Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Ashaman said:

Το tweak το ειχα κανει μεσα απο το config file οντως.

το πρωτο (Intented signal-to-noise ratio) δεν ειχε κανενα απο τα radio buttons checked. Μολις το εκανα reset εγινε ακριβως οπως φαινεται στην παραπανω εικονα.

Πιθανολογω κι εγω  λοιπον οτι το tweak ηταν που εκανε τη ζημια.

 

οπως φαινεται μαλλον κατι απο εκει το πειραζει. στον αλλο Insomniac δεν υπηρχαν καν τα κουμπια πουθενα .σε εσενα δεν φαινοταν το πρωτο.οποτε μαλλον κατι απο εκει φταιει( απο το tweak)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2023 στις 2:20 ΜΜ, dr_papas είπε

εγώ πάντως μαμά ήμουν πριν στην 7.29 μαμά και στην 7.50. Και εννοώ δεν έχω κάνει ούτε το tweak ούτε τίποτα άλλο. Απλά δεν συγχρόνιζε μετά, μπορεί να έτυχε. Το μόνο ίσως κοινό σημείο είναι ότι όσες φορές προσπάθησα να βάλω την lab, και ήταν αρκετές οι φορές αυτές, είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, συγχρόνιζε εξαιρετικά δύσκολα και όταν και αν ναι, τότε έμενε up για κανά λεπτό και μετά πάλι τα ίδια. Και πάντα ξαναγύριζα στην stable. Ισως αν μου έκοβε να κάνω και στην lab reset line settings, ίσως να σταθεροποιούταν , ποιος ξέρει.

Μια φορά έβαλα lab πριν κανα χρόνο νομίζω και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα με no sync κλπ. 

Ίσα ίσα.

 

Στις 15/1/2023 στις 4:28 ΜΜ, Ashaman είπε

Το tweak το ειχα κανει μεσα απο το config file οντως.

Αυτο που προσεξα ΠΡΙΝ κανω το reset line settings επειδη δεν μπορουσε να συνδεθει μετα το Ugrade ηταν οτι στην παρακατω εικονα
image.png.5e444e831be27dbba34629c96a9b7d24.png

το πρωτο (Intented signal-to-noise ratio) δεν ειχε κανενα απο τα radio buttons checked. Μολις το εκανα reset εγινε ακριβως οπως φαινεται στην παραπανω εικονα.

Πιθανολογω κι εγω  λοιπον οτι το tweak ηταν που εκανε τη ζημια.

 

Ναι, σου έβγαλε ακριβώς αυτό που έβγαλε και σε μένα όπως είπα και χθες στον @poulinos

Το tweak απ το config file έχει γίνει προφανώς :P 

Anyway αφού βρέθηκε η "λύση" δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε και πολύ.

 

Όποιος έχει θέμα πάει και κάνει reset line settings και έτοιμος.

Επεξ/σία από HateMe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πριν δέκα μέρες αντικατέστησα το μοντεμ της Vodafone με το fritzbox 7530 ax  μιας και η σύνδεση μου είναι 30 vdsl και έβλεπα μόνο 12,5 mbps άντε μέχρι 14 όταν κατέβαζα drivers από nvidia, επίσης είχα πολλές αποσυνδέσεις λόγω φόρτου του ασύρματου δικτύου (30+ συσκευές ). Μετά την αλλαγή και χωρίς να φτιάξω τις πρίζες όπως μου έχουν συστήσει πολλοί από το φορουμ έφτασε 17,3 κατέβασμα και 2,4 ανέβασμα σταθερά για δύο μέρες που το έλεγχα συστηματικά. Καθώς περίμενα ηλεκτρολόγο για τις πρίζες είπα να αλλάξω τον dns server οπότε μπήκα στις ρυθμίσεις και βλέπω ότι έχει provider cosmote οπότε άλλαξα σε vodafone και άλλαξα και τον dns server, τι το ήθελα , από 17,3 έπεσα στο 12,5 πάλι . Το ξαναγυρνάω στις προηγούμενες ρυθμίσεις 14,5 , factory reset το μοντεμ  14,5 ,βέβαια το ίδιο γράφει ότι κλειδώνει στα 17 όπως και όταν έβλεπα στο speedtest 17.3 , συν ότι τα κινητά του σπιτιού τρομάζουν να φορτώσουν τις σελίδες . Τέλος για τον υπολογιστή χρησιμοποιώ powerline της tp-link και δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του μοντεμ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vandamme18aj είπε

Καλημέρα, πριν δέκα μέρες αντικατέστησα το μοντεμ της Vodafone με το fritzbox 7530 ax  μιας και η σύνδεση μου είναι 30 vdsl και έβλεπα μόνο 12,5 mbps άντε μέχρι 14 όταν κατέβαζα drivers από nvidia, επίσης είχα πολλές αποσυνδέσεις λόγω φόρτου του ασύρματου δικτύου (30+ συσκευές ). Μετά την αλλαγή και χωρίς να φτιάξω τις πρίζες όπως μου έχουν συστήσει πολλοί από το φορουμ έφτασε 17,3 κατέβασμα και 2,4 ανέβασμα σταθερά για δύο μέρες που το έλεγχα συστηματικά. Καθώς περίμενα ηλεκτρολόγο για τις πρίζες είπα να αλλάξω τον dns server οπότε μπήκα στις ρυθμίσεις και βλέπω ότι έχει provider cosmote οπότε άλλαξα σε vodafone και άλλαξα και τον dns server, τι το ήθελα , από 17,3 έπεσα στο 12,5 πάλι . Το ξαναγυρνάω στις προηγούμενες ρυθμίσεις 14,5 , factory reset το μοντεμ  14,5 ,βέβαια το ίδιο γράφει ότι κλειδώνει στα 17 όπως και όταν έβλεπα στο speedtest 17.3 , συν ότι τα κινητά του σπιτιού τρομάζουν να φορτώσουν τις σελίδες . Τέλος για τον υπολογιστή χρησιμοποιώ powerline της tp-link και δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του μοντεμ . 

Οταν ειχα πρωτοβαλει το 7530 (Voda κι εγω) ειχα πολλα θεματα με αποσυνδεσεις και κολληματα. Μεσα στο log ειδα κατι που με οδηγησε να καταλαβω οτι το θεμα ηταν το tp link powerline και μολις τα εβγαλα απο τον κυκλο σταματησε να εχει θεματα το 7530. Εβαλα ενα wifi extender της AVM που λειτουργει ως mesh καπου στη μεση και πλεον εχω wireless σε ολο το σπιτι. Δοκιμασε μια να τα βγαλεις να δεις τι θα δειχνει το router .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ashaman είπε

το θέμα μου δεν είναι που δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του μοντεμ, όντως και εμένα το log δίνει σφάλματα και αποσυνδέσεις που σχετίζονται με τα  powerlines αλλά και πριν τις ρυθμίσεις που δυστυχώς έκανα , είχα powerlines συνδεδεμένα και είχα τις ταχύτητες που είχα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vandamme18aj είπε

 

Καταλαβαίνω τι λες. Θα πρότεινα όμως απλά να δοκιμάσεις να τα βγάλεις εντελώς για λίγο και να κάνεις reboot το router να δεις αν συγχρονίζει καλύτερα. Εκτός από διακοπές είχα και χαμηλότερο συγχρονισμό και γενικά μπόλικα προβλήματα με το σκασμένο το powerline. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ashaman είπε

Θα το δοκιμάσω και αυτό και σε ευχαριστώ για τη συμβουλή γιατί τώρα που είπες το θυμήθηκα ότι όταν το εγκατέστησα πρώτη φορά δεν είχα πάνω powerline 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2023 at 16:51, HateMe said:

Μια φορά έβαλα lab πριν κανα χρόνο νομίζω και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα με no sync κλπ. 

Ίσα ίσα.

 

Ναι, σου έβγαλε ακριβώς αυτό που έβγαλε και σε μένα όπως είπα και χθες στον @poulinos

Το tweak απ το config file έχει γίνει προφανώς :P 

Anyway αφού βρέθηκε η "λύση" δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε και πολύ.

 

Όποιος έχει θέμα πάει και κάνει reset line settings και έτοιμος.

εσυ φταιτε που τα πειραζετε:p

On 17/01/2023 at 11:27, vandamme18aj said:

Καλημέρα, πριν δέκα μέρες αντικατέστησα το μοντεμ της Vodafone με το fritzbox 7530 ax  μιας και η σύνδεση μου είναι 30 vdsl και έβλεπα μόνο 12,5 mbps άντε μέχρι 14 όταν κατέβαζα drivers από nvidia, επίσης είχα πολλές αποσυνδέσεις λόγω φόρτου του ασύρματου δικτύου (30+ συσκευές ). Μετά την αλλαγή και χωρίς να φτιάξω τις πρίζες όπως μου έχουν συστήσει πολλοί από το φορουμ έφτασε 17,3 κατέβασμα και 2,4 ανέβασμα σταθερά για δύο μέρες που το έλεγχα συστηματικά. Καθώς περίμενα ηλεκτρολόγο για τις πρίζες είπα να αλλάξω τον dns server οπότε μπήκα στις ρυθμίσεις και βλέπω ότι έχει provider cosmote οπότε άλλαξα σε vodafone και άλλαξα και τον dns server, τι το ήθελα , από 17,3 έπεσα στο 12,5 πάλι . Το ξαναγυρνάω στις προηγούμενες ρυθμίσεις 14,5 , factory reset το μοντεμ  14,5 ,βέβαια το ίδιο γράφει ότι κλειδώνει στα 17 όπως και όταν έβλεπα στο speedtest 17.3 , συν ότι τα κινητά του σπιτιού τρομάζουν να φορτώσουν τις σελίδες . Τέλος για τον υπολογιστή χρησιμοποιώ powerline της tp-link και δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του μοντεμ . 

  σου απαντησα καπου αλλου που εγραψες αυτο.

On 17/01/2023 at 17:38, Ashaman said:

Καταλαβαίνω τι λες. Θα πρότεινα όμως απλά να δοκιμάσεις να τα βγάλεις εντελώς για λίγο και να κάνεις reboot το router να δεις αν συγχρονίζει καλύτερα. Εκτός από διακοπές είχα και χαμηλότερο συγχρονισμό και γενικά μπόλικα προβλήματα με το σκασμένο το powerline. 

μπορει να επηρεασουν την γραμμη και για αυτο καποια powerlines εχουν καποιες επιλογες για να μην εχεις αυτο το προβλημα.

On 15/01/2023 at 19:33, johngamer said:

 

Σωστό ναι δεν το έβαλα ποτέ. 

αρα θεμα απο το tweak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορει να επηρεασουν την γραμμη και για αυτο καποια powerlines εχουν καποιες επιλογες για να μην εχεις αυτο το προβλημα.

Τα to-link είναι πολύ βασικά θα έλεγα οπότε δεν είχαν τέτοιες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Ashaman said:

Τα to-link είναι πολύ βασικά θα έλεγα οπότε δεν είχαν τέτοιες επιλογες

σε fritz και σε devolo το ειχα δει.σε tp link δεν το θυμαμαι να το ειδα αλλα δεν εχω δοκιμασει πιο νεα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

σε fritz και σε devolo το ειχα δει.σε tp link δεν το θυμαμαι να το ειδα αλλα δεν εχω δοκιμασει πιο νεα μοντελα

Ειχα ένα ζεύγος της τάξης των 50 ευρώ και δεν είχε τέτοια επιλογή. Τα devolo φυσικό είναι να έχουν. Ότι πληρώσεις παιρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, poulinos είπε

εσυ φταιτε που τα πειραζετε:p

 

Ε αν σκεφτείς ότι απ τα 42 που κλειδώνω κανονικά, με το tweak κλειδώνω στα 55, χωρίς αποσυνδέσεις, χωρίς errors κλπ, αξίζει το πείραγμα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...