Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν στον τομέα σου καταφέρεις να γίνεις expert τότε δεν έχεις ιδέα ποσό χαλαρά μπορείς να δουλεύεις

Και για να μην παρεξηγηθούμε να αναφέρω ένα παράδειγμα

Ενας υπάλληλος έμαθε καλό hadoobe και κάνει mass penetration στο web για συλλογή πληροφοριών

Λόγο του expertise του είναι σαν να δουλεύει στο δημόσιο …και δεν τον ενοχλεί κανένας

Αν εχεις επιλέξει εύκολες δουλειές που μπορεί να της κάνει ο κάθε ένας και είσαι αναλώσιμος τοτε συμφωνώ δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά

Είναι στο χερι σου όμως

Επεξ/σία από kostakis81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, panosno1com είπε

που υπαρχει ; (δεν λεω να καθεσαι και να σε πληρωνουν)

Δεν υπάρχει - εξαίρεση κάτι εταιρείες πχ φαρμακευτικές με θέςεις μη ευθύνης και μισθούς καμία 800-900 ευρώ για να στέλνεις τίποτα φαξ. Εξαίρεση επίσης να είσαι προϊστάμενος 50+ Οπου επίσης κάθεσαι και σε πληρώνουν. 

58 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Καλά ρε φίλε πήρες phd και χαραμίζεις τον εαυτό σου στο δημόσιο ?

Υπάρχει και χαλαρός ιδιωτικός τομέας δεν είναι κάτεργα

 

Παντού Σκατα είναι μετά συγχωρήσεως όποτε προτιμώ τα λιγότερα λεφτά και να δουλεύω όσο οφείλω στο 8ωρο μου και τέλος. Στο 99,9% του ιδιωτικου τομέα δε σε σέβονται (έχω περάσει 1-1.5 χρόνο από ιδιωτικό και άλλο ένα διάστημα κάποιων μηνών εξωτερικό όταν είχα πάρει πτυχίο), πουθενά!!!!!! Και εάν τότε ήταν Σκατα (πριν την κρίση) φαντάσου τι είναι τώρα ή τι ήταν ενδιάμεσα στην κρίση!

οποτε δε το θεωρώ χαραμισμα

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δεν υπάρχει - εξαίρεση κάτι εταιρείες πχ φαρμακευτικές με θέςεις μη ευθύνης και μισθούς καμία 800-900 ευρώ για να στέλνεις τίποτα φαξ. Εξαίρεση επίσης να είσαι προϊστάμενος 50+ Οπου επίσης κάθεσαι και σε πληρώνουν. 

Παντού Σκατα είναι μετά συγχωρήσεως όποτε προτιμώ τα λιγότερα λεφτά και να δουλεύω όσο οφείλω στο 8ωρο μου και τέλος. Στο 99,9% του ιδιωτικου τομέα δε σε σέβονται (έχω περάσει 1-1.5 χρόνο από ιδιωτικό και άλλο ένα διάστημα κάποιων μηνών εξωτερικό όταν είχα πάρει πτυχίο), πουθενά!!!!!! Και εάν τότε ήταν Σκατα (πριν την κρίση) φαντάσου τι είναι τώρα ή τι ήταν ενδιάμεσα στην κρίση!

οποτε δε το θεωρώ χαραμισμα

κανεισ λαθος

πλεον σε ολεσ τησ μεγαλες εταιριες ibm,τραπεζες,νοκια ,accenture klp παιζει αυστηρο 8ωρο 

Επεξ/σία από kostakis81
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakis81 είπε

κανεισ λαθος

πλεον σε ολεσ τησ μεγαλες εταιριες ibm,τραπεζες,klp παιζει αυστηρο 8ωρο 

Είναι εκτός του αντικειμένου μου όποτε δεν έχω ισχυρή άποψη. Βλέποντας όμως τα άτομα που σπουδάσαμε μαζί άρα είναι του τομέα μου κρίνω ότι είναι οικτρή εκμετάλλευση. 

 

Υγ καλά οι τράπεζες πάντα ήταν καλύτερα από δημόσιο δεν είναι παράδειγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Είναι εκτός του αντικειμένου μου όποτε δεν έχω ισχυρή άποψη. Βλέποντας όμως τα άτομα που σπουδάσαμε μαζί άρα είναι του τομέα μου κρίνω ότι είναι οικτρή εκμετάλλευση. 

Υγ καλά οι τράπεζες πάντα ήταν καλύτερα από δημόσιο δεν είναι παράδειγμα 

συγνωμη νωμιζα οτι εισαι it 

Μόλις τώρα, Wayward είπε

Eeeer... no...

no ? σε ποια απο τισ παραπανω εισαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δε θα πω...

Σε κανά δυο από αυτές που ανέφερες ίσως παίζει, αλλά στην πλειοψηφία μεγάλων εταιρειών δεν υπάρχει 8-ωρο ειδικά σε εκείνες που είναι σε consumer products, marketing/διαφήμιση, υπηρεσίες, κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

κανεισ λαθος

πλεον σε ολεσ τησ μεγαλες εταιριες ibm,τραπεζες,νοκια ,accenture klp παιζει αυστηρο 8ωρο 

https://left.gr/news/pano-apo-100-ergazomenoi-ektos-orarioy-sto-ktirio-ton-kokkinon-daneion-tis-peiraios

Επίσης όλες* οι μεγάλες εταιρείες σου πουλάνε ότι έχουν 8 ωρο και σε υποχρεώνουν μετά με διάφορους τρόπους να κάθεσαι.

 

*Με το ολες εννοω η πλειοψηφία*

Επεξ/σία από retard20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Wayward είπε

Φυσικά δε θα πω...

Σε κανά δυο από αυτές που ανέφερες ίσως παίζει, αλλά στην πλειοψηφία μεγάλων εταιρειών δεν υπάρχει 8-ωρο ειδικά σε εκείνες που είναι σε consumer products, marketing/διαφήμιση, υπηρεσίες, κλπ

παρακαλω γινε λιγο πιο συγκεκριμενοσ καθοσ εχουν πεσει τρελα προστιμα και τουσ κυνηγανε να φυγουν στισ 5  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένος δε μπορώ να γίνω, το γεγονός πως όντως πέφτει κυνήγι δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν τρόποι να παρακάμπτεται το τυπικό ωράριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Wayward είπε

Συγκεκριμένος δε μπορώ να γίνω, το γεγονός πως όντως πέφτει κυνήγι δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν τρόποι να παρακάμπτεται το τυπικό ωράριο

τοτε αν καθεσε σε μια τετοια δουλεια ειναι προβλημα 

ψαξε αμεσωσ για αλλου και οταν βρεισ φυγε χωρισ προυδοποιηση 

μην μου πεισ για loyalitty και ιστοριες ειναι καθηκον σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει πάνω από 8ωρο σε μεγάλη εταιρία αν δεν έχει δηλωθεί εργάνη. Είχα κάτσει μια δυο φορές 9ωρο 10ωρο γιατί ήθελα να τελειώσω κάτι πράγματα να μην τα έχω την επόμενη και μου έγινε σύσταση. Μάλιστα μετά το ανωτέρω συμβάν τα time sheets μου πήγαιναν στον διευθυντή του ΑΔ για έλεγχο. 

Ντάξει παιδιά δεν ξανακαθομαι αδηλωτη και απλήρωτη υπερωρία :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μίλησα απαραίτητα για εμένα, απλά σου λέω τι συμβαίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Και αν κάποιος φύγει ποιος σου λέει πως εκεί που θα πάει μετά θα είναι καλύτερα?

2 λεπτά πριν, chill είπε

Δεν παίζει πάνω από 8ωρο σε μεγάλη εταιρία αν δεν έχει δηλωθεί εργάνη

Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλο ρολο παιζει και η εξειδικευση σε κατι, οχι μονο ο τιτλος..εγω πχ σε 2 ιεκ πηγα, δεν εχω πτυχιο πανεπιστημιου, αλλα απασχολουμαι 15 χρονια στον ιδιο τομεα και αμοιβομαι πολυ καλα για τα δεδομενα μας

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...