Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα (για το οποίο έχουν γράψει πάρα πολλά άτομα στο adslgr.com) σχετίζεται με τον bonding server, κυρίως τις βραδινές ώρες αιχμής από τις 21:00, με αποτέλεσμα να δίνει συνολικά απογοητευτικές ταχύτητες (max 2 Mbps). Σε μερικούς λύνεται για λίγο, ή μετά από restart, ή μετά από δήλωση βλάβης ή όταν δεν είναι ανάδρομος ο Ερμής. Μια υπηρεσία που λειτουργεί σε πολλές περιοχές στην τύχη, δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχει πρόβλημα και λειτουργεί κανονικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Το έχω μετρήσει και μπορώ να πω υπεύθυνα ότι σε dsl bonding έχει πρόβλημα σου κόβει και 2 mbps αντί να σου δίνει . Δηλαδή έχεις 10 παίρνεις μετά 7-8 :P από τη σταθερή σου σύνδεση . Μπράβο ρε σεις ατσίδες κοτεδες που  μοιράζετε και Fon .

Κι όχι μόνο,εδώ και 3 εβδομάδες περίπου 8-με 12 το βράδυ κόβει και την adsl και τη ρίχνει στα 2mbps,υπάρχει πρόβλημα με το bonding server και το ψάχνουν οι τεχνικοί,δεν το κάνει σε όλους,περίπου στο 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτα το φίλο μας οδηγίες πως να κλείσεις τελείως το Fon γιατί σου παίρνουνε και από τα 2mbps  ε ρε γλέντια "υπηρεσία" :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το http://help.cosmote.gr/ μπορεί να κάνει την απενεργοποιηση του Fon ; Απομακρυσμενα απο το mywifi τώρα μου γράφει Το αίτημά σου δεν έχει υποβληθεί. Παρακαλούμε δοκίμασε πάλι αργότερα

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, divo είπε

To booster δεν δουλευει συνεχεια. Ιδιως οταν το εχεις με σταθερη γραμμη. Θα δουλεψει οταν χρειαστεί μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που βλεπει by default.

Αν πας να κανεις speedtest με μικρο αρχειο δεν προκειτε να ανοιξει ποτε.

Αν κανεις τεστ χωρις τπτ ανοιχτο και χωρις σταθερη γραμμη, το πιθανότερο ειναι να σου διξει απο 0,9-1,8 το πολυ 2 και κατι. Αυτα απο προσωπικά...πειράματα. Για να δουλεψει μονο του θελει ρυθμισεις, τις οποιες φυσικά δεν θα τις πουν ποτε απο οτε μια και δεν σχεδιαστηκε γι αυτο.

Το σιγουρο ειναι οτι οταν δεν εχεις 4g ή 4g+ δεν θα παρεις ταχυτητες. οπως κι εγω που το σημα παιζει αναμεσα σε 3g-4g  και καποιες φορες Η. Γι αυτο και το 25 που βεβαια ειναι πιο μεγαλο απο τα 14 με 15 που εχω στο σταθερο στην αθηνα. 

Τι θα εκανα εγω για να δω αν δουλευει και αν οχι; Θα ανοιγα ενα 4Κ βιντεακι στο youtube να δω αν κανει buffering, ή οχι. Μια και με την ταχυτητα που εχω σημερα μονο...buffering κανει...☺️

Μου το χαλασες τωρα.

και το 30% ειναι γενικο προβλημα φανταζομαι. παντως αν το ηξερα για την ωρα θα εκανα μετα απο μια ωρα το τεστ να δω αν ανοικω στο 30%.

Παρεμπιπτόντως, οταν πηρες για βλαβη σε συνδεσανε σε δευτερο ή τριτο lvl και στα ειπε ολα αυτα ή στα ειπε ο πρωτος που σήκωσε το τηλεφωνο?

Μία μικρή φοιτήτρια στην εξυπηρέτηση πελατών μου τα είπε αλλά δεν έχουν όλοι τις γνώσεις τις δικές σου όπως καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divo είπε

Πρωτα απο ολα δεν εχω γνωσεις, πειραματιζομαι και πριν βγαλω συμπερασματα το ψαγνω οσο μπορω. 

Αμα σου πω οτι το περιμενα. Το lvl 1που ανήκει η κοπελα αποκλειεται να ξερει αν κατι ειναι γενικο ή οχι. Ειναι απλα τηλεφωνητριες που κανουν διεκπαιρεωσεις. για τα μονα "γενικα" προβληματα που ισως τις ενημερώσουν ειναι προβληματα περιοχων. 

Εγω στη θεση σου θα ζηταγα τεχνικο για να του πω το προβλημα μου. Ειδικα για το booster επειδη ειναι ιδιαιτερο προιον δεν το πουλανε καν αυτοι που δινουν  προγραμματα σταθερης. Περναει σε ατομα με εκπαιδευση σε αυτο.

Φίλε σε πληροφορώ ότι μόνο με τον Τσαμάζ δεν έχω μιλήσει κι αν θες να ξέρεις το θέμα μου λύθηκε  κι αν θελω μπορώ να λύσω και του οποιουδήποτε έχει αυτό το πρόβλημα,δεν φαντάζεσαι πόσο απλό είναι,χρειάζονται μόνο 15 δευτερόλεπτα γι αυτό μάθε να ακούς και μη γράφεις με αυτό τι στυλάκι το περίεργο,δεν τα ξέρεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοώ ότι από μακριά δε φαίνεται να μου περνάει το αίτημα να το κλείσει . MyWifi δε το λέτε τώρα ; . Μια φορά έπεσα σε γυναίκα που συστήθηκε ως τεχνικός και μετά από πολύ άσχετο  μπλα μπλα  είπα να με περάσει lvl μετά πάλι άλλο lvl  ε τελικά  κάποιος  Νeo/  divo θα σου πει τι γίνετε στο Matrix που μπλεξαμε  :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, divo είπε

ααα μαλιστα. Αρα το γενικευμένο προβλημα που πηγε στο 30% σε δευτερο ποστ, για το οποιο παροτρύνεις να μην παρουν booster, θελει 15 δευτερολεπτα να λυθει. Μια και το δικο σου πως λες λυθικε σε τοσα.

Ποιο ειναι λοιπον το θεμα σε κατι που λυνεται σε 15''? 

Δεν σχολιαζω βεβαια οτι "μόνο με τον Τσαμάζ δεν έχω μιλήσει" αλλα δε μιλησες με το lvl 2...

Δεν στο λέω γιατί δεν έχει νόημα,εξάλλου εσένα δουλεύει κανονικά εκτός home zone και με 25 download χωρίς adsl!!!!!Πως το κατάφερες αυτό βρε θηρίο;Ποιά είναι τα settings που ανακάλυψες που εγώ κι ο Mhlogiatros αγνοούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός home zone δούλεψε την πρώτη μέρα τα Χριστούγεννα που το πήρα με 50 download .Κάποιο κλείδωμα geoloc έχει που μπορεί να γίνει reset προσωρινά ίσως  ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Εκτός home zone δούλεψε την πρώτη μέρα τα Χριστούγεννα που το πήρα με 50 download .Κάποιο κλείδωμα geoloc έχει που μπορεί να γίνει reset προσωρινά ίσως  ;

Δεν τα βλέπει πουθενά ο φίλος divo αυτά.

Screenshot_2019-01-19 https www cosmote gr.png

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, divo είπε

Δλδ περιμενες απο τα fag της υπηρεσιας για δεις τι υπεγραφες?☺️☺️☺️

igxj60.jpg☺️

Περιμένω από σένα που είσαι γνώστης να ανεβάσεις τα settings ώστε να δουλεύει και σε μας έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αγόρασα και εγω. Την ημέρα που το εγκατέστησα, έκανα speedtest και οι τιμές ήταν πάνω από τις τιμές της γραμμή μου. Εκείνο το βράδυ τέτοια ώρα περίπου, δοκίμαζα 3 torrents με πολλούς seeders kai οι ταχύτητες ήταν σύνολο μόνο της γραμμής, ενω τώρα πολύ καλά. Το ζήτημα παρουσιάζεται κάθε μέρα η είναι τυχαίο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...