Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ , αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα που πρώτη φορά το ακούω.

Ζήτησα ένα Cosmote booster για τον χώρο του σπιτιού μου , έδωσα τα στοιχεία μου για την αίτηση. Μια εβδομάδα τώρα μου λένε ότι η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει γιατί παρουσιάζεται ένα πρόβλημα στο σύστημα τους στο θέμα ταυτοποίησης.Μου είπαν θα πάρει λίγες μέρες , περνάει μια εβδομάδα και σήμερα πρωί με πήραν τηλέφωνο κ μου είπαν ότι θέλουν 450 ευρω!!! εγγύηση για να προχωρήσει η αίτηση.

Μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό γιατί γνωρίζω προσωπικά περιπτώσεις που φίλοι μου το αιτηθήκαν και το πήραν κανονικά χωρίς να πληρώσουν κάτι εξτρά , παρά μόνο  9 ευρώ τον πρώτο μήνα και 7 τον υπόλοιπο καιρό.

Έχει κανείς καμμία ανάλογη εμπειρία ? Πως να κινηθώ? Όλο αυτό με την εγγύηση μου ακούγεται τελείως γελοίο και παράλογο. Δεν αναφέρει πουθενά στο site της Cosmote για εγγυήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνήθως προβλέπονται όροι κατά τη σύναψη των συμβολαίων στους οποίους οι εγγυήσεις είναι στη διακριτική ευχέρεια των εταιρειών αν θα ζητηθούν. Όπως επίσης παραχωρείς το δικαίωμα στις εταιρείες να ελέγχουν την εγγυοδοτική σου ικανότητα. Πιθανολογώ ότι ελέγχονται επίσης το ιστορικό φερεγγυότητας αλλά και τα εισοδηματικά κάθε πελάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Συνήθως προβλέπονται όροι κατά τη σύναψη των συμβολαίων στους οποίους οι εγγυήσεις είναι στη διακριτική ευχέρεια των εταιρειών αν θα ζητηθούν. Όπως επίσης παραχωρείς το δικαίωμα στις εταιρείες να ελέγχουν την εγγυοδοτική σου ικανότητα. Πιθανολογώ ότι ελέγχονται επίσης το ιστορικό φερεγγυότητας αλλά και τα εισοδηματικά κάθε πελάτη.

Με νέα επικοινωνία , ύστερα από έλεγχο του ΑΦΜ μου (αν και δεν υπήρχε λόγος,ξέρω αν χρωστάω η όχι) , δεν υπάρχει και ούτε υπήρξε καθυστέρηση η απλήρωτος λογιαριασμός σε σταθερή και κινητή.Όταν ζήτησα τον λόγο γιατί η εγγύηση η απάντηση που πήρα ακριβώς είναι " ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ 450 ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ" . Δεν βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Παναής είπε

Με νέα επικοινωνία , ύστερα από έλεγχο του ΑΦΜ μου (αν και δεν υπήρχε λόγος,ξέρω αν χρωστάω η όχι) , δεν υπάρχει και ούτε υπήρξε καθυστέρηση η απλήρωτος λογιαριασμός σε σταθερή και κινητή.Όταν ζήτησα τον λόγο γιατί η εγγύηση η απάντηση που πήρα ακριβώς είναι " ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ 450 ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ" . Δεν βγάζω άκρη

Εγγύηση στο speedbooster δεν υπάρχει,και το ρούτερ να αγόραζες 120€ το χρεώνουν.Τώρα τι σύνδεση ίντερνετ έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pier88 είπε

Εγγύηση στο speedbooster δεν υπάρχει,και το ρούτερ να αγόραζες 120€ το χρεώνουν.Τώρα τι σύνδεση ίντερνετ έχεις;

24άρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pier88 είπε

24αρα cosmote έτσι;Πήγαινε σε ένα κατάστημα Γερμανός και πάρτο από εκεί.

Ναι Cosmote. Κάτσε γιατί είμαι άσχετος. Κάνω την αίτηση από το μαγαζί και αγοράζω το ρούτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Παναής είπε

Ναι Cosmote. Κάτσε γιατί είμαι άσχετος. Κάνω την αίτηση από το μαγαζί και αγοράζω το ρούτερ?

Όχι δεν αγοράζεις το ρούτερ,στο δίνουν με την προσφορά (αν ισχύει ακόμα) γιά 24 μήνες.Αιτηση κανεις είτε τηλεφωνικώς στο 13888 είτε σε κατάστημα cosmote, Γερμανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει νόημα όλο αυτό γιατί τηλεφωνικώς τουλάχιστον μου ζητήσαν εγγύηση. Λογικά και σε κατάστημα Γερμανός θα μου πουν τα ίδια. Το θέμα είναι γιατί να ζητάνε την εγγύηση ενώ δεν έχω δώσει δικαιώμα καθυστερήσεων η μη πληρωμών. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Παναής είπε

Δεν έχει νόημα όλο αυτό γιατί τηλεφωνικώς τουλάχιστον μου ζητήσαν εγγύηση. Λογικά και σε κατάστημα Γερμανός θα μου πουν τα ίδια. Το θέμα είναι γιατί να ζητάνε την εγγύηση ενώ δεν έχω δώσει δικαιώμα καθυστερήσεων η πληρωμών. Ευχαριστώ

Αυτό φίλε μόνο σε σένα έχει συμβεί.Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά η κάτι δεν μας λες.Και εγγύηση να σου ζητούσαν δεν υπάρχει περιπτωση να μη σου έλεγαν γιατί τη ζητάνε,το πλήρωσε για να μάθεις δεν ισχύει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pier88 είπε

Αυτό φίλε μόνο σε σένα έχει συμβεί.Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά η κάτι δεν μας λες.Και εγγύηση να σου ζητούσαν δεν υπάρχει περιπτωση να μη σου έλεγαν γιατί τη ζητάνε,το πλήρωσε για να μάθεις δεν ισχύει με τίποτα.

Αν ήθελα να αποκρύψω πράγματα δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να γράψω εδώ.Θέλω να λύσω ένα πρόβλημα που έχω , δεν έχω λόγο να λέω οτι ναναι . Πιο καθαρά δε γίνεται. Ειδικά όταν μου είπαν " ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ? ΟΧΙ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΔΩ 450 ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ" και με υφάκι ειρωνικό.Αυτές ακριβώς ήταν οι κουβέντες.

Τέλος πάντων άκρη δεν βγαίνει. Θα παω από κατάστημα να δω τι θα μου πουν.

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Παναής είπε

Αν ήθελα να αποκρύψω πράγματα δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να γράψω εδώ.Θέλω να λύσω ένα πρόβλημα που έχω , δεν έχω λόγο να λέω οτι ναναι . Πιο καθαρά δε γίνεται. Ειδικά όταν μου είπαν " ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ? ΟΧΙ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΔΩ 450 ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ" και με υφάκι ειρωνικό.Αυτές ακριβώς ήταν οι κουβέντες.

Τέλος πάντων άκρη δεν βγαίνει. Θα παω από κατάστημα να δω τι θα μου πουν.

Αν σου μίλησαν έτσι κι επειδή αυτό δεν έχει προηγούμενο να ξέρεις μπορείς να ρίξεις και μια καταγγελία ώστε να σου απαντήσουν υπεύθυνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το όνομα της κυρίας που μίλησα, αν και ξίνισε όταν της το ζήτησα γιατί είχε πολύ ειρωνικό ύφος. Αν και στο κατάστημα δε βγάλω άκρη θα κινηθώ αλλιώς. Τουλάχιστον να πάρω μια απάντηση. Γιατί η εγγυήση . Απίστευτο.

Δηλαδή προτιμούσα  να μου λέγαν 1000 φορές πχ χρωστάς τόσα, να ξέρω τουλάχιστον (αν και καθαρός) γιατί δεν προχωράει για κάτι τόσο απλό παρά αυτή η αντιμετώπιση.

Επεξ/σία από Παναής
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Παναής είπε

Έχω το όνομα της κυρίας που μίλησα, αν και ξίνισε όταν της το ζήτησα γιατί είχε πολύ ειρωνικό ύφος. Αν και στο κατάστημα δε βγάλω άκρη θα κινηθώ αλλιώς. Τουλάχιστον να πάρω μια απάντηση. Γιατί η εγγυήση . Απίστευτο.

Δηλαδή προτιμούσα  να μου λέγαν 1000 φορές πχ χρωστάς τόσα, να ξέρω τουλάχιστον (αν και καθαρός) γιατί δεν προχωράει για κάτι τόσο απλό παρά αυτή η αντιμετώπιση.

Σε συμβουλεύω να το ψάξεις.Διαβασα περίπτωση που δεν έδινε γραμμή η cosmote λόγω λάθους (συνωνυμία με κάποιον που χρωστούσε).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pier88 είπε

Σε συμβουλεύω να το ψάξεις.Διαβασα περίπτωση που δεν έδινε γραμμή η cosmote λόγω λάθους (συνωνυμία με κάποιον που χρωστούσε).

Εννοείται θα το ψάξω.Μπορεί να ισχύει και η περίπτωση που λες. Εντάξει είπαμε ενα μπουστερ θέλουμε με 7 ευρώ το μήνα . Τι 450 , παντρεύομαι με τόσα 

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...