταση σε υπαρχον δικτυο. Το οποιο βεβαια ειναι καραγκιοζιλικι, αφου οι φοροι στο ΠΘ κατα βαση υπαρχουν για να σπρωξουν κοσμο στο ΦΑ με το ζορι, οχι για εισπρακτικους λογους (ειναι τεκμηριωμενο οτι οι εισπραξεις φορων ακριβως επειδη το πετρελαιο ειναι τοσο ακριβο εχουν πεσει καθετα)

Όντως.

Δυστηχως, επειδη μιλησα πολυ προσφατα με υπευθηνο πωλησεων στο ΦΑ, ηταν κάθετος.Αυτη ειναι η πολιτικη τους πλέον. Ειναι λογικο. Να κερδισουν θέλουν!

Πάντως, γνωστό που έχω στα ΒΠ που έβαλε υγραέριο στο σπίτι του, έχει δεχθεί πόλεμο απ τη πολυκατοικία και καλά οτι ειναι επικυνδινο. Ο τυπος εντομεταξυ πληρη όλες τις προδιαγραφές, την εγκατάσταση του την έκανε εταιρία κτλ κτλ, αλλά η πολυκατοικία γκρινιάζει. Βέβαια ο βασικος λόγος δεν ειναι η επικυνδινότητα διοτι ειναι αστείο, αλλά το να ψοφισει η κατσικα του γείτονα :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να κοιταξεις λιγο καλυτερα την επιλογη με το pellet .Χρησιμοποιω pellet σε μονοκατοικια και πραγματικα με εχει σωσει σε σχεση με το πετρελαιο που ειχα παλια.Στην περιοχη μου το τσουβαλι παιζει καπου στα 4 ευρω.Εβαλα 25 τσουβαλια τον σεπτεμβριο,εχουμε νοεμβριο και εχω ακομα 8 τσουβαλια,το σπιτι κατω απο 21 βαθμους δεν επεσε.Ο διπλα που εχει πελλετ εχει βαλει λεβιτα να καιει και πυρηνα,βρωμαει ολη η γειτονια αλλα ειναι οικονομικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zio10 είπε

Συνολικά γύρω στα 100-110 τετραγωνικά πάνω κάτω, δύο όροφοι. Δεν χρειάζεται να ζεσταίνεται όλο το χειμώνα όλο το σπίτι. Κυρίως ο ένας όροφος και όταν χρειάζεται ο άλλος. Στα a/c εκτός από το θέμα με το ρεύμα είναι θέμα και σε πόση εξωτερική θερμοκρασία μπορούν να λειτουργήσουν.

Υπαρχουν A/C που δουλευουν κανονικα και με -10 και με -20 και με -30, το θεμα ειναι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει.

Τωρα με 110 τετραγωνικα χωρισμενα σε δυο οροφους... αναλογα πως ειναι τα δωματια θα χρειαστεις (μαλλον) 2-3 aircontions (και μαλλον 12αρια εφοσον λες για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες).... μπορει να σου βγει και 2000 η ιστορια (πολυ στο περιπου μιας και ειναι πολυ οι παραγοντες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...