Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Δεν πιστευω να τρωτε medium-rare και την γαλοπουλα ? 😆

αν τους το πει κανένας αμόρφωτος Σεφ ότι είναι καλό και γκουρμέ ίσως και να το κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν τα ελληνικά κρεοπωλεία κατά το 80% πουλάνε ποιότητα κάτω του μετρίου και χωρίς καμία γνώση. Εγώ προκαλώ να αγοράσει κάποιος για την δοκιμή δύο καλά κομμάτια μοσχάρι με καλό ποσοστό ενδομυϊκού λίπους(ribeye είναι καλό για ψητό σε κάρβουνα ή τηγάνι σε μεγάλη θερμοκρασία και μετά φούρνο) και να δοκιμάσει ένα medium rare και ένα well done χωρίς το ψυχολογικό του αίματος γιατι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο με σωστό ψήσιμο και μετά να μας πεί την γνώμη του. Αλλά αν πάς στον κρεοπώλη της γειτονιάς και του πεις για ενδομυϊκό λίπος στο κρέας το λιγότερο θα σκέφτεται τι λεει ο μακακας τωρα..

Επεξ/σία από andreas2128
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Συμήθως, όταν είμαι έξω παραγγέλνω 60 ημερών dry aged angus ribeye μου στη θερμοκρασία που προτείνει ο σεφ, medium - medium rare. 

Επεξ/σία από Ψιτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για να φάω medium rare κρέας πρέπει πρώτα να το παίξω ντεντεκτιβ σε όλα τα κρεοπωλεία της ελλάδας και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Αρχίζω να πιστεύω ότι το άθλημα αυτό είναι για μια φορά το χρόνο και αν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mastoras007 είπε

 

Αν ομος κάτσω να μαγειρέψω κρέας και να το ευχαριστηθώ πάω και παίρνω ενα μεγάλο κομμάτι μοσχάρι η χοιρινό και το χώνω μέσα στη γάστρα με κάνα 2 μυρωδικά για κάνα 4ωρο...Μιλάμε για κολασμένο μεζε...Το χοίρινο το προτιμώ απο το μοσχάρι 

Δοκίμασε το την επόμενη φορά που θα πάρεις μοσχάρι να ζητήσεις σιδηρόδρομο αν δεν το έχεις ήδη κάνει, επειδή είναι και τα κόκαλά γίνεται....

Σε μαγαζί που ειδικεύεται σε μοσχαρίσιες μπριζόλες εδώ το medium για μένα είναι η χρυσή τομή, το κρέας είναι τρυφερό και ζουμερό και αρκετά ψημένο όπως έχω μάθει. 

Σε μαγαζί που δεν ειδικεύεται κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει και λόγος να πάρεις μοσχαρίσια εκτός αν ξέρεις ότι ο ψήστης ξέρει την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Που να δεις και τα λαχανικά σε μεγάλες μονάδες παραγωγής... 😛 

 

Το αστείο είναι ότι οι vegans αγαπάνε τη γεύση του κρέατος γιατί δεν εξηγείται αλλιώς οι vegan απομιμήσεις του κρέατος 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Οπότε για να φάω medium rare κρέας πρέπει πρώτα να το παίξω ντεντεκτιβ σε όλα τα κρεοπωλεία της ελλάδας και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Αρχίζω να πιστεύω ότι το άθλημα αυτό είναι για μια φορά το χρόνο και αν

Στην Αθήνα επι πολλά χρόνια αυτό έκανα επι της ουσίας... τον ντετεκτιβ, για να βρίσκω καλό κρέας. Εν τέλη εδώ και χρόνια επιτέλους είχε έρθει ένας μερακλής/εργατικός νέος και άνοιξε κρεοπωλείο κοντά μου, ο οποίος ψωνίζει μόνος του συνέχεια και τα ψάχνει και όλα καλά. Γι'αυτό το λογο, έχω χάσει λίγο "την αγορά" οπότε δεν ξέρω να σε κατατοπίσω καλά. Νομίζω ένας από τους πολύ γνωστούς που ξέρουν πολλοί είναι αυτός: https://www.drakoulis.gr/en/ Και αν πας, θα πάρεις και σωστές συμβουλές κατά πάσα πιθανότητα για να λύσεις όλες τις απορίες σου.

Τόσο καλά κρέατα μπορείς να ψωνίζεις κάποιες φορές, το να πάρεις αυτά που σου πρότεινα σε παραπάνω ποστ δεν είναι κάτι που θα κάνεις κάθε μέρα ή κάθε εβδομάδα έτσι κι αλλιώς. Όσο αφορά την καθημερινότητα τότε ναι, δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις τον ντετεκτιβ έως να βρεις κάποιον κρεοπώλη που να σε ικανοποιεί. Για μένα είναι όπως τα σουβλατζίδικα (δηλαδή 1 στα 100 είναι καλά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...