Προς το περιεχόμενο

Epic Games Store


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ektelion είπε

Αφού παρακάμψουμε το αυτονόητο, ότι δηλαδή η κίνηση της Snapshot είναι κατάπτυστη κλπ, εγώ απλά θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον την αντίδραση του αγοραστικού κοινού (και κυρίως των backers), αλλά έχοντας μικρές προσδοκίες. Σύμφωνοι, η κατακραυγή φαίνεται να είναι καθολική, αλλά α) δεν είναι απαραίτητο ότι αντέδρασαν όλοι στην είδηση ή αν πρόκειται για τη λεγόμενη vocal minority και β) οι άνθρωποι γενικά έχουμε μνήμη χρυσόψαρου. Κάτσε να βγει παιχνιδάρα το Phoenix Point και θα δούμε αν θα πάει άκλαυτο ή όχι...

Εμένα πάντως πιο πολύ με ανησύχησε αυτό που διάβασα για το snooping της Epic στο Steam. Αυτό είναι επικό φάουλ (no pun intended).

ας αφήσουμε και αυτό εδώ για να υπάρχει... :P

Lnhr2p5.jpg

δεν βάζω αυτή την μλκ στο pc μου που να με πληρώσουν κιόλας :P

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού ο τύπος μπήκε στον κόπο να φτιάξει το κατεβατό (στο paint) δεν έμπαινε στον κόπο να βεβαιωθεί ότι διαβάζεται? Τα print screen δε βγαίνουν με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Αφού ο τύπος μπήκε στον κόπο να φτιάξει το κατεβατό (στο paint) δεν έμπαινε στον κόπο να βεβαιωθεί ότι διαβάζεται? Τα print screen δε βγαίνουν με τίποτα.

κάτσε το έχω σε καλύτερο :P

https://void.to/Thread-Epic-Games-is-a-BOTNET

Lnhr2p5.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πέσει πολύ hate για το epic store, αλλά να πω την άποψή μου αν και ακόμη ούτε το client δεν έχω βάλει, όσο περισσότερες εταιρείες τόσο μεγαλύτερος ανταγωνισμός και όφελος έχουμε εμείς οι καταναλωτές. Τι θέλω να πω το ίδιο παιχνίδι στο gog πωλείται 20-40% περισσότερο στο steam. Επειδή έτσι γουστάρει το steam ίσως λόγω καλύτερου community. Κλαιν μαιν ίσως με το epic store βάλει λίγο μυαλό. Πάντως για μένα όσο περισσότερες επιλογές τόσο καλύτερο για τη τσέπη μου. Τώρα αν θα παίζω το metro στο steam η στο epic λίγο με ενδιαφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, TitanX είπε

Έχει πέσει πολύ hate για το epic store, αλλά να πω την άποψή μου αν και ακόμη ούτε το client δεν έχω βάλει, όσο περισσότερες εταιρείες τόσο μεγαλύτερος ανταγωνισμός και όφελος έχουμε εμείς οι καταναλωτές. Τι θέλω να πω το ίδιο παιχνίδι στο gog πωλείται 20-40% περισσότερο στο steam. Επειδή έτσι γουστάρει το steam ίσως λόγω καλύτερου community. Κλαιν μαιν ίσως με το epic store βάλει λίγο μυαλό. Πάντως για μένα όσο περισσότερες επιλογές τόσο καλύτερο για τη τσέπη μου. Τώρα αν θα παίζω το metro στο steam η στο epic λίγο με ενδιαφέρει. 

Οι ως τωρα κινησεις του Epic Store δεν ειναι μορφη ανταγωνισμου,μην ξαναγραφουμε τα ιδια και τα ιδια.Μαλλον εχεις χασει επεισοδια με το τι παιζει τωρα τελευταια με το Epic Store και στην περιπτωση του Metro και στην περιπτωση του παραπανω παιχνιδιου.

Ας βγαλουν αλλα δικα τους παιχνιδια περαν του Fortnite οπως εχει και η ΕΑ και η Ubisoft και ας τα εχουν exclusives στην πλατφορμα τους.

Το να πληρωσεις αλλες εταιρειες παιχνιδιων για να εχεις timed exclusive παιχνιδια ειναι μια χαζομαρα και μιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή διαβάζω συχνά αυτό το επιχείρημα περί ανταγωνισμού, και το βρίσκω εντελώς σαθρό, να επισημάνω απλά ότι το να αγοράζεις παιχνίδια χρηματοδοτημένα από άλλους και να τα κλειδώνεις με αποκλειστικότητα στο μαγαζί σου ούτε τον ανταγωνισμό βελτιώνει, ούτε τις τιμές ρίχνει.

Οι τύποι σκορπάνε λεφτά για να αποκτήσουν λόγο ύπαρξης, αφού σε επίπεδο παροχών και δυνατοτήτων, δεν προσφέρουν τίποτε περισσότερο από τις υπάρχουσες επιλογές.

Και το να επισημαίνεις αυτά τα πράγματα δεν είναι "hate".

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, Snoob είπε

Επειδή διαβάζω συχνά αυτό το επιχείρημα περί ανταγωνισμού, και το βρίσκω εντελώς σαθρό, να επισημάνω απλά ότι το να αγοράζεις παιχνίδια χρηματοδοτημένα από άλλους και να τα κλειδώνεις με αποκλειστικότητα στο μαγαζί σου ούτε τον ανταγωνισμό βελτιώνει, ούτε τις τιμές ρίχνει.

Οι τύποι σκορπάνε λεφτά για να αποκτήσουν λόγο ύπαρξης, αφού σε επίπεδο παροχών και δυνατοτήτων, δεν προσφέρουν τίποτε περισσότερο από τις υπάρχουσες επιλογές.

Και το να επισημαίνεις αυτά τα πράγματα δεν είναι "hate".

Δεν κατάλαβα ποιο είναι το αντεπιχείρημα. Όπως και να αποκτήσουν λόγω ύπαρξης, θα δημιουργήσουν ανταγωνισμό. Πώς ακυρώνεται αυτό;

Συμφωνώ ότι ο τρόπος που αποκτούν ύπαρξη, δεν βοηθάει, αλλά δεν ακυρώνει το αποτέλεσμα. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που γίνεται, όπως δεν μου είχε αρέσει κάποτε ο τρόπος που επιβλήθηκε το Steam (και δεν ήμουν ο μόνος, είχε γίνει χαμός και τότε), αλλά αν κάποιος μου πει ότι εν τέλει βοήθησε, δεν μπορώ να του πω ότι έχει άδικο.

Επίσης, εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω, αυτό που γίνεται δεν είναι περισσότερο ευθύνη αυτών που πήραν τα χρήματα, πούλησαν κάτι διαφορετικό/υποσχέθηκαν κάτι διαφορετικό και δεν το τήρησαν; Αυτοί δεν είναι στους οποίους δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται να κλείσουν τέτοια συμφωνία με το EGS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όλοι αυτοί που χρηματοδοτηθηκαν μέσω crowd funding υποσχέθηκαν να κυκλοφόρησουν το παιχνίδι στο steam/gog η κάπου αλλού και δεν το τηρησαν? Μήπως το steam ζητά περισσότερα χρήματα για να τα συμπριλαβιυν στη πλατφόρμα τους έτσι πολύ developers αποφάσισαν να πάνε στην epic? Θα με ενοχλούσε περισσότερο να ήταν μάπα το παιχνίδι πάρα το που θα κυκλοφόρησει καλή ώρα star Citizen 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 λεπτά πριν, TitanX είπε

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όλοι αυτοί που χρηματοδοτηθηκαν μέσω crowd funding υποσχέθηκαν να κυκλοφόρησουν το παιχνίδι στο steam/gog η κάπου αλλού και δεν το τηρησαν? Μήπως το steam ζητά περισσότερα χρήματα για να τα συμπριλαβιυν στη πλατφόρμα τους έτσι πολύ developers αποφάσισαν να πάνε στην epic? Θα με ενοχλούσε περισσότερο να ήταν μάπα το παιχνίδι πάρα το που θα κυκλοφόρησει καλή ώρα star Citizen 

Ναι, είχαν δεσμευτεί ότι θα κυκλοφορήσει σε GOG και Steam. Θα το τηρήσουν, μόλις λήξει η αποκλειστικότητα του ενός έτους, αν δεν υπογράψουν παράταση.

Σύμφωνα με το ΑΜΑ, πήγαν στην Epic για να εξασφαλίσουν τη συνεχιζόμενη υποστήριξη του παιχνιδιού. 

Με δυο λόγια, πήραν χρήματα από 10.000+ άτομα, συν δεν ξέρω από πόσα ακόμη μέσω της ιστοσελίδας τους, έφτιαξαν ένα προϊόν, το οποίο το έκλεισαν για ένα χρόνο αποκλειστικά στο Epic, κι αν δεν θες να βάλεις Epic ας πρόσεχες, θα φας καθυστέρηση ενός χρόνου.

Γενικά, ήταν αισχρό αυτό που έκαναν. Κυρίως επειδή πόνταραν στο "βοηθήστε μας να ξεφύγουμε από τους [κακούς] παραγωγούς" και τελικά μια χαρά μας πούλησαν για τα γκαφρά των κακών  παραγωγών.

23 λεπτά πριν, Manuel είπε

Δεν κατάλαβα ποιο είναι το αντεπιχείρημα. Όπως και να αποκτήσουν λόγω ύπαρξης, θα δημιουργήσουν ανταγωνισμό. Πώς ακυρώνεται αυτό;

Συμφωνώ ότι ο τρόπος που αποκτούν ύπαρξη, δεν βοηθάει, αλλά δεν ακυρώνει το αποτέλεσμα. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που γίνεται, όπως δεν μου είχε αρέσει κάποτε ο τρόπος που επιβλήθηκε το Steam (και δεν ήμουν ο μόνος, είχε γίνει χαμός και τότε), αλλά αν κάποιος μου πει ότι εν τέλει βοήθησε, δεν μπορώ να του πω ότι έχει άδικο.

Επίσης, εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω, αυτό που γίνεται δεν είναι περισσότερο ευθύνη αυτών που πήραν τα χρήματα, πούλησαν κάτι διαφορετικό/υποσχέθηκαν κάτι διαφορετικό και δεν το τήρησαν; Αυτοί δεν είναι στους οποίους δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται να κλείσουν τέτοια συμφωνία με το EGS;

Το επιχείρημα είναι πως όταν κλειδώνεις κάτι πίσω από ένα τείχος αποκλειστικότητας, 1) δεν υφίσταται κανένας ανταγωνισμός υπέρ του καταναλωτή και 2) δεν πέφτουν οι τιμές, αφού δεν πιέζεσαι από την τιμολόγηση των άλλων για να ρίξεις την τιμή. Κλειστό κλαμπ πάνε να φτιάξουν, να μεταφέρουν τη λογική της κονσόλας στο PC.

Κι αν μεν αυτό το έκαναν με τα λεφτά τους, τιμή τους και καμάρι τους κι ας πρόσεχε όποιος έπεσε στον έρωτά τους. Όταν το κάνουν εξαγοράζοντας τίτλους που τους έχουμε χρηματοδοτήσει εμείς ακριβώς για να τους παίξουμε DRM-free και όχι στο αποκλειστικό μαγαζάκι του οποιουδήποτε, υπάρχει πρόβλημα.

Με αποκλειστικότητες κανένας ανταγωνισμός δεν προωθείται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι η ευθύνη είναι των developers και όχι της epic. Επίσης όλο και κάποιος ανταγωνισμός δημιουργείται έστω και με αυτό το πλαίσιο(των αποκλειστικοτήτων). Το steam αν δει ότι χάνει πελάτες(που πιθανότατα να γίνει) θα αναγκαστεί να γίνει πιο ανταγωνιστικό είτε μειώνοντας τις τιμές του είτε μειώνοντας την προμήθεια από τους developers(που είναι και το πιο πιθανό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν υποτεθεί πως το Steam θα συγκινηθεί από τις απώλειες που θα υποστεί από έναν niche τίτλο που είχε πουλήσει ήδη 10.000+ κομμάτια στο βασικό κοινό του, η μόνη περίπτωση είναι να το ρίξει κι αυτό στις αποκλειστικότητες (που δεν θα το κάνει, εικάζω, γιατί υπερτερεί σε τόσα άλλα σημεία που δεν τις έχει ανάγκη).

Οι αποκλειστικότητες, αν υποτεθεί πως θα δημιουργήσουν κάποιον ανταγωνισμό, αυτός θα είναι αποκλειστικά και μόνο για μερίδιο αγοράς, δηλαδή προσέλκυση πελατών σε ένα κλειστό σύστημα, όπου θα τους κρατάς γιατί αυτό που προσφέρουν δεν θα μπορείς να το βρεις πουθενά αλλού.

Και το πόσο καλά λειτουργεί αυτό για τον καταναλωτή το διαπιστώνουμε όλοι μας με τις τιμές των παιχνιδιών στις κονσόλες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Και το πόσο καλά λειτουργεί αυτό για τον καταναλωτή το διαπιστώνουμε όλοι μας με τις τιμές των παιχνιδιών στις κονσόλες…

Καλά κατσε να αντιγραφόντουσαν τα παιχνίδια και θα σου ελεγα αν θα επεφταν οι τιμες. Και μη μου πειτε για firmware επεμβάσεις στις κονσόλες γιατι και  γω που ασχολουμε χρονια με κονσόλες χερι δε βαζω καπου εχωντας τη πιθανοτητα να μου μεινει η κονσολα στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...