Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Mhlogiatros είπε

Στο https://keraies.eett.gr/anazhthsh.php 1 υπάρχει μόνο οπότε τον πουλο στη περίπτωσή μου :P

Και σε μένα μία υπάρχει αλλα ας περιμενουνε μήπως μας πει κάποιος γνώστης,είναι μεγάλο μπέρδεμα το θέμα της κινητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως παιδιά, από την προηγούμενη Πέμπτη που με πήραν τηλέφωνο για την προσφορά του booster, η ταχύτητα από 7-8mbps που είχα, έπεσε στα 4, 3. Η χειρότερη που είχα τα τελευταία χρόνια. Μόνο στη ιδέα ότι μπορεί να βάλω booster η ταχύτητα έπεσε, χαχα. 

Πέρα από την πλάκα. Αν τελικά αποφασίσω να βάλω booster, σε περίπτωση που δεν δουλεύει όπως πρέπει και κάνω αίτημα διακοπής, θα επιστρέψω χωρίς κόστος στην προηγούμενη σύνδεση? 

 

 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς στη προηγούμενη σύνδεση;Δεν είναι κατάλληλος καιρός γιά booster τώρα θα σε συμβούλευα να περιμένεις να δούμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, pier88 said:

Το πρόβλημα είναι κατά βάση σε γραμμές voip.Όσα booster είναι με την κλασσική τηλεφωνία λειτουργούν από όσο ξέρω.

Δεν ισχυει αυτο, αυτη τη στιγμη εχω booster σε pstn γταμμη και κανει τα ιδια.  Σαν τελευταια πληροφορηση απο adslgr, το προβλημα το εχουν βρει και περιμενουμε μονιμη λυση.

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, M@dB0x είπε

Δεν ισχυει αυτο, αυτη τη στιγμη εχω booster σε pstn γταμμη και κανει τα ιδια.

Δεν είπα ότι φταίει το voip ούτε ότι το κάνει σε όλα,γιατί λες ότι δεν ισχύει;Σε κάποια voip υπάρχει κάποια ασυμβατότητα ας πούμε και δεν λειτουργεί το speedbooster αυτό είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pier88 είπε

Το πρόβλημα είναι κατά βάση σε γραμμές voip.Όσα booster είναι με την κλασσική τηλεφωνία λειτουργούν από όσο ξέρω.

Παραπληροφόρηση είναι αυτό. Δεν έχει να κάνει με pots-voip.

 

 

4 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Δεν ισχυει αυτο, αυτη τη στιγμη εχω booster σε pstn γταμμη και κανει τα ιδια.  Σαν τελευταια πληροφορηση απο adslgr, το προβλημα το εχουν βρει και περιμενουμε μονιμη λυση.

Δεν περιμένει κάποιος μόνιμη λύση, απλά 10 άτομα το έχουμε δηλώσει βλάβη και δεν γνωρίζουν στην cosmote τι να κάνουν.

 

6 ώρες πριν, zananiro είπε

Εμένα πάντως παιδιά, από την προηγούμενη Πέμπτη που με πήραν τηλέφωνο για την προσφορά του booster, η ταχύτητα από 7-8mbps που είχα, έπεσε στα 4, 3. Η χειρότερη που είχα τα τελευταία χρόνια. Μόνο στη ιδέα ότι μπορεί να βάλω booster η ταχύτητα έπεσε, χαχα. 

Πέρα από την πλάκα. Αν τελικά αποφασίσω να βάλω booster, σε περίπτωση που δεν δουλεύει όπως πρέπει και κάνω αίτημα διακοπής, θα επιστρέψω χωρίς κόστος στην προηγούμενη σύνδεση? 

Διάβασε καλά πριν βάλεις speedbooster, δυστυχώς δεν δουλεύει σωστά. Δουλεύει κατ επιλογή σε ώρες που δεν είναι φορτωμένο το δίκτυο κινητής, και όταν είναι φορτωμένο σου "περιορίζει" τη συνολική ταχύτητα της γραμμής στα 2mbps.

 

Ξεκάθαρα στην ελληνική αγορά βλέπουμε τη vodafone που το έχει ανακοινώσει από το 2016 δεν έχει βγάλει κάτι, εντελώς ασόβαρη. Και από την άλλη η cosmote, που έχει μπλέξει τα μπούτια της και δε ξέρει πως να υποστηρίξει μια υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, alkis13 είπε
16 ώρες πριν, pier88 είπε

Το πρόβλημα είναι κατά βάση σε γραμμές voip.Όσα booster είναι με την κλασσική τηλεφωνία λειτουργούν από όσο ξέρω.

Παραπληροφόρηση είναι αυτό. Δεν έχει να κάνει με pots-voip.

Eσύ πως είσαι σίγουρος γι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Ακόμα στην αναμονή γιατην πλήρη επισκευή του cosmote speed booster. Έβαλα ένα raspberry μέσω LAN να κάνει κάθε μία ώρα ένα speedtest και να ανεβάζει σε ένα αρχείο καταγραφής στο Google Drive, όπως ανέφερα και σε κάθε υπάλληλο του ΟΤΕ που μίλησα. Εκεί κάποιος παρατηρεί και τις διακυμάνσεις τιμών που λαμβάνει η γραμμή.

Μόλις τους το είπα μου ανέφεραν ότι και τη δική μου βλάβη την καταχωρούν στις γενικές βλάβες που έχει το εν λόγω πρόγραμμα. Είδωμεν.....

Screenshot_3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με πήραν τηλέφωνο από το 13888 για προβλήματα από τότε με το speedbooster . Μερικά σημεία που κράτησα πριν τα ξεχάσω :

Δεν μπορούμε να δούμε την ταχύτητα του bonding αλλά βλέπουμε ότι τώρα συντονίζει στα 44000 με το καλώδιο .

-Ερώτηση : Με το speedport συντόνιζε στα 48000 γιατί πιο κάτω ?  - Γιατί έτσι δουλεύει το Hybrid δίνει πιο κάτω ! 

- Μα έμενα μου το πουλήσατε για αναβάθμιση . Μονο του χωρίς το καλώδιο της γραμμής  δίνει 70000 ναι περίπου 7mb/sec καθαρό αρχείο download . 7,2 mb πιάνω και  4G στο κινητό στο ίδιο σημείο από την ίδια κεραία .

- Αφήστε το συνδεδεμένο και το μετράμε αλλά δε μετράτε σωστά ! Θα σας πούμε εμείς  πως να μετράτε σωστά τα  5 mb / sec download σε 50άρα ! 

- Τόσο μου δίνει η vdsl 50 το extra booster που πληρώνω που είναι , πόσο πως το βλέπω ? Εχμμ θα σας πάρει τεχνικός καταχωρούμε το τεχνικό θέμα που αναφέρατε !

Καμιά ιδέα τι τους λέω αύριο λοιπόν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Με πήραν τηλέφωνο από το 13888 για προβλήματα από τότε με το speedbooster . Μερικά σημεία που κράτησα πριν τα ξεχάσω :

Δεν μπορούμε να δούμε την ταχύτητα του bonding αλλά βλέπουμε ότι τώρα συντονίζει στα 44000 με το καλώδιο .

-Ερώτηση : Με το speedport συντόνιζε στα 48000 γιατί πιο κάτω ?  - Γιατί έτσι δουλεύει το Hybrid δίνει πιο κάτω ! 

- Μα έμενα μου το πουλήσατε για αναβάθμιση . Μονο του χωρίς το καλώδιο της γραμμής  δίνει 70000 ναι περίπου 7mb/sec καθαρό αρχείο download . 7,2 mb πιάνω και  4G στο κινητό στο ίδιο σημείο από την ίδια κεραία .

- Αφήστε το συνδεδεμένο και το μετράμε αλλά δε μετράτε σωστά ! Θα σας πούμε εμείς  πως να μετράτε σωστά τα  5 mb / sec download σε 50άρα ! 

- Τόσο μου δίνει η vdsl 50 το extra booster που πληρώνω που είναι , πόσο πως το βλέπω ? Εχμμ θα σας πάρει τεχνικός καταχωρούμε το τεχνικό θέμα που αναφέρατε !

Καμιά ιδέα τι τους λέω αύριο λοιπόν ;

Ποιό είναι το πρόβλημά σου,δεν σου δουλεύει το booster;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δε δινει  mbps το bonding .... Ουσιαστικα το παρατησα απο τοτε και μας δουλευουν οι αλητες . Μου χρεωσαν 60 ευρο το Speedport plus και ειμαι με αυτο . Επισης δε φαινεται να τηρουν τη χρεωση προσφορας στο λογαριασμο παρα τις τοσες διαβεβαιωσεις - θα δοκιμασω να ανεβασω τα pdf μετα

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ναι δε δινει  mbps το bonding .... Ουσιαστικα το παρατησα απο τοτε και μας δουλευουν οι αλητες . Μου χρεωσαν 60 ευρο το Speedport plus και ειμαι με αυτο . Επισης δε φαινεται να τηρουν τη χρεωση προσφορας στο λογαριασμο παρα τις τοσες διαβεβαιωσεις - θα δοκιμασω να ανεβασω τα pdf μετα

Τις τελευταίες 2,3 μέρες ούτε εμένα δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Με πήραν τηλέφωνο από το 13888 για προβλήματα από τότε με το speedbooster . Μερικά σημεία που κράτησα πριν τα ξεχάσω :

Δεν μπορούμε να δούμε την ταχύτητα του bonding αλλά βλέπουμε ότι τώρα συντονίζει στα 44000 με το καλώδιο .

-Ερώτηση : Με το speedport συντόνιζε στα 48000 γιατί πιο κάτω ?  - Γιατί έτσι δουλεύει το Hybrid δίνει πιο κάτω ! 

- Μα έμενα μου το πουλήσατε για αναβάθμιση . Μονο του χωρίς το καλώδιο της γραμμής  δίνει 70000 ναι περίπου 7mb/sec καθαρό αρχείο download . 7,2 mb πιάνω και  4G στο κινητό στο ίδιο σημείο από την ίδια κεραία .

- Αφήστε το συνδεδεμένο και το μετράμε αλλά δε μετράτε σωστά ! Θα σας πούμε εμείς  πως να μετράτε σωστά τα  5 mb / sec download σε 50άρα ! 

- Τόσο μου δίνει η vdsl 50 το extra booster που πληρώνω που είναι , πόσο πως το βλέπω ? Εχμμ θα σας πάρει τεχνικός καταχωρούμε το τεχνικό θέμα που αναφέρατε !

Καμιά ιδέα τι τους λέω αύριο λοιπόν ;

Οντως ολα τα hybrid, κλειδωνουν πιο κατω, ειτε χρησιμοποιουν την adsl καποια mbps, λιγοτερο απο τη ταχυτητα που εχουν κλειδωσει. Εφοσον, υπαρχει 50αρα vdsl, δε βρισκω λογο για το speedbooster.

Το 70mbps ειναι 8.75mb/s.

7.2mb/s ειναι 57,6mbps.

Η cosmote προσφατα μου εστειλε μνμ οτι κανει καποιες αναθεωρησεις τιμολογιων στη κινητη, ισως θα μπορεσεις να ξεφορτωθεις το speedbooster ατελως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...