Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, HateMe said:

Ε αν σκεφτείς ότι απ τα 42 που κλειδώνω κανονικά, με το tweak κλειδώνω στα 55, χωρίς αποσυνδέσεις, χωρίς errors κλπ, αξίζει το πείραγμα :P 

 default νομιζω ειναι 9 margin  οποτε λιγο χαμηλωμα το παιρνει.αρκει βεβαια και η καλωδιωση να ειναι σωστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, poulinos είπε

 default νομιζω ειναι 9 margin  οποτε λιγο χαμηλωμα το παιρνει.αρκει βεβαια και η καλωδιωση να ειναι σωστη

Ναι μπορεί να πάρει κ άλλο, αλλά είναι κομπλε όπως είναι.

Κυριολεκτικά δεν είχα ποτέ τόσο σταθερό ίντερνετ στη ζωή μου, οπότε το αφήνω έτσι και είμαι τζιτζι :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κάτι άλλο που πρόσεξα είναι ότι πλεον δεν βλέπω να μου βγάζει ότι υπάρχει "line branching" όπως έκανε παλαιότερα... (δεν έχω πειράξει τίποτα απολύτως φυσικά στις καλωδιώσεις μου). Έβλεπε κάτι λάθος και το έχουν διορθώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, HateMe είπε

Ναι μπορεί να πάρει κ άλλο, αλλά είναι κομπλε όπως είναι.

Κυριολεκτικά δεν είχα ποτέ τόσο σταθερό ίντερνετ στη ζωή μου, οπότε το αφήνω έτσι και είμαι τζιτζι :P

 

Με 13db attenuation θα έπρεπε να κλειδώνεις πολύ περισσότερο! κάπου έχει πρόβλημα η γραμμή σου σίγουρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, johngamer είπε

Με 13db attenuation θα έπρεπε να κλειδώνεις πολύ περισσότερο! κάπου έχει πρόβλημα η γραμμή σου σίγουρα! 

Έχει κλειστό Vectoring άρα παίρνει από Α/Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johngamer είπε

Με 13db attenuation θα έπρεπε να κλειδώνεις πολύ περισσότερο! κάπου έχει πρόβλημα η γραμμή σου σίγουρα! 

Παίρνω από Α/Κ και το καλώδιο έρχεται απευθείας στο ρούτερ.
Δεν με ενδιαφέρει να κλειδώσω καλύτερα :P 

50ρα ζήτησα, 50ρα έχω χωρίς αποσυνδέσεις και χωρίς τίποτα.

Επίσης η απόσταση είναι μεγαλύτερη από 280 μέτρα μιας και μεσολαβει άλλο ένα καφάο για να έρθει η γραμμή σπίτι μου. 

Είμαι ΣΧΕΔΟΝ σε βουνό, φαντάσου. 

Δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι καλύτερο και να το ήθελα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα ότι είσαι πάνω σε ΑΚ. Παρόλα αυτά το έχεις πολύ κοντά σου. Απλώς λέω ότι έχεις πάρα πολύ θόρυβο στην γραμμή σου για κάποιο λόγο. 

image.png.7ca3787fb4540489dd7aaa1132debc5d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2023 at 00:45, HateMe said:

Ναι μπορεί να πάρει κ άλλο, αλλά είναι κομπλε όπως είναι.

Κυριολεκτικά δεν είχα ποτέ τόσο σταθερό ίντερνετ στη ζωή μου, οπότε το αφήνω έτσι και είμαι τζιτζι :P

 

kala nai μπορεις να κανεις δοκιμες και να δεις ποσο καλα τα παει.

On 19/01/2023 at 08:58, yositosi said:

εγώ κάτι άλλο που πρόσεξα είναι ότι πλεον δεν βλέπω να μου βγάζει ότι υπάρχει "line branching" όπως έκανε παλαιότερα... (δεν έχω πειράξει τίποτα απολύτως φυσικά στις καλωδιώσεις μου). Έβλεπε κάτι λάθος και το έχουν διορθώσει;

αυτο αν θυμαμαι καλα βλεπει παραλληλα.αν ξερεις την καλωδιωση που εχεις τοτε ξερεις αν εχεις παραλληλα ή οχι.παραλληλα εξω στο δικτυο δεν παιζει να εχεις εκτος αν ειναι βλαβη ή εχει ξεμεινει κατι.καλο feature αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι 100 τις 100 accurate.το τι μπορει να θεωρησει αυτο σαν παραλληλο ειναι αλλη ιστορια ειδικα με τοσες ενωσεις στο δικτυο και με τετοιο χαλκο.

On 19/01/2023 at 17:18, johngamer said:

Με 13db attenuation θα έπρεπε να κλειδώνεις πολύ περισσότερο! κάπου έχει πρόβλημα η γραμμή σου σίγουρα! 

μπορει να εχει και fast path.απο την αλλη δυστυχως ο χαλκος δεν ειναι παντα καλος οποτε εχω δει και ατομα πχ με adsl να ειναι διπλα στο ακ και να μην πιανουν ουτε 15. ο οτε δεν κανει τιποτα για αυτα. εδω ο αλλος παιζει 100 και μετα πεφτει στα 50 και αντι να φτιαξουν την βλαβη λενε αδυναμια δικτυου. δεν θα ασχοληθουν και πολυ.το μελλον ειναι ftth και οχι vdsl.

On 19/01/2023 at 19:02, HateMe said:

Παίρνω από Α/Κ και το καλώδιο έρχεται απευθείας στο ρούτερ.
Δεν με ενδιαφέρει να κλειδώσω καλύτερα :P 

50ρα ζήτησα, 50ρα έχω χωρίς αποσυνδέσεις και χωρίς τίποτα.

Επίσης η απόσταση είναι μεγαλύτερη από 280 μέτρα μιας και μεσολαβει άλλο ένα καφάο για να έρθει η γραμμή σπίτι μου. 

Είμαι ΣΧΕΔΟΝ σε βουνό, φαντάσου. 

Δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι καλύτερο και να το ήθελα. 

η βλακεια ειναι οτι παιρνει απο το αστικο κεντρο χωρις vectoring και με ενα καφαο που ποιος ξερει σε τι κατασταση ειναι.

On 20/01/2023 at 12:04, johngamer said:

Το κατάλαβα ότι είσαι πάνω σε ΑΚ. Παρόλα αυτά το έχεις πολύ κοντά σου. Απλώς λέω ότι έχεις πάρα πολύ θόρυβο στην γραμμή σου για κάποιο λόγο. 

η μονη δοκιμη ειναι να δει το δικο του κομματι .ο οτε απεξω δεν θα ασχοληθει ειδικα απο ακ.

 εχει παντως 85attainable. not bad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Να ρωτήσω όσους έχουν βάλει το τελευταίο update 7.50 . Σε κάποιους με το tweak χρειάστηκε να πατήσουν μετά το reset setting για να συγχρονίσει. Αυτό πρέπει να γίνεται σε κάθε επανεκκίνηση ή επανασυγχρονισμό ή όχι ? 

Έχω το 7530 με 7.29 και tweak

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, chrismath said:

Καλησπέρα. Να ρωτήσω όσους έχουν βάλει το τελευταίο update 7.50 . Σε κάποιους με το tweak χρειάστηκε να πατήσουν μετά το reset setting για να συγχρονίσει. Αυτό πρέπει να γίνεται σε κάθε επανεκκίνηση ή επανασυγχρονισμό ή όχι ? 

Έχω το 7530 με 7.29 και tweak

μονο μια φορα οπως καταλαβα απο ολους αυτους που εκαναν το Update και ειχαν Tweak

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση από adsl σε vdsl vectoring 50/5 (καμπινα wind) με isp vodafone. Θέλω να αγοράσω fritz αλλά προφανώς θα φαω πορτα από τη vodafone αν τους πω να μου το κάνουν provisioning. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω το bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, petros_k91 said:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση από adsl σε vdsl vectoring 50/5 (καμπινα wind) με isp vodafone. Θέλω να αγοράσω fritz αλλά προφανώς θα φαω πορτα από τη vodafone αν τους πω να μου το κάνουν provisioning. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω το bridge;

να καταφερεις να παρεις τα στοιχεια απο το router του παροχου.σε καποια γινεται σε αλλα οχι. για το voip μιλαω παντα.το internet θα παιξει. καποτε ειχαν πει οτι η vodafone αρχιζε να πουλαει fritz και να υποστηριζει voip τηλεφωνια αλλα δεν ξερω αν αληθευει.καποιος ειχε γραψει κατι στο ινσομνια αλλα δεν θυμαμαι το θεμα.

On 18/01/2023 at 21:06, djuan1988 said:

Δουλεύει τελικά το tweak με την νέα έκδοση; 

 

 

το tweak δουλευει απλα υπαρχει το προβλημα που ανεφεραν οταν κανεις το Update και εχεις κανει Tweak

On 18/01/2023 at 20:16, Ashaman said:

Ειχα ένα ζεύγος της τάξης των 50 ευρώ και δεν είχε τέτοια επιλογή. Τα devolo φυσικό είναι να έχουν. Ότι πληρώσεις παιρνεις

απο tp link ειχα το 4010p που ειναι πολυ basic και πραγματι ακομα και με το tpplc δεν θυμαμαι να ειχε τετοια επιλογη.δεν ξερω τι εχουν κανει στα πιο New. σε devolo και Fritz που εχω κανει review την ειχα βρει την επιλογη κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2023 at 15:51, ApoGal said:

Χτες έκανα το update και όλα καλά χωρίς προβλήματα συγχρονισμού internet και τηλέφωνο. Γραμμή vodafone VDSL 100mbps.

δεν υπαρχει λογος να εχεις θεματα. γενικως παιζουν καλα τα new fimwares της avm. δυσκολο να βρεις bugs.

On 17/01/2023 at 12:52, Ashaman said:

Οταν ειχα πρωτοβαλει το 7530 (Voda κι εγω) ειχα πολλα θεματα με αποσυνδεσεις και κολληματα. Μεσα στο log ειδα κατι που με οδηγησε να καταλαβω οτι το θεμα ηταν το tp link powerline και μολις τα εβγαλα απο τον κυκλο σταματησε να εχει θεματα το 7530. Εβαλα ενα wifi extender της AVM που λειτουργει ως mesh καπου στη μεση και πλεον εχω wireless σε ολο το σπιτι. Δοκιμασε μια να τα βγαλεις να δεις τι θα δειχνει το router .

γενικως θελει προσοχη με τα powerlines ειδικα σε αυτα που δεν εχουν profile για να μην κανουν θεματα με το vdsl.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...