Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys έχετε δοκιμάσει να κάνετςε piggybag δεύτερο router στο Η300s χωρίς να χάνετε η τηλεφωνία.

Στήνω openwrt router και θέλω να στήσω σε αυτό να έχει δυνατότητα fallback σε 4g, χωρίς όμως να χάνω το τηλέφωνο. Ξέρετε όμως αν είναι εφικτό; (για να μην κάνω manage Asterisk)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2022 στις 2:37 ΜΜ, NMaverick είπε

Και χάνουμε το δωρεάν διπλασιασμό ταχύτητας;  Η σύμβαση έχει επίσης δυο μέρη, όχι μόνο υποχρεώσεις του πελάτη.  Άσε που τελικά αναγκάστηκα σε after market router, οπότε ναι μεν έλυσα όλα μου τα θέματα, αλλά από υποστήριξη συνεχίζω να είμαι δυσαρεστημένος.

Επανέρχομαι για να αναφέρω ότι ενεργοποιήθηκε ο διπλασιασμός ταχύτητας με -2€ σε ότι πλήρωνα.  Έστειλαν πάλι το H300s για αντικατάσταση του καμένου τουλάχιστον.  Αλλά...τελικά έχω 200 Mbps κάτω στα 250 attainable και 20 Mbps άνω στα 54 attainable με 24€...  που είναι από ότι συζητούσα με ένα φίλο το φτηνότερο στο είδος του αυτή τη στιγμή στην αγορά και κάπως ηρέμησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coyote2 είπε

για θύμισε μας γιατί σου δώσανε διπλασιασμό?

Η Vodafone ακολούθησε την cosmote στο δωρεάν διπλασιασμό των ταχυτήτων.  Έχει βγάλει και δελτίο τύπου. 
Επανήλθα γιατί καποιος φίλος εδώ είχε προτείνει να αποχωρήσω από τη Vodafone λόγω της κακής εξυπηρέτησης που είχα και του είχα πει ότι θα έχανα το δωρεάν διπλασιασμό.  Για τις αποσυνδέσεις και τα προβλήματα που κάνει το H300s έχω πληροφόρηση πως αποκαθίσταται η λειτουργία του χωρίς να αυξάνονται τα λάθη που μαζεύει.  Χωρίς να κάνω τον έξυπνο, καθώς δεν έχω δοκιμάσει τα όσα μου είπαν και επειδή εγώ απλά αγόρασα άλλο router, όποιος έχει ακόμα προβλήματα και πιάνει το χέρι του με τα καλώδια ας με ρωτήσει να του περιγράψω τη σωστή συνδεσμολογία (η υπάρχουσα προτεινόμενη συνδεσμολογία από όλους τους παρόχους είναι απλά λάθος και δουλεύει μεν, αλλά με τα προβλήματα που όλοι ξέρουμε στα παρεχόμενα routers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NMaverick είπε

σωστή συνδεσμολογία (η υπάρχουσα προτεινόμενη συνδεσμολογία από όλους τους παρόχους είναι απλά λάθος και δουλεύει μεν, αλλά με τα προβλήματα που όλοι ξέρουμε στα παρεχόμενα routers).

Για πες.

Εγώ είμαι ΟΚ αλλά ξέρω κόσμο με πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για πες.

Εγώ είμαι ΟΚ αλλά ξέρω κόσμο με πρόβλημα.

Με λίγα λόγια ο διαχωρισμός θα πρέπει να γίνεται μέσα στο router και όχι με splitters και γεφύρωμα με διχάλα που προτείνεται.  Αυτό σημαίνει ότι το router παίρνει γραμμή DSL ατόφια χωρίς προηγούμενο διαχωρισμό και δίνει VOIP τηλεφωνία στα οικιακά τηλέφωνα όπως πρέπει και χωρίς να ανακατεύονται πάλι τα σήματα.  Δεν έψαξα στο εμπόριο για παρόμοιο "splitter" ή πείτε το όπως θέλετε που να διαχωρίζει τα 4 κεντρικά καλώδια της εισόδου σε 2 κεντρικά (DSL) και 2 πάλι κεντρικά από τα δυο ακριανά της εισόδου (VOIP TEL).
Η διαδικασία που προτείνω εγώ (μου περιέγραψαν δυο με πρόσθετη καλωδίωση) και μετά από σκέψη και μετασκευή ενός splitter είναι η ακόλουθη (τα γράφω στο πόδι χωρίς φωτογραφίες όσο πιο αναλυτικά μπορώ):

1) Παίρνουμε ένα παλιό splitter και αφαιρούμε την εσωτερική πλακέτα, τα δε καλώδια τα μοντάρουμε έτσι ώστε στην είσοδο τα 2 κεντρικά να είναι της DSL και τα 2 ακριανά της τηλεφωνίας.  Στις δυο εξόδους η μια θα δώσει DSL στο router (μεσαία pins) και η άλλη (εξωτερικά pins) θα ΛΑΒΕΙ το διαχωρισμένο τηλεφωνικό VOIP σήμα από το router (εσωτερικά pins) για να το μεταφέρει στην είσοδο (ανάστροφα) του splitter και με τη σειρά του να δώσει το σήμα στις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού.

2) Στην κεντρική πρίζα παίρνoυμε τη γραμμή (που είναι η ατόφια DSL) και είναι συνδεδεμένη στα 2 κεντρικά pins (από τα 4 που βγάζει το κλασσικό αμερικάνικο κλιπ) και με καλώδιο 4 γραμμών (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω) το δίνουμε στο ανακατασκευασμένο splitter.  Τα δυο ακριανα pins τα συνδέουμε μέσα στην κεντρική πρίζα με τα καλώδια τηλεφωνίας των λοιπών δωματίων μας (λογικά αυτά είναι ήδη συνδεδεμένα στα δυο κεντρικά pins της κεντρικής πρίζας).

3) Αφαιρούμε τυχόν φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα που λειτουργούσαν με φίλτρα προηγουμένως. Restart router και αναμένουμε...

Ο σκοπός είναι όπως είπα να διαχωριστούν οι συχνότητες τηλεφωνίας και internet εντός του router, να μην επιστρέφει σήμα στο DSLAM (που στην ουσία είναι ήδη διαχωρισμένο και επιτρέπει και την συνακρόαση!) και να μην υπάρχει απώλεια σήματος, διακοπές και αύξηση λαθών που αν έχεις καλό router τα σβήνει, αν δεν έχεις τα μαζεύει και όταν φτάσει σε καποιο όριο κάνει επανεκκίνηση.  Ήδη με το νέο router που πήρα (Fritz) γράφει στα logs ότι χάνω 15 MB/s attainable λόγω κακής καλωδίωσης ή πιθανής γέφυρας στα καλώδια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NMaverick είπε

Η Vodafone ακολούθησε την cosmote στο δωρεάν διπλασιασμό των ταχυτήτων.  Έχει βγάλει και δελτίο τύπου. 
Επανήλθα γιατί καποιος φίλος εδώ είχε προτείνει να αποχωρήσω από τη Vodafone λόγω της κακής εξυπηρέτησης που είχα και του είχα πει ότι θα έχανα το δωρεάν διπλασιασμό.  Για τις αποσυνδέσεις και τα προβλήματα που κάνει το H300s έχω πληροφόρηση πως αποκαθίσταται η λειτουργία του χωρίς να αυξάνονται τα λάθη που μαζεύει.  Χωρίς να κάνω τον έξυπνο, καθώς δεν έχω δοκιμάσει τα όσα μου είπαν και επειδή εγώ απλά αγόρασα άλλο router, όποιος έχει ακόμα προβλήματα και πιάνει το χέρι του με τα καλώδια ας με ρωτήσει να του περιγράψω τη σωστή συνδεσμολογία (η υπάρχουσα προτεινόμενη συνδεσμολογία από όλους τους παρόχους είναι απλά λάθος και δουλεύει μεν, αλλά με τα προβλήματα που όλοι ξέρουμε στα παρεχόμενα routers).

Τον διπλασιασμό πως μπορείς να τον αποκτήσεις? Τώρα είμαι σε 50άρα.

Γιατι με παίρνουν συνεχώς απο Vodafone για νέο συμβόλαιο / παραπάνω ταχύτητα αλλα και με μεγαλύτερο πάγιο!

Σε ευχαριστώ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kirmis είπε

Τον διπλασιασμό πως μπορείς να τον αποκτήσεις? Τώρα είμαι σε 50άρα.

Γιατι με παίρνουν συνεχώς απο Vodafone για νέο συμβόλαιο / παραπάνω ταχύτητα αλλα και με μεγαλύτερο πάγιο!

Σε ευχαριστώ!  

Δοκίμασε να καλέσεις στο 2104276304 και όχι στο 13830. Είναι τμήμα πιο σοβαρό που κάνει πιο σωστές προσφορές για το διπλασιασμό της ταχύτητας και όχι τις ψευτοπροσφορές του 13830.  Για να έχει νόημα η κίνηση, δες το attainable πόσο σε φτάνει στο router σου.

Η ατάκα που ξεκλειδώνει τη συζήτηση είναι:" Πήρα για το δωρεάν διπλασιασμό της ταχύτητάς μου σύμφωνα με το δελτίο τύπου της εταιρίας σας."  και διαβάζεις και το δελτίο τύπου που έχει η vodafone στη σελίδα της (έχω επισυνάψει το link σε προηγούμενη ανάρτηση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NMaverick είπε

Δοκίμασε να καλέσεις στο 2104276304 και όχι στο 13830. Είναι τμήμα πιο σοβαρό που κάνει πιο σωστές προσφορές για το διπλασιασμό της ταχύτητας και όχι τις ψευτοπροσφορές του 13830.  Για να έχει νόημα η κίνηση, δες το attainable πόσο σε φτάνει στο router σου.

Η ατάκα που ξεκλειδώνει τη συζήτηση είναι:" Πήρα για το δωρεάν διπλασιασμό της ταχύτητάς μου σύμφωνα με το δελτίο τύπου της εταιρίας σας."  και διαβάζεις και το δελτίο τύπου που έχει η vodafone στη σελίδα της (έχω επισυνάψει το link σε προηγούμενη ανάρτηση).

Πολύ κατατοπιστικός! 

Στο download καταλαβαίνω πως μπορεί να φτάσει έως τα 100, αλλα στο upload δεν μπορεί να πάει πάνω απο τα 5 που είναι τώρα ?

 

image.png.5286cfdce5749a508495237c293153c8.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirmis είπε

Πολύ κατατοπιστικός! 

Στο download καταλαβαίνω πως μπορεί να φτάσει έως τα 100, αλλα στο upload δεν μπορεί να πάει πάνω απο τα 5 που είναι τώρα ?

 

image.png.5286cfdce5749a508495237c293153c8.png

Μια χαρά πάει..αφού σου βγάζει 54 χιλιάδες μέγιστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...