Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω που ειχα το 267a σε 50αρα ημουν μια χαρα. Εβαλα 100αρα με 20 ευρω τον μηνα με το 267a επιανα 70mbps(και υπερβολικα πολλα σφαλματα) με το που κουμπωσα πανω το h300s πιανω 80 με 85 και λιγοτερα σφαλματα στην γραμμη. Το μονο κακο ειναι οτι κανω 10 λεπτα να κλειδωσει το DSL. 
(Ειμαι 800 μετρα μακρια απο το κουτι του ΟΤΕ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 17 ώρες μ ήρθε και εμένα το 1.2.01.06 και απευθείας έχασα superuser αλλά χωρίς να έχω κάνει reset τα settings μ κτλπ (από ότι βλέπω δεν έχει αλλάξει κάποια από τις ρυθμίσεις μ)

 

Βλέπω έφτιαξε το bug με το parental controls τουλάχιστον τώρα με άφησε να βάλω 3 συσκευές (βέβαια αρχικά είχε βάλει πάλι random συσκευές με την επανεκκίνηση λόγο του update) θα δείξει αν τύχει να κάνει άλλο reboot αν θα παρατηρήσω κάτι άλλο.

EDIT:

Κατα το restore του config με τον γνωστό κωδικό superuser δεν άλλαξε τίποτα ο superuser παραμένει κλειδωμένος άρα πάνε τα παλιά κόλπα όπως κάναμε με τα zte...

Επίσης μου ξαναέβαλε random συσκευές στο parental controls άρα ναι δεν λύθηκε εντελώς το πρόβλημα... (Ναι ακόμα το όριο είναι 257 ports) 

Επεξ/σία από kostassfirakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ρε παιδιά έχασα και πρόσβαση με superuser και ως απλός χρήστης. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν δημιουργήθηκαν καινούργιο σετ default κωδικών να δοκιμάσω μπας και γλυτώσω το reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coyote2 είπε

v1.2.00.09 ακόμα αυτή έχω; Φυσιολογικό;

Ναι έρχεται σταδιακά από ότι παρατήρησα και εγώ και άλλοι πολλοί εδώ.

 

10 ώρες πριν, iaiwannis2005 είπε

Εγω παλι ρε παιδιά έχασα και πρόσβαση με superuser και ως απλός χρήστης. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν δημιουργήθηκαν καινούργιο σετ default κωδικών να δοκιμάσω μπας και γλυτώσω το reset?

Δοκίμασε κάνα reboot και να βάλεις τον κωδικό από την αρχή βλέποντας τον πίσω από το Router για σιγουριά αλλιώς κάνε reset... Αν το πρόβλημα παραμένει λογικά θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο 13840

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ProfessorLack είπε

Παιδες, μιας και εχω ακομα superuser. Τι αλλαγες να κανω εκτος απο DNS? 

Άλλαξε το Superuser password εσύ πριν στο αλλάξουν αυτοί και κάνε backup. (Ναι μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν το έκανα αυτό οπότε λογικά γιαυτό δεν δούλεψε το config) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostassfirakis είπε

Άλλαξε το Superuser password εσύ πριν στο αλλάξουν αυτοί και κάνε backup. (Ναι μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν το έκανα αυτό οπότε λογικά γιαυτό δεν δούλεψε το config) 

Καλησπέρα.. 

Αν κάνω αυτό που προτείνεις, μετά την αναβάθμιση θα ισχύει ο κωδικός που έχω βάλει ή θα πρέπει να κάνω επαναφορά των ρυθμίσεων απο το backup που θα έχω πάρει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα.. 

Αν κάνω αυτό που προτείνεις, μετά την αναβάθμιση θα ισχύει ο κωδικός που έχω βάλει ή θα πρέπει να κάνω επαναφορά των ρυθμίσεων απο το backup που θα έχω πάρει?

Και τα 2 είναι πιθανά άρα δεν βλάπτει να κάνεις back up ακριβώς μετά την αλλαγή του κωδικού (αν θες κάνεις και πριν την αλλαγή για σιγουριά) 

Επεξ/σία από kostassfirakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2022 στις 2:07 ΜΜ, ProfessorLack είπε

Εγω που ειχα το 267a σε 50αρα ημουν μια χαρα. Εβαλα 100αρα με 20 ευρω τον μηνα με το 267a επιανα 70mbps(και υπερβολικα πολλα σφαλματα) με το που κουμπωσα πανω το h300s πιανω 80 με 85 και λιγοτερα σφαλματα στην γραμμη. Το μονο κακο ειναι οτι κανω 10 λεπτα να κλειδωσει το DSL. 
(Ειμαι 800 μετρα μακρια απο το κουτι του ΟΤΕ) 

μιας που είσαι στο όριο για χαμηλό sync (κατά τον ΟΤΕ) κάλεσε 13840 και δώσε το σαν βλάβη για χαμηλό sync, στην χειρότερη να σου κατεβάσουν λίγο το πάγιο αν δεν μπορεί να γίνει καμία τεχνική ενέργεια για να σε πάνε στα ~90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/11/2022 at 14:07, ProfessorLack said:

Εγω που ειχα το 267a σε 50αρα ημουν μια χαρα. Εβαλα 100αρα με 20 ευρω τον μηνα με το 267a επιανα 70mbps(και υπερβολικα πολλα σφαλματα) με το που κουμπωσα πανω το h300s πιανω 80 με 85 και λιγοτερα σφαλματα στην γραμμη. Το μονο κακο ειναι οτι κανω 10 λεπτα να κλειδωσει το DSL. 
(Ειμαι 800 μετρα μακρια απο το κουτι του ΟΤΕ) 

εισαι αρκετα μακρια.ελπιζω να εχεις σωστα την καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 02/11/2022 at 11:07, iaiwannis2005 said:

Εγω παλι ρε παιδιά έχασα και πρόσβαση με superuser και ως απλός χρήστης. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν δημιουργήθηκαν καινούργιο σετ default κωδικών να δοκιμάσω μπας και γλυτώσω το reset?

καντο ενα reset.δεν ειναι πολλες οι ρυθμισεις αλλωστε. τα μισα θα τα παρει αυτοματα.

On 02/11/2022 at 19:25, coyote2 said:

v1.2.00.09 ακόμα αυτή έχω; Φυσιολογικό;

τα updates γινονται σε batches.δεν θα κανουν πχ 20.000 cpe ταυτοχρονα αλλα λιγα σε καθε μερα.

On 03/11/2022 at 12:43, kostassfirakis said:

Άλλαξε το Superuser password εσύ πριν στο αλλάξουν αυτοί και κάνε backup. (Ναι μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν το έκανα αυτό οπότε λογικά γιαυτό δεν δούλεψε το config) 

ακομα και να το αλλαξει μπορει να εχουν ισως προσβαση απο αλλο account .σε καθε περιπτωση καποια στιγμη μπορει κατι να μην παιζει και να αναγκαστει να το κανει update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους. Θέλω να ρωτήσω είχα εδώ και καιρό το router H300s από την vodafone και μου έστειλαν εδώ και κάνα μήνα το ZTE H28Q. Σε σχέση με το H300s φαίνεται πολύ καλύτερο με περισσότερη με εμβέλεια και σταθερότερη λειτουργία. Το θέμα είναι όμως ότι με το ZTE δημιουργήθηκαν προβλήματα συνδεσιμότητας με ένα tv box που έχω με λειτουργικό Libreelec (Kodi) οπότε και αναγκάστηκα να ξαναβάλω το H300s. Μίλησα με vodafone αλλά δεν μπόρεσα να βρω άκρη μου είπαν ότι τα 2 router δεν έχουν κάποια διαφορά ουσιαστική. Τι μπορεί να συμβαίνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gthebest00 είπε

Καλησπέρα σε ολους. Θέλω να ρωτήσω είχα εδώ και καιρό το router H300s από την vodafone και μου έστειλαν εδώ και κάνα μήνα το ZTE H28Q. Σε σχέση με το H300s φαίνεται πολύ καλύτερο με περισσότερη με εμβέλεια και σταθερότερη λειτουργία. Το θέμα είναι όμως ότι με το ZTE δημιουργήθηκαν προβλήματα συνδεσιμότητας με ένα tv box που έχω με λειτουργικό Libreelec (Kodi) οπότε και αναγκάστηκα να ξαναβάλω το H300s. Μίλησα με vodafone αλλά δεν μπόρεσα να βρω άκρη μου είπαν ότι τα 2 router δεν έχουν κάποια διαφορά ουσιαστική. Τι μπορεί να συμβαίνει ;

Δοκίμασε επίσης αλλαγή των wpa Wpa2 etc ρυθμίσεις WiFi, channel άλλαξες; καλή τύχη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, SaFiS είπε

Απενεργοποιησε το Band Steering να χωρισουν τα δικτυα σε 2.4GHz & 5GHz και ξαναδες. Εχει αναφερθει προβλημα με καποιες συσκευες…

 

6 λεπτά πριν, villa&spa είπε

Δοκίμασε επίσης αλλαγή των wpa Wpa2 etc ρυθμίσεις WiFi, channel άλλαξες; καλή τύχη... 

Δυστυχώς το πρόβλημα γίνεται είτε με ethernet είτε με wifi οπότε δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα καναλιού, κωδικοποίησης και band steering

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...