Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/11/2022 στις 10:54 ΜΜ, basos9 είπε

Σε σχέση με τις ρυθμίσεις ipv6 της v1.2.01.06 υπάρχει το πρόβλημα ότι

- δεν μπορεί να απενεργοποιηθούν (δεν υπάρχει το κουμπί αποθήκευσης)

- αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάποιο firewall για εισερχόμενες συνδέσεις.

Αυτό ανοίγει πολλές μεγάλες πόρτες από τις διάφορες συσκευές του τοπικού μας δικτύου.

Τα pc μπορεί να ρυθμιστούν να έχουν ipv6 firewall, πιθανών να είναι ήδη έτοιμα.

Αλλά άλλες IoT συσκευές ή ακόμα και smart * (phone,tablet,...) είναι άμεσα εκτεθειμένες στο διαδίκτυο.

Έχει επικοινωνήσει κανείς με τη vodafone σχετικά με το router firewalling  για το 6;

Αυτό ακριβώς  ψαχνω και εγω, ξαφνικά πολλές συσκευές iot έγιναν διαθέσιμες στο εξω ίντερνετ! firewall δεν βλέπω πουθενά, κατάφερα να εμφανίσω το κουμπι εφαρμογή από την κονσόλα αλλά δεν αποθηκεύει το κλειστο ipv6.

Δεν ξερω τι να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2022 στις 6:39 ΜΜ, tasozz είπε

Αυτό ακριβώς  ψαχνω και εγω, ξαφνικά πολλές συσκευές iot έγιναν διαθέσιμες στο εξω ίντερνετ! firewall δεν βλέπω πουθενά, κατάφερα να εμφανίσω το κουμπι εφαρμογή από την κονσόλα αλλά δεν αποθηκεύει το κλειστο ipv6.

Δεν ξερω τι να κάνω...

Δεν ξέρω πως αλλοιώς να το τσεκάρω αλλά σε έλεγχο που έκανα απε εξωτερικό site κάποιες βασικές πόρτες στην public IP δεν δείχνουν να απαντάνε.

Απο το https://www.port.tools/port-checker-ipv6/

image.png.792dafed932adb0bfed981abd01eb9a3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνοντας στο status λέει: ipv6 firewall enables

Το θέμα είναι ότι δεν έχει κάπου να ρυθμίσεις ipv6 firewall rules για να επιτρέψεις εισερχόμενη κίνηση προς ipv6 ips/services.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να επανελθω με ενημερωση στο θεμα των επανεκκινησεων , μετα απο κλησεις του τεχνικου τμηματος της εταιρειας κ τον ελεγχο του τεχνικου που ηρθε πολυ συντομα εγινε αντικατασταση ρουτερ απο ενα ιδιο κ τσουπ σε 1,5 μερα τα ιδια προβληματα κ παλι το τεχνικο τμημα με πηρε τηλεφωνο κ καθε δυο μερες με καλουσε , ετσι φτασαμε μετα απο λιγες μερες στην προτροπη να μην κλεινω το ρουτερ το βραδυ αλλα να το αφηνω ανοιχτο εαν θελω να κλεινω να παταω το κουμπακι στην πανω πλευρα ωστε να κλεινω το wifi , αποτελεσμα? Τελος οι επανεκκινησεις 10 μερες τωρα , δεν ξερω εαν ειναι τυχαιο η εαν τελικα αυτο ηταν που δημιουργουσε το προβλημα, θεωρησα καλο να σας ενημερωσω , την καλημερα μου α ξεχασα εχει κ αλλο καλο μου ειπαν μονοι τους οτι μετα απο μερικες μερες θα με ενοχλησουν παλι για να δουνε πως εξελισσεται συν οτι μου βγαλαν πιστωτικο στον λογαριασμο , χωρις να τους πιεσω για κατι, εχω μεινει καγκελο απο την εξυπηρετηση κ το ενδιαφερον 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε software updates

 

Τώρα δε μπορώ να αλλάξω κανάλι

Οπότε αν πάει στο 1, κάποιες συσκευές δε συνδέονται

 

Τουλάχιστον έβαλε πρώτη φορά 40 mhz bandwidth 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ξέρει πως να κάνει Decrypt & Decompile το Firmware του Sercomm ώστε να βρούμε τους καινούργιους κωδικούς, ας μου στείλει ένα p.m. Έχω το αρχείο της τελευταίας έκδοσης (v1.2.01.06)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα!

Εχω κουμπώσει πάνω στο  WAN του Η300s ενα ASUS AX88u για να χρησιμοποιω το δικό του ασύρματο κ έχω απενεργοποιήσει το WIFI στο Η300s. 

Δουλέυει, αλλά κάνει κάποια κολληματα ενίοτε...του τύπου no internet ενω είμαι συνδεδεμενος με το κινητο. Πρέπει να αλλάξω κάποια άλλη ρύθμιση στο H300s για να δουλέψει καλύτερα?

Τελικά δεν ενδείκνυται να κάνουμε bridge? Επειδή το νέο ρουτερ το απέκτησα κυριως για το parental control και τα εξαιρετικά φίλτρα που σου αφήνει να βάλεις, θέλω να χρησιμοποιώ μόνο αυτό. 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...