Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/1/2023 στις 10:34 ΜΜ, ΠΕΡΙΣ 1416 είπε

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά,

Σήμερα δοκίμασα να κάνω κάτι, το οποίο τελικά δούλεψε. Δοκίμασα να πάρω από άλλο ένα H300s (με παλαιότερη έκδοση λογισμικού από την  1.2.01.06) το configuration backup που υπάρχει σαν επιλογή στο interface του και να το περάσω σε άλλο Η300s, το οποιο φοράει την  1.2.01.06 και δουλέυει. Δηλαδή έχω root πρόσβαση στο Η300s με την 1.2.01.06 . Και τα 2 είναι Hardware Version V2

Αυτό, μπορεί να ειπώθηκε σαν λύση από κάποιον άλλον συμφορουμίτη , αλλα επειδή το δοκίμασα είπα να πώ και την εμπειρία μου.

Ωστόσο, όταν συνδέεται με τη γραμμή και γίνεται ο συγχρονισμός, μπορείς να μπείς με root δικαιώματα, αλλά οι καρτέλες πέρα από τη "Προεπισκόπιση" και τη "Τηλέφωνο", δε βγάζουν τίποτε και στο URL υπάρχει ένα #undefined. Όμως, πριν συνδεθεί στη πρίζα τηλεφώνου , υπάρχουν κανονικά όλες οι ρυθμίσεις. Όταν συνδεθεί συγχρονίσει, γίνεται αυτό με το undefined.

To configuration file στην ουσία είναι από ένα άλλο H300s, το οποιο είχε γίνει factory reset και τα μόνα αλλαγμένα πράγματα που έχει είναι τα accounts για τον admin και τον root.

Οι κωδικοί για admin και root είναι :
admin/4adM_pa$$
superuser/V0d^_R00T
(username/password)

Για να κάνει κάποιος restore το configuration file μέσω του router, θα χρειαστεί κάποιον κωδικό, ο οποίος είναι ο :  ^dM1n^dM1n

Αν γίνει reset στο router, το router παίρνει τους κανονικούς κωδικούς που είχε πρίν γίνει restore του config file και όλες οι ρυθμίσεις γίνονται restore to factory defaults.

Ακόμη, αν κάποιος το κάνει restore, προτείνεται η αλλαγή στο όνομα και κωδικό του WiFi καθώς και στους κωδικούς των admin και root!

Αν θέλει να το κάνει κάποιος, αρχικά να το κάνει με δική του ευθύνη  και  να κρατήσει backup από τις ρυθμίσεις που έχει στο router του!

To αρχείο βρίσκεται στον σύνδεσμο : https://drive.google.com/file/d/1GJNMMEjNfEXsf3xNkUOHwqiKGJ1RuUMP/view?usp=share_link

Γεία σου φίλε και καλή χρονιά,

 

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό και τον κόπο. Επιβεβαιώνω, ότι όλα είναι οπως τα περιεργράψες. Προσωπικά συνδέθηκα στο admin panel πριν συγχρονίσω και αφού συγχρόνισα ήμουν ακόμα μέσα οπότε δεν ξέρω αν όντως σιδερώνονται οι κωδικοί μετα το συγχρονισμό.. Σε κάθε περίπτωση το αρχείο ξεκλειδώνει και άλλες επιλογές όπως το downgrade software οποτε μπορουμε θεωρω να παμε και σε άλλη παλιοτερη vulnerable έκδοση. Προσωπικα πήρα αυτό που ήθελα που ηταν η VOIP Proxy IP και εκανα με επιτυχία register σε ενα άλλο modem που είχα. Μια σημείωση για όποιον θέλει να δοκιμάσει είναι να συνδεθείτε μεσω καλωδίου διότι ο φίλος (φανταζομαι για ευνοητους λόγους) δεν έχει ανεβάσει κωδικούς wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, magista είπε

Γεία σου φίλε και καλή χρονιά,

 

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό και τον κόπο. Επιβεβαιώνω, ότι όλα είναι οπως τα περιεργράψες. Προσωπικά συνδέθηκα στο admin panel πριν συγχρονίσω και αφού συγχρόνισα ήμουν ακόμα μέσα οπότε δεν ξέρω αν όντως σιδερώνονται οι κωδικοί μετα το συγχρονισμό.. Σε κάθε περίπτωση το αρχείο ξεκλειδώνει και άλλες επιλογές όπως το downgrade software οποτε μπορουμε θεωρω να παμε και σε άλλη παλιοτερη vulnerable έκδοση. Προσωπικα πήρα αυτό που ήθελα που ηταν η VOIP Proxy IP και εκανα με επιτυχία register σε ενα άλλο modem που είχα. Μια σημείωση για όποιον θέλει να δοκιμάσει είναι να συνδεθείτε μεσω καλωδίου διότι ο φίλος (φανταζομαι για ευνοητους λόγους) δεν έχει ανεβάσει κωδικούς wifi

Οι κωδικοί του WiFi είναι αρχικοί, αυτοί δηλαδή που έχει το router κανονικά από πίσω. Όμως, επειδή το config file το έσωσα από άλλο H300s, έχει τους κωδικούς του συγκεκριμένου H300s.

Εννοείται ότι αν θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει το WiFi, μπορεί να αλλάξει τουςε κωδικούς κανονικά.

Τους κωδικούς του WiFi μπορώ να τους δώσω, μιας και αλλάζω πάντα όνομα και κωδικό στο WiFi.

Επεξ/σία από ΠΕΡΙΣ 1416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

Έκανα αναβάθμιση σε 100αρα, και κάποιες φορές το ίντερνετ είναι σούπερ γρήγορο και κάποιες φορές σούπερ αργό. Πολύ ασταθές.

Δεν του έχω πειράξει τπτ στις ρυθμίσεις.

Μπορώ να κάνω κάτι;

Έχω και τα 2 mode ενεργοποιημένα , 2ghz Kai 5ghz.και στα 2 δίκτυα παρατηρω αυτό το θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ΠΕΡΙΣ 1416 είπε

Οι κωδικοί του WiFi είναι αρχικοί, αυτοί δηλαδή που έχει το router κανονικά από πίσω. Όμως, επειδή το config file το έσωσα από άλλο H300s, έχει τους κωδικούς του συγκεκριμένου H300s.

Εννοείται ότι αν θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει το WiFi, μπορεί να αλλάξει τουςε κωδικούς κανονικά.

Τους κωδικούς του WiFi μπορώ να τους δώσω, μιας και αλλάζω πάντα όνομα και κωδικό στο WiFi.

Δηλαδή παιδιά αν κατάλαβα καλά έχοντας το μόντεμ ανοιχτό και συνδεδεμένο με καλώδιο ethernet αφού περάσουμε το κατάλληλο cfg file μπορούμε να μπούμε μέσα ως root χωρίς να το συνδέσουμε σε τηλέφωνο και μετά μπορούμε ενώ είμαστε μέσα να το συνδέσουμε κανονικά και συγχρονίζει στα προκαθορισμένα αλλά με τα credentials τα καινούρια του  root
σωστά???
Μετά τι γίνεται είμαστε μια χαρά από εδώ και στο εξής διαχειριστές root ή το μόντεμ περνάει πάλι τα παλιά credentials όταν ολοκληρώσει τον συγχρονισμό???  γιατί με ενδιαφέρει να είναι πλήρως λειτρουργικό όπως πριν δε μπορώ να το έχω εκτός τηλεφώνου κλπ κλπ
( Εννοείται ότι επαναφέρουμε WIFI και Passwords στα default η σε ότι θέλουμε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PCwizard93 είπε

Δηλαδή παιδιά αν κατάλαβα καλά έχοντας το μόντεμ ανοιχτό και συνδεδεμένο με καλώδιο ethernet αφού περάσουμε το κατάλληλο cfg file μπορούμε να μπούμε μέσα ως root χωρίς να το συνδέσουμε σε τηλέφωνο και μετά μπορούμε ενώ είμαστε μέσα να το συνδέσουμε κανονικά και συγχρονίζει στα προκαθορισμένα αλλά με τα credentials τα καινούρια του  root
σωστά???
Μετά τι γίνεται είμαστε μια χαρά από εδώ και στο εξής διαχειριστές root ή το μόντεμ περνάει πάλι τα παλιά credentials όταν ολοκληρώσει τον συγχρονισμό???  γιατί με ενδιαφέρει να είναι πλήρως λειτρουργικό όπως πριν δε μπορώ να το έχω εκτός τηλεφώνου κλπ κλπ
( Εννοείται ότι επαναφέρουμε WIFI και Passwords στα default η σε ότι θέλουμε )

Τα credentials για admin και superuser θα παραμείνουν ως αυτά που αναγράφω στο προηγούμενο μου post, είτε πριν, είτε μετά τον συνχρονισμό.

Πρίν κάνεις restore το cfg, βγάλτο από τη πρίζα τηλεφώνου και όταν κάνει το πρώτο boot, θα έχεις κανονικά πρόσβαση στα 2 accounts και σε όσες ρυθμίσεις / επιλογές διαθέτει το καθένα. 

Όμως, όταν το router συνδεθεί και συγχρονίσει με τη γραμμή, θα συνεχίσεις να έχεις κανονικά πρόσβαση στα 2 accounts, αλλά όταν θα συνδεθείς με το superuser account και θα χρειαστεί να πατήσεις κάποια καρτέλα πέρα από "Προεπισκόπιση" και "Τηλέφωνο", δε θα βγάζει κάποια επιλογή και αν δεις, στο url θα έχει ένα #undefined όταν πατάς τις άλλες καρτέλες. Δηλαδή, οι κωδικοί θα παραμείνουν όπως είναι και δεν αλλάζονται με το που συχρονίσει το router.

Το router εννοείται ότι θα είναι μια χαρά λειτουργικότατο και όταν θα συγχρονίσει, θα μπορείς να αλλάξεις ρυθμίσεις μέσω του interface του, αλλά μόνο με το admin account. Αν κάτι πάει λάθος, μπορείς να το κάνεις reset και επανέρχονται όλα στα κανονικά τους, με τους κωδικούς που θα ισχύουν να είναι αυτόι που θα έχεις πίσω από το router (admin / .....)

Επεξ/σία από ΠΕΡΙΣ 1416
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠΕΡΙΣ 1416 είπε

Τα credentials για admin και superuser θα παραμείνουν ως αυτά που αναγράφω στο προηγούμενο μου post, είτε πριν, είτε μετά τον συνχρονισμό.

Πρίν κάνεις restore το cfg, βγάλτο από τη πρίζα τηλεφώνου και όταν κάνει το πρώτο boot, θα έχεις κανονικά πρόσβαση στα 2 accounts και σε όσες ρυθμίσεις / επιλογές διαθέτει το καθένα. 

Όμως, όταν το router συνδεθεί και συγχρονίσει με τη γραμμή, θα συνεχίσεις να έχεις κανονικά πρόσβαση στα 2 accounts, αλλά όταν θα συνδεθείς με το superuser account και θα χρειαστεί να πατήσεις κάποια καρτέλα πέρα από "Προεπισκόπιση" και "Τηλέφωνο", δε θα βγάζει κάποια επιλογή και αν δεις, στο url θα έχει ένα #undefined όταν πατάς τις άλλες καρτέλες. Δηλαδή, οι κωδικοί θα παραμείνουν όπως είναι και δεν αλλάζονται με το που συχρονίσει το router.

Το router εννοείται ότι θα είναι μια χαρά λειτουργικότατο και όταν θα συγχρονίσει, θα μπορείς να αλλάξεις ρυθμίσεις μέσω του interface του, αλλά μόνο με το admin account. Αν κάτι πάει λάθος, μπορείς να το κάνεις reset και επανέρχονται όλα στα κανονικά τους, με τους κωδικούς που θα ισχύουν να είναι αυτόι που θα έχεις πίσω από το router (admin / .....)

Αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και τις εξηγήσεις
τέλεια θα κάνω όπως είπες για να έχω κατάλληλα αποτελέσματα  !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα με περασμένους DNS 1111 που είχα βάλει όταν είχε παλιότερο firmware, με superuser acccount κωδικούς που είχα δει εδώ.

Πριν τις γιορτές δεν δούλευε η γραμμή του σταθερού (κόκκινο λαμπάκι) και μου ζήτησαν από το 13840 να κάνω reset από το μόντεμ, από τη γνωστή οπή. Μετά το reset δεν άναβε καν το λαμπάκι της τηλεφωνίας. Τες πα.. σε 3 μέρες αποκαταστάθηκε η τηλεφωνία, αλλά το DNS που είχα περάσει τέλος και δεν λειτουργεί πλέον το παλιό superuser.

Μόνο DNS με ενδιαφέρει να αλλάξω, δεν υπάρχει άλλος τρόπος πιο απλός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το είχα με περασμένους DNS 1111 που είχα βάλει όταν είχε παλιότερο firmware, με superuser acccount κωδικούς που είχα δει εδώ.

Πριν τις γιορτές δεν δούλευε η γραμμή του σταθερού (κόκκινο λαμπάκι) και μου ζήτησαν από το 13840 να κάνω reset από το μόντεμ, από τη γνωστή οπή. Μετά το reset δεν άναβε καν το λαμπάκι της τηλεφωνίας. Τες πα.. σε 3 μέρες αποκαταστάθηκε η τηλεφωνία, αλλά το DNS που είχα περάσει τέλος και δεν λειτουργεί πλέον το παλιό superuser.

Μόνο DNS με ενδιαφέρει να αλλάξω, δεν υπάρχει άλλος τρόπος πιο απλός;

DNS αλλάζεις από τις ρυθμίσεις LAN δε χρειάζεται superuser γι αυτό και μάλιστα κάνεις και απενεργοποίηση τον διακομιστή μεσολάβησης τον δικό του επάνω από την επιλογή DHCP στο ίδιο μενού και βάζεις στον τοπικό διακομιστή DNS τον διακομιστή που θέλεις και είσαι άρχοντας εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι που δεν κατάλαβα...

Επεξ/σία από PCwizard93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το είχα με περασμένους DNS 1111 που είχα βάλει όταν είχε παλιότερο firmware, με superuser acccount κωδικούς που είχα δει εδώ.

Πριν τις γιορτές δεν δούλευε η γραμμή του σταθερού (κόκκινο λαμπάκι) και μου ζήτησαν από το 13840 να κάνω reset από το μόντεμ, από τη γνωστή οπή. Μετά το reset δεν άναβε καν το λαμπάκι της τηλεφωνίας. Τες πα.. σε 3 μέρες αποκαταστάθηκε η τηλεφωνία, αλλά το DNS που είχα περάσει τέλος και δεν λειτουργεί πλέον το παλιό superuser.

Μόνο DNS με ενδιαφέρει να αλλάξω, δεν υπάρχει άλλος τρόπος πιο απλός;

Για αλλαγή των DNS, δε χρειάζεσαι να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία. Μπορείς να μπεις με το admin account (τα στοιχεία του μπορείς να τα βρεις πείσω από το router) και να κάνεις την αλλαγή αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν; περνάς μόνο το 1.1.1.1 στο πεδίο DNS?

Παλιά θυμάμαι είχε primary secondary IPV4 IPV6..

Φαίνεται να δουλεύει πάντως, δοκίμασα κάποια "απαγορευμένα" από το wifi του κινητού και μπήκε κανονικά. Στο pc είχα αλλάξει ήδη από τα windows το DNS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα το κολπο με το restore αλλα μολις συγχρωνιζει κλειδωνουν ολα παλι ... πλεον εχουν κρύψει την επιλογη για να επιλεγεις κανάλι στο ασυρματο και πλεον εχω μεγαλο θεμα με τους extenders καθως εδω περα για καποιο λογο μονο καναλι 36 παιζει το 5GH και δεν το βλεπουν καν οι extender το ρουτερ ... καποιο κολπο να το ξεκλειδωσουμε; απορω γιατι το εκαναν αυτο;;;

Επεξ/σία από Notis23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Notis23 είπε

Δοκιμασα το κολπο με το restore αλλα μολις συγχρωνιζει κλειδωνουν ολα παλι ... πλεον εχουν κρύψει την επιλογη για να επιλεγεις κανάλι στο ασυρματο και πλεον εχω μεγαλο θεμα με τους extenders καθως εδω περα για καποιο λογο μονο καναλι 36 παιζει το 5GH και δεν το βλεπουν καν οι extender το ρουτερ ... καποιο κολπο να το ξεκλειδωσουμε; απορω γιατι το εκαναν αυτο;;;

Μπες στο διπλανό φόρουμ. Το κολπο το εξηγούν μια χαρά και επιβεβαιωμένα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stratos362 είπε

Μπες στο διπλανό φόρουμ. Το κολπο το εξηγούν μια χαρά και επιβεβαιωμένα παίζει.

μα το εκανα τωρα και μετα απο λιγο εξαφανιζετε παλι η επιλογη για το καναλι μετα απο λιγο και το ξανα βαζει στο αυτοματο .. εκτος αν εκανα καποιο λαθος η μπερδεψα τα φορουμ .. χμμ

εκτος αν εχει καποια επιλογη να σταματαει το auto update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Notis23 είπε

μα το εκανα τωρα και μετα απο λιγο εξαφανιζετε παλι η επιλογη για το καναλι μετα απο λιγο και το ξανα βαζει στο αυτοματο .. εκτος αν εκανα καποιο λαθος η μπερδεψα τα φορουμ .. χμμ

εκτος αν εχει καποια επιλογη να σταματαει το auto update

δεν ξέρω τί να σου πω άλλο

την τελευταία φορά που έκανα login στο ρούτερ πριν λίγες μέρες,
ήταν για να γυρίσω στο αυτόματο το κανάλι που το είχα σεταρισμένο σταθερό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...