Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 σελίδες και ακόμα ούτε ένας δεν μου είπε ΤΙ κρέας να πάρω για να βγει ωραίο όταν θελήσω να βγάλω τον νεάντερταλ από μέσα μου.

οκ.

ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

22 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πρώτον, είναι «πρέπει» και όχι πρέπει, για όποιον μπορεί ν' αντιληφθεί τη διαφορά.

Δεύτερον, τα «ας κάνει ο καθένας ό,τι του αρέσει» και «δεν υπάρχει λάθος και σωστό», ακυρώνουν ολόκληρες σχολές.

Τι να πω ρε παιδιά, μπορεί να είμαι εγώ ο παράλογος, αλλά το να είμαι ανίδεος σε κάποιον τομέα, και να λέω σε κάποιον που έχει φάει τα χρόνια του σπουδάζοντας και εντρυφώντας σε μια τέχνη «τι βλακείες μου τσαμπουνάς», νομίζω φωνάζει τι συμβαίνει.

Τουλάχιστον μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι σε κάποια θέματα είμαστε ανίδεοι, ή θα το παίζουμε ξερόλες;

To πρέπει ήθελα να το βάλω κι εγώ σε «», συμφωνώ σε αυτό. Επίσης, συμφωνώ και δέχομαι ότι μπορεί να μην γνωρίζουμε πολλά θέματα, σε καμία περίπτωση δεν θα το παίξω ξερόλας, ίσα ίσα. Αυτό που ήθελα να πω με το μήνυμά μου όμως είναι ότι προσωπικά δεν το θεωρώ και κανένα σοβαρό θέμα για να κάτσω να φάω τα χρόνια μου και να εντρυφήσω σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Για ποιοτικό κρέας πρεπει να πληρώσεις και ένα σεβαστό ποσό για τους περισσότερους. Οπότε δεν είναι μόνο το τι σερβίρουν αλλα και το τι ζητάει ο κόσμος. 

Δεν παει ετσι. Εαν εσενα η μπριζολα που πουλας ειναι "καλη" μονο ως medium-well, μην κοροϊδευεις και ρωτας, ψησε την ετσι. Ή αφου δεν ειναι καλη, μην την πουλας καθολου. Δεν θα δικαιολογουμε τωρα και τους κακους επαγγελματιες που πουλανε μαπα προϊον γιατι αυτο ζηταει (?) ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πρώτον, είναι «πρέπει» και όχι πρέπει, για όποιον μπορεί ν' αντιληφθεί τη διαφορά.

Δεύτερον, τα «ας κάνει ο καθένας ό,τι του αρέσει» και «δεν υπάρχει λάθος και σωστό», ακυρώνουν ολόκληρες σχολές.

Τι να πω ρε παιδιά, μπορεί να είμαι εγώ ο παράλογος, αλλά το να είμαι ανίδεος σε κάποιον τομέα, και να λέω σε κάποιον που έχει φάει τα χρόνια του σπουδάζοντας και εντρυφώντας σε μια τέχνη «τι βλακείες μου τσαμπουνάς», νομίζω φωνάζει τι συμβαίνει.

Τουλάχιστον μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι σε κάποια θέματα είμαστε ανίδεοι, ή θα το παίζουμε ξερόλες;

Εμ, οι γεύσεις του καθενός δεν υπόκεινται στο θέμα "σχολές" και "σπουδές". 

Εάν το παίξει κάποιος ιστορία μαζί σου, αλλά προσωπικά δεν δέχομαι αυθεντίες να με πουν τι θα φάω και πως (όταν το πλήρωσα εγώ και το απολαμβάνω ο ίδιος), ιδίως όταν δεν είναι θέμα ασφάλειας-υγείας.

Σαν να με λες ότι δεν πρέπει να με αρέσει η βόλτα στην παραλία επειδή το hiking στα βουνά είναι καλύτερο λόγω αποτελεσμάτων ειδικών (ή "ειδικών") και "σχολής"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kontinos είπε

Δεν παει ετσι. Εαν εσενα η μπριζολα που πουλας ειναι "καλη" μονο ως medium-well, μην κοροϊδευεις και ρωτας, ψησε την ετσι. Ή αφου δεν ειναι καλη, μην την πουλας καθολου. Δεν θα δικαιολογουμε τωρα και τους κακους επαγγελματιες που πουλανε μαπα προϊον γιατι αυτο ζηταει (?) ο κοσμος.

Γιατί δεν πάει ετσι; Όταν λες ποιοτικό κρέας τι εννοεις; Εγώ προσωπικά στο μυαλό μου εχω ενα κρέας που έχει 10 ευρω το κιλό και το άλλο 20-25+ ευρώ. Οπότε για να σου σερβίρει ο άλλος ενα τέτοιο κομμάτι κρέατος δεν θα πας να δώσεις 15 ευρω την μπριζόλα αλλα νομιζω αρκετα παραπανω. Οπότε όπως ειπα ειναι τι ζητάει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κρεατα καλο ειναι να ψηνονται καλα για διαφορους λογους -και υγειας.Απο εκει και περα ειναι και θεμα γουστου,Προσωπικα προτιμω να ειναι καλοψημενη εως και ξερη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Φαίνεσαι γνώστης από κούνια...

Οι μερακληδες φαινονται...Περα απο την πλακα ομως αν θελουμε να βρουμε το ιδανικο στην ερωτηση ειναι το να μην τρωμε καθολου την μπριζολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, auron12 said:

Οι μερακληδες φαινονται...Περα απο την πλακα ομως αν θελουμε να βρουμε το ιδανικο στην ερωτηση ειναι το να μην τρωμε καθολου την μπριζολα.

Τώρα το τερμάτισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κρέας αν δεν φάω μια μέρα ειναι σαν να μην εχω φάει τιποτα.. Ειμαι μεγάλος λάτρης δύστυχος ώμος λόγο δουλειάς συνήθως ντελίβερυ

Αν ομος κάτσω να μαγειρέψω κρέας και να το ευχαριστηθώ πάω και παίρνω ενα μεγάλο κομμάτι μοσχάρι η χοιρινό και το χώνω μέσα στη γάστρα με κάνα 2 μυρωδικά για κάνα 4ωρο...Μιλάμε για κολασμένο μεζε...Το χοίρινο το προτιμώ απο το μοσχάρι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να το δει κανείς, οι επιλογές πλέον στην Ελλάδα είναι πάρα πολλές. Θέλετε η κρίση, θέλετε η μόδα, θέλετε οι εκπομπές μαγειρικής, το αποτέλεσμα είναι ότι έχουμε νέα γενιά ανθρώπων στον τομέα του φαγητού.
Καμία μα καμία σχέση με παλιότερα.
Είναι λογικό λοιπόν όλοι αυτοί οι νέοι άνθρωποι να έχουν φέρει τις δικές τους απόψεις στο φαγητό. ΕΥΤΥΧΩΣ θα έλεγα.

Σήμερα η νόρμα είναι να ακολουθείς τις γευστικές προτάσεις και όχι να τρως απλά. Συνεπώς αναλόγως τα κέφια (διότι το φαγητό είναι και διάθεση) εγώ ακούω τις προτάσεις του σεφ και ενίοτε τις δοκιμάζω.

Δόξα το Γιαραμπή να λέτε που έχουμε επιλογές πια. Το ποιες επιλογές θέλει να ακολουθήσει ο καθένας θαρρώ ότι είναι ψιλοάκυρο από τη στιγμή που μέχρι πριν λίγα χρόνια οτιδήποτε δεν ήταν well done, στελνόταν αυτομάτως στο πυρ το εξώτερον (ίσως και για να ψηθεί λίγο ακόμα).

Πιο δύσκολο θέμα θεωρώ το πόσο αλάτι θέλει η μπριζόλα παρά το πως είναι ψημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

12 σελίδες και ακόμα ούτε ένας δεν μου είπε ΤΙ κρέας να πάρω για να βγει ωραίο όταν θελήσω να βγάλω τον νεάντερταλ από μέσα μου.

οκ.

ΟΚ.

Έχεις δίκιο. Αν θέλεις κάτι εξαιρετικό, πάρε rib eye Ουρουγουάης, grain fed αν είναι δυνατόν. Ψάξε κρεοπωλεία στο google για τέτοια ή ρώτα κάποιον κρεοπώλη που εμπιστεύεσαι αν μπορεί να σου φέρει. Όσο αφορά Ελληνικά μοσχάρια ή άλλα ευρωπαϊκά, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, το θέμα είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι ποιοτικό και σωστά σιτεμένο (τεράστια υπόθεση!). Πρέπει να είναι πολύ μάγκας ο κρεοπώλης για κάτι τέτοιο. Γενικά για να ψωνίζεις σωστά πρέπει να μάθεις να "διαβάζεις" το κρέας. Δεν είναι πολύ εύκολο, οι περισσότεροι χασάπηδες ούτε αυτοί ξέρουν τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...