Προς το περιεχόμενο

HISENSE Smart TV UHD 50 369ε και 43 269ε @germanos [ΤΕΛΟΣ]


val007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι βεβαια στα ντεμο ρυθμιζουν καλα αυτες που θελουν να διωξουν, κανονικα ρυθμιση γινεται για καθε τηλεοραση -οχι μοντελο- ξεχωριστα με χρωμομετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 318
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχετε στο μυαλό σας ότι 4k tv σχεδόν ποτέ δε παίζουν καλά full HD.

Γίνεται downscale η εικόνα και όλες οι τηλεοράσεις χάνουν δυστυχώς σε αυτό. Μόνο ακριβές τηλεοράσεις το παλεύουν.

 

Σε plex αργεί πολύ η τηλεόραση. Σε Netflix πετάει. Και σε 4κ είναι πολύ καλή. Σε γρήγορες σκηνές θέλω περισσότερα δείγματα για να έχω άποψη.

 

Ο ήχος είναι αρκετά δυνατός και δε το περίμενα.

 

Θεωρώ σαν αγορά είναι vfm.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε

Έχετε στο μυαλό σας ότι 4k tv σχεδόν ποτέ δε παίζουν καλά full HD.

Γίνεται downscale η εικόνα και όλες οι τηλεοράσεις χάνουν δυστυχώς σε αυτό. Μόνο ακριβές τηλεοράσεις το παλεύουν.

Σε plex αργεί πολύ η τηλεόραση. Σε Netflix πετάει. Και σε 4κ είναι πολύ καλή. Σε γρήγορες σκηνές θέλω περισσότερα δείγματα για να έχω άποψη.

Ο ήχος είναι αρκετά δυνατός και δε το περίμενα.

Θεωρώ σαν αγορά είναι vfm.

γιατι να κανει downscale? αν ειναι μαπα η εικονα της πηγης θα φανουν οι λεπτομερειες, κανονικα με NR noise reduction θα παλευεται το θεμα, εχει τετοια ρυθμιση η hisense?

Επεξ/σία από Deathy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε

Έχετε στο μυαλό σας ότι 4k tv σχεδόν ποτέ δε παίζουν καλά full HD.

Γίνεται downscale η εικόνα και όλες οι τηλεοράσεις χάνουν δυστυχώς σε αυτό. Μόνο ακριβές τηλεοράσεις το παλεύουν.

Σε plex αργεί πολύ η τηλεόραση. Σε Netflix πετάει. Και σε 4κ είναι πολύ καλή. Σε γρήγορες σκηνές θέλω περισσότερα δείγματα για να έχω άποψη.

Ο ήχος είναι αρκετά δυνατός και δε το περίμενα.

Θεωρώ σαν αγορά είναι vfm.

Μήπως πρόσεξες στο plex αν κάνει direct stream η κάνει transcoding? Επίσης όταν λες αργή σε plex σε σημείο που δεν παλεύεται να το χρησιμοποιήσεις? 

Επεξ/σία από samtwo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε

Έχετε στο μυαλό σας ότι 4k tv σχεδόν ποτέ δε παίζουν καλά full HD.

Γίνεται downscale η εικόνα και όλες οι τηλεοράσεις χάνουν δυστυχώς σε αυτό. Μόνο ακριβές τηλεοράσεις το παλεύουν.

Σε plex αργεί πολύ η τηλεόραση. Σε Netflix πετάει. Και σε 4κ είναι πολύ καλή. Σε γρήγορες σκηνές θέλω περισσότερα δείγματα για να έχω άποψη.

Ο ήχος είναι αρκετά δυνατός και δε το περίμενα.

Θεωρώ σαν αγορά είναι vfm.

Όποτε την παίρνουμε την τηλεόραση να σε ρωτήσω υπάρχει δυνατότητα miracast δλδ να συνδέω το κινητό με την τηλεόραση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Deathy είπε

γιατι να κανει downscale? αν ειναι μαπα η εικονα θα φανουν οι λεπτομερειες, κανονικα με NR θα παλευεται το θεμα

Έχεις δει εσύ καμία 4k να κάνει σωστό interpolation?

Όταν έψαχνα για τηλεόραση 4k όλοι τον ίδιο λέγανε. Δεν αξίζει γιατί οι πηγές δεν είναι 4k αλλά στην καλύτερη full HD. Και σε downscale optimization όλες οι τηλεοράσεις χανουν και πρέπει να πας σε ποιο ακριβα μοντέλα κυρίως για αυτό το λόγο. Τα panel όλα πάνω κάτω ίδια είναι.

15 λεπτά πριν, samtwo είπε

Μήπως πρόσεξες στο plex αν κάνει direct stream η κάνει transcoding? 

Έχω ορίσει original source για να μη κάνει transcoding.

Το μενού είναι αργό αλλα μετά παίζει μπάλα στην ταινία χωρίς θέμα.

Dts και ac3 τα έκανα disable γιατί δε πέρναγε τον ήχο σε κάποιες ταινίες που πρόλαβα να δοκιμάσω. Περαιτέρω θα ψάξω αύριο.

 

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Αμέσως επόμενη επιλογη μου θα ήταν η lg 4k στα 333 αλλά δε νομίζω οτι είναι καλύτερη λόγο IPS panel και όχι va. Άρα χειρότερο μαύρο.

 

Παίζει Miracast και το YouTube app την είδε απευθείας.

 

Noise reduction έχει αλλά γίνεται με software πάντα και δεν περιμένω καλά αποτέλεσματα. Όπως και να έχει πάντα θα χάνει μια 4k σε full HD νέας γενιάς. Ειδικά αν συγκρίνεις με διαφορετικα μεγέθη που είναι αναμενόμενο.

Επεξ/σία από SwAToNeR
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε

Έχεις δει εσύ καμία 4k να μη κάνει σωστό interpolation?

Όταν έψαχνα για τηλεόραση 4k όλοι τον ίδιο λέγανε. Δεν αξίζει γιατί οι πηγές δεν είναι 4k αλλά στην καλύτερη full HD. Και σε downscale optimization όλες οι τηλεοράσεις χανουν και πρέπει να πας σε ποιο ακριβα μοντέλα κυρίως για αυτό το λόγο. Τα panel όλα πάνω κάτω ίδια είναι.

Έχω ορίσει original source για να μη κάνει transcoding.

Το μενού είναι αργό αλλα μετά παίζει μπάλα στην ταινία χωρίς θέμα.

Dts και ac3 τα έκανα disable γιατί δε πέρναγε τον ήχο σε κάποιες ταινίες που πρόλαβα να δοκιμάσω. Περαιτέρω θα ψάξω αύριο.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Αμέσως επόμενη επιλογη μου θα ήταν η lg 4k στα 333 αλλά δε νομίζω οτι είναι καλύτερη λόγο IPS panel και όχι va. Άρα χειρότερο μαύρο.

Για ποια Lg λες;

Επίσης για την 55ρα toshiba έχουμε κανέναν που να την έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ έκανα διόρθωση στο post μου καποια τυπογραφικά και ενημέρωση.

Επίσης ξεκαθαριζω ότι πήρα την 43αρα όχι την 55. Γιατί έχει τεράστια διαφορά ειδικά αν συγκρίνεται σε full HD σήμα.

LG 43UK6200

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε

Όταν έψαχνα για τηλεόραση 4k όλοι τον ίδιο λέγανε. Δεν αξίζει γιατί οι πηγές δεν είναι 4k αλλά στην καλύτερη full HD. Και σε downscale optimization όλες οι τηλεοράσεις χανουν και πρέπει να πας σε ποιο ακριβα μοντέλα κυρίως για αυτό το λόγο. Τα panel όλα πάνω κάτω ίδια είναι.

Sorry, αλλά η εμπειρία μου στη δικιά μου 55αρα 4Κ στα HD κανάλια της DIGEA είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. 

(Samsung 6 series περσινό μοντέλο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε

Έχεις δει εσύ καμία 4k να κάνει σωστό interpolation?

Όταν έψαχνα για τηλεόραση 4k όλοι τον ίδιο λέγανε. Δεν αξίζει γιατί οι πηγές δεν είναι 4k αλλά στην καλύτερη full HD. Και σε downscale optimization όλες οι τηλεοράσεις χανουν και πρέπει να πας σε ποιο ακριβα μοντέλα κυρίως για αυτό το λόγο. Τα panel όλα πάνω κάτω ίδια είναι.

Έχω ορίσει original source για να μη κάνει transcoding.

Το μενού είναι αργό αλλα μετά παίζει μπάλα στην ταινία χωρίς θέμα.

Dts και ac3 τα έκανα disable γιατί δε πέρναγε τον ήχο σε κάποιες ταινίες που πρόλαβα να δοκιμάσω. Περαιτέρω θα ψάξω αύριο.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Αμέσως επόμενη επιλογη μου θα ήταν η lg 4k στα 333 αλλά δε νομίζω οτι είναι καλύτερη λόγο IPS panel και όχι va. Άρα χειρότερο μαύρο.

Παίζει Miracast και το YouTube app την είδε απευθείας.

Noise reduction έχει αλλά γίνεται με software πάντα και δεν περιμένω καλά αποτέλεσματα. Όπως και να έχει πάντα θα χάνει μια 4k σε full HD νέας γενιάς. Ειδικά αν συγκρίνεις με διαφορετικα μεγέθη που είναι αναμενόμενο.

τοσο μαπα ειναι to scaling της hisense?

Επεξ/σία από Deathy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Sorry, αλλά η εμπειρία μου στη δικιά μου 55αρα 4Κ στα HD κανάλια της DIGEA είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. 

(Samsung 6 series περσινό μοντέλο)

Και εγώ 55ku6400 έχω και πήρα τότε την συγκεκριμένη γιατί είχε καλύτερο interpolation και έδωσα 400€ παραπάνω για αυτό το λόγο.

 

Βέβαια το τι εννοεί ο φίλος που λέει χάλια η εικόνα σε σχεση με full HD δεν ξέρω με τι συγκρίνει.

Αν συγκρίνει με 40αρα full HD στο 1μετρο και την Hisense 55 στο 1 μέτρο ε προφανώς έχει διαφορά.

 

Από εκεί και πέρα του καθενός η όρεξη είναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dalas10 είπε

παλικαρια αξιζει η hisense 50 για HD θεαση?σκεφτομαι να την παρω,αποψεις?

Σε αυτό θα σου απαντήσει οποίος ανέφερε ότι είναι χάλια η εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μέτρο σύγκρισης πάρα μόνο με μια σαμσουνγκ 55αρα 4κ ενός κολλητού οποτε δεν ξερω. Αντικατέστησα μια παλιά μ 40άρα σαμσουνγκ με του θέματος 43άρα. Από ήχο σκιζει,  αλλά από χρώματα δεν μου αρέσει. Δεν έχω βρει ίσως τις ρυθμίσεις ακόμα.  Η κατασκευής της μου έμοιαζε πολύ φθηνή,  ειδικά το πίσω μέρος .  Αυτο που με ψιλοζαλιζει στα κανάλια της digea δεν ξέρω το γιατί και ειδικά στους υπότιτλους. Ίσως θέμα συνήθειας? Θα έχω ολοκληρωμένη άκομψη τις επόμενες μέρες αλλά νομίζω για τα λεφτά της αξίζει κ με το παραπάνω.  Λίγο αργή στο ίντερνετ (ξέρω ξέρω μην περιμένω πολλά,  απλά την δοκίμασα, δεν πρόκειται να σερφάρω ποτέ από εκεί 😀) όπως και στο YouTube.  Στο νετφλιξ τα πάει πολυ καλά όταν παίζει η ταινία .  Στην αναζήτηση κάπως αργή μου φαίνεται όμως  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...