Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

5g wireless παίρνω από το D7000

Τι εννοείς μ' αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To HA35 δεν υποστηρίζει 5G και άμα έχεις ένα καλύτερο router με σταθερότερο / ταχύτερο  wifi το χρησιμοποιεις . Το speedport + πχ είχε και 5G wireless αλλά  και το γνωστό "battery drain "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

To HA35 δεν υποστηρίζει 5G και άμα έχεις ένα καλύτερο router με σταθερότερο / ταχύτερο  wifi το χρησιμοποιεις . Το speedport + πχ είχε και 5G wireless αλλά  και το γνωστό "battery drain 

Απ' ό,τι ρώτησα στον ΟΤΕ δεν έχουν εναλλακτική για το ΗΑ35 (που παρεμπιπτόντως πρέπει να είναι για τα μπάζα από πλευράς software αν σκεφτώ ότι του περνώ εντολές για port forwarding τις οποίες " ξεχνάει" μετα από λίγο, ή του δίνω συγκεκριμένα ονόματα για τις συσκευές που βρίσκει ως Mac δνσεις και πάλι τις ξεχνάει την επόμενη μέρα ... και ΝΑΙ, έχω ήδη αλλάξει το 1ο....). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό σου είπα για router όχι modem/router . Εγώ κράτησα και το plus σαν παλιό και αξιόπιστο με χρεωσαν 60 οι κερατάδες αλλά φαίνεται να κρατάει τις εντολές και θέλω κάτι για failover  άμα τα κλάσει πάλι το HA . Για ασύρματο θα βρεις πολλές καλύτερες  λύσεις . Άλλο Hybrid Router που να δουλεύει με τη sim του ποτέ μακάρι να υπήρχε σαν επιλογή 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Για αυτό σου είπα για router όχι modem/router . Εγώ κράτησα και το plus σαν παλιό και αξιόπιστο με χρεωσαν 60 οι κερατάδες αλλά φαίνεται να κρατάει τις εντολές και θέλω κάτι για failover  άμα τα κλάσει πάλι το HA . Για ασύρματο θα βρεις πολλές καλύτερες  λύσεις . Άλλο Hybrid Router που να δουλεύει με τη sim του ποτέ μακάρι να υπήρχε σαν επιλογή 

Εντός σπιτιού - αν και θέλω να αποφεύγω το WiFi - χρησιμοποιώ 2 dlink 1360 dap και 3 tplink {το μένα από power line}. Όλα έχουν το ίδιο ssid + pw (και κλειστό dhpc server) για να γίνεται ανεμπόδιστα η μετάβαση από το ένα δίκτυο στο επόμενο. Έξω κάνω το ίδιο με 3 NanoStation. 

Σε ότι αφορά το modem... θα περιμένουμε την .... ανάπτυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε άλλα νέα η γερμανική μητρική της cosmote, χρησιμοποιεί τo ha35-22 που φαίνεται καλύτερο.

 

Μόνο σε εμάς έδωσαν τις μουφες; Εντομεταξυ σοβαρή εταιρία η Huawei δεν είναι. Δεν βάζεις το brand name σου σε μια τέτοια συσκευη. Πουλάει κινητά των 1000€ και ρούτερ που θυμίζουν brautec 2mbps connect usb-a.

Επεξ/σία από alkis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολύ γκρίνια και δεν φταίει το modem. Ρίξτε μια ματιά στα forums άλλων εταιριών (πχ orangebox) του εξωτερικού και θα δείτε ότι αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα. Στη δικιά μου περίπτωση από το Σεπτέμβριο που έχω την υπηρεσία από τον Δεκέμβριο μέχρι τον Ιανουάριο είχα προβλήματα. Πλέον το έφτιαξαν.

image.png.e61d4cc942b8c562c1e8398b42fe752a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Πολύ γκρίνια και δεν φταίει το modem. Ρίξτε μια ματιά στα forums άλλων εταιριών (πχ orangebox) του εξωτερικού και θα δείτε ότι αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα. Στη δικιά μου περίπτωση από το Σεπτέμβριο που έχω την υπηρεσία από τον Δεκέμβριο μέχρι τον Ιανουάριο είχα προβλήματα. Πλέον το έφτιαξαν.

image.png.e61d4cc942b8c562c1e8398b42fe752a.png

Και εγώ είμαι κάπου εκεί αλλά σήμερα (αργά αυτόν τον μήνα) μου έστειλαν SMS ότι έχω εξαντλήσει το 80% κλπ. 

Για ποιο λόγο να υπάρχει το όριο όταν η ίδια η εταιρεία δεν παρέχει ικανοποιητικες υπηρεσίες. Νομίζω ότι δε θα ήταν δύσκολο να ξεμπλοκαρουν το ότι στις περιπτώσεις που το σταθερό Δικό τους δίκτυο είναι ανεπαρκές. Δεν ανάφερομαι σε κεινον που έχει 50αρα ή 100αρα και για το ψώνιο του θέλει να πάει πιο πέρα. 

Η δικιά μου γραμμή (2.2 χλμ απο το τελευταίο κουτί) δίνει.... 3.5-4 mb/s. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Και εγώ είμαι κάπου εκεί αλλά σήμερα (αργά αυτόν τον μήνα) μου έστειλαν SMS ότι έχω εξαντλήσει το 80% κλπ. 

Για ποιο λόγο να υπάρχει το όριο όταν η ίδια η εταιρεία δεν παρέχει ικανοποιητικες υπηρεσίες. Νομίζω ότι δε θα ήταν δύσκολο να ξεμπλοκαρουν το ότι στις περιπτώσεις που το σταθερό Δικό τους δίκτυο είναι ανεπαρκές. Δεν ανάφερομαι σε κεινον που έχει 50αρα ή 100αρα και για το ψώνιο του θέλει να πάει πιο πέρα. 

Η δικιά μου γραμμή (2.2 χλμ απο το τελευταίο κουτί) δίνει.... 3.5-4 mb/s. 

Το όριο υπάρχει γιατί δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στην ζήτηση. Το 4G είναι ακριβό. Δυστυχώς μπήκαν στο πρόγραμμα και αυτοί που είχαν πάνω από 50mbps και επιβάρυναν το 4G. Το δικό μου ADSL πάει μέχρι 3.2mbps! Πέρσι η υπηρεσία πρόσφερε 40GB και τέλος μέχρι την επόμενη ανανέωση. Τα 40GB τελείωναν σε λίγες μέρες. Μετά από τις γκρίνιες μας τα έκαναν 100GB + 15mbps απεριόριστα (όχι και άσχημα ειδικά για εμάς με τα 2-4 mbps). Σε λίγο καιρό μπορεί να το κάνουν 300GB + 24mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα καρασυμφερει . Βασικά έχουν λυσαξει να παίρνουν από το 13888 για να δώσουν μοναδική προσφορά για tv fullpack . Με την ευκαιρία λέω πείτε μου για το speed booster . To πιοοοο ;; πάρτε στο 13888 να σας πουν ;;;  Μίλα μου για μήλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Nikosmile είπε

 Σε λίγο καιρό μπορεί να το κάνουν 300GB + 24mbps...

ΤΟ +24mbps ειναι ιδανικό και όαση.

Βεβαια να αναφερω οτι 2 μηνες που δουλευει σωστα το speedbooster δεν εχω παρει το 13788 για βλαβη σταθερης, μου φαινεται εξωπραγματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα με πάνε εναλλάξ με τις βλάβες μια οτε μια forthnet . Με την τελευταία να μου βγάζει 80 ms "fastpath" στο Hyperion και να κάνουν  και νταηλίκια έχει γίνει  οτι πιο σκ@τα υπάρχει στο ηράκλειο τώρα που πειραζουνε κουτια  για vdsl . Με 4g μόνο είμαι τις τελευταίες βδομάδες 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Εμένα με πάνε εναλλάξ με τις βλάβες μια οτε μια forthnet . Με την τελευταία να μου βγάζει 80 ms "fastpath" στο Hyperion και να κάνουν  και νταηλίκια έχει γίνει  οτι πιο σκ@τα υπάρχει στο ηράκλειο τώρα που πειραζουνε κουτια  για vdsl . Με 4g μόνο είμαι τις τελευταίες βδομάδες 

Δεν πειραζουν κουτια για vdsl (476καμπινες wind), εκτος αν εννοεις για τα εργα του οτε που εχουν αργησει 6 μηνες.
Ειναι γνωστο, οτι οσοι εχουν adsl (pstn οχι Voip)  και θελουν γρηγορο ιντερνετ θα αναγκαστουν να βαλουν vdsl καθως η adsl θα """χαλασει""". Εκτος και αν εισαι στη νεα καμπινα οπου εκει ειναι καλυτερα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως η γραμμή μου adsl " χαλασε " απο τώρα . Θα τη κάνω vdsl το Σεπτέμβρη μέχρι τότε ...... Στη παλιά καμπίνα με έχουν πετάξει 

κάνουν "χωρο " υποθέτω γιατί 1800 μέτρα από Αριάδνη που τα μασάνε δεν είμαι με τίποτα .Πριν βάλουν χέρι μια χαρά έφτανε 18000 .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, alkis13 είπε

ΤΟ +24mbps ειναι ιδανικό και όαση.

Βεβαια να αναφερω οτι 2 μηνες που δουλευει σωστα το speedbooster δεν εχω παρει το 13788 για βλαβη σταθερης, μου φαινεται εξωπραγματικό.

Και εγώ είμαι περίπου αντίστοιχα. 

Παρεμπιπτόντως, σήμερα τσέκαρα τους λογαριασμούς του booster και είδα εκεί την συνολική κατανάλωση gb/month. 

Ο ένας μήνας ήταν 368 κι ο άλλος 285 χοντρικά. Άρα, αν το άφηναν ελεύθερο θα πήγαινα περίπου 400-500gb/month .... Μέσα σε αυτά είναι τα online παιχνίδια δύο εφήβων καθώς και netflix σε σχεδόν καθημερινή βάση όπως και otenet tv (και με κάποια replay tv) + nova ( on demand όταν δουλεύει ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...