Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, john9 said:

Μεθαύριο τρίτη παραλαμβάνω οπότε θα ενημερώσω μόλις το σεταρω.

Και πάλι ευχαριστώ

αντε καλη αγορα

μολις το παρεις ριξε και firmware update

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα καλα με το 7530 ΑΧ επαιξε απροβληματιστα με τις ρυθμισεις που μου ειπατε. Ανεβηκε η ταχυτητα απο 85 στα 98 το line length επεσε απο 198 στα 172 μετρα. attenuation απο 13 στο 11. Προφανως και παιζει ρολο το τσιπακι huawei broadcom που φοραει το οποιο ειναι πληρως συμβατο με το τσιπακι της καμπινας μου που ειναι και αυτο huawei broadcom. Επισης μαλλον λογω wifi 6 εχω πλεον εστω και οριακα πληρη καλυψη στο σπιτι 150 τμ χωρις διακοπες στο ασυρματο.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια

Επεξ/σία από john9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, john9 said:

Ολα καλα με το 7530 ΑΧ επαιξε απροβληματιστα με τις ρυθμισεις που μου ειπατε. Ανεβηκε η ταχυτητα απο 85 στα 98 το line length επεσε απο 198 στα 172 μετρα. attenuation απο 13 στο 11. Προφανως και παιζει ρολο το τσιπακι huawei broadcom που φοραει το οποιο ειναι πληρως συμβατο με το τσιπακι της καμπινας μου που ειναι και αυτο huawei broadcom. Επισης μαλλον λογω wifi 6 εχω πλεον εστω και οριακα πληρη καλυψη στο σπιτι 150 τμ χωρις διακοπες στο ασυρματο.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια

μια χαρα. θα το ευχαριστηθεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, μία-δύο φορές την εβδομάδα δύο iPhone στο σπίτι (12 Pro Max & 13 Pro Max) ενώ είναι συνδεδεμένα στο WiFi (κανάλι & WiFi 5/6 τα έχω όλα στο αυτόματο) δε μπορούν να ανοίξουν τίποτα στο ίντερνετ. Κλείνω το WiFi από τις συσκευές, ανοίγω δεδομένα και όλα τσουπ επανέρχονται. Το σπίτι είναι 80 τ.μ. και απ'ότι έχω παρατηρήσει πιάνει WiFi 6 σχεδόν παντού, συν ότι βλέπω μέσα από το Fritz ότι είμαι ο μοναδικός στην πολυκατοικία με κανάλι στο WiFi 6.
Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill_viper είπε

Ερώτηση, μία-δύο φορές την εβδομάδα δύο iPhone στο σπίτι (12 Pro Max & 13 Pro Max) ενώ είναι συνδεδεμένα στο WiFi (κανάλι & WiFi 5/6 τα έχω όλα στο αυτόματο) δε μπορούν να ανοίξουν τίποτα στο ίντερνετ. Κλείνω το WiFi από τις συσκευές, ανοίγω δεδομένα και όλα τσουπ επανέρχονται. Το σπίτι είναι 80 τ.μ. και απ'ότι έχω παρατηρήσει πιάνει WiFi 6 σχεδόν παντού, συν ότι βλέπω μέσα από το Fritz ότι είμαι ο μοναδικός στην πολυκατοικία με κανάλι στο WiFi 6.
Τι μπορεί να φταίει;

Δοκίμασε WPA2/WPA3 ή ξεχώρισε τις μπάντες. Άλλο όνομα στην 2.4 άλλο στην 5.

π.χ εγώ τα κινητά τα έχω στο 5άρι μόνο. Κάμερες, θερμοστάτες στο 2.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Δοκίμασε WPA2/WPA3 ή ξεχώρισε τις μπάντες. Άλλο όνομα στην 2.4 άλλο στην 5.

π.χ εγώ τα κινητά τα έχω στο 5άρι μόνο. Κάμερες, θερμοστάτες στο 2.4

Ουσιαστικά έχεις φτιάξει 2 δίκτυα; Ένα με την ονομασία x στα 2.4Ghz κι ένα με την ονομασία y στα 5Ghz;

Βλέπω όμως όταν είμαι στο υπνοδωμάτιο και κλείνω την πόρτα του σαλονιού που βρίσκεται το router τότε τα iPhones συνδέονται στα 2.4Ghz γιατί προφανώς χάνεται η διαπερατότητα των 5Ghz (τουλάχιστον τώρα που τα έχω όλα στο auto). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει μετά κάθε φορά να αλλάζω δίκτυο στις συσκευές χειροκίνητα;

19 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Το κάνει και σε εμένα μερικές φορές (σε iphone και ipad).

Θεωρώ ότι είναι η αλλαγή στις μπάντες, κάτι κολλάει στην αυτόματη αλλαγή.

Κι εμένα για εκεί πήγε το μυαλό μου γι' αυτό και ψάχνω για feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/05/2022 at 12:55, bill_viper said:

Ερώτηση, μία-δύο φορές την εβδομάδα δύο iPhone στο σπίτι (12 Pro Max & 13 Pro Max) ενώ είναι συνδεδεμένα στο WiFi (κανάλι & WiFi 5/6 τα έχω όλα στο αυτόματο) δε μπορούν να ανοίξουν τίποτα στο ίντερνετ. Κλείνω το WiFi από τις συσκευές, ανοίγω δεδομένα και όλα τσουπ επανέρχονται. Το σπίτι είναι 80 τ.μ. και απ'ότι έχω παρατηρήσει πιάνει WiFi 6 σχεδόν παντού, συν ότι βλέπω μέσα από το Fritz ότι είμαι ο μοναδικός στην πολυκατοικία με κανάλι στο WiFi 6.
Τι μπορεί να φταίει;

αν θες δες και για beta firmware. αν δεν σου κανει το βγαζεις μετα.μηπως εχουν φτιαξει κατι εκει.εχουν το Lab στην σελιδα της avm με beta firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bill_viper είπε

Ουσιαστικά έχεις φτιάξει 2 δίκτυα; Ένα με την ονομασία x στα 2.4Ghz κι ένα με την ονομασία y στα 5Ghz;

Βλέπω όμως όταν είμαι στο υπνοδωμάτιο και κλείνω την πόρτα του σαλονιού που βρίσκεται το router τότε τα iPhones συνδέονται στα 2.4Ghz γιατί προφανώς χάνεται η διαπερατότητα των 5Ghz (τουλάχιστον τώρα που τα έχω όλα στο auto). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει μετά κάθε φορά να αλλάζω δίκτυο στις συσκευές χειροκίνητα;

Ακριβώς! Αλλά επειδή παίζω σε σπίτι με ορόφους έχω powerlines που δίνουν wifi. Οπότε έχω χωρίσει τις 2 μπάντες δίνοντας άλλο όνομα στην μπάντα 2.4, άλλο στην 5. Έτσι συνδέομαι σε όλο το σπίτι μόνιμα στην 5ghz με το κινητό.

Αν βλέπεις ότι δεν καλύπτεται όλο το σπίτι σου από την μπάντα 5ghz, μπορείς να βάλεις ενα Fritz Extender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, bill_viper said:

Ουσιαστικά έχεις φτιάξει 2 δίκτυα; Ένα με την ονομασία x στα 2.4Ghz κι ένα με την ονομασία y στα 5Ghz;

Βλέπω όμως όταν είμαι στο υπνοδωμάτιο και κλείνω την πόρτα του σαλονιού που βρίσκεται το router τότε τα iPhones συνδέονται στα 2.4Ghz γιατί προφανώς χάνεται η διαπερατότητα των 5Ghz (τουλάχιστον τώρα που τα έχω όλα στο auto). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει μετά κάθε φορά να αλλάζω δίκτυο στις συσκευές χειροκίνητα;

 

αν εχουν αλλο ονομα τοτε αν εχεις χαμηλο σημα δεν θα μπει στα  2.4ghz>αν ομως χασεις το σημα εστω και για λιγο θα σε πεταξει στα 2.4ghz.  μπορει αμα ειναι πολυ χαμηλο να σε πεταξει.θελει δοκιμη.εχει να κανει με το ποσο σημα πιανεις.αλλιως πας σε repeater fritz να παιξει mesh και να τελειωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο θεμα αναφερθηκε για τη σωστη συνδεσμολογια του fritz. Επειδη περιμενω το δικο μου σημερα, ποια ειναι η βελτιστη συνδεσμολογια; Αυτη τη στιγμη εχω ακολουθησει το σχεδιαγραμμα του οτε με διακλαδωτη στην τηλεφωνικη πριζα για μοντεμ+συσκευη ασυρματου τηλ. 
Μπορω να βγαλω διακλαδωτες, φιλτρα και να συνδεσω το fritz απευθειας στην πριζα και τονασυρματο τηλεφωνο να παιρνει τα στοιχεια του voip απο το fritz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, DimitrisM. said:

Σε αλλο θεμα αναφερθηκε για τη σωστη συνδεσμολογια του fritz. Επειδη περιμενω το δικο μου σημερα, ποια ειναι η βελτιστη συνδεσμολογια; Αυτη τη στιγμη εχω ακολουθησει το σχεδιαγραμμα του οτε με διακλαδωτη στην τηλεφωνικη πριζα για μοντεμ+συσκευη ασυρματου τηλ. 
Μπορω να βγαλω διακλαδωτες, φιλτρα και να συνδεσω το fritz απευθειας στην πριζα και τονασυρματο τηλεφωνο να παιρνει τα στοιχεια του voip απο το fritz;

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αυτο εδω.η διαφορα ειναι οτι αμα εχεις voip δεν θα βαλεις σπλιττερ και τα τηλεφωνα θα πανε στις fxs ενω αν εχεις κανονικη τηλεφωνια(tdm) θα μπει ενα σπλιττερ και τα τηλεφωνα θα παρουν απο το splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνωμη, για να το καταλαβω γιατι εχω πελαγωσει. Η συνδεση ειναι πριζα (κεντρικη και μοναδικη)-fritz box και το ασυρματο τηλεφωνο στη θυρα fon του 7530? 

Γιατι ο οτε δινει αυτη τη συνδεσμολογια.

IMG_9D78C12367DB-1.jpeg

Επεξ/σία από DimitrisM.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...