Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2018 στις 3:16 ΜΜ, M@dB0x είπε

Κανονικα ισχυει το 15 + dsl. Τωρα το πως δουλευει στο καθενα και αν δουλευει και ποτε δουλευει, ειναι αλλο θεμα

Εγώ το έχω το booster 4 μήνες κ μετά τα 100gb download πέφτει όντως 15+dsl. Δηλαδή έχω 15mbps απο dsl +15mbps απο booster= 30mbps.

 

Στις 16/3/2019 στις 9:00 ΜΜ, vfragos είπε

Δεν μεταφέρονται. Στην καλύτερη εμένα μου κρατάνε 10-12 μέρες. 

Όντως δεν μεταφέρονται. Κάθε μήνας 100Gb τέλος.Κ εμένα τον πρώτο καιρό σε 10-15 μέρες κρατούσε, με πολύ Νetflix λογικό. Υπάρχει όμως τρόπος κ το ενεργοποιώ το απενεργοποιώ(το 4G) όποτε θέλω μέσω των ρυθμίσεων του ρούτερ κ έτσι μου φτάνει κ μου περισσεύει!

Επεξ/σία από DiamantisX.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, DiamantisX. είπε

Εγώ το έχω το booster 4 μήνες κ μετά τα 100gb download πέφτει όντως 15+dsl. Δηλαδή έχω 15mbps απο dsl +15mbps απο booster= 30mbps.

Όντως δεν μεταφέρονται. Κάθε μήνας 100Gb τέλος.Κ εμένα τον πρώτο καιρό σε 10-15 μέρες κρατούσε, με πολύ Νetflix λογικό. Υπάρχει όμως τρόπος κ το ενεργοποιώ το απενεργοποιώ(το 4G) όποτε θέλω μέσω των ρυθμίσεων του ρούτερ κ έτσι μου φτάνει κ μου περισσεύει!

τελεια οποτε 15mbs απο το δικτυο κινητης και 10 που εχω απο το double play συνολο 25 πολυ καλα! το μοντεμ που δινουνε ειναι και 4g+ ή σκετο 4g ; το μεγιστο που μπορει να φταει μια γραμμη εως 24 με το booster ποσο ειναι;  πχ επιπλεον 40mbs αρα και +10 απο το dsl 50ρα; 

( εμενα μου ειπε ο τεχνικος του οτε οτι θα βαλουνε να συνχρονιζει λιγοτερο η γραμμη οταν θα μπει το μπουστερ οποτε σου ριχνουνε τον συνχρονισμο εως γυρω στα 2mbs περιπου κατω ! , και οτι ετσι δουλευει!  μου ειπε οτι δεν αλλαζει αυτο! )  

παντως εξαρταιται το σημα και απο τον καιρο και απο ποσο φορτωση εχει η κεραια , πχ εμενα το καλοκαιρι που ερχονται πολλα ατομα στα εξοχικα τους και ξερω γενικα οτι οι περισσοτεροι εχουνε κοσμοτε σιγουρα θα μπουκαρει το δικτυο. 

παντως σε καθε περιπτωση αμα κολλησει το μοντεμ εκει γελαμε, και παιρνει μονο τα data και οχι απο dsl αυτο το φοβαμαι! , τελος αμα τυχον  εχει προβλημα το τηλεφωνο τουλαχιστον θα εχεις ιντερνετ απο 4g κατι σαν back up πολυ καλο και αυτο! 

10 ώρες πριν, divo είπε

Πριν βαλεις το booster κανε ενα speedtest και κοιτα τι μπορεις να εχεις απο ταχυτητα. Αν σε καλυπτει προχωρισε το. το τηλεφωνο σου βαλτο εκει που θα εχεις το ρουτερ. 

οσο για τις ταχυτητες γενικα η περιοχη δεν εχει προβλημα με το σημα ολα τα δικτυα κινητης πιανουνε καλα και 4g επισης , εγω θα επελεγα εναν τροπο να εβαζα πχ ογκο που εχω στο κινητο ή με μια wind σε καποιο συμβατο εξοπλισμο και να αξιοποιουσα το προγραμμα μου του κινητου με καποιο μοντεμ , ετσι ωστε οταν το χρειαζομουνα να το εβαζα , γενικα υπαρχει τροπος να βρω καποιο μοντεμ  που υποστηριζει αυτην την τεχνολογια του booster αλλα να παιρνει σημ πχ wind ή και vodafone ; και να το παρω για εμενα; να το εχω ετσι ωστε να βαζω σημ μεσα με δεδομενα που τυχον δεν θα χρησιμοποιησω για να γινεται η δουλεια;  αυτο θα μου αρεσε περισσοτερο . ( διοτι θα το εβαζα οποτε εγω ηθελα! ) το εχει ψαξει κανενας; .  

 

Στις 29/3/2019 στις 9:06 ΜΜ, divo είπε

Τι λογαριασμό θα λαμβάνω; στο λινκ μπορεις να βρεις στα fag τις πληροφοριες που θες χωρις παραπληροφορηση!!

Αν επιθυμείς, μπορείς να λαμβάνεις σε έναν φάκελο που θα περιέχει δύο ξεχωριστούς λογαριασμούς έναν για το σταθερό και έναν για το mobile Internet.

υπάρχουν αυτή τη στιγμή 2 προσφορές η μια με 9.90 που παίζει στα καταστήματα και η άλλη στα 6,74 που παιζει διαφορα αλλα καναλια πωλησης. και στις 2 προσφορες λαμβανεις 2 λογαριασμους  μια στο σταθερο και εναν για το νουμερο της σιμ που εχει το booster . για το σταθερο ειναι  2€ και στις 2 περιπτωσεις και στο λογαριασμο κινητης ειναι η διαφορα. 7,9€ στη μια περιπτωση 4,64€ στην αλλη περιπτωση.

Για ολα παντως διαβασε πρωτα τα fag για το πως δουλευει η υπηρεσια, και οτι απορειες εχεις μετα ρωτα.

 παντως εγω πηρα το 13888 και τους εκανα παραπονα διοτι μου ειπανε για τα 9,90 ευρω στο συνολο , και τους λεω γυρω στα 7 ευρω και κατι το προσφερατε εχει αλλαξει; . και μου λεει τρεχει μια προσφορα ναι με αυτην την τιμη αλλα δεν ξερουν μεχρι ποτε θα ισχυει! . ( οποτε εαν καποιος παρακολουθησει το φορουμ θα το ξερει αλλιως θα πληρωνει επιπλεον 9,90 ευρω! . 

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

4g+ ή σκετο 4g

Στο manual το δίνει ως 3g/4g

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

οι περισσοτεροι εχουνε κοσμοτε σιγουρα θα μπουκαρει το δικτυο

Νομίζω ότι αυτό δεν θα παίξει ρόλο στην ταχύτητα που θα πιάνει 

 

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

αμα κολλησει το μοντεμ 

... το κάνεις restart... 

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

παιρνει μονο τα data

Αν δεν έχεις καθόλου adsl δε θα έχεις καθόλου ίντερνετ (δε δουλεύει ως 4g router) 

 

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

να εβαζα πχ ογκο που εχω στο κινητο

Υπάρχουν 4 g router για αυτό και θέλει αρκετές ρυθμίσεις ώστε να γυρνάει το δικτυο στη χρηση 4g όταν πέσει η ταχύτητα κάτω από πχ 5mb/s κι προσωπικά δεν ξέρω αν υλοποιείται αυτόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση , περιμενω να ανοιξει η διαθεσιμοτητα vdsl στην περιοχη , και αν μας δωσουνε vdsl απο αστικο κεντρο με αποσταση 1,7 χλμ ,μου  ξανα ειπανε απο τον οτε , οτι μπορει πρωτα να γινει πρωτα μετακινηση των χρηστων adsl απο καμπινες και μετα να ανοιξει η διαθεσιμοτητα , αυτο γινεται αποκλειστικα για τον πελατη να εχει καλυτερες ταχυτητες ιντερνετ και να αποσυμφοριστει το αστικο κεντρο και οτι το κανει μονο ο οτε. και μετα να ανοιξει η διαθεσιμοτητα vdsl . μου ειπε οτι εαν πιανω πανω απο 21mbs με vdsl οπτικες ινες απο αστικο κεντρο μπορει να μου δωσουνε vdsl απο κεντρο με τον υπαρχον χαλκο αλλιως μαλλον δεν θα δωσουνε καθολου , αν και μου φαινεται κουλο να δινεις 50ρα γραμμη και να χανεται τοσο μεγαλη ταχυτητα , αλλοι μου ελεγαν στα 25 οτι μπορει να παει, αλλα ακομα δεν εχει γινει τιποτα προς ενεργοποιηση διαθεσιμοτητας. 

εαν δεν παρω κατι απο vdsl , θα ξανα καλεσω για το booster αν και μου φαινονται πολλα τα 75 ευρω τον διμηνο πανω κατω για συνδυασμο double play απεριοριστα σταθερα +30 λεπτα προς κινητα και booster μαζι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Για πειτε πως παει η υπηρεσια εχει ακομα παιδικες ασθενειες;

Αυτο που μπλοκαρει και τελικα εχεις λιγοτερη ταχυτητα συνδεσης ακομα και απο την adsl σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spamo είπε

....... 

Αυτο που μπλοκαρει και τελικα εχεις λιγοτερη ταχυτητα συνδεσης ακομα και απο την adsl σου.

Αμα έχω λιγότερα από.... 4 δε θα έχω τπτ!! 

======

Όχι, σε γενικές γραμμές παίζει περίπου σταθερά (μιλάμε για τα ελληνικά δεδομένα πάντα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γεια σας κι από εμένα!

Κάποιες πρακτικές αλλά σημαντικές ερωτήσεις έχω γιατί δυστυχώς ούτε στα καταστήματα του ΟΤΕ οι πωλητές είναι ενημερωμένοι για να απαντήσουν με σιγουριά.Καταρχάς αυτή τη στιγμή έχω γραμμή στη Forthnet όπου χοντρικά σύμφωνα με το speedtest.net μου βγάζει ότι έχω γύρω στα 6,8 - 7,2 Μbps down/0,89 -  0,90 Mbps upload ας πούμε ότι έχω χοντρικά κάπου 7αρα γραμμή.Παρεπιπτόντως το ping συνήθως βρίσκεται γύρω στα 45ms. 

Στην περιοχή μου εδώ στο Ηράκλειο μέχρι στιγμής δεν βλέπουμε να έχουμε VDSL 50 Mbps και μέχρι και όταν έρθει με το καλό,εξετάζω τη λύση του Booster.

Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι αν μπορώ να έχω Netflix σε 4Κ (και όχι απλά σε HD) καθώς και downloading πολύ μεγάλων αρχείων κυρίως 4K ταινιών.Μιλάω για τυπικό μέγεθος μιας 4Κ ταινίας 60-90 GB ή και ακόμα περισσότερα.Αυτή τη στιγμή με τα σκάρτα 7 Mbps δεν μπορώ να κάνω δουλειά.

1. Με το booster πιστεύεται ότι θα μπορώ να έχω Netflix σε 4K ? Κυρίως εννοώ μετά τα πρώτα 100 GB,θα μου αρκεί το adsl (γύρω στα 7 Mbps τώρα ) + 15 Mbps (4G) για Netflix σε 4Κ ?

2. Παρόμοια ερώτηση για το downloading μεγάλων αρχείων ταινιών 4Κ της τάξης των 60 - 100 GB η ταινία.Κυρίως εννοώ μετά τα πρώτα 100 GB.

3. Γνωρίζετε αν είναι δυνατόν να διατηρήσω και την υπάρχουσα γραμμή μου στη Forthnet και να κάνω ακόμα μια γραμμή cosmote με το booster? Προσοχή για να μην υπάρξει σύγχυση,δεν εννοώ να συνδιαστούν κάπως οι γραμμές.Αυτό που εννοώ είναι να έχω δυο router ,ένα της Forthnet που έχω τώρα και ένα το booster της cosmote και δουλεύω ανεξάρτητα κάθε γραμμή.

Αν γίνεται αυτό τότε θέλω να ρωτήσω: Το σπίτι έχει αρκετές μπρίζες τηλεφώνου σε διάφορα σημεία του.Στην περίπτωση αυτή,πως θα ξέρω σε ποιές μπρίζες θα δουλεύει η γραμμή της Forthnet με το ρουτερ της Forthnet και σε ποιές μπρίζες η γραμμή της cosmote με το booster της cosmote?

4. Σχετικά με την τιμή τώρα απ ότι βλέπω γίνεται μπάχαλο.Επειδή εμένα σε κάποιο κατάστημα cosmote μου έδωσαν φυλλάδιο που γράφει 6,74 ευρώ/μήνα το booster,αλλά βλέπω το μπάχαλο,υπάρχει κάτι που θα πρέπει να τους πω ή να προσέξω ώστε να ξέρω σίγουρα πως θα με βάλουν στα 6,74 ευρώ/μήνα και όχι στα 9,90 ευρώ/μήνα ??

Είδα που αναφέρετε ότι η τιμή σπάει στα δύο: 2 ευρώ/μήνα επιπλέον στη σταθερή γραμμή και 4,74 ή 7,90 ευρώ /μήνα σε λογαριασμό κινητής για την κάρτα sim του booster.

5. Αν πάω στη λύση να έχω δυο γραμμές στο σπίτι (Forthnet και Cosmote) ποιά είναι η πιο φτηνή γραμμή internet της cosmote που με συμφέρει? Νομίζω υπήρχε η DP small που ειχε μόνο internet νομίζω,αλλά δεν την βλέπω στα φυλλάδια.

6. Είναι δυνατόν αν επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις το booster μόνο με την DSL γραμμή ή μόνο με το 4G κατά βούληση ?

7. Επιπλέον του παραπάνω,στο speedbooster είναι τελικά ξεκλείδωτο το geolock ώστε να μπορείς να το δουλέψεις μόνο με το 4G και σε διαφορετικό μέρος από το μέρος που το έχεις ενεργοποιήσει?

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν παιδιά! Αν μου απαντήσει κάποιος που το γνωρίζει καλύτερα θα το εκτιμούσα!

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spamo είπε

Τελικα μετα την καταναλωση των 100GB ισχυει οτι δινουν 15mbps+adsl η κοβεται το 4G τελειως;

Δλδ εγω που εχω 10Mbps γραμμη μετα τα 100GB θα εχω 10adsl+15Lte ;

Σωστά, θα έχεις 10adsl+15LTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το μόντεμ παιδιά και είμαι τώρα στις δοκιμές.

Speed test ADSL 8/1 Mbps

Speed test Hybrid 27/7mbps

Torrent 5MB/s  ~40mbps

Το πρόβλημα μου είναι ότι στο WiFi  δεν ενεργοποιείται το hybrid και έχω μόνο την ADSL 8/1.

Έψαξα στις ρυθμίσεις του μόντεμ αλλά δεν βρήκα κάτι.

Επίσης τα δύο sma θηλυκά πίσω από το μόντεμ είναι οι κεραίες του WiFi η του 4G;

Σκέφτομαι να βγάλω κεραίες στη βεράντα.

Έχει κάτι καλές Κινεζιες το Αλί με 3$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, spamo είπε

Επίσης τα δύο sma θηλυκά πίσω από το μόντεμ είναι οι κεραίες του WiFi η του 4G;

Σκέφτομαι να βγάλω κεραίες στη βεράντα.

Έχει κάτι καλές Κινεζιες το Αλί με 3$

Είναι γιά το 4g αλλά δεν λειτουργούν με αυτό το firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spamo είπε

Μου ήρθε το μόντεμ παιδιά και είμαι τώρα στις δοκιμές.

Speed test ADSL 8/1 Mbps

Speed test Hybrid 27/7mbps

Torrent 5MB/s  ~40mbps

Το πρόβλημα μου είναι ότι στο WiFi  δεν ενεργοποιείται το hybrid και έχω μόνο την ADSL 8/1.

Έψαξα στις ρυθμίσεις του μόντεμ αλλά δεν βρήκα κάτι.

Επίσης τα δύο sma θηλυκά πίσω από το μόντεμ είναι οι κεραίες του WiFi η του 4G;

Σκέφτομαι να βγάλω κεραίες στη βεράντα.

Έχει κάτι καλές Κινεζιες το Αλί με 3$

αρα αμα βαλεις ενα repeater με ethernet επανω στο υπαρχο ρουτερ σου ; ενεργοποιειτε το hybrid ; οταν μπεις απο το wifi του repeater σου;; . 

οσον αφορα την εμβελεια του wifi στο σπιτι ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο το entry 2i ;. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, spamo είπε

Όχι για κάποιο λόγο η Ookla δεν ενεργοποιεί το Hybrid.

https://www.speedtest.net/result/a/4860386534

Αλλά το WiFi δουλεύει σε άλλο speed test η στο Kodi.

https://www.speedcheck.org/result/246670850

Αν αλλάξεις server (synapsecom) τότε δουλεύει και το speedtest της Ookla,ο server της cosmote το περιορίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...