Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, phanispal said:

Μιας και έπιασες παραλληλισμό με cinema, είναι σα να έρθει κάποιος που βλέπει ταινίες τύπου Steven Seagal και να πει ότι οι ταινίες του Tarkovsky ή του Kurosawa είναι αηδίες, πόσο μάλιστα όταν δεν έχει δει τίποτα, παρά ελάχιστα λεπτά.

«Μαγκιά του», αλλά εγώ προσωπικά δε θα τον πάρω στα σοβαρά. Θα χτυπήσω ελαφρά το χέρι μου στην πλάτη του και θα γνέψω καταφατικά.

;) δεν είμαστε αυθεντιες ομως. Οποτε το υποτιμητικό 'χτυπημα στην πλατη' λιγο ακυρο και αγενες... Που και αυθεντιες να ειμασταν σε καποιον τομεα, παλι τετοιες συμπεριφορές προς ατομα που τα θεωρουμε ανιδεα ειναι καπως προσβλητικες. Το βλεπουμε πολυ διαφορετικα. Δεν θα πεισω ποτέ κανέναν για την ομορφια των εργων του Keats ή για το ταιριασμα του λεμονιου με ολα τα φαγητα. Και ξερεις γιατι δεν θα πεισω; Γιατι δεν υπαρχει λογος. Πολύ υποκειμενικά τα γουστα σ'αυτους τους τομείς.

Αν αρχισω ομως ξαφνικα να κράζω οσους σας αρεσει το medium ψησιμο τοτε πχ θα αξιζω μια αναλογη αντιμετωπιση για τα δικα μου γουστα.

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

2018-19 κι ο κόσμος τρώει ακόμα κρέας..

2018-19 κι υπάρχουν ακόμα βιγκανς

άντε σιγά σιγά να περνάτε στην επόμενη μόδα της εποχής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DYEL είπε

2018-19 κι υπάρχουν ακόμα βιγκανς

άντε σιγά σιγά να περνάτε στην επόμενη μόδα της εποχής

Δεν ειναι μόδα.Ειναι τρόπος ζωής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που η χρονολογια χρησιμοποιειτε συνεχως ως επιχειρημα για τα πιο γελοια πραγματα... δεν ειναι smartphone η μπιζολα να βγει καλυτερο σε μπροκολο να το παρουμε.... ποτε θα καταλαβαιτε οτι μερικα πραγματα δεν ειναι σαν την τεχνολογια?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, livefreeordie είπε

Tι θα πει έλλειψη γαστρονομικής παιδείας; Είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και πως αισθάνεται καθένας την γεύση ! Δηλαδή για παράδειγμα κάπου στον πλανήτη οι κατσαρίδες θεωρούνται εκλεκτό έδεσμα. Θα έπρεπε να φας κατσαρίδα λόγω ''γαστρονιμικής παιδείας'';; Ο καθένας τρώει το φαγητό του όπως τον ευχαριστεί,είναι ανόητο το να θέλεις να αναγκάσεις κάποιον να φάει κάτι μόνο και μόνο επειδή για σένα αυτό ειναι το ''σωστό''.

Ε μα πες τα, αυτοί που τρώνε rare κάνουν όπως αυτοί που ακούν έντεχνο ( μπλιαχ !! ). 

 

Στο θέμα μας, η σωστή ( για μένα ) μπριζολα είναι ξεροψημένη. Γενικά δε μπορώ τα ζουμιά, υγρά, σάλτσες στο φαγητό, τα θέλω όλα στεγνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πάντα εκτός από rare αν και γενικά προτιμώ μέτρια ψημένη (συνήθως με ψωμί να τραβάει τα ζουμιά).

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rare - Medium rare.

Δεν θα πω ότι πάντα τις έτρωγα έτσι... πριν 2 χρόνια ξεκίνησα και μάλιστα burger δοκίμασα.
Αν ξεπεράσετε την ιδέα ότι "κόκκινο = άψητο με αίμα" κάτι το οποίο είναι λάθος φυσικά, μπορείτε να το ψάξετε αν θέλετε, τότε θα ξανανακαλύψετε την γεύση της μπριζόλας.
Για μοσχάρι μιλάμε πάντα...

Επίσης δεν είναι ανάγκη να πάτε από well-done σε rare.
Δοκιμάστε medium, medium-rare... μπορεί όντως να μη σας αρέσει το τόσο ωμό.
Απλά δοκιμάστε, μόνο αυτό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

;) δεν είμαστε αυθεντιες ομως. Οποτε το υποτιμητικό 'χτυπημα στην πλατη' λιγο ακυρο και αγενες... Που και αυθεντιες να ειμασταν σε καποιον τομεα, παλι τετοιες συμπεριφορές προς ατομα που τα θεωρουμε ανιδεα ειναι καπως προσβλητικες. Το βλεπουμε πολυ διαφορετικα. Δεν θα πεισω ποτέ κανέναν για την ομορφια των εργων του Keats ή για το ταιριασμα του λεμονιου με ολα τα φαγητα. Και ξερεις γιατι δεν θα πεισω; Γιατι δεν υπαρχει λογος. Πολύ υποκειμενικά τα γουστα σ'αυτους τους τομείς.

Αν αρχισω ομως ξαφνικα να κράζω οσους σας αρεσει το medium ψησιμο τοτε πχ θα αξιζω μια αναλογη αντιμετωπιση για τα δικα μου γουστα.

Δεν περνιέμαι για αυθεντία επειδή έχω δει λίγο Kurosawa κι επειδή έχω ακούσει πέντε ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το κρέας και το ψήσιμό του, ούτε είπα ότι υποτιμώ σαν άνθρωπο κάποιον απλά επειδή ακούει Πάολα ή ξεροψήνει τη μπριζόλα.

Απλά δε λαμβάνω στα σοβαρά την άποψή του γιατί τη θεωρώ μη εμπεριστατωμένη και δίχως επιχειρήματα.

Αυτό δε συνεπάγεται ότι τον θεωρώ υποδεέστερο ον.

Το γούστο όμως εξακολουθεί να μου κάθεται στο λαιμό. Για μένα δεν υπάρχει γούστο, αλλά συνήθεια, κουλτούρα, (μη) γνώση.

Σα λαός οι Έλληνες έχουμε συνηθίσει να τρώμε κοκορέτσια, σπληνάντερα, φρυγαδέλια, πατσάδες, μαγειρίτσες και άλλα "εκλεκτά" εδέσματα. Ο υπόλοιπος κόσμος φρίττει και μόνο στην ιδέα. Άλλοι όμως γλείφουν τα δάχτυλά τους για τηγανιτές ακρίδες (και μάλιστα πολλοί περισσότεροι από μια χούφτα Έλληνες). Εγώ σου λέω ότι οι 9 στους 10 που τρελαίνονται για κοκορέτσι, αν γεννιόντουσαν σε άλλη χώρα θα γύριζαν τα συκώτια τους και μόνο στην ιδέα. Αυτό εμένα κάτι μου λέει.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει όλους τους βαθμούς ψησίματος, για να μπορώ να έχω σωστή άποψη, πάλι στο καλοψημένο κατέληξα. Ας με θεωρούν άσχετο, θα ζήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Έχοντας δοκιμάσει όλους τους βαθμούς ψησίματος, για να μπορώ να έχω σωστή άποψη, πάλι στο καλοψημένο κατέληξα. Ας με θεωρούν άσχετο, θα ζήσω.

δοκιμασες και blue rare?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...