Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το οτι θα διαβαζα τοσο υποτιμητικα σχολια για το ποσο ψημενη προτειμα καποιος την μπριζολα δεν το περιμενα...  

Επεξ/σία από Donalhioy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 ώρες πριν, firepc είπε

Οχι ομως αιμα βαθυ κοκκινο

Προς το ροζ να ειναι

Ντελίσιους :)

αίμα δεν είναι αυτό,πόσες φορές πρέπει να αναφερθεί.

myoglobin λέγεται,ψάξτε το αν ενδιαφέρεστε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, RedPriest είπε

Ότι λέει και ο τίτλος, πως τρώτε την μπριζόλα σας; Την θέλετε καλο-ψημενη; Ρωτάω γιατί αρχίζω και πιστεύω πως είμαι εγώ ο περίεργος που τα τρώει άψητα όπως μου λένε. :P
Ρωτάω διότι έκανα ένα τραπέζι σε 2-3 φίλους έψησα κάτι ωραίες μοσχαρίσιες μπριζόλες και τις είχα ψήσει medium και κάποιες medium προς well done. Mόλις κάτσαμε να φάμε μου λέει ο άλλος με το που κόβει το κρέας ρε φίλε αυτό είναι άψητο  Για να μην το πολυλογώ φάγανε όλοι έκτος από τον έναν που φοβόταν να μην πάθει κάτι. Τους άρεσε άλλα μου είπανε πως θα την προτιμούσαν καλο-ψημενη. Ο ένας κιόλας είπε πως ήταν η πιο μαλακή και ζουμερή μπριζόλα που έχει φάει και γι'αυτό του άρεσε και ο άλλος απάντησε λογικό αφού είναι άψητη. :P
Εν τέλει πως προτιμάτε ψημένη την μπριζόλα σας; 

Την επομενη φορα φτιαξε τους να φανε καρπατσιο....θα σου φερουν την αστυνομια!!

Περα απο την πλακα προσπαθησε να τους εξηγησεις οτι τα βακτυρια τυπου E coli πεθαινουν απο την θερμοκρασια,οτι το κοκκινο χρωμα δεν ειναι αιμα διοτι τα κρεατα τα κρεμανε για να στραγγιξουν και να σιτεψουν τουλαχιστον 1.5 εβδομαδα μεχρι να ειναι προς πωληση και οτι στο τελος δεν εχουν τιποτα να χασουν με το να δοκιμασουν ενα πιατο που τους σερβιρες.τσαμπα ειναι!!!

το κοκκινο δεν ειναι αιμα ειναι καθαρη πρωτεινη και αμινοξεα κατι το οποιο χανεται αμα καψεις την μπριζολα γι αυτο να μην το κανουν :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Donalhioy είπε

το οτι θα διαβαζα τοσο υποτιμητικα σχολια για το ποσο ψημενη προτειμα καποιος την μπριζολα δεν το περιμενα...  

Το επίπεδο βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Με πολύ δυσκολία, που να βρείς λεφτά για μπριζόλα στην ελλάδα τις κρίσης.

Πια κριση? Ανα 4 5 μερες 2 μπριζολες χτυπαω. Μοσχαρισιες γινονται λιωμα στο φουρνο η χυτρα. Η κριση ειναι αλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν τρώγονται όλα τα μοσχαρίσια κρέατα medium rare κλπ. Κάποια καταστρέφονται αν τα ψήσεις πολύ και γίνονται σαν σαγιονάρα, όποτε δεν υπάρχει λόγος να τα πληρώνετε περισσότερο για να τα φάτε καλοψημένα. Πάρτε κάτι φθηνότερο που θα είναι οκ και σαν καλοψημένο. Αντίστοιχα κάποια πιο φθηνά κρέατα είναι χάλια αν δεν ψηθούν καλά μιας και είναι σαγιονάρα ακόμη και ωμά! 

Δεν υπάρχει λόγος δηλαδή να αγοράσετε ένα φιλέτο black angus που θα είναι και σιτεμένο για να το φάτε καλοψημένο, μιας και δεν θα απολαύσετε κανένα από τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου κομματιού. Θα έχετε καλύτερη γευστική εμπειρία αν πάρετε ένα κομμάτι με τα μισά χρήματα από το να φάτε ένα στεγνό από ψήσιμο φιλέτο. 

:) 

20 minutes ago, cons1985 said:

...τήνω 

Μεγάλη η χάρη της! 😛 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν τρώγονται όλα τα μοσχαρίσια κρέατα medium rare κλπ. Κάποια καταστρέφονται αν τα ψήσεις πολύ και γίνονται σαν σαγιονάρα, όποτε δεν υπάρχει λόγος να τα πληρώνετε περισσότερο για να τα φάτε καλοψημένα. Πάρτε κάτι φθηνότερο που θα είναι οκ και σαν καλοψημένο. Αντίστοιχα κάποια πιο φθηνά κρέατα είναι χάλια αν δεν ψηθούν καλά μιας και είναι σαγιονάρα ακόμη και ωμά! 

Δεν υπάρχει λόγος δηλαδή να αγοράσετε ένα φιλέτο black angus που θα είναι και σιτεμένο για να το φάτε καλοψημένο, μιας και δεν θα απολαύσετε κανένα από τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου κομματιού. Θα έχετε καλύτερη γευστική εμπειρία αν πάρετε ένα κομμάτι με τα μισά χρήματα από το να φάτε ένα στεγνό από ψήσιμο φιλέτο. 

:) 

Μεγάλη η χάρη της! 😛 

χαχαχα έλα δεν έκανα ακόμα καφέ να πιώ, λίγο έλεος....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

à point που λεμε στα γαλλικα το οποιο νομιζω ειναι το αναλογο του medium για μοσχαρισιο κρεας. Το αρνι θεωρω οτι θελει λιγο παραπανω. το κοτοπουλο ειναι ντεφακτο καλοψημενο αλλα οχι γκαγκανο, πρεπει να ειναι ζουμερο το ιδιο και το χοιρινο.

2 ώρες πριν, padelelis είπε

Την επομενη φορα φτιαξε τους να φανε καρπατσιο....θα σου φερουν την αστυνομια!!

και steak tartare, εκει φαινεται ο περπατημενος της γαστρονομιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντα έτρωγα καλοψημένα τα κρέατα, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, φέτος πήγα επαγγελματικό ταξίδι στην δράμα για μερικούς μήνες και μαζί με έναν συνάδερφο καλοφαγά που με πίεζε να δοκιμάσω medium και προς τα κάτω λίγο.. εε νομίζω ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα γεύση (οργασμό) και από τότε πάντα όταν πάω σε καλό εστιατόριο και εμπιστεύομαι τον σεφ θα πάρω med

Επεξ/σία από syban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να εχουμε μια βαση πανω στην οποια θα "δουλεψουμε" αυτην την κουβεντα ας ξεκινησουμε απο τα πιο βασικα και πιο απλα. (το κραταω οσο το δυνατον πιο απλο γιατι χημικος δεν ειμαι και δε θελω να πεταξω κανα βατραχι και να αφησω στον τοπο κανεναν ανθρωπο, οπου εχω λαθος παρακαλω τους χημικους της παρεας για διορθωσεις για να τα μαθαινω και εγω καλυτερα).

1) Αλλο το μοσχαρισιο κρεας,  αλλο το βοδινο. Τι εννοω; Οντας νεαρο το ζωο το κρεας του ειναι μεν πιο μαλακο αλλα ειναι πολυ πιο αγευστο (μιλωντας παντα για μια καλη ποικιλια εκθρεμενο σωστα) και συγκεκριμενες κοπες μπριζολας στο μοσχαρι δεν μπορουν καν να βγουνε αφου ειναι πολυ μικρο το ζωο. 

2) Οσο και αν μας ενοχλει, το θεμα ψησιματος δεν ειναι τοσο θεμα "γουστου" οσο θεμα χημειας. Ψηνοντας κατι αλλαζουμε την συσταση του οποτε αυτο ναι ειναι στον τομεα ερευνας της χημειας, και ειναι χημικα αποδεδειγμενο οτι ενα βοειο κομματι μπριζολας ειναι καλυτερο ψημενο "medium". Εχει να κανει με το κολλαγονο αλλα και ενζυμα οπως η μυοσινη και η ακτινη στα οποια απο καποιες θερμοκρασιες και μετα (περιπου στους 60 βαθμους αν θυμαμαι καλα) ενεργοποιουνται αλλαγες οι οποιες εχουν σαν συνέπεια την διαστολη των ινων του κρεατος με αποτελεσμα να χασει πολλα υγρα και ετσι να σκληρυνει. Τα ιδια ισχυουν και για την γευση του κρεατος με τους εστερες κλπ,  εδω ομως δεν θα εμβαθυνω γιατι πραγματικα φοβαμαι μην τα κανω σαλατα οσον αφορα την χημεια. Οποιος ενδιαφερεται μπορει να τα ψαξει και να τα διαβασει και οποιος πραγματικα τα ξερει, μπορει να τα συμπληρωσει. 

Στην μονη περιπτωση που θελουμε υψηλοτερη θερμοκρασια ειναι στο εξωτερικο του κρεατος για να πετυχουμε της αντιδρασεις maillard, μια χημικη αντιδραση των αμινοξεων και των σακχαρων με αποτελεσμα την καραμελοποιηση, να δημιουργηθει δηλαδη αυτη η τελεια γευστικα εξωτερικη κρουστα του κρεατος.

Κλεινοντας...

Οχι, το κοκκινο υγρο δεν ειναι αιμα, ειναι μυοσφαιρινη του κρεατος.

Οχι, δεν εχετε περισσοτερο κινδυνο (δηλητηριασης η προσβολη απο βακτιρια οπως η Ε.coli) απο την καταναλωση μιας σωστα ψημενης medium μπριζολας, προσωπικα μονο στα burger που ειναι οι #1 υποπτοι θελω ειναι ειναι στους 70 βαθμους για να αποφευγεται.

 

tl:dr ελα να σε ταισω μια πικάνια ψημενη sous vide και κλεισμενη σε καυτο τηγανι και αν μπορεις αυτο το πραμα να το συγκρινεις με την κλασσικη εννοια της "ελληνικης μοσχαρισιας" κουνα μου το μαντηλι.

 

Υ.γ ποσο μα ποσο cringe να διαβαζω σχολια οπως παραπανω "γινατε παριζιανοι και τα ζητατε medium" κλπ.... σωστα...τρομερη λογικη, αν σε κατι εχουμε λαθος για χρονια, ας μεινουμε κατσαπλιαδες και μη τυχον και το ψαξουμε και αλλαξουμε γνωμη, θα μας πεσει ο *ωλος, ειμαστε καλυτεροι ολων αλλωστε, αυτοι τρωγαν βελανιδια οταν εμεις....

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα με το κρέας, από ποιό μέρος του ζώου προέρχεται, κτλ. Σε γενικές γραμμές πάντως, προτιμώ να μου φέρνουν το μοσχάρι στο πιάτο και να κάνει ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥ 😛

Επεξ/σία από tzelen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, RedPriest είπε

δοκιμασες και blue rare?

Αυτό είναι το σχεδόν ωμό, σωστά; Με έπιασες, δεν το έχω δοκιμάσει αυτό, μέχρι rare έχω πάει. Δε βλέπω όμως πως θα με τραβούσε όταν και το medium δε με φτάνει. Το έχεις δοκιμάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...