Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αυτό είναι στάνταρ που σου λέω.

Επειδή διάβασα τα σχόλια σχεδόν όλα.

Μην ακούς τίποτα.

Εάν δεν έχεις λεφτά να βάλεις αντλία θερμότητας να βάλεις λέβητα αερίου.

Κόστος περίπου στα 2.000 

Την δεξαμενή στην χρεώνουν 300 ευρώ  και όταν την δώσεις πίσω σου επιστρέφουν τα λεφτά.

Εάν θες να την αγοράσεις έχει 1000 ευρώ.

Η μόνη διαφορά εάν την νοικιάσεις είναι ότι σου χρεώνουν 2 λεπτά παραπάνω το κιλο.

Πριν μια βδομάδα που έβαλε ο κουμπάρος μου το κόστος ήταν 45 λεπτά το κιλό συν 2.

Και αυτός με ξύλα ταλαιπωριοταν και φέτος που έβαλε αέριο κάνει τον σταυρό του κάθε μέρα 

Φιλε μου, μίλησε λιγο με στοιχεία για αυτά που αναφέρεις...

Ποια εταιρεία σου δινει δεξαμενη με 300ε ;  Εγώ εβαλα απο πετρογκαζ 1750λτ και χρεωνεται 620ε.

Για πες μας επισης απο ποια εταιρεια εβαλε ο κουμπαρος σου αεριο, διοτι 0.47λεπτα το κιλο σημαίνει 0.235λεπτα το λιτρο, τη στιγμή που η πετρογκαζ το χρεωνει 62-65λεπτα το λιτρο.

Περιμένω με περιέργεια τις απαντήσεις σου.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Φιλε μου, μίλησε λιγο με στοιχεία για αυτά που αναφέρεις...

Ποια εταιρεία σου δινει δεξαμενη με 300ε ;  Εγώ εβαλα απο πετρογκαζ 1750λτ και χρεωνεται 620ε.

Για πες μας επισης απο ποια εταιρεια εβαλε ο κουμπαρος σου αεριο, διοτι 0.47λεπτα το κιλο σημαίνει 0.235λεπτα το λιτρο, τη στιγμή που η πετρογκαζ το χρεωνει 62-65λεπτα το λιτρο.

Περιμένω με περιέργεια τις απαντήσεις σου.

Δεξαμενή 1 τόνου 300 ευρώ με χρησιδανεισμο και 1000 ευρώ αγορά 

47 λεπτά είναι η σημερινή τιμή η οποία διακυμενεται, η χρέωση είναι 47 λεπτά το ΚΙΛΟ δεν πάει με το λίτρο.

Τα 67 λεπτά που λες είναι για της 25 κιλες φιάλες όπου η χρέωση είναι μεγαλύτερη.

Η εταιρεία που χρεώνει τόσο είναι στα Τρίκαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Εγώ Χαλκιδική  τις φιάλες της 25 κιλες  της παίρνω 40 €..  Γιατί έχω σπίτια γύρο γύρο  και δεν μπορώ να βάλω δεξαμενή...

Το κατάλαβα.

Όποιος μπορεί να βάλει δεξαμενή κερδίζει αρκετά λεφτά σε σχέση με της μικρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Το κατάλαβα.

Όποιος μπορεί να βάλει δεξαμενή κερδίζει αρκετά λεφτά σε σχέση με της μικρές.

Στην περιοχή σου Πόσο πάνε η φιάλες?

Και άλλη μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος... μου είπανε πως μπορώ να πάρω τις φιάλες και να τις γεμίζω σε βενζινάδικο και θα μου βγαίνει σχεδόν μισή τιμή... είναι νόμιμο ξέρετε? Η το βενζινάδικο  Πρεπει να το κανει στα κρυφά?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

μου είπανε πως μπορώ να πάρω τις φιάλες και να τις γεμίζω σε βενζινάδικο και θα μου βγαίνει σχεδόν μισή τιμή... είναι νόμιμο ξέρετε? Η το βενζινάδικο  Πρεπει να το κανει στα κρυφά??

Απαγορεύεται.

-------------------------

Κανένας άλλος με εμπειρία από το αυτόνομο σώμα υγραερίου που αναφέρθηκε;

Ρωτάω για ένα ρετιρέ 70μ2 στην Αθήνα, παλιό, με αλουμίνια διπλά τζάμια κλπ αλλά χωρίς μονώσεις. Με 1 σώμα ας πούμε θα κάνουμε τίποτα ή πάμε για 2 στάνταρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanosnik είπε

Στην περιοχή σου Πόσο πάνε η φιάλες?

Και άλλη μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος... μου είπανε πως μπορώ να πάρω τις φιάλες και να τις γεμίζω σε βενζινάδικο και θα μου βγαίνει σχεδόν μισή τιμή... είναι νόμιμο ξέρετε? Η το βενζινάδικο  Πρεπει να το κανει στα κρυφά?? 

Το ίδιο βγαίνουν.

Μόνο με δεξαμενή θα δεις διαφορά αλλά εφόσον δεν επιτρέπεται θα πληρώνεις δυστυχώς πάντα 25-30 λεπτά παραπάνω.

Πιστεύω εάν το ψάξεις θα βρεις και με 35 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μακροπρόθεσμα δεν συμφέρει η αγορά της δεξαμενής και όχι το χρησιδάνειο;

2 λεπτά πληρώνεις παραπάνω.

Βάλτα κάτω και υπολόγισε πόσα μιας τον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεξαμενή 1 τόνου 300 ευρώ με χρησιδανεισμο και 1000 ευρώ αγορά 

47 λεπτά είναι η σημερινή τιμή η οποία διακυμενεται, η χρέωση είναι 47 λεπτά το ΚΙΛΟ δεν πάει με το λίτρο.

Τα 67 λεπτά που λες είναι για της 25 κιλες φιάλες όπου η χρέωση είναι μεγαλύτερη.

Η εταιρεία που χρεώνει τόσο είναι στα Τρίκαλα.

Ανέβασε εδώ τιμολόγιο της εταιρείας αυτής με σβησμένα τα στοιχεία του αγοραστή κουμπάρου σου, να δούμε τα 47 λεπτά το ΚΙΛΟ το προπάνιο.

Πετρογκαζ, τοπγκαζ, ολες οι εταιρείες, παραγγέλνεις το οικιακό σε λιτρο και κάνουν την αναγωγή σε κιλό.

Οι 25κιλες φιάλες, πηγαίνουν 38ε, που σημαίνει 1.52ε το ΚΙΛΟ ή 75 λεπτά το λιτρο.

Πως εσένα ο κουμπαρος σου παίρνει 47 λεπτα το ΚΙΛΟ, είναι απορίας άξιο.

Αναμένω να ανεβάσεις τιμολόγιο.

Υ.Γ. για δεξαμενη 1000λτ η χρεωση ειναι 500ε αλλά ολες οι εταιρείες δινουν 1750λτ, οπου ειναι τα 620ε που ανέφερα. Και καινουργια κατασκευής απ'το μηδέν, 3 εταιρείες θεσνικη 1200ε την 1000ρα και 1450την 1750λτ.

Υπάρχιε κια εταιρεία κάπου Βολο και εδω θεσνικη που πουλάει refurbished 1750λτ 800ε και 650 αντίστοιχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τελικά στο χύμα υγραέριο, πληρώνεις με το κιλό ή με το λίτρο? Γιατί μου φαίνεται λίγο παλαβό με το κιλό, μιας και η δεξαμενή κυβιζεται με λίτρα. Επίσης η 25κιλη πόσα λίτρα είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, troi.g είπε

Καλησπέρα. Τελικά στο χύμα υγραέριο, πληρώνεις με το κιλό ή με το λίτρο? Γιατί μου φαίνεται λίγο παλαβό με το κιλό, μιας και η δεξαμενή κυβιζεται με λίτρα. Επίσης η 25κιλη πόσα λίτρα είναι?

Mε κιλο πληρώνεις με λιτρα παραγγέλνεις. Εχουν τα φορτηγά πάνω λιτρομετρητή, διοτι δε μπορούν να έχουν ζυγαριά και να σου ξεφορτώνουν 200-300-425 κιλά. Δεν ειναι μετρήσιμο στο σπιτι, παρά μονο στη πλάστιγγα.

Φυσικα με αυτο τον τροπο κλέβουν και λιγο, διοτι παίζει ρολο και η θερμοκρασία στη μετατροπή κιλών σε λίτρα για άερια καύσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ανέβασε εδώ τιμολόγιο της εταιρείας αυτής με σβησμένα τα στοιχεία του αγοραστή κουμπάρου σου, να δούμε τα 47 λεπτά το ΚΙΛΟ το προπάνιο.

Πετρογκαζ, τοπγκαζ, ολες οι εταιρείες, παραγγέλνεις το οικιακό σε λιτρο και κάνουν την αναγωγή σε κιλό.

Οι 25κιλες φιάλες, πηγαίνουν 38ε, που σημαίνει 1.52ε το ΚΙΛΟ ή 75 λεπτά το λιτρο.

Πως εσένα ο κουμπαρος σου παίρνει 47 λεπτα το ΚΙΛΟ, είναι απορίας άξιο.

Αναμένω να ανεβάσεις τιμολόγιο.

Υ.Γ. για δεξαμενη 1000λτ η χρεωση ειναι 500ε αλλά ολες οι εταιρείες δινουν 1750λτ, οπου ειναι τα 620ε που ανέφερα. Και καινουργια κατασκευής απ'το μηδέν, 3 εταιρείες θεσνικη 1200ε την 1000ρα και 1450την 1750λτ.

Υπάρχιε κια εταιρεία κάπου Βολο και εδω θεσνικη που πουλάει refurbished 1750λτ 800ε και 650 αντίστοιχα.

Το ξαναρωτήσω για επιβαιβεωση μου είπε κιλό.θα πάω να δω τιμολόγιο ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Το ξαναρωτήσω για επιβαιβεωση μου είπε κιλό.θα πάω να δω τιμολόγιο ο ίδιος.

Εγω θελω να το ανεβάσεις εδώ και να το πάω μαζί με άλλους 20 πελάτες που εχω στο μυαλό μου, στη Πετρογκαζ και στη Τοπγκαζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βγάζει νόημα εάν ζυγίζουν στην εταιρεία και  μετά σου  πουλάνε με  το λίτρο , διότι μόνο  για μία παραγγελία φεύγει το  βυτίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...