Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι λέει και ο τίτλος, πως τρώτε την μπριζόλα σας; Την θέλετε καλο-ψημενη; Ρωτάω γιατί αρχίζω και πιστεύω πως είμαι εγώ ο περίεργος που τα τρώει άψητα όπως μου λένε. :P
Ρωτάω διότι έκανα ένα τραπέζι σε 2-3 φίλους έψησα κάτι ωραίες μοσχαρίσιες μπριζόλες και τις είχα ψήσει medium και κάποιες medium προς well done. Mόλις κάτσαμε να φάμε μου λέει ο άλλος με το που κόβει το κρέας ρε φίλε αυτό είναι άψητο  Για να μην το πολυλογώ φάγανε όλοι έκτος από τον έναν που φοβόταν να μην πάθει κάτι. Τους άρεσε άλλα μου είπανε πως θα την προτιμούσαν καλο-ψημενη. Ο ένας κιόλας είπε πως ήταν η πιο μαλακή και ζουμερή μπριζόλα που έχει φάει και γι'αυτό του άρεσε και ο άλλος απάντησε λογικό αφού είναι άψητη. :P
Εν τέλει πως προτιμάτε ψημένη την μπριζόλα σας; 

Επεξ/σία από RedPriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Medium-rare στη χειρότερη medium. 

Αρκετούς τους χαλάει το οπτικό, αν πχ κάθε φορά που έτρωγαν ήταν "τυφλοί", δεν θα ξανακουμπουσαν πάνω από medium...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός για να πω ποια ακριβώς, αλλά κάποια κρέατα/κομμάτια όταν είναι καλοψημένα και τραγανά είναι τούμπανα πχ κάτι πέτσες κατευθείαν από την σούβλα.

Ροζ κρέατα δεν έχει τύχει να φάω, μπορεί να είναι ωραία αλλά δεν είναι λάστιχο όταν είναι άψητο? Πως μασάνε όσοι έχουν βγάλει φρονιμίτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν είμαι ειδικός για να πω ποια ακριβώς, αλλά κάποια κρέατα/κομμάτια όταν είναι καλοψημένα και τραγανά είναι τούμπανα πχ κάτι πέτσες κατευθείαν από την σούβλα.

Ροζ κρέατα δεν έχει τύχει να φάω, μπορεί να είναι ωραία αλλά δεν είναι λάστιχο όταν είναι άψητο? Πως μασάνε όσοι έχουν βγάλει φρονιμίτες?

αν ειναι καλο το κρεας και εχει γινει σωστη μαριναδα πιο πριν μπορει να γινει πολυ μαλακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, cthulhucarbide said:

Δεν είμαι ειδικός για να πω ποια ακριβώς, αλλά κάποια κρέατα/κομμάτια όταν είναι καλοψημένα και τραγανά είναι τούμπανα πχ κάτι πέτσες κατευθείαν από την σούβλα.

Ροζ κρέατα δεν έχει τύχει να φάω, μπορεί να είναι ωραία αλλά δεν είναι λάστιχο όταν είναι άψητο? Πως μασάνε όσοι έχουν βγάλει φρονιμίτες?

Το topic είναι αποκλειστικά για μοσχαρίσιες μπριζόλες όμως. Δεν έχει νόημα να λέμε πχ ότι τις χοιρινές ή το κοτόπουλο το τρώμε well done. 😛

Σε σχέση με το well done που είναι σόλα, το medium/medium rare το μασάς πολύ πιο εύκολα.

Οι φρονιμιτες δεν θεωρούνται "άχρηστα" δόντια? 

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοσχαρίσιες που έψησα το μεσημέρι πάντως όταν πήγα να τις βάλω από την σακούλα στο ταψί δεν τρύπαγαν με το πιρούνι αν δεν το πίεζα με το πόδι σαν φτυάρι

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Οι φρονημήτες δεν θεωρούνται άχρηστα δόντια? 

Ναι από τότε που ανακαλύφθηκε η ΦΩΤΙΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Οι μοσχαρίσιες που έψησα το μεσημέρι πάντως όταν πήγα να τις βάλω από την σακούλα στο ταψί δεν τρύπαγαν με το πιρούνι αν δεν το πίεζα με το πόδι σαν φτυάρι

Ναι από τότε που ανακαλύφθηκε η ΦΩΤΙΑ

Όπως σου είπα έχει να κάνει με τι κομμάτι κρέας είχες. Κάποια κομμάτια είναι αρκετά σφιχτά Την επομένη φορά βάλε στο μπλεντερ ακτινίδια λιωστα και κάλυψε με το μίγμα αυτό τις μπριζόλες σου για μίση ώρα περίπου, μετά ξέπλυνε τες και βαλτές να ψηθούν Θα δεις πως θα είναι πολύ πιο μαλακές.

Επεξ/σία από RedPriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παντα καλοψημενα φυσικα .Αν κοψω οτι η συννενοηση ειναι ομιχλωδης λεω ξεροψημενη για να βγει καλοψημενη :D

masterchefιες τυπου medium-rare εχουν αποβληθει δια παντος απο το κρεατικο λεξιλογιο :D

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...