Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vodafone-H-300s-v1.2.01.06
Πάντως και εμένα με τη νέα έκδοση μου κάνει επανεκκινήσεις (1-2 τη μέρα) 
Αιτία επανεκκίνησης:     PowerOff
 
Vdsl 100 με καλωδίωση σπιτιού όπως πρέπει (Από ΚΑΦΑΟ πολυκατοικίας->Modem ->Επιστροφή τηλεφώνου με Τ από το Tel1 στις άλλες πρίζες).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2022 στις 9:20 ΜΜ, djibril1908 είπε

Υπάρχει τρόπος για επαναφορά της ρύθμισης για ενιαίο ssid και ξεχωριστές μπάντες 2.4 & 5 για το wifi ?

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα γιατί έκανε ενημέρωση αυτόματη και το βρήκα αλαγμένο το ui επανέφερα τα προηγούμενα μόνο με αρχείο ρυθμίσεων που είχα κρατημένο και το ξαναφόρτωσα χειροκίνητα εννοείται τώρα είναι όπως πριν

Στις 12/12/2022 στις 8:58 ΜΜ, SaFiS είπε

Αν κάποιος ξέρει πως να κάνει Decrypt & Decompile το Firmware του Sercomm ώστε να βρούμε τους καινούργιους κωδικούς, ας μου στείλει ένα p.m. Έχω το αρχείο της τελευταίας έκδοσης (v1.2.01.06)...

Και εγώ αυτό ψάχνω εδώ και μέρες αλλά τίποτα
μακάρι κάποιος να μας βοηθούσε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lx911 είπε

fritzbox

Δεν εννοώ να έχεις αντικαταστησει το Η300s με αλλο..., εννοώ να έχεις συνδεσει μεσω LAN του Η300s σε αλλο ρουτερ στη WAN και να δουλεύει ως PPOE το άλλο....το παλευω εδω και μέρες, αλλά το αλλο ρουτερ δεν παίρνει Ιντερνετ σε ppoe mode με τίποτα...!!

Αν όντως το έχεις πετύχει, δώσε οδηγίες γιατί πέταξα ενα σκασμο λεφτα για το ASUS AX82u και το έχω να σκονίζεται ενω το Η300s μου σπάει τα νεύρα....!!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε Microsoft Teams meetings κάνει αυτό το πράγμα. Από την αρχή που το πήρα, κάθε φορά δεν με ακούνε και τρώω τα δεδομένα μου. Τί να τους πω στη Vodafone; Θα μου πούνε ότι δεν το έχει κανείς άλλος κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panosv7 είπε

Δεν εννοώ να έχεις αντικαταστησει το Η300s με αλλο..., εννοώ να έχεις συνδεσει μεσω LAN του Η300s σε αλλο ρουτερ στη WAN και να δουλεύει ως PPOE το άλλο....το παλευω εδω και μέρες, αλλά το αλλο ρουτερ δεν παίρνει Ιντερνετ σε ppoe mode με τίποτα...!!

Αν όντως το έχεις πετύχει, δώσε οδηγίες γιατί πέταξα ενα σκασμο λεφτα για το ASUS AX82u και το έχω να σκονίζεται ενω το Η300s μου σπάει τα νεύρα....!!

Ευχαριστώ!

bridge εννοεις? νομιζω δεν περνει για wan! προσπαθουσα να περασω το voip με lan φαντασου ετσι με καποιο τροπο αλλα δεν γινεται με τπτ. Ουτε το static route δουλευει σωστα. Δεν μπορει να δει τις εσωτερικες ip που εχει το 300s. Πρεπει να βρεις ενα zte. Ή δωσε πισω το asus και παρε fritz.

Επεξ/σία από lx911
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

έχουμε κάποιο τρόπο να μπούμε με superuser ? Έχω ένα username "superuser" και password "4tfbckam" αλλά δεν λειτουργεί πλέον.. 

 

βρίσκομαι σε Έκδοση υλικολογισμικού: Vodafone-H-300s-v1.2.01.06

 

Επεξ/σία από ultraxmode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα μετά απο 2 βδομάδες....έγινε η αλλαγή στο ΖTE και τελείωσαν τα προβλήματα. Ακολούθησα τον οδηγό που υπάρχει για την σύνδεση του σε λειτουργία bridge και τελείωσαν όα τα θέματα αφού επιτρέπει να μπεις σαν superuser και να αλλάξεις ότι θες.

Σημειωτέον ότι απο Vodafone δεν μου εστειλαν αλλο ρουτερ και δεν θα μου έστελναν για κανεναν λόγο (αλλα το αγορασα εδω από συμφορουμιτη) και ότι στην επικοινωνία μαζί τους επέμεναν ότι κανενα ρουτερ τους δεν επιτρέπει τέτοιες λειτουργίες...!!

Οπως και να έχει τέλος καλο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς το secure net και αν δουλεύει γιατί εμένα εδω κ τρεις μήνες ακόμα παλεύουν. Μου είπαν είναι καθολικό προβλημα της υπηρεσίας. Χρειάζομαι το parental control να κόβω το ίντερνετ και ούτε αυτό της ιστοσελίδας δουλεύει. Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά,

Σήμερα δοκίμασα να κάνω κάτι, το οποίο τελικά δούλεψε. Δοκίμασα να πάρω από άλλο ένα H300s (με παλαιότερη έκδοση λογισμικού από την  1.2.01.06) το configuration backup που υπάρχει σαν επιλογή στο interface του και να το περάσω σε άλλο Η300s, το οποιο φοράει την  1.2.01.06 και δουλέυει. Δηλαδή έχω root πρόσβαση στο Η300s με την 1.2.01.06 . Και τα 2 είναι Hardware Version V2

Αυτό, μπορεί να ειπώθηκε σαν λύση από κάποιον άλλον συμφορουμίτη , αλλα επειδή το δοκίμασα είπα να πώ και την εμπειρία μου.

Ωστόσο, όταν συνδέεται με τη γραμμή και γίνεται ο συγχρονισμός, μπορείς να μπείς με root δικαιώματα, αλλά οι καρτέλες πέρα από τη "Προεπισκόπιση" και τη "Τηλέφωνο", δε βγάζουν τίποτε και στο URL υπάρχει ένα #undefined. Όμως, πριν συνδεθεί στη πρίζα τηλεφώνου , υπάρχουν κανονικά όλες οι ρυθμίσεις. Όταν συνδεθεί συγχρονίσει, γίνεται αυτό με το undefined.

To configuration file στην ουσία είναι από ένα άλλο H300s, το οποιο είχε γίνει factory reset και τα μόνα αλλαγμένα πράγματα που έχει είναι τα accounts για τον admin και τον root.

Οι κωδικοί για admin και root είναι :
admin/4adM_pa$$
superuser/V0d^_R00T
(username/password)

Για να κάνει κάποιος restore το configuration file μέσω του router, θα χρειαστεί κάποιον κωδικό, ο οποίος είναι ο :  ^dM1n^dM1n

Αν γίνει reset στο router, το router παίρνει τους κανονικούς κωδικούς που είχε πρίν γίνει restore του config file και όλες οι ρυθμίσεις γίνονται restore to factory defaults.

Ακόμη, αν κάποιος το κάνει restore, προτείνεται η αλλαγή στο όνομα και κωδικό του WiFi καθώς και στους κωδικούς των admin και root!

Αν θέλει να το κάνει κάποιος, αρχικά να το κάνει με δική του ευθύνη  και  να κρατήσει backup από τις ρυθμίσεις που έχει στο router του!

To αρχείο βρίσκεται στον σύνδεσμο : https://drive.google.com/file/d/1GJNMMEjNfEXsf3xNkUOHwqiKGJ1RuUMP/view?usp=share_link

Επεξ/σία από ΠΕΡΙΣ 1416
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...