Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 28/02/2022 at 11:52, bill_viper said:

Ευχαριστώ πολύ για το επεξηγηματικό ποστ! Μάλλον συμβαίνει αυτό που αναφέρεις. 
Έχοντας ως δεδομένο ότι η Cosmote στο μέλλον θα διπλασιάσει τις ταχύτητες και η 100αρα θα γίνει 200αρα μάλλον είναι καιρός να επενδύσω σ'ένα πιο γρήγορο powerline kit. 
M'ενδιαφέρει μόνο να έχει passthrough και στις 2 συσκευές καθώς και 2 ethernet η κάθε συσκευή. WiFi δε μ'ένδιαφέρει γιατί στο σημείο που θα τα βάλω είναι στα 4 μέτρα και το router (όλα μέσα στο σαλόνι).
Να πάω σε Fritz για να δουλεύουν όλα αρμονικά; Κάτι δοκιμασμένο;

σιγουρα τα fritz και τα devolo ειναι απο τα πιο καλα Powerline.για ολα θα βρεις review εδω στο insomnia. βεβαια καλως ή κακως τα powerlines ειναι μια λυση αναγκης.μπορει και καινουρια να βαλεις να μην εχεις παλι την επιθυμητη ταχυτητα αφου παιζει μεγαλο ρολο αν εχεις τριφασικο ρευμα οπως και γενικοτερα πως ειναι η καλωδιωση του ρευματος.ισως να ηταν καλυτερη λυση καποιο repeater. αλλα κανεις δεν μπορει να σου πει σιγουρη λυση.θελει δοκιμες για να δεις τι παιζει καλυτερα.σιγουρα αν πας σε fritz θα εχεις και roaming μεταξυ των συσκευων λογω Mesh και επισης ολη η διαχείριση θα γινεται μεσα απο το fritzbox.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 14/02/2022 at 10:40, zto said:

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση:

αγοράζοντας ένα fritzbox υπάρχει κάποιος λόγος να μείνει αυτό που παρέχουν οι εταιρίες δωρεάν σαν modem μόνο η πάει για απόσυρση;

γενικοτερα δεν υπαρχει εκτος αν καποιος θελει να κανει πολυ συγκεκριμενο

On 14/02/2022 at 20:08, kifinas said:

Υπάρχει ενδεχόμενο το router του παρόχου να συγχρονίζει καλύτερα από το Fritz. Εκεί έχει νόημα να βάλεις το ρούτερ του παρόχου σαν μόντεμ σε bridge και από πίσω να βάλεις το Fritz σαν ρούτερ με WAN.

για λιγα megabit παραπανω μπορει να μην εχει σημασια.μετα πρεπει ναδεις και την σταθεροτητα που εχεις.και το βασικο να ειναι σωστα φτιαγμενη η καλωδιωση μεσα στο σπιτι διοτι απειρα θεματα ειναι εκει λογω bridge taps(παραλληλα)

On 15/02/2022 at 21:56, alexopth said:

Hello, εχω ένα Asus DSL-AC88U που είναι μεγάλη απογοήτευση, γιατί έχει πολλά bugs, αλλά κλειδώνει πολύ καλά σε VDSL100. Πρέπει να το αλλάξω (ειμαι NOVA), γιατί τελευταία μετά από reboot, σηκώνεται με τη 10η.

Δε με εμδιαφέρει το wifi. 

Θα έχω μικρότερη απόδοση σε σχέση με το Asus? 

Οσον αφορά το modem μόνο, είναι καλύτερο το 7590?

κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια αν θα συγχρονισει καλυτερα.σιγουρα σαν εταιρεια ειναι πολυ καλυτερη .βεβαια μπορεις να πειραξεις και το margin από το fritz!box αν για καποιο λογο δεν συγχρονιζει οσο το asus

On 17/02/2022 at 13:49, LOLOTOS said:

Τελικά αγοράστηκε το Μ2.Ένα υπέροχο τηλέφωνο που για μένα ολοκληρώνει το 7530.Registered άμεσα,συνεννόηση με cosmote για ένα θεματάκι με τις εισερχόμενες,επανεκκίνηση γραμμής και ρουτερ et voila. Μετάβαση σε άλλη διάσταση.Μόνο πλέον το καλώδιο του συναγερμού στην fxs και ούτε φυσήματα,παρεμβολές κλπ. Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την βοήθεια.

ΥΓ.Μου λείπει το του-του πριν την κλήση όταν σηκώνω το ακουστικό.

μια χαρα.τελος καλα ολα καλα

On 18/02/2022 at 11:05, bill_viper said:

Καλημερίζω την παρέα. Πριν πατήσω το τελικό κλικ για την αγορά του 7530ΑΧ θα ήθελα να εξακριβώσω ότι δουλεύει 100% με 100 VDSL Cosmote και το VOIP της. Ότι δηλαδή θα τραβήξει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται αυτόματα χωρίς να μπω στις διαδικασίες σεταρίσματος VOIP κτλ.

Ο λόγος που το θέλω είναι για competitive gaming σε Series X για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο latency και packet loss.

To setup μου είναι το κλασσικό Speedport του ΟΤΕ, και από εκεί ΤP-Link powerline με passthrough από το οποίο παίρνω 2 ethernet (η μία πάει στο Series X και η άλλη σε μία Samsung Q7F QLED για να έχω 4k Netflix).

ναι τα τραβαει αυτοματα ή στην χειροτερη απλα παιρνεις τηλεφωνο την πρωτη φορα

On 21/02/2022 at 22:49, kifinas said:

Τώρα είναι ρούτερ που έχει πάρει τις ρυθμίσεις από TR-069. Θα βάλω άλλο ρούτερ και θέλω να κρατήσω το Fritz μόνο για την τηλεφωνία. Οπότε είτε το βάζω να κάνει δεύτερο ppp, είτε το γυρνάω ως δεύτερο rούτερ πίσω από το πρώτο χωρίς δεύτερο ppp, είτε το γυρνάω ip client. Προτιμώ το τελευταίο για να μην χάσω τα καλούδια του PBX από το LAN (αφού μόνο έτσι θα είναι στο ίδιο δίκτυο με το νέο ρούτερ). 

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7530/3244_Setting-up-the-FRITZ-Box-as-an-IP-client/

γενικως πολλοι εβαζαν το speedport πισω απο αλλο Modem router και το σεταραν μονο για την τηλεφωνια.ειχε σηκωσει οδηγιες ο jkoukos. οποτε και με fritz θα γινεται ΛΟΓΙΚΑ αλλα το πως ειναι το θεμα

On 23/02/2022 at 10:27, bill_viper said:

Δεν έχω δουλέψει ποτέ μου το Fritz OS, πιθανολογώ δε θα δυσκολευθώ.

Επίσης, η συνδεσμολογία του 7530AX γίνεται ακριβώς όπως έχω το Speedport τώρα; Τσεκάρω δηλαδή πως είναι όλα συνδεδεμένα στο Speedport και κάνω ακριβώς τις ίδιες συνδέσεις και στο Fritz;

yes

On 23/02/2022 at 11:58, bill_viper said:

Τέλος, στο review του TheLab.gr είναι σωστό αυτό που γράφουν;

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ : Η μπαταρία στα Smartphones και σε άλλες φορητές συσκευές θα αυξηθεί με το WiFi 6 με τους νέους μηχανισμούς εξοικονόμησης ενέργειας που διαθέτει. Επιπρόσθετα υποστηρίζεται WPA3 για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

μην περιμενεις οτι ξαφνικα θα απογειωθει η εξοικονομηση της μπαταριας αλλα σε ιδανικες συνθηκες ναι υπαρχει εξοικονομηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει η αγορα του 7530 σημερα? ή ειναι παλιο πλεον και να κοιταξω αλλο?

εχω βρει ενα σε πολυ καλη τιμη σφραγισμενο με εγγυηση.αξιζει η τσαμπα τα λεφτα για το συγκεκριμενο μοντελο σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, s3lin1 said:

Αξιζει η αγορα του 7530 σημερα? ή ειναι παλιο πλεον και να κοιταξω αλλο?

εχω βρει ενα σε πολυ καλη τιμη σφραγισμενο με εγγυηση.αξιζει η τσαμπα τα λεφτα για το συγκεκριμενο μοντελο σημερα?

μια χαρα αγορα ειναι.δeν σημαινει οτι επειδη το 7530ax εχει wifi 6 οτι δεν αξιζει το απλο 7530

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

μια χαρα αγορα ειναι.δeν σημαινει οτι επειδη το 7530ax εχει wifi 6 οτι δεν αξιζει το απλο 7530

το εχω βρει στα 80 ευρω και το σκεφτομαι.

εχω vodafone 100 και δεν βλεπω προς το παρον να ερχεται FTTH απο καμια εταιρεια.

εχω θεμα με σφαλματα και προβληματα στο gaming ή drops στην ταχυτητα .

ελεγα να γυρισω και σε cosmote 100 εφοσον ειναι και η καμπινα του οτε μηπως βοηθησει γενικοτερα και βρηκα τυχαια και το ρουτερ.

οποτε να προχωρησω στην αγορα του? θα λυσει τα περισσοτερα προβληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/04/2022 at 01:01, s3lin1 said:

το εχω βρει στα 80 ευρω και το σκεφτομαι.

εχω vodafone 100 και δεν βλεπω προς το παρον να ερχεται FTTH απο καμια εταιρεια.

εχω θεμα με σφαλματα και προβληματα στο gaming ή drops στην ταχυτητα .

ελεγα να γυρισω και σε cosmote 100 εφοσον ειναι και η καμπινα του οτε μηπως βοηθησει γενικοτερα και βρηκα τυχαια και το ρουτερ.

οποτε να προχωρησω στην αγορα του? θα λυσει τα περισσοτερα προβληματα?

η τιμη ειναι μια χαρα. εχει και 5 χρονια εγγυηση.

β.ειτε οτε βαλεις ειτε wind ειτε δεν ξερω τι θα παρεις τον ιδιο χαλκο και απο την ιδια πορτα στο dslam.

για τα errors κτλ κοιτα και την καλωδιωση σου

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

σιγουρα το Fritz ειναι μια χαρα.με cosmote παιζει κατευθειαν με vodafone πρεπει να παρεις τα στοιχεια του voip απο το παλιο ρουτερ και να τα περασεις στο fritz. και σιγουρα απο αυτα που δινουν οι παροχοι το Fritz ειναι πολυ πολυ καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/3/2022 στις 7:14 ΜΜ, alexopth είπε

Τελικά το ψώνισα και παίζει με ΕΟΝ. Παίζει μια εβδομάδα και έχω ΄ριστες εντυπώσεις

Επειδή με ενδιαφερει και μενα ηα γορα του 7530 ax ( αναβαθμιση απο fritz 3490) σαν συνδρομητης eon nova vdsl 100ara να ρωτησω πως περαστηκαν οι ρυθμισεις του προηγουμενου ρουτερ στο νεο fritz? εχει σεταρισμενη επιλογη nova? πες μου σε παρακαλω τη διαδικασια. Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, john9 said:

Επειδή με ενδιαφερει και μενα ηα γορα του 7530 ax ( αναβαθμιση απο fritz 3490) σαν συνδρομητης eon nova vdsl 100ara να ρωτησω πως περαστηκαν οι ρυθμισεις του προηγουμενου ρουτερ στο νεο fritz? εχει σεταρισμενη επιλογη nova? πες μου σε παρακαλω τη διαδικασια. Σε ευχαριστω

με eon παιζει.αν εχεις voip δεν θα παιξει αν το βαλεις ως vdsl modem router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση δεν έχω voip ακόμα. Απλά πως θα περαστούν οι ρυθμίσεις έχει προεπιλογή σεταρισμένη eon?.

 

Kαι μια που το ανέφερες φίλε μου αν μελλοντικά γίνει voip η γραμμή ποιός είναι ο τρόπος για να πάιξει σε voip?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, john9 said:

ευχαριστώ για την απάντηση δεν έχω voip ακόμα. Απλά πως θα περαστούν οι ρυθμίσεις έχει προεπιλογή σεταρισμένη eon?.

 

Kαι μια που το ανέφερες φίλε μου αν μελλοντικά γίνει voip η γραμμή ποιός είναι ο τρόπος για να πάιξει σε voip?

 

Ευχαριστώ!

το eon απλα θελει ιντερνετ .

β.δεν υπαρχει τροπος να παιξει το voip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν λέω eon διευκρινήζω τη nova forthnet οχι το box γιατι εχω πιατο μιλαω απλα για σεταρισμα αρχικο των ρυθμισεων γραμμης της vdsl δηλαδη πως γινετε υπαρχει προσεταρισμενο προφιλ nova forthnet και το επιλεγω ηυπαρχει αλλη διαδικασια?

Οποτε προχωραω αφοβα στην αγορα για κλασσικη vdsl γραμμη no voip

sorry για το πρηξιμο αλλα τα εχω μπερδεψει ελπιζω οσο μπορεις να με βοηθησεις

 

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, john9 said:

οταν λέω eon διευκρινήζω τη nova forthnet οχι το box γιατι εχω πιατο μιλαω απλα για σεταρισαμ αρχικο των ρυθμισεων γραμμης της vdsl δηλαδη πως γινετε υπαρχει προσεταρισμενο προφιλ nova forthnet και το επιλεγω ηυπαρχει αλλη διαδικασια?

Οποτε προχωραω αφοβα στην αγορα για κλασσικη vdsl γραμμη no voip

sorry για το πρηξιμο αλλα τα χεω μπερδεψει ελπιζω οσο μπορεις να με βοηθησεις

 

δεν εχει nova. βαζεις αλλο provider και vlan id 835 .username password και ready.αν κολλησεις μας λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2022 στις 10:28 ΜΜ, john9 είπε

Επειδή με ενδιαφερει και μενα ηα γορα του 7530 ax ( αναβαθμιση απο fritz 3490) σαν συνδρομητης eon nova vdsl 100ara να ρωτησω πως περαστηκαν οι ρυθμισεις του προηγουμενου ρουτερ στο νεο fritz? εχει σεταρισμενη επιλογη nova? πες μου σε παρακαλω τη διαδικασια. Σε ευχαριστω

Με το χερι. Αλλα έπαιξε με τη μια. username, password, VLAN id 835 οπως λεει και απο πανω ο poulinos και εισαι οκ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...