Προς το περιεχόμενο

[Eξωτ. Σκληρός Δίσκος] WD My Passport 4TB 2.5" 74.90€ @ Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


Grim Ripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

To ειδα κι  εγω αυτο . Εδω εχουμε δυο υποπεριπτωσεις :

1. Εγκαιρη ενημερωση του καταναλωτη. Τι σημαινει εγκαιρη; επισης, αν δεν παιρναμε τηλεφωνο, ακομα θα περιμεναμε. 

ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ για μενα: δεν πηραν να μας πουν αμεσα: "παιδια, δεν υπαρχει στοκ, λαθος". Περιμενουμε 9 μερες τωρα, ΧΩΡΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΚ, και τελικα ..."φταιει ο Προμηθευτης". 

2. Αρνηση επιστροφης χρηματων. Εδω δεν ισχυει κατι τετοιο, αφου τα χρηματα μας θα επιστραφουν (αν δεν επιστραφουν, κανεις καταγγελια, αλλα δεν πιστευω να ειναι τοσο βλακες).

Το μεγαλο προβλημα ειναι το 1. παιδια. Εψαξα και βρηκα αλλο τοπικ, οπου ενας φιλος που δουλευε ΙΤ εξηγουσε ποσο δυσκολο ειναι να ενημερωθει ενα συστημα για τη διαθεσιμοτητα.

Αντε το συστημα ηταν ανενημερωτο για μια, δυο , τρεις , δεκα παραγγελιες. Μα εδω μιλαμε για πολλες περιπτωσεις. Εμεινε ανοιχτο και δεχοταν παραγγελιες.

Αν συνδέσουν το erp που χρησιμοποιούν με το eshop μια χαρά ανανεώνεται το αποθεματικό live ακόμα και απο τα ταμεία αν αγορασει πελάτης μειώνεται το απόθεμα κατευθείαν και οταν μηδενίσει στο eshop βγάζει out of stock. Η σύνδεση είναι σχετικά απλή και γίνεται και με δυο τρόπους, απλά οι Ελληνικές επιχειρήσεις ακουν αυτοματισμούς και βγαζουν σπυριά, ας το θα το κάνω χεράτα σου λέει ο αλλος. Το γνωρίζω οτι γίνεται γιατί ασχολούμαι με αυτό. Τωρα αν εχουν αρχαία erp που δεν συνδέονται, να βάλουν πιο μοντέρνο, αλλά ποιος θα επενδύσει να μου πεις, ας το θα το κανω χεράτα δε βαριέσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια από τα ίδια και εδώ. Εμένα μου αντιπρότειναν και πιστωτικό ή εκθεσιακούς!! Τραγικοί απλά. Καλά που είχα βάλει αντικαταβολή.
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε; Γιατί ok, ευτυχώς δεν έχω προπληρώσει κάτι αλλά έχασα άλλες προσφορές και μιλάμε για παραπλάνηση αφού τάζουν προιόν που δεν υπάρχει. Το φοβερό είναι πως δεν θέλουν καν να  στον δώσουν όταν παραλάβουν, δεν μπορώ να καταλάβω, δεν τους συμφέρει δηλαδή πλέον να τον δώσουν στην ίδια τιμή;

Επεξ/σία από flick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι οτι τα χρηματα εμενα μου προτειναν να μου τα επιστρεψουν η να μου δωσουν τον intenso.

Απο κει κ περα μου ακουγεται γελοιο εως ηλιθιο να λενε δεν ενημερωθηκε το συστημα.μετρας ποσα κομματια εχω πχ 100,βαζεις εναν counter στο συστημα,τον συνδεεις με ταμειο κ με το online eshop και μολις μηδενισει ο counter τοτε τελος.απλα δεν υπαρχουν αλλα κομματια.δεν ειναι α ξεχασα τωρα μετρησα 101 η 99...

Εδω παντως νομιζω εχει γινει αλλη μ@λ@κια και μαλιστα εγινε σε ολους οσοι παρηγγειλαν τη 2η μερα.ειχαν ηδη εξαντληθει τα κομματια κ για καποιο λογο ανοιξε το συστημα.οσοι παραγγειλαμε εκει αγορασαμε αερα που λενε.

Τελως παντων ας ερθει ο δισκος και βλεπουμε.η μονη διαφορα ειναι οτι εχει 2 χρονια εγγυηση αντι 3 του wd.τους το ανεφερα αλλα ειπαν οτι δεν μπορει να γινει κατι σε αυτο το θεμα....

Επεξ/σία από murcielago580
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, flick είπε

Το φοβερό είναι πως δεν θέλουν καν να  στον δώσουν όταν παραλάβουν, δεν μπορώ να καταλάβω, δεν τους συμφέρει δηλαδή πλέον να τον δώσουν στην ίδια τιμή;

Εγω αναρωτιεμαι : αν δεν επαιρνα τηλεφωνο, ποτε θα με επαιρναν αυτοι να με ενημερωσουν; επισης, δεν θα ξαναφερουν ΠΟΤΕ wd στα 4tb; Δεν επρεπε η παραγγελια να μεινει ενεργη και να σε ενημερωσουν; Δηλαδη αν σε μια βδομαδα γεμισουν τα μαγαζια τους με τετοιους δισκους, τι θα λενε; οτι τους πηραν σε αλλη τιμη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις πήρα τηλέφωνο και μου κάναν αντιπρόταση τον intenso στα 74,90€(ίδια τιμή)!!!!!

Λένε οτι με κάλεσαν για αντιπρόταση αλλά δεν με βρήκαν (εγώ δεν είδα καμία κλήση).(!)

 

Πού κάνουμε καταγγελία για παραπλάνηση? Ξέρεις κανείς  αν αυτό είναι το λινκ?

http://www.1520.gov.gr/component/content/article/106-eidi-kataggelion/239-kataggelia-proionta

Επεξ/σία από Greg9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Greg9 είπε

Μόλις πήρα τηλέφωνο και μου κάναν αντιπρόταση τον intenso στα 74,90€(ίδια τιμή)!!!!!

Λένε οτι με κάλεσαν για αντιπρόταση αλλά δεν με βρήκαν (εγώ δεν είδα καμία κλήση).(!)

Πού κάνουμε καταγγελία για παραπλάνηση? Ξέρεις κανείς  αν αυτό είναι το λινκ?

http://www.1520.gov.gr/component/content/article/106-eidi-kataggelion/239-kataggelia-proionta

ναι, μαλλον αυτο ειναι.

εγω θα προχωρησω επωνυμη, αφου και σημερα που καλεσα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου στειλουν εγγραφως τους λογους για τους οποιους εγινε το "λαθος" τους. αρα απο αυτο μονο του βρωμαει!!! αρα πιστευω οτι εχουν κανει μεγαλη μα@@#κια.

δεν πιστευω οτι θα γινει τιποτα, δηλ να βρεθει ο δισκος, αλλα ελπιζω να "διορθωσουν το και καλα προβλημα" που ειχαν αλλα και επισης να μην το ξανακανου στο μελλον.

 

δεν μπορει να περιμενουν 8-9 μερες για να δουνε οτι δεν εχουν αποθεμα, ή να μην εχει ο προμηθευτης τους, ε να πανε σε αλλον προμηθευτη.

 

καλο θα ηταν να προχωρησουν και αλλοι φιλοι που εφαγαν ακυρο, προκειμενου να γινει κατι πιο μαζικο, αλλα και για να φανει το μεγεθος του προβληματος δεν ειναι μεμονωμενο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι μεμονωμενο καθε χρονο στις προσφορες γινεται . Περσι με ειχαν τρακαρει κιολας στο παρκινγκ ενω επεστρεφα τον ελατωματικο τους intenso DoA οποτε φετος εμεινα μακρια απο τις δισκο προσφορες .Εσωτερικα ειναι το προβλημα πχ πας βρισκεις το μοντελο που εχεις παραγγηλει και αρνουνται να στο δωσουν γιατι ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, navger είπε

 

εγω θα προχωρησω επωνυμη, αφου και σημερα που καλεσα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου στειλουν εγγραφως τους λογους για τους οποιους εγινε το "λαθος" τους. αρα απο αυτο μονο του βρωμαει!!! αρα πιστευω οτι εχουν κανει μεγαλη μα@@#κια.

Δεν ειχα σκοπο κι εγω να το προχωρησω σε καταγγελια, οχι λογω ωχαδερφισμου,  αλλωστε ημουν μεσα στην ομαδα που εκανε την μαζικη καταγγελια σε Γερμανο πριν καποια χρονια, απλα λογω περιορισμενου χρονου και απογοητευσης.

Κι εγω ομως πηρα τηλεφωνο και ζητησα να μου σταλει email οτι απο δικη τους ευθυνη ακυρωθηκε η παραγγελια και εκαναν τους Κινεζους. Επομενως, καταγγελια να βαλουν μυαλο κι επωνυμη μαλιστα.

 

ΥΓ: Καλο θα ηταν να συνενοηθουμε για τα πεδία που συμπληρωνουμε στη φόρμα, ώστε η καταγγελια να εχει ομοιομορφια και να παει στο ίδιο τμήμα.

Επεξ/σία από Greenday13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Δεν ειχα σκοπο κι εγω να το προχωρησω σε καταγγελια, οχι λογω ωχαδερφισμου,  αλλωστε ημουν μεσα στην ομαδα που εκανε την μαζικη καταγγελια σε Γερμανο πριν καποια χρονια, απλα λογω περιορισμενου χρονου και απογοητευσης.

Κι εγω ομως πηρα τηλεφωνο και ζητησα να μου σταλει email οτι απο δικη τους ευθυνη ακυρωθηκε η παραγγελια και εκαναν τους Κινεζους. Επομενως, καταγγελια να βαλουν μυαλο κι επωνυμη μαλιστα.

ΥΓ: Καλο θα ηταν να συνενοηθουμε για τα πεδία που συμπληρωνουμε στη φόρμα, ώστε η καταγγελια να εχει ομοιομορφια και να παει στο ίδιο τμήμα.

 

2 ώρες πριν, navger είπε

ναι, μαλλον αυτο ειναι.

εγω θα προχωρησω επωνυμη, αφου και σημερα που καλεσα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου στειλουν εγγραφως τους λογους για τους οποιους εγινε το "λαθος" τους. αρα απο αυτο μονο του βρωμαει!!! αρα πιστευω οτι εχουν κανει μεγαλη μα@@#κια.

δεν πιστευω οτι θα γινει τιποτα, δηλ να βρεθει ο δισκος, αλλα ελπιζω να "διορθωσουν το και καλα προβλημα" που ειχαν αλλα και επισης να μην το ξανακανου στο μελλον.

δεν μπορει να περιμενουν 8-9 μερες για να δουνε οτι δεν εχουν αποθεμα, ή να μην εχει ο προμηθευτης τους, ε να πανε σε αλλον προμηθευτη.

καλο θα ηταν να προχωρησουν και αλλοι φιλοι που εφαγαν ακυρο, προκειμενου να γινει κατι πιο μαζικο, αλλα και για να φανει το μεγεθος του προβληματος δεν ειναι μεμονωμενο

''Πρακτικές εξαπάτησης΄'' στο πεδίο ''αθέμιτες εμπορικές πρακτικές''.βάλτε. Νομίζω είναι ταιριαστό. Eπισύναψα και την παραγγελία σε screenshots.

Στο σημείο αυτό δεν με νοιάζει αν θα πάρω το δίσκο ή όχι. Απλά θα μπορούσα να έχω πάρει άλλον δίσκο (της WD, οχι Intenso)σε προσφορά τόσο καιρό που περιμένω. Ψάχνω το δίκιο μου απλά.

 

Και όποιος άλλος από το νήμα θελει, ας συμπληρώσει τη φόρμα. Εγώ το κάνω επώνυμα.

 

 

Επεξ/σία από Greg9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Greg9 είπε

''Πρακτικές εξαπάτησης΄'' στο πεδίο ''αθέμιτες εμπορικές πρακτικές''.βάλτε. Νομίζω είναι ταιριαστό. Eπισύναψα και την παραγγελία σε screenshots.

Στο σημείο αυτό δεν με νοιάζει αν θα πάρω το δίσκο ή όχι. Απλά θα μπορούσα να έχω πάρει άλλον δίσκο (της WD, οχι Intenso)σε προσφορά τόσο καιρό που περιμένω. Ψάχνω το δίκιο μου απλά.

Και όποιος άλλος από το νήμα θελει, ας συμπληρώσει τη φόρμα. Εγώ το κάνω επώνυμα.

Κατι τετοιο τους εγραψα κι εγω. Εγω εβαλα "Μη Παραδοση". Ξεχασα να βαλω screenshot αλλα ισως ξαναυποβαλλω την καταγγελια.

Να σημειωθει πως η καρτα μου εχει ηδη χρεωθει μια δοση. 

Επεξ/σία από Greenday13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, George! είπε

Πάντως και ο intenso παίζει να έχει wd δίσκο.

Τον έχω πάρει τον intenso 4tb πριν 4 μήνες που ήταν σε προσφορά (89€) και όντως έχει τον ίδιο δίσκο (WD Blue). Η διαφορά είναι ότι του Intenso είναι sata ενώ της προσφοράς του θέματος είναι usb. Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχετε με τους intenso, έχω 3 δίσκους intenso και δεν έχουν πάθει τίποτα ενώ είναι ταχύτατοι. Η intenso δεν φτιάχνει δικούς της δίσκους αλλά συνήθως βάζει Seagate ή WD. Προσωπικά δεν θα έλεγα όχι αν αντί για τον WD μου έδιναν τον Intenso σε αυτή την τιμή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε intenso hdd 4tb 3,5 x2 στις προσφορές, ο ένας ήρθε ανοιχτός και με κάποιο κομμάτι σπασμένο μέσα, μεταλικό ή πλαστικό, τα προστατευτικά στο κουτί ανακατωμένα. Ο δίσκος δούλεψε κανονικά για μερικά λεπτά πριν επιστραφεί. Αντικαταστάθηκε με Seagate 4tb που βρέθηκε τυχαία σε κατάστημα με ένα 10αρικο παραπάνω. Σουρεάλ κατάσταση αλλά έγινε. Οπότε εκθεσιακά ή b-stock δεν αποκλείεται να βρεθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...