Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανακυκλοφορεί το iPhone SE στις ΗΠΑ με τιμές που ξεκινούν από τα $249


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tsakfot είπε

 

Κοίτα αυτό που λες για Power User είναι μια ψευδαίσθηση για να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα απο το κινητό σου..

Και εγώ μπορώ να τραβήξω ssh από το iphone μου και το android μου, αλλά δεν είμαι παπάρας να ξεστραβωθώ πατώντας εντολές απο το κινητό μου όσο μεγάλο και να είναι.

έχω λάπτοπ και κάνω την δουλειά μου.Μην τρελαθούμε κιόλας.

Εκτός και αν εννοείς power user το να αλλάξεις themes και γραμματοσειρές.. εκεί απλά δεν αξίζει να συζητάμε.

Και έχοντας την τύχη να δουλέψω σε τεράστιους ελληνικούς τεχνολογικούς οργανισμούς, δεν θέλεις να μάθεις τι συσκευές χρησιμοποιεί ο IT κόσμος.

Τώρα για να περάσουμε και στον αντίλογο που λέγεται Android ανταγωνισμός, θα μου πει κάποιος γιατί το 2ο μου S9+ (για να μην πω Lagsung και ξενερώσετε) χάνει frames οταν είναι φορτωμένο και πατάω να πάω στον task manager ?

Είμαι κακομαθημένος το ξέρω απο το buttery-smoothess του iOS.

Αλλά , να κάνω format ?

να κάνω root?

να βάλω xposed ?

Να πάρω Xiaomi ή OnePlus?

 

 

Μιας και είσαι γνώστης και έχεις δουλέψει σε τεράστιους τεχνολογικούς οργανισμούς πως και δεν ήξερες ότι η Samsung είναι γνωστή για το πολύ βαρύ σκιν και τις υπερβολικά πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές που βάζει στα κινητά της; Πιθανότατα να είναι "εταιρικό" το S9+ οπότε δεν σε κατηγορώ.

Imo, αν θες σοβαρό, γρήγορο και αξιόπιστο κινητό πας σε Pixel ή 1+. Έχω το δεύτερο (5Τ μάλιστα) και γελάω με το πόσο smooth και γρήγορα είναι τα περισσότερα Android και iPhone συγκριτικά με το δικό μου (φουλ στοκ, ούτε καν rooted).

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Εσύ προφανώς δεν ξέρεις τον ορισμό του Power User. Πάλι γράφεις ανακρίβειες που θα έγραφε ένας φαν της Apple. Όσο για το S9+ κάτι θα κάνεις λάθος γιατί το παραμικρό Frame drop δεν το έχω αντιμετωπίσει, αντίθετα και σε iPhone αλλά και σε iPad παρόλο που έχει πάνω μόνο 10 εφαρμογές και οι υπόλοιπες είναι Stock τρώει κολλήματα και θέλει να κάνω Force Close τις εφαρμογές, μην μιλήσω για την διάρκεια της μπαταρίας και ότι ζεσταίνεται σαν τοστιέρα άμα ζοριστεί λίγο.

Πες μου τι κάνεις στο Android σαν Power User επαγγελματίας φαντάζομαι, που το χρησιμοποιείς σαν εργαλείο δουλειάς το κινητό, να καταλάβω τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Skinny.. εσύ τώρα ή Γυναίκα είσαι ή Άντρας με το παντελόνι στα γόνατα και δείχνεις το μποξεράκι σου στον κόσμο ή είσαι ο στάθης ψάλτης. :P

Είμαι λεπτός σαν τον Ψάλτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 360kias είπε

Να κατεβασω τορρεντ?

Να βρω υποτιτλους ??

Να στρημαρω στην tv μου ?? 

Χωρις appletv??

 Να βαλω κανα στηκακι να κανω κι ενα backup γιατι τα θρλω σε αρχεια?

 Να στειλω με wifidirect ?

  Α διαβασω απο εναν σκληρο δισκο και να παρω κατι σημαντικα αρχεια γιατι μου τα κακαροσε το mac?

Μαν σαν επαγγελματίας που είσαι, φαντάζομαι σου έκοψε τα χέρια το iOS.. ειδικά εκεί με τους υπότιτλους την έσκισες την γάτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 360kias είπε

Εχεις δει την camera του mate20 pro σε σχεση με το xs max???εκει να δεις πλακα εκει να δεις να γελασεις 

Γελάω ηδη με την τιμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Plapoutas είπε

Για την ακρίβεια είναι έτσι:

1wLQSQp.jpg

όπως και να το κάνεις έχει τα μαύρα του τα χάλια. Οι προσβολές η μια μετά την άλλη από την Apple. Βλέπει τι απόγνωση και άγνοια υπάρχει και το εκμεταλλεύεται. Καλά να πάθουν οι φαν της και καλή χώνεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Istros είπε

Προσπαθουν να ανεβάσουν τις πωλήσεις με πιο φτηνές συσκευές.(SE,X).Είχαν την εντύπωση ότι θα πουλάνε συσκευές των 1200+ και θα αγοράζει ο κόσμος ασταμάτητα.Το XR που έβγαλαν για φτηνό δεν έπιασε τους στόχους και τώρα ψάχνουν τρόπο να ανεβάσουν τις πωλήσεις με πιο φτηνές συσκευές.

Αν το xr ηταν το xs max θα πουλουσε μια χαρα. Αλλα 720p οθονη με ppi 2011 και ips δεν πας μπροστα στα 800-900 ευρω που παιζουν κινηταρες οπως note 9 s9 και mate 20 pro. Η apple καποτε ηταν μπροστα εποχες 2007-2009. Μετα το εχασε πεθανε και ο αλλος και απλα εγινε εταιρια τραπεζα θελοντας μονο λεφτα και τιποτα αλλο. Ξεχασε ομως οτι ο κοσμος καποια στιγμη θα ψυλλιαστεί το κολπο τους και θα γυρισει την πλατη. Ηρθε ο καιρος πιστευω. Θα μεινουν οι πολυ πιστοι με το ios και θα συρρικνωθει το ποσοστο οσο γινεται. Στο 10% βρισκεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Questioner είπε

Πιθανότατα να είναι "εταιρικό" το S9+ οπότε δεν σε κατηγορώ.

👌

θα φύγει για πούλημα έτσι και αλλιώς, καθώς θεωρούσα ότι τα είχε λύσει τα θέματα της η Sammy με το TouchWiz ;)

Κοντεύει να κλείσει δεκαετία αυτό το ανέκδοτο που λέγεται Lagsung

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsakfot είπε

 

Κοίτα αυτό που λες για Power User είναι μια ψευδαίσθηση για να νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα απο το κινητό σου..

Και εγώ μπορώ να τραβήξω ssh από το iphone μου και το android μου, αλλά δεν είμαι παπάρας να ξεστραβωθώ πατώντας εντολές απο το κινητό μου όσο μεγάλο και να είναι.

έχω λάπτοπ και κάνω την δουλειά μου.Μην τρελαθούμε κιόλας.

Εκτός και αν εννοείς power user το να αλλάξεις themes και γραμματοσειρές.. εκεί απλά δεν αξίζει να συζητάμε.

Και έχοντας την τύχη να δουλέψω σε τεράστιους ελληνικούς τεχνολογικούς οργανισμούς, δεν θέλεις να μάθεις τι συσκευές χρησιμοποιεί ο IT κόσμος.

Τώρα για να περάσουμε και στον αντίλογο που λέγεται Android ανταγωνισμός, θα μου πει κάποιος γιατί το 2ο μου S9+ (για να μην πω Lagsung και ξενερώσετε) χάνει frames οταν είναι φορτωμένο και πατάω να πάω στον task manager ?

Είμαι κακομαθημένος το ξέρω απο το buttery-smoothess του iOS.

Αλλά , να κάνω format ?

να κάνω root?

να βάλω xposed ?

Να πάρω Xiaomi ή OnePlus?

 

 

Έτσι είναι όταν μένεις τεχνολογικα πισω μετά το γυρνάμε στο buttery-smoothness.Οτι και να πάρεις σφαίρα θα πηγαίνει.Παρε ένα pocophone να μπορείς να το πουλήσεις εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Παρακολουθώ τόσο καιρό όλα τα σχόλια σας για την Apple εδώ και καιρό. Ωρ κάτοικος Αγγλίας και επειδή είμαι σε έναν τομέα του ΙΤ και έχω πάει σε διαφορά πανεπιστήμια και μεγάλα συνέδρια σε Αμερική και Αυστραλία έχω να σας πω ότι όλοι περνούμε MacBook Apple και όχι για μόστρα γιατί εδώ μπορεί να πάρει ο καθένας iPhone με μια σύνδεση το μήνα 40£. Όλοι η φαν Android και Apple haters γράφετε ότι νανε ανακρίβειες. 

Hardware 

snapdragon 855 (2019) 

Apple bionic chip (2018) 

Apple chip 2018  7νμ είναι ποιο γρήγορος από τον Android high end chip 2019 ( ο οποίος θέλει και 6+ Ram ) 

Software 

iOS closed software

δεν έχεις πολλές δυνατότητες σαν απλός χρήστης στο ιφον αν όμως είσαι έμπειρος και ξέρεις τι κανείς μπορείς να κανείς ότι θες. 

Android 

Ένα operating system που το δίνει η

γκουγκλ σε όλους! Open source

Όταν οι κάθε Samsung και άλλες εταιρίες ανδροιντ επενδύσουν λεφτά να φτιάξουν δικό τους os τότε θα αρχίσετε να συγκρίνεται την Apple με της άλλες εταιρίες. 

Δεν ξέρω γιατί κάποιο που σας διαβάζω τόσο καιρό βγάζετε μίσος για μια εταιρία που δεν αναγκάζει κανεναν να αγοράσει από αυτούς. Γιατί δεν κάνετε το ίδιο για της κινεζικές που τώρα τελευταία πήρανε αέρα από τα 200£ μ βγάζουν κινητό στα 900£ αν είναι δυνατόν άλλο Samsung άλλο Apple αλλά ποια Huawei.... είναι το ίδιο με τα αυτοκίνητα όλα έχουν εξαρτήματα κινεζικά αλλά κάποια από μεγάλα ονόματα κρατάνε και δεν χαλάνε. 

Κάτοχος iPhone XS Max 

Msi computer. 

Και τα έχω κάνει sync.

Δηλαδή εκεί στην Αγγλία δεν μπορείτε να πάρετε android συσκευή με επιδότηση? Η Άγγλοι είναι ταγμένοι στην Apple? Ότι νάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, nero62 said:

όπως και να το κάνεις έχει τα μαύρα του τα χάλια. Οι προσβολές η μια μετά την άλλη από την Apple. Βλέπει τι απόγνωση και άγνοια υπάρχει και το εκμεταλλεύεται. Καλά να πάθουν οι φαν της και καλή χώνεψη.

Τι ακριβώς πάθαμε οι φαν της και δεν το ξέρουμε? Δεν εξακολουθούμε να αγοράζουμε τις συσκευές που μας αρέσουν???

Επίσης τα android τηλέφωνα απευθύνονται σε ...ειδικούς? Αν είναι να το πω στους παππούδες και τις θείες στο σόι που έχουν όλοι τέτοια μπας και χαρούν και λίγο που τόσο καιρό μπορούν να υποτιτλίσουν τα torrents τους και δεν το ξέρουν! 😛 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Solatorobo είπε

Στην Ελλάδα έχουμε αγάπη για τα κινέζικα και ας μας ψήνουν τον εγκέφαλο.Αρκεί να είναι φθηνά με καλά specs στα χαρτιά.Το se δεν πούλησε λόγω μικρού μεγέθους.Οι περισσότεροι θέλουν μεγάλες οθόνες για σειρές, ταινίες αλλά και games.

Αυτό που λες για ψήσιμο μάλλον δεν έχεις δει το sar στο SE που είναι 1.17W/kg στο κεφάλι και 1.19W/kg στο σώμα στο USA.Απλα στην Ελλάδα δεν είμαστε Αμερικανακια και το ψάχνουμε λίγο περισσότερο

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

και έγω έχω και Mac και Windows PC Και iOS και Android αλλά δεν κάθομαι να ονομάζω τους συνομιλητές μου ηλίθιους ή όπως πολλές φορές έγραψαν, φτωχούς. Μόνοι τους τα γράφουν σε αρκετά άρθρα, μάλιστα είχαν γραφτεί σχόλια τύπου ελιτισμού προϊόντων. Ειδικά όταν αναφαίρετε ο άλλος στον υπολογιστή του ως το Mac μου ενώ είναι ένα λάπτοπ. Δεν είδα κανέναν να λέει πάω να πάρω το Surfacebook μου ή το Dell μου. Μόνο από Apple Fanatics ακούς τέτοιες εκφράσεις.

Δεν κάθεσαι να ονομάζεις του συνομιλητές σου, αλλά σε κάθε θέμα που αφορά την Apple είσαι πάντα ένας από αυτούς που θα ξεκινήσουν αυτό το πανηγύρι και θα μας τα πρήξεις με το πόσο αντί-apple έχεις γίνει και με το πόσο έχεις σωθεί που πήγες στο Android. Ειλικρινά εγώ προσωπικά ησύχασα με τις πληροφορίες που μας δίνεις. Θα κοιμηθώ το βράδυ επιτέλους ήσυχος.

Εγώ απορώ όλη μέρα δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις και να ασχοληθείς; Καλά τι ρωτάω, προφανώς δεν θα έχεις.

Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξανά πω. Οι εταιρείες και τα προϊόντα τους, και γενικότερα η τεχνολογία είναι για να μας υπηρετεί και όχι να την υπηρετούμε. Με το να βγαίνεις εσύ και ο καθένας εδώ μέσα και να τίθεστε υπέρ η κατά μίας εταιρείας είναι αν μη τι άλλο λυπηρό. Ο καθένας πράτει και αγοράζει ανάλογα με τις ανάγκες του, τα θέλω του και τα γούστα του. Δεν χρειαστήκαμε κανέναν να μας πείσει για κάτι που πιστεύει ο άλλος.

Γίνατε όλοι μαρκετίστες και ειδικοί του πληκτρολογίου. Ολόκληρες εταιρείες κολοσσοί δεν ξέρουν τι είναι καλύτερο γι αυτές και δεν έχουν ομάδες εκατοντάδων ατόμων έμπειρων και ειδικών να αξιολογήσουν και να μελετήσουν στρατηγικά την κάθε τους κίνηση. Έχουμε τον Plapouta και τους υπόλοιπους του ινσόμνια να μας ανοίξουν τα μάτια.

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...