Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 12/01/2023 at 23:36, HateMe said:

Όλα είναι καλά πλέον μετά απ το reset line settings. Σταθερότατο όπως πάντα 

Επίσης είχα κάνει το tweak για μεγαλύτερο συγχρονισμό. 
Ο @dr_papasδεν ξέρω να είχε κάνει, αλλά αν το έκανε, μάλλον αυτό θα ήταν το πρόβλημα 

ποιος ξερει τι μπορει να ειχε γινει.θελουμε μεγαλυτερο δειγμα.καποια βλακεια μετα το update? ή απλα ετυχε?

On 13/01/2023 at 20:28, elise said:

cosmote Παντως και εδω με οπτικη ινα και δεν εχω προβλημα κανενα. 

με ινα παιζεις ως wan οποτε δυσκολο να γινει προβλημα.δεν υπαρχει η εννοια γραμμη.υπαρχει ethernet απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

ποιος ξερει τι μπορει να ειχε γινει.θελουμε μεγαλυτερο δειγμα.καποια βλακεια μετα το update? ή απλα ετυχε?

 

Ξέρεις τι παρατήρησα όταν πήγα να κάνω reset τα line settings;

Ενώ είχε ίντερνετ εκείνη την ώρα, δεν ήταν τικαρισμένο τίποτα εδώ, αλλά ούτε μπορούσα να αλλάξω κάτι εγώ.

Περίμενα και έκανα και refresh ανα 20 sec πριν κάνω reset, μήπως και άλλαζε κάτι.


image.png.d3e0e4af4dce91855d2071c7b7e4d626.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, HateMe said:

Ξέρεις τι παρατήρησα όταν πήγα να κάνω reset τα line settings;

Ενώ είχε ίντερνετ εκείνη την ώρα, δεν ήταν τικαρισμένο τίποτα εδώ, αλλά ούτε μπορούσα να αλλάξω κάτι εγώ.

Περίμενα και έκανα και refresh ανα 20 sec πριν κάνω reset, μήπως και άλλαζε κάτι.

πραγματι τοτε μπορει να ειναι καποιο bug.δεν ξερω αν εκανες απλα Reboot αν θα εφτιαχνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

πραγματι τοτε μπορει να ειναι καποιο bug.δεν ξερω αν εκανες απλα Reboot αν θα εφτιαχνε.

Δοκίμασα και reboot. Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, HateMe said:

Δοκίμασα και reboot. Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα :P

 

θα μπορουσς να το στειλεις και στην avm αυτο ως bug.δινουν την δυνατοτητα να κανεις submit προβληματα που βρισκεις και να τα φτιαξουν σε μελλοντικη εκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ πάντως μαμά ήμουν πριν στην 7.29 μαμά και στην 7.50. Και εννοώ δεν έχω κάνει ούτε το tweak ούτε τίποτα άλλο. Απλά δεν συγχρόνιζε μετά, μπορεί να έτυχε. Το μόνο ίσως κοινό σημείο είναι ότι όσες φορές προσπάθησα να βάλω την lab, και ήταν αρκετές οι φορές αυτές, είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, συγχρόνιζε εξαιρετικά δύσκολα και όταν και αν ναι, τότε έμενε up για κανά λεπτό και μετά πάλι τα ίδια. Και πάντα ξαναγύριζα στην stable. Ισως αν μου έκοβε να κάνω και στην lab reset line settings, ίσως να σταθεροποιούταν , ποιος ξέρει.

Επεξ/σία από dr_papas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, dr_papas said:

εγώ πάντως μαμά ήμουν πριν στην 7.29 μαμά και στην 7.50. Και εννοώ δεν έχω κάνει ούτε το tweak ούτε τίποτα άλλο. Απλά δεν συγχρόνιζε μετά, μπορεί να έτυχε. Το μόνο ίσως κοινό σημείο είναι ότι όσες φορές προσπάθησα να βάλω την lab, και ήταν αρκετές οι φορές αυτές, είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, συγχρόνιζε εξαιρετικά δύσκολα και όταν και αν ναι, τότε έμενε up για κανά λεπτό και μετά πάλι τα ίδια. Και πάντα ξαναγύριζα στην stable. Ισως αν μου έκοβε να κάνω και στην lab reset line settings, ίσως να σταθεροποιούταν , ποιος ξέρει.

ή ενδεχομενως ενα Hard reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τωρα εκανα κι εγω το Upgrate. Μετα απο 3-4 προσπαθειες DSL training που δεν ευδοκιμησαν ειπα να κανω reset line settings και επαιξε με τη μια.

Voda Vdsl 100 (soon to be FTTH 200 ελπιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Μολις τωρα εκανα κι εγω το Upgrate. Μετα απο 3-4 προσπαθειες DSL training που δεν ευδοκιμησαν ειπα να κανω reset line settings και επαιξε με τη μια.

Voda Vdsl 100 (soon to be FTTH 200 ελπιζω)

Ξεχασα να αναφερω οτι ειχα εφαρμοσει το tweak κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ashaman said:

Ξεχασα να αναφερω οτι ειχα εφαρμοσει το tweak κι εγω

το tweak το ειχατε κανει απο το config file? αν ναι καθολου απιθανο να ειναι απο εκει το προβλημα διοτι στο config αν καταλαβα καλα πειραζεις κατι που δεν υπαρχει ως επιλογη στο web interface. @HateMe δεν ξερω αν οταν πειραξεις το config μετα αν οι μπαρες του stability παιζουν.

1 hour ago, Ashaman said:

Μολις τωρα εκανα κι εγω το Upgrate. Μετα απο 3-4 προσπαθειες DSL training που δεν ευδοκιμησαν ειπα να κανω reset line settings και επαιξε με τη μια.

Voda Vdsl 100 (soon to be FTTH 200 ελπιζω)

και εσυ με tweak.ισως το tweak.

1 hour ago, johngamer said:

Εμένα πάντως έπαιξε με την μία μετά το update. Σε Vodafone 50αρα. 

εσυ μαλλον δεν εχεις tweak.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

το tweak το ειχατε κανει απο το config file? αν ναι καθολου απιθανο να ειναι απο εκει το προβλημα διοτι στο config αν καταλαβα καλα πειραζεις κατι που δεν υπαρχει ως επιλογη στο web interface. @HateMe δεν ξερω αν οταν πειραξεις το config μετα αν οι μπαρες του stability παιζουν.

και εσυ με tweak.ισως το tweak.

εσυ μαλλον δεν εχεις tweak.

Το tweak το ειχα κανει μεσα απο το config file οντως.

Αυτο που προσεξα ΠΡΙΝ κανω το reset line settings επειδη δεν μπορουσε να συνδεθει μετα το Ugrade ηταν οτι στην παρακατω εικονα
image.png.5e444e831be27dbba34629c96a9b7d24.png

το πρωτο (Intented signal-to-noise ratio) δεν ειχε κανενα απο τα radio buttons checked. Μολις το εκανα reset εγινε ακριβως οπως φαινεται στην παραπανω εικονα.

Πιθανολογω κι εγω  λοιπον οτι το tweak ηταν που εκανε τη ζημια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...