Προς το περιεχόμενο

Avengers: Endgame


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kostool13 είπε

Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος... την  σολο ταινια της δεν την εχω δει και στο endgame πρεπει να επαιζε γυρω στα 2 λεπτα συνολο...

Δεν μιλάω τόσο για την ταινία, παρ' όλο που είχε αρκετά κομβικό ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, kirileman είπε

Είναι καλή στις συνεντεύξεις;

Εξαιρετική και φυσικότατη λέγοντας τα πράγματα με το όνομα τους όσο κι αν ενοχλούνται ορισμένοι με νοοτροπία γυμνασιόπαιδου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Iw>eg

Και πάμε παρακάτω

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν υπάρχει σύγκριση του wow factor με το complete feeling.

Το wow factor πάει στην αρτιότητα του iw. Κανένα πρόβλημα με pace εξαιρετικό σε όλα και ένα dafaq did i just see. Το άλλο σε ολοκληρώνει. Ένα ωραίο (σε όσους άρεσε τεσπά) ταξίδι.

Να τονίσω εδώ ότι στο UK δώθηκε η δυνατότητα Κάιντα είδαμε και τα δύο το ένα πίσω από το άλλο. Πιστεύω ότι δε πρόκειται να ξαναδώ το eg σε αντίθεση με το iw που το έχω δει με τη χθεσινή 8 φορές και πάντα μένω κολλημένος στην οθόνη.

Υπήρχαν προβληματακια στο σενάριο στο eg και απορώ γιατί πρέπει όλοι οι χαρακτήρες είτε είναι ο Μπάνερ είτε ο καπταιν είτε ο im να έχουν το ίδιο βαλιου:δεν έχουν και φαίνεται και από τις ταινίες του καθενός ξεχωριστά.

Υγ:το μόνο που με χάλασε εμένα πολύ ήταν η αδιανόητη ακανονικοτητα των δυνάμεων των χαρακτήρων. Η καπταιν Μάρβελ και μόνη της θα καθάριζε στο τέλος. Αδιανόητο και το χειρότερο από όλα που χάλασε και το τελικό efficiency του battleκαι την όλη ατμόσφαιρα.

Δεν με ενοχλήσαν οι γυναίκες,ο Θωρ ο αντμαν τα τέλη χαρακτήρων. Αλλά δε μπόρεσα κάπως να συνδυάσω τα balance δυνάμεων.

αυτο που διακρινεις, και συμφωνω, εχει φανει και σε αλλες ταινιες. δλδ, βλεπεις καποιες στιγμες τους χαρακτηρες να ...."ματωνουν", σχετικα ευκολα και σε αλλες στιγμες, να πεφτει ολοκληρο κτιριο π.χ επανω τους και να βγαινουν απο μεσα, ουτε καν ζαλισμενοι...!!  

 

Υποθετω..... οτι αυτα εχουν να κανουν με τους σκηνοθετες, παραγωγους κλπ, που ειναι αρκετοι και διαφορετικοι σε καθε ταινια. και ο καθενας εχει την δικη του αποψη-οπτικη για καθε ηρωα.   αυτο ειναι ενα απο τα σφαλματα του Marvel Team.  

 

θεωρω οτι αφου αποφασισαν το 2008 να ξεκινησουν ενα συμπαν -εστω και σε φασεις- θα επρεπε να ειχαν φτιαξει ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ για να φταξει ολες τις ταινιες του UNIVERSE. ετσι ωστε να μην υπηρχαν τεραστιες αποκλισεις σε χαρακτηρες, σε "Balance" δυναμεων, σε εξελιξη υποθεσεων, σε διασταυρωση ταινιων, σε ολο αυτο τελος παντων, που ονομαστηκε Marvel Universe. 

 

Οταν π.χ. την ταινια της Captain Marvel την σκηνοθετουν οι Μποντεν-Φλεκ και την γραφουν οι Περμαν-λαβοφ και μετα τον ιδιο χαρακτηρα στο EG τον σκηνοθετουν οι αδερφοι Ρουσο και γραφουν οι Μακρους-ΜακΦιλι, δεν ειναι δυνατον να εχουν την ιδια οπτικη γωνια και αποψη για τον χαρακτηρα.  

και για αυτο, πιο πισω, μιλησα για καμια σχεση με τα κομικ, η MARVEL INDUSTRIES...!!! 

 

δειτε ποσοι εχουν εμπλακει σε σεναριο και σκηνοθεσια στις Marvel Movies απο το 2008.......... https://el.wikipedia.org/wiki/Κινηματογραφικό_Σύμπαν_της_Marvel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα εχει post credits scene?

 Δεν διαβασα τιποτε στο νημα παιδια σορρυ αν εχει απαντηθει αλλα, θα παω σε 1 ωρα να τη δω και ειναι αμαρτια να σπολιεριαστω :P :P :P

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Τελικα εχει post credits scene?

 Δεν διαβασα τιποτε στο νημα παιδια σορρυ αν εχει απαντηθει αλλα, θα παω σε 1 ωρα να τη δω και ειναι αμαρτια να σπολιεριαστω :P :P :P

οχι δεν εχει οποτε μην περιμενεις αδικα 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sethiros είπε

Η ταινία ήταν πράγματι έπος, μόλις βγήκα από την αίθουσα. Θα την ξαναδω Δευτέρα του Πάσχα. Ένα ιδανικό κλείσιμο για το Infinity Saga. 

ΥΓ. Captain Marvel η μαμά πολλών. 

Μιας και εισαι μεγαλος φαν της disney κανε μια περισσοτερο αναλυτικη κριτικη για την ταινια, σε στυλ Μπακογιαννοπουλου ας πουμε. Αυτο το ξερο "το ειδα και μου αρεσε" μου δινει την αισθηση οτι πηγες να τη δεις μονο λογω του hype.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Μιας και εισαι μεγαλος φαν της disney κανε μια περισσοτερο αναλυτικη κριτικη για την ταινια, σε στυλ Μπακογιαννοπουλου ας πουμε. Αυτο το ξερο "το ειδα και μου αρεσε" μου δινει την αισθηση οτι πηγες να τη δεις μονο λογω του hype.

Και λόγω της υπέροχης, φανταστικής, εξαιρετικής Μπρι Πιαστονμουκαικαντολα(ρ)σο(ν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Μιας και εισαι μεγαλος φαν της disney κανε μια περισσοτερο αναλυτικη κριτικη για την ταινια, σε στυλ Μπακογιαννοπουλου ας πουμε. Αυτο το ξερο "το ειδα και μου αρεσε" μου δινει την αισθηση οτι πηγες να τη δεις μονο λογω του hype.

21 ταινίες είδα πιο πριν, δεν περίμενα την 22η για να αποφασίσω να πάω. Θα μπορούσα να τα γράψω πιο αναλυτικά και ίσως το κάνω μετά και τη 2η θέαση της τη Δευτέρα το βράδυ όπου θα παρατηρώ περισσότερα πράγματα. Δεν θεωρώ ότι είμαι αντικειμενικός κριτής της ταινίας για ένα και μόνο λόγο: Αφήνω κάθε ταινία να με απορροφήσει στον κόσμο της ανεξαρτήτως genre. Όπως μπορώ να εκτιμήσω τον ''Ελέφαντα που στέκεται ακίνητος'', έτσι μπορώ να εκτιμήσω και το (κάθε) Endgame. Όλα είναι θέμα context και ως αρχαιολόγος έτσι έχω μάθει να λειτουργώ. Δεν μπορώ να ζητάω ξαφνικά από το Endgame να γίνει μια ταινία που ποτέ δεν είδαμε στο MCU. Θεωρώ μάλιστα ότι λειτουργεί πολύ ωραία αν έχεις δει το IW λίγο πριν και είναι κρίμα που δεν έπαιξε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. 

Για τα της ταινίας, το πρώτο μισό έχει αργό pacing σε σύγκριση με τo ΙW. Βλέπουμε τον αντίκτυπο του τέλους της προηγούμενης ταινίας στους ήρωες μας, το πως άλλαξαν ή το πως δεν άλλαξαν από κάτι τόσο σοβαρό. Το δεύτερο μέρος έχει την μεγαλύτερη δράση με το τελευταίο κομμάτι της ταινίας να αναλώνεται στη κατάληξη των ηρώων μας. Θεωρώ ότι αυτό που έπρεπε να κάνουν οι σκηνοθέτες το έκαναν, ένα ιδανικό κλείσιμο με γέλιο, δράση και συγκίνηση αποτίοντας φόρο τιμής σε πολλές από τις ταινίες που προηγήθηκαν. Το να ψάξω που έγινε balance και unbalance στις δυνάμεις των χαρακτήρων το θεωρώ γελοίο για λόγους που εξήγησαν άλλοι παραπάνω. Το να αηδιάσω όπως γράφτηκε επειδή έβαλαν γυναίκες σουπερ ήρωες σε μια σκηνή το θεωρώ επίσης γελοίο το 2019 να το συζητάω κιόλας. Απογοητευμένος comic fan έγραψε παραπάνω ότι αν θες λέει να γελάσεις, να ευχαριστηθείς και να κάνεις χαβαλέ, τότε η ταινία είναι έπος... WTF δηλαδή. Το ερώτημα λοιπόν είναι ένα: Εσύ τι ζητάς από το Endgame? Την αριστουργηματική τριλογία του Νόλαν-που και αυτή την έκραζαν οι comic fans και γι αυτό δεν τους εμπιστευόμαστε-δεν θα την βρεις. Σου άρεσαν οι ταινίες του MCU? Ε, τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να μην σου αρέσει και αυτή. Αν κάποιος δεν έχει δει ή δεν του άρεσαν οι προηγούμενες δεν βρίσκω καν το λόγο να πάει να δει το Endgame.

Είτε αρέσει είτε δεν αρέσει αποτελεί ένα πολιτιστικό φαινόμενο που κλείνει με ωραίο τρόπο 10+ χρόνια ταινιών, ένα εγχείρημα ανεπανάληπτο προς το παρόν και όχι τόσο εύκολο αν κρίνει κανείς από την πληθώρα των συντελεστών τόσων ταινιών αλλά και την κατάληξη της αντίστοιχης προσπάθειας της DC. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις γύρισα από το έπος των επών!

Είχε από όλα η αίθουσα.

Απίστευτα γέλια, κλάματα και χειροκροτήματα!

10/10 βαθμολογία φυσικά και η αποθέωση της 7ης τέχνης!

Τέτοιο ενθουσιασμό δεν έχω ξαναδεί από κοινό!

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και την είδα σήμερα. 

Καταρχήν να πω ότι δε διαβάζω κομιξ και δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά απόλαυσα σχεδόν όλες τις ταινίες της σειράς. Κάποιες μάλιστα τις έχω δει και παραπάνω φορές. 

Λοιπόν, το σημερινό μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση. Ήταν καλό αλλά όχι όσο περίμενα με βάση το τι είχε προηγηθεί και με βάση φυσικά το hype που υπήρχε. Προτιμώ σαφέστατα το IW το οποίο θεωρώ φανταστική ταινία. Το EG ήταν για τα γούστα μου μερικά επίπεδα κάτω. 

Spoiler

Όσον αφορά το ξύλο που τρώει ο Θάνος, υπήρχε λογική: στην αρχή της ταινίας ήταν αποκαμωνενος και σχεδόν ετοιμοθανατος από τις 2 φορές που είχε χρησιμοποιήσει τα πετραδια. Σχεδόν δε μπορούσε να περπατήσει οπότε λογικό να τον διαλυσουν με συνοπτικές διαδικασίες. Στη μάχη στο τέλος, ήταν ο Θάνος του 2014 ο οποίος ήταν ο πανίσχυρος Τιτανας που εδερνε το Χαλκ στο IW για να ξεμουδιάσει. 

Εμένα όμως με χάλασε λίγο η πλοκή. Θα περίμενα από έξυπνους ανθρώπους να μην πάνε έτσι ανοργανωτα να βρουν τα πετραδια σε χωριστές ομάδες. Εγώ ας πούμε θα φροντιζα να φτιάξω ή θα πήγαινα πίσω στο χρόνο στον Χανκ Πιμ και θα έπαιρνα πολλά από εκείνα τα ζουμιά του (δε θυμάμαι πως τα έλεγαν). Στην ανάγκη θα του εξηγούσα κιόλας ότι είμαστε από το μέλλον και θέλουμε να μας φτιάξεις πολλά ώστε να σώσουμε την ανθρωπότητα. Η θα έστελνα τον αντμαν πίσω να πάρει τη συνταγή για τα ζουμιά κτλ. Ώστε να υπάρχουν αρκετά για να πάνε όλοι οι avengers μαζί σε κάθε πετραδι. Έτσι θα ελαχιστοποιουσα τον κίνδυνο. 

Επίσης, τι παπαρια ήταν αυτό που αποφάσισαν (μάλλον ο Τονυ μόνος του) να χρησιμοποιησουν το snap για να φέρουν όλους τους ανθρώπους στο σήμερα. Γιατί να μην ξε-κάνουν αυτό που έγινε πριν 5 χρόνια ωστε να μη ζήσει το μισό σύμπαν 5 χρόνια χωρίς τους αγαπημένους του και το άλλο μισό να έχει χάσει 5 χρόνια ζωής των εν ζωή αγαπημένων του...και όλα αυτά για να μην ξε-γινει  η κόρη του Σταρκ;;  Με ποια λογική και με ποιο δικαίωμα αποφάσισαν κάτι τέτοιο για όλο τον πλανήτη;  Ειδικά μετά τα Σοκοβια ρεκόρντς που υπερασπίστηκε μετά μανιας ο Σταρκ, θα περίμενα να το κουβεντιάσουν με τίποτα ηγέτες κρατών κτλ.

Αυτά. Κρατάω όμως μια επιφύλαξη για όταν θα κυκλοφορήσει και τη δω ήρεμα στο σπίτι όπως έχω δει και τις άλλες. Ίσως την κρίνω διαφορετικά τότε. Θα έχει περάσει και όλο το hype και ίσως μου φανεί πιο καλή. 

Βαθμολογία: Αν στο IW βάζω 9-10, σε αυτήν θα περιοριστώ στο 7-8!

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...