Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, pier88 είπε

Αν αλλάξεις server (synapsecom) τότε δουλεύει και το speedtest της Ookla,ο server της cosmote το περιορίζει.

Ετσι ειναι στο server της cosmote δεν σε αφήνει σταματάει στην adsl γραμμή.

Στο server του οτε το τερματίζει adsl+4G.

Και γω νομιζα οτι ηταν το wifi και εψαχνα μεσα απο το μοντεμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από εχτές έτσι ξαφνικά έχω πρόβλημα με το Google play όταν είναι συνδεδεμένο με WiFi (δεν θυμάμαι να είχα πειράξει κάτι στο modem)

Αργεί πάρα πολύ να ξεκινήσει να κατεβάζει κάποιο παιχνίδι η εφαρμογή.

Αυτό συμβαίνει και στα δύο κινητά μου.

Δοκίμασα

Στατική ip

Αλλαγή DNS

Άλλαξα κανάλι στο WiFi.

Τίποτα από αυτά δεν δουλεύει.

Σε όλες τα άλλα δεν έχει θέμα μόνο μέσα στο play store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα.

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω IPv6 DNS;

https://drive.google.com/file/d/1AKP6Vei0CYLmBaNuDidy6TQOcRq6xx9r/view?usp=sharing

Τις τιμές για primary και secondary τις βρίσκω 2606:4700:4700::1111 και 2606:4700:4700::1001 για cloudflare και τις αλλάζω αλλα δεν γίνεται τίποτα.

Στο gateaway και στο address τι να βάλω;

Οταν βάζω μόνο IPv4 στην adsl και στο 4G μπορώ να παρακαμψω τον περιορισμό της €δππι αλλα με ενεργή IPv6 και dns της cosmote δεν μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια καλησπερα. Αν και βλεπω οτι το θεμα ειναι λιγο παρατημενο δεν θελω να κανω εγγραφη σε αλλο φορουμ , οποτε θα εκτιμουσα μια απαντηση εαν βεβαια γνωριζει καποιος. Εβαλα χθες το booster και δουλευει οπως μου το περιεγραψαν , απλα εχω ενα θεμα με το youtube και βασικα μονο με αυτο. Δεν χρησιμοποιεται με τιποτα το 4g παρα μονο η adsl. Σε οποια συσκευη κ αν δοκιμασα. Το netflix π.χ. χρησιμοποιει και τις δυο συνδεσεις . Υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι επ αυτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Silverage είπε

Τα βάζεις σε 4Κ;

Ναι σε 4κ , αλλα ακομα και σε 1440p μου κανει buffering που κ που, μιας κ χρησιμοποιει την adsl μονο που ειναι στα 12 και δυσκολευεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου επειδή είσαι ο μόνος νομίζω που έχει αναφέρει σχετικά με τη χρήση του Booster στο Netflix, αν δεν σου κάνει κόπο αν μπορείς πες μας δύο λόγια παραπάνω :

1. Έχεις ρυθμίσει στο Netflix την ποιότητα streaming στο high? 

2. Δουλεύουν κανονικά ADSL + 4G συνδιαστικα στο Booster με το Netflix? Τι ανάλυση και τι bitrate σου βγάζει ? Παίρνεις 2160p κανονικά ?Τι bitrate σου βγάζει στο Netflix? 

3. Κάνοντας έλεγχο ταχύτητας από speedtest ή από fast.com που έχει το Netflix τι ταχύτητες βγάζεις ? Σκέτη η DSL σου πόσα Mbps σου βγάζει περίπου ?

Τώρα για το YouTube θα σου έλεγα να βάλεις ένα βίντεο βαρύ και να το ρυθμίσεις σε 4k να δούμε αν θα συνδυάσει ADSL + 4G. Έχει αναφερθεί νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν κάνει τον συνδυασμό και προσωπικά ρωτάω στο φόρουμ για να μάθω ποτε συμβαίνει αυτό. 

Υποτίθεται ότι η φιλοσοφία του Booster είναι να συνδιαζει τις δύο γραμμές όταν παραστεί ανάγκη για ταχύτητα και όχι μόνιμα. Αυτό όμως έχει σαν αποτέλεσμα κάποιες φορές (όπως έχει αναφερθεί στο φόρουμ)  να μην τις συνδιαζει. Γι αυτό έχω δει πολλοί να αναφέρουν πως είδαν πιο σταθερή συμπεριφορά στο Booster όταν το είχαν αποκλειστικά μόνο με το 4G, χωρίς καθόλου συνδεδεμένη τη γραμμή πάνω του δηλαδή. 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2019 στις 6:24 ΜΜ, divo είπε

κατε βασε αρχειο απο εδω για να δεις ταχυτητες to 1giga. ftp otenet.

το booster αν ειναι μικρο το αρχειο δεν ενεργοποιει το 4G

το 6.74€ δεν δυνεται απο τα καταστηματα. Στο καταστημα ειναι 9,9. Αν θες στειλε μου μνμ να σου πω τι θα κανεις.

για τα υπολοιπα εχουν απαντηθει απο εδω αλλα και απο την cosmote αν διαβασεις τα fag

Η πρακτική που αναφέρεις για να πάμε στα 6.74 ισχύει και για νέες συνδέσεις;

Επίσης να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει 24μηνη δέσμευση για το speedbooster? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultrahd είπε

Φίλε μου επειδή είσαι ο μόνος νομίζω που έχει αναφέρει σχετικά με τη χρήση του Booster στο Netflix, αν δεν σου κάνει κόπο αν μπορείς πες μας δύο λόγια παραπάνω :

1. Έχεις ρυθμίσει στο Netflix την ποιότητα streaming στο high? 

2. Δουλεύουν κανονικά ADSL + 4G συνδιαστικα στο Booster με το Netflix? Τι ανάλυση και τι bitrate σου βγάζει ? Παίρνεις 2160p κανονικά ?Τι bitrate σου βγάζει στο Netflix? 

3. Κάνοντας έλεγχο ταχύτητας από speedtest ή από fast.com που έχει το Netflix τι ταχύτητες βγάζεις ? Σκέτη η DSL σου πόσα Mbps σου βγάζει περίπου ?

Τώρα για το YouTube θα σου έλεγα να βάλεις ένα βίντεο βαρύ και να το ρυθμίσεις σε 4k να δούμε αν θα συνδυάσει ADSL + 4G. Έχει αναφερθεί νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν κάνει τον συνδυασμό και προσωπικά ρωτάω στο φόρουμ για να μάθω ποτε συμβαίνει αυτό. 

Υποτίθεται ότι η φιλοσοφία του Booster είναι να συνδιαζει τις δύο γραμμές όταν παραστεί ανάγκη για ταχύτητα και όχι μόνιμα. Αυτό όμως έχει σαν αποτέλεσμα κάποιες φορές (όπως έχει αναφερθεί στο φόρουμ)  να μην τις συνδιαζει. Γι αυτό έχω δει πολλοί να αναφέρουν πως είδαν πιο σταθερή συμπεριφορά στο Booster όταν το είχαν αποκλειστικά μόνο με το 4G, χωρίς καθόλου συνδεδεμένη τη γραμμή πάνω του δηλαδή. 

Δουλεύει κανονικά συνδυαστικά και στο netflix και στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultrahd είπε

Φίλε μου επειδή είσαι ο μόνος νομίζω που έχει αναφέρει σχετικά με τη χρήση του Booster στο Netflix, αν δεν σου κάνει κόπο αν μπορείς πες μας δύο λόγια παραπάνω :

1. Έχεις ρυθμίσει στο Netflix την ποιότητα streaming στο high? 

2. Δουλεύουν κανονικά ADSL + 4G συνδιαστικα στο Booster με το Netflix? Τι ανάλυση και τι bitrate σου βγάζει ? Παίρνεις 2160p κανονικά ?Τι bitrate σου βγάζει στο Netflix? 

3. Κάνοντας έλεγχο ταχύτητας από speedtest ή από fast.com που έχει το Netflix τι ταχύτητες βγάζεις ? Σκέτη η DSL σου πόσα Mbps σου βγάζει περίπου ?

Τώρα για το YouTube θα σου έλεγα να βάλεις ένα βίντεο βαρύ και να το ρυθμίσεις σε 4k να δούμε αν θα συνδυάσει ADSL + 4G. Έχει αναφερθεί νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν κάνει τον συνδυασμό και προσωπικά ρωτάω στο φόρουμ για να μάθω ποτε συμβαίνει αυτό. 

Υποτίθεται ότι η φιλοσοφία του Booster είναι να συνδιαζει τις δύο γραμμές όταν παραστεί ανάγκη για ταχύτητα και όχι μόνιμα. Αυτό όμως έχει σαν αποτέλεσμα κάποιες φορές (όπως έχει αναφερθεί στο φόρουμ)  να μην τις συνδιαζει. Γι αυτό έχω δει πολλοί να αναφέρουν πως είδαν πιο σταθερή συμπεριφορά στο Booster όταν το είχαν αποκλειστικά μόνο με το 4G, χωρίς καθόλου συνδεδεμένη τη γραμμή πάνω του δηλαδή. 

Το netflix το εχω ρυθμισμενο σε high streaming quality και απ' οτι ειδα τις δυο μερες που το δοκιμασα καθως τωρα λειπω διακοπες , εδινε ultra hd και ετρωγε δεδομενα απο το 4g κανονικα κ μαλιστα με γοργους ρυθμους . Δουλευε δλδ η γραμμη συνδυαστικα οπως πρεπει. Στο youtube ομως αρνιοταν να το κανει αυτο απο 3 διαφορετικες συσκευες pc τηελοραση κ κινητο. Χρησιμοποιουσε μονο την adsl. Στο speedtest του netflix στο fast.com την μια χρησιμοποιησουσε το booster την αλλη οχι. Μια στις δυο ενα πραγμα. Παντοτε ομως στο fast.com χρησιμοποιουσε το booster στο upload. Στο fast.com οταν δεν χρησιμοποιουσε το booster στο download μου εδινε 12 , η οποια ειναι η adsl μονη της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, odi83 είπε

Παιδια καλησπερα. Αν και βλεπω οτι το θεμα ειναι λιγο παρατημενο δεν θελω να κανω εγγραφη σε αλλο φορουμ , οποτε θα εκτιμουσα μια απαντηση εαν βεβαια γνωριζει καποιος. Εβαλα χθες το booster και δουλευει οπως μου το περιεγραψαν , απλα εχω ενα θεμα με το youtube και βασικα μονο με αυτο. Δεν χρησιμοποιεται με τιποτα το 4g παρα μονο η adsl. Σε οποια συσκευη κ αν δοκιμασα. Το netflix π.χ. χρησιμοποιει και τις δυο συνδεσεις . Υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι επ αυτου;

Βάζεις 4Κ και σου κάνει κοψίματα;

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vfragos είπε

Βάζεις 4Κ και σου κάνει κοψίματα;

Ναι συνεχεια buffering ανα 2 δευτερα στο 4κ και λιγο καλυτερα αλλα παλι με buffering σε 1440p. Στα statistics ειναι στα 12 mbit , τα δεδομενα στο 4g δεν κατεβαινουν αρα χρησιμοποιει καθαρα το adsl μονο χωρις την κινητη. Το δοκιμασα αρκετες φορες μεσα στη μερα. Δεν αλλαξε κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, odi83 είπε

Ναι συνεχεια buffering ανα 2 δευτερα στο 4κ και λιγο καλυτερα αλλα παλι με buffering σε 1440p. Στα statistics ειναι στα 12 mbit , τα δεδομενα στο 4g δεν κατεβαινουν αρα χρησιμοποιει καθαρα το adsl μονο χωρις την κινητη. Το δοκιμασα αρκετες φορες μεσα στη μερα. Δεν αλλαξε κατι. 

Προτείνω να πάρεις στην τεχνική υποστήριξη και να επιμένεις στην λύση. Δουλεύει κανονικά και στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...