Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Το έχω 2 μήνες σε μονοκατοικία 5-6χλμ έξω από το αστικό κέντρο. 

Σίγουρα δεν πιάνει 100 αλλά προσωπικά έχω ψιλοσωθεί με το booster. 

Είχα vdsl 50 για να συγχρονίζει η γραμμή στα ... 12 με 10-20 αποσυνδέσεις ανά ημέρα {απόσταση 2.4 χλμ από το κουτί + χάλια ποιότητα εξωτερικών καλωδίων}. Τώρα έχω adsl 4mb/sec + το booster που δίνει (με 2 γραμμές) 20-30mb ως την εξάντληση των 100gb. Και ύστερα μένει σταθερά πάνω από 15 (συν ό, τι προσθέτει η adsl και χωρίς παραπάνω χρεώσεις, δηλαδή 10/μηνα)

Μιά χαρά είναι για την περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Το έχω 2 μήνες σε μονοκατοικία 5-6χλμ έξω από το αστικό κέντρο. 

Σίγουρα δεν πιάνει 100 αλλά προσωπικά έχω ψιλοσωθεί με το booster. 

Είχα vdsl 50 για να συγχρονίζει η γραμμή στα ... 12 με 10-20 αποσυνδέσεις ανά ημέρα {απόσταση 2.4 χλμ από το κουτί + χάλια ποιότητα εξωτερικών καλωδίων}. Τώρα έχω adsl 4mb/sec + το booster που δίνει (με 2 γραμμές) 20-30mb ως την εξάντληση των 100gb. Και ύστερα μένει σταθερά πάνω από 15 (συν ό, τι προσθέτει η adsl και χωρίς παραπάνω χρεώσεις, δηλαδή 10/μηνα)

Για αυτη τη χρήση είναι, εαν εχεις vdsl, ειναι περιττό για adsl με 4-10mbps σώζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

4αρα ταχύτητα με 4g πιάνει 40

Ρε παιδιά από play store γιατί δεν κατεβάζει το booster? 

Κι εσύ μια χαρά είσαι,τώρα για το playstore που λες δεν ξέρω γιατί γίνεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pier88 είπε

Κι εσύ μια χαρά είσαι,τώρα για το playstore που λες δεν ξέρω γιατί γίνεται.

Ούτε 13888 ξέρουν αλλά εκεί δεν ξέρουν την τύφλα τους.. Αυτό το booster δηλαδή είναι για μεγάλα αρχεία σωστά?? Σε speed test δεν σου βγάζει μεγάλη ταχύτητα σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Ούτε 13888 ξέρουν αλλά εκεί δεν ξέρουν την τύφλα τους.. Αυτό το booster δηλαδή είναι για μεγάλα αρχεία σωστά?? Σε speed test δεν σου βγάζει μεγάλη ταχύτητα σωστά? 

Δεν είναι μόνο για μεγάλα αρχεία,στα μεγάλα αρχεία (πολλαπλές συνδέσεις)έχει καλύτερη ταχύτητα και στο speedtest δουλεύει κανονικά.

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pier88 είπε

Δεν είναι μόνο για μεγάλα αρχεία,στα μεγάλα αρχεία (πολλαπλές συνδέσεις)έχει καλύτερη ταχύτητα και στο speedtest δουλεύει κανονικά.

Στο speed test της okla μια βγάζει αυτό 

Μόλις τώρα, bilis1234 είπε

Στο speed test της okla μια βγάζει αυτό 

 

Screenshot_2019-03-06-14-37-31-002_org.zwanoo.android.speedtest.png

Μόλις τώρα, bilis1234 είπε

Στο speed test της okla μια βγάζει αυτό 

Screenshot_2019-03-06-14-37-31-002_org.zwanoo.android.speedtest.png

Και συνήθως ταχύτητα 3,50 το στάνταρ. Άσχετα που τώρα έβλεπα ripley TV και οπως και χτες κόλλησαν τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bilis1234 είπε

Στο speed test της okla μια βγάζει αυτό 

Screenshot_2019-03-06-14-37-31-002_org.zwanoo.android.speedtest.png

Ok,ας πούμε οτι έχεις μια καλή 24αρα.Αν έχεις όρεξη άλλαξε θέσεις στο ρούτερ μέχρι να βρείς το καλύτερο αποτέλεσμα για σένα.Θα σου φανεί παράξενο αλλά στη δική μου περίπτωση το καλύτερο download το είχα οταν είχα το ρούτερ ξάπλα,μπρούμυτα.Ορθιο έδινε 23mbps και ξαπλωτό 53mbps.

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pier88 είπε

Ok,ας πούμε οτι έχεις μια καλή 24αρα.Αν έχεις όρεξη άλλαξε θέσεις στο ρούτερ μέχρι να βρείς το καλύτερο αποτέλεσμα για σένα.Θα σιυ φανεί παράξενο αλλά στη δική μου περίπτωση το καλύτερο download το είχα οταν είχα το ρούτερ ξάπλα,μπρούμυτα.Ορθιο έδινε 23mbps και ξαπλωτό 53mbps.

Τίποτα δεν μου φενεται περίεργο το περίεργο είναι ότι μέχρι πριν μισή ώρα μου έδινε ταχύτητα 3,5 με server στο okla Cosmote sa σε όποιον άλλο το έβαζα μου έβγαζε 30 και αυτό το θέμα ότι σε αρχεία στο play store δεν τα κατεβάζει με 20 αλλά με 3,5 δεν καταλαβαίνω τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, bilis1234 είπε

Τίποτα δεν μου φενεται περίεργο το περίεργο είναι ότι μέχρι πριν μισή ώρα μου έδινε ταχύτητα 3,5 με server στο okla Cosmote sa σε όποιον άλλο το έβαζα μου έβγαζε 30 και αυτό το θέμα ότι σε αρχεία στο play store δεν τα κατεβάζει με 20 αλλά με 3,5 δεν καταλαβαίνω τίποτα 

Οταν το πρωτοεβαλα είχα για 10-15 μέρες διάφορα θέματα. Χρειάστηκαν αρκετές επικοινωνίες με το 13888. Κάποια στιγμή, ο υπάλληλος έκανε "κάποιες ρυθμίσεις" στη γραμμή και έκτοτε η ταχύτητα σταθεροποιηθηκε. 

Ισχύει όμως κι αυτό που λέει @pier88 σχετικά με τη θέση του modem.

Προσωπικά, βρήκα την καλύτερη θέση για το modem κάνοντας συνεχή speed tests με το κινητό και με κλειστό το WiFi για να δω την λήψη του 4g εντός του σπιτιού. 

Τώρα το θέμα του play store: Αν Για πολλή ώρα δεν έχεις κατεβάσει τπτ το booster πέφτει σε κατάσταση idle και χρειάζεται λίγη ώρα για να πάρει μπρος (να συνδεθεί με την κεραία κλπ) και νά δώσει καλή ροή δεδομένων. Τουλάχιστον κάπως έτσι το έχω αντιληφθεί εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Οταν το πρωτοεβαλα είχα για 10-15 μέρες διάφορα θέματα. Χρειάστηκαν αρκετές επικοινωνίες με το 13888. Κάποια στιγμή, ο υπάλληλος έκανε "κάποιες ρυθμίσεις" στη γραμμή και έκτοτε η ταχύτητα σταθεροποιηθηκε. 

Ισχύει όμως κι αυτό που λέει @pier88 σχετικά με τη θέση του modem.

Προσωπικά, βρήκα την καλύτερη θέση για το modem κάνοντας συνεχή speed tests με το κινητό και με κλειστό το WiFi για να δω την λήψη του 4g εντός του σπιτιού. 

Τώρα το θέμα του play store: Αν Για πολλή ώρα δεν έχεις κατεβάσει τπτ το booster πέφτει σε κατάσταση idle και χρειάζεται λίγη ώρα για να πάρει μπρος (να συνδεθεί με την κεραία κλπ) και νά δώσει καλή ροή δεδομένων. Τουλάχιστον κάπως έτσι το έχω αντιληφθεί εγώ. 

Εγώ είναι το μόνο σειμιο που μπορώ να το βάλω άλλα έχει σχεδόν πάντα 2 γραμμές η απορία μου είναι πως γίνεται σε speed test με okla με σερβερ Cosmote s a μου βγάζει 3,5 ταχύτητα ενώ με όποιον άλλο σερβερ μου βγάζει γύρω στο 30 ποιο είναι το σωστό όμως??? απλα η απορία μου είναι πως ότι αρχείο και ναι είναι το κατεβάζει με γύρω στα 3,5mb ενώ την ίδια στιγμή στο play store όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Εγώ είναι το μόνο σειμιο που μπορώ να το βάλω άλλα έχει σχεδόν πάντα 2 γραμμές η απορία μου είναι πως γίνεται σε speed test με okla με σερβερ Cosmote s a μου βγάζει 3,5 ταχύτητα ενώ με όποιον άλλο σερβερ μου βγάζει γύρω στο 30 ποιο είναι το σωστό όμως??? απλα η απορία μου είναι πως ότι αρχείο και ναι είναι το κατεβάζει με γύρω στα 3,5mb ενώ την ίδια στιγμή στο play store όχι. 

Speedtest κανείς από pc η από το κινητό;Γιατί έχεις κολλήσει τόσο πολυ με το playstore;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pier88 είπε

Speedtest κανείς από pc η από το κινητό;Γιατί έχεις κολλήσει τόσο πολυ με το playstore;

Από το κηνητο κάνω speed test γιατί έχω κολλήσει φιλε μου γιατί μου φενεται περίεργο για αυτό ίσως να μην έχω καταλάβει ακόμη πως ακριβώς δουλεύει δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Από το κηνητο κάνω speed test γιατί έχω κολλήσει φιλε μου γιατί μου φενεται περίεργο για αυτό ίσως να μην έχω καταλάβει ακόμη πως ακριβώς δουλεύει δεν ξέρω. 

Speedtest μόνο από pc και με καλώδιο,με server cosmote από κινητό μου το έκανε κι εμένα,δεν ειναι αληθής μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pier88 είπε

Speedtest μόνο από pc και με καλώδιο,με server cosmote από κινητό μου το έκανε κι εμένα,δεν ειναι αληθής μέτρηση.

Δηλαδή είναι μουφα η ταχύτητα εκεί το έκανα σε υπολογιστή στο οτε speed test και μου κατέβαζε όλα τα αρχεία ftc νομίζω ανεξαρτήτως όγκου  νομίζω με ταχύτητα γύρω στα 3,5 MB και ταινία 1080 βλέπω άνετα που πρώτα ούτε καν, απλά η περιέργεια μου είναι από το store γιατί κατεβάζω συνέχεια από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...