Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Ρετσίνα, το κρασί του φτωχού!

δεν λες καλα που δεν πινω...τρωω σαν σκυλος ομως 

31 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Αν πας να αγοράσεις κάτι πολύ ακριβό πχ σπιτι, τότε δεν θα μπορείς να αποδείξεις το "πόθεν έσχες" και θα μείνεις στο ενοίκιο μια ζωή.

σιγα μην παρω σπιτι ελλαδα για ποιον λογο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

δεν λες καλα που δεν πινω...τρωω σαν σκυλος ομως 

σιγα μην παρω σπιτι ελλαδα για ποιον λογο 

Εσύ μπορεί να μη θες... άλλοι θέλουν.

Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mpiftekis είπε

Εσύ μπορεί να μη θες... άλλοι θέλουν.

Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια ;)

Aν είσαι τσίμα τσίμα παίζει να μη μπορείς να εμφανίσεις ούτε αγορά αμαξιού... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Aν είσαι τσίμα τσίμα παίζει να μη μπορείς να εμφανίσεις ούτε αγορά αμαξιού... 

φιλε ναι

4 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Εσύ μπορεί να μη θες... άλλοι θέλουν.

Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια ;)

ασε τα αρχαία και πιάσε την νεοελληνική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Aν είσαι τσίμα τσίμα παίζει να μη μπορείς να εμφανίσεις ούτε αγορά αμαξιού... 

Εγώ πάντως το έκανα κι ήμουν τσίμα τσίμα όσον αφορά το ποσό αγοράς του σπιτιού. Εφ'όσον μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις μαζέψει το ποσό βάσει τεκμηρίων, μπορείς να αγοράσεις. Δηλαδή, ακόμα κι αν εσύ ξόδευες όλο το μισθό σου δεξιά κι αριστερά μετρητοίς, δεν μπορεί η εφορία να το ελέγξει αυτό. Οπότε μια χαρά προχωράει η διαδικασία. Το λέω γιατί το έχω κάνει το 2014, εν μέσω capital controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που δηλώνει 500 ευρώ καθαρά σημαίνει ότι θα έχει εκκαθαριστικό 7.000 ευρώ. Αν υποθέσουμε απλά ότι έχει ένα παλιό αυτοκίνητο όπως εγώ (χωρίς να μένει σε δικό του σπίτι) σημαίνει πως τα τεκμήρια διαβίωσης (3000) και αυτοκινήτου (περίπου 3000) είναι σύνολο 6.000 άρα το καθαρό ωφέλιμο ποσό το οποίο μπορεί να να χρησιμοποιήσει ανά έτος είναι 1.000 ευρώ. 

Δηλαδή για να αγοράσει κάτι με κόστος 5.000 και αν το δικαιολογήσει στην εφορία πρέπει να εργάζεται 5 χρόνια. Δεν μιλάμε για σπίτι αυτό δεν γίνεται.

Αν εκτός από αυτοκίνητο έχει και σπίτι στο όνομα του όπως εγώ τότε το τεκμαρτό εισόδημα του πάει 9.000 όποτε αν δηλώνει 7.000 θα είναι χαζό γιατί θα φορολογείτε έτσι και αλλιώς για 9.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γράψω 1 προσωπικό παράδειγμα.Είχα παραιτηθεί απο την προηγούμενη εταιρία στην οποία εργάστηκα 4 μήνες.Ενώ τώρα εργάζομαι ήδη 3 μήνες σε άλλη τηλεφώνησα στην προηγούμενη και ρώτησα πότε θα μου καταβάλουν το επίδομα αδείας,την άδεια και το δώρο Χριστουγέννων.Μου απάντησαν θετικά.Οτι το επίδομα αδείας έχει ήδη καταβληθεί και οτι έως τέλος του έτους θα καταβληθούν και τα υπόλοιπα,επίσης πόσα είναι τα ακριβές ποσά.

Βάσει νόμου εφόσον εργαζόμουν νόμιμα δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς,ήθελα όμως να μάθω τις προθέσεις τους.Αν η απάντησή τους ήταν αρνητική θα τους προειδοποιούσα με καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας.

Αν εργαζόμουν μαύρα πιστεύω πως υπήρχαν αρκετές πιθανότητές να μην τα έβαζαν γιατί δεν τους άρεσε που παραιτήθηκα.Σε κάποιους συναδέλφους έκαναν πρόταση να παίρνουν κάποιο ποσοστό σε κουπόνια,κάπου 450€-500€ νόμιμα και τα υπόλοιπα 100-€150€ σε κουπόνια,διότι πχ τα 150€ σε κουπόνια στην εταιρία στοιχίζουν λιγότερα η καθόλου.

Φυσικά απο την τωρινή εταιρία θα πάρω τα αντίστοιχα ποσά που δικαιούμαι.(Αναλογία επιδόματος αδείας και Χριστουγέννων).Αν δεν πάρω άδεια θα την πληρώσουν.Πληρώνομαι όταν πρέπει σε συγκεκριμένες ημερομηνίες,η προηγούμενη εταιρία με πλήρωνε με 1 μήνα καθυστέρηση,ενώ είχαν πει για 15 ημέρες,ήταν 1 απο τους λόγους που παραιτήθηκα.

17 χρόνια που εργάζομαι δεν έχω εργαστεί ούτε 1 ημέρα χωρίς ένσημο.Επίσης ποτέ χωρίς όλα τα νόμιμα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2018 στις 6:05 ΜΜ, lightsout είπε

Αν έχεις βρει εργοδότη που συμφωνεί να σου δίνει μαύρα 300€/μήνα , τότε είτε είναι άσχετος και αργά ή γρήγορα θα κλείσει, είτε ασχολείται με βρωμοδουλειές, είτε και τα δύο μαζί.

Αυτο εννοουσα. Το επιασες σωστα...δηλ ο εργοδοτης ειναι λαμογιο μαυρο.

Ο παγκαλος το ειπε ολοι μαζι τα φαγαμε. Τωρα βγαινει ο αλλος και λεει εγω δεν εφαγα, ο αλλος εγω δεν πειναγα, ο αλλος δεν με καλεσανε, αλλος δεν ηξερε για το παρτυ και αλλος εφτασε αργα...τι στο καλο, μονος μου τα εφαγα? Δηλαδη ο εισπραττων μαυρα δηλ ζωντας εις βαρος της κοινωνιας μη καταβαλωντας φορους ζηταει να δικαιωθει προφυλαχθει απο τις δικλειδες για τις οποιες πληρωναν αλλοι?...τρελλα πραγματα καραγκιοζιλικα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόβου τους Δαναούς και δωρα φέροντας...

Γράψτα στο χιόνι τα 300€ 😛. Για να σου προτείνει το αφεντικό κάτι τέτοιο δεν το κάνει για να σε γλιτώσει φόρους και να σε βοηθήσει να πάρεις επιδόματα αλλά το κάνει για δικό του όφελος και όταν έρθει η στραβή το δικό του όφελος θα υπερισχύσει ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2018 στις 4:49 ΜΜ, AristidisZ είπε

Με βάση τα έως τώρα δεδομένα είναι 11.200 * 22% = 2.464 - 1900 = 564€

Σε κάθε περίπτωση και εγώ είμαι κατά (αν σε ενδιαφέρει η άποψή μου φυσικά) :) :)

αφαιρουνται και οι τυχον παρακρατησεις.Εγω ας πουμε ειχα φορο 300 ευρω και παρακρατηση φορου 380 οποτε στην δηλωση ειχα επιστροφη 80 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...