Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με συλλογική αγωγή η Apple επειδή εξανάγκαζε πελάτες της να αγοράζουν νέους φορτιστές για το iPhone


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, georgepppo said:

και γιατί να μην υποστηρίζεται το aftermarket? για να αγοράζεις χρυσάφι απο την apple τα πάντα να μου πεις αλλά αφου δεν βάζουν μυαλό κάποιοι και πάνε και τα σκάνε δίνοντας στην apple περισσότερα κέρδη απο όλους τους άλλους κατασκευαστές μαζί με το 11% των πωλήσεων της αγοράς καλά τους κάνει.

Από τους μεγάλους κατασκευαστές μια χαρά υποστηρίζονται τα σχετικά αξεσουάρ! Όχι όμως και από τους πωλητές στα φανάρια... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Με αυτά και με τα άλλα με αναγκάσατε να βάλω καρδούλα στον Plapouta... 😛 

ηταν κολπο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πρόσεξες όμως τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις? Χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς κλπ που σκοπό έχουν να προκαλέσουν τις αντίστοιχες απαντήσεις, ενώ -παραδόξως- σε αυτό το topic προσπαθούμε να συζητήσουμε κάπως πιο φυσιολογικά! Το ότι 1-2 χρήστες κατά καιρούς χρησιμοποίησαν αυτές τις αναλύσεις περί elite, λεφτάδων, κλπ, δεν σημαίνει πως υπάρχουν πολλοί που συμφωνούν με κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανακυκλώνουμε ...χαζομάρες!

Να πεις πως η Apple βγάζει χρήματα ακόμη και τα λαστιχάκια που δένει τα καλώδια, να συμφωνήσουμε όλοι μαζί σου αλλά ας μην φτάνουμε στο άλλο άκρο... 😕 

Οκ, να ζητήσω συγγνώμη, δεν είναι σκοπός μου το flame οπως ξερεις , απλως θα μεινω στην τελευταία σου παράγραφο και τέλος από εμένα, πάντα φιλικά. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgepppo είπε

και γιατί να μην υποστηρίζεται το aftermarket? για να αγοράζεις χρυσάφι απο την apple τα πάντα να μου πεις αλλά αφου δεν βάζουν μυαλό κάποιοι και πάνε και τα σκάνε δίνοντας στην apple περισσότερα κέρδη απο όλους τους άλλους κατασκευαστές μαζί με το 11% των πωλήσεων της αγοράς καλά τους κάνει.

Οι μεγαλες επισημες εταιρειες μια χαρα αξιοπιστες ειναι αλλα ολως τυχαιως δεν ειναι φθηνες.

Δες για παραδειγμα τιμες καλωδιων απο Anker μερια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι αλλά τα noname καλώδια έχουν μόνο το βύσμα αλλά όχι το chip και γι αυτό εμφανίζεται το μήνυμα στις συσκευές. Και προφανώς για να έχει αυτό το chip το καλώδιο, ο κατασκευαστής πρέπει να πληρώσει κάτι στην Apple... :) 

Έτσι νομίζω κι εγώ.

Αν το δει κάποιος καλόπιστα, έχει νόημα αυτό που κάνει η Apple. Θέλει να διασφαλίσει πως δεν πρόκειται ποτέ να πάθει κάτι κάποια συσκευή της κι αυτό να πλήξει το όνομα της. Γιατί τρέχα-γύρευε αν ήταν μαϊμού το καλώδιο, αν κυκλοφορήσει η είδηση πως ψήθηκε καλώδιο ή τηλέφωνο. Την επικοινωνιακή ζημιά θα την κάνει.

Από την άλλη όμως, ως χρήστης iphone από το πρώτο μοντέλο μέχρι σήμερα, δυσκολεύομαι να παραμείνω καλόπιστος όταν το αυθεντικό έχει €25.

Και μάλιστα μόνο το καλώδιο, χωρίς το ματζαφλάρι για την πρίζα.

Πρόσφατα βρέθηκα στη Μαδρίτη κι έχασα το καλώδιο, πράγμα που το συνειδητοποίησα αργά το απόγευμα. Ψάχνοντας πανικόβλητος για μαγαζί να αγοράσω καινούριο, δεν ρίσκαρα να πάρω ένα φτηνό υπό το φόβο του "Accessory not supported". Οκ, πήρα Belkin με €15 αλλά και πάλι θεωρώ πως εν προκειμένω δεν πληρώνω ποιότητα ή απόσβεση R&D αλλά κάτι άλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως περιέργως κάτι παρόμοιο (σε πολύ μικρότερη και σοβαρή κλίμακα βέβαια) συμβαίνει με τα HTC και τους αντάπτορες  από type C σε jack. Δεν δουλεύει καμιάς εταιρίας ακόμα και από τις Brand name πχ Huawei Και θέλει το δικό της. Τράβα βρες τέτοιο αντάπτορα για HTC....

Αντιθέτως δουλεύουν μια χαρά τα third party type-C handsfree.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FELIX είπε

πανε και αγοραζουν καλωδια με 1 ευρω και μετα τους φταινε οι φοριστες.

Δηλαδή πόσο πρέπει να αξίζει ένα καλώδιο άραγε;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτει ο γίγαντας και η πτώση είναι γρηγορότερη από την άνοδο στην κορυφή. Μόνο καλά μπορούν να βγουν από αυτές τις ειδήσεις, κάτσε να δεις που οι επόμενες συσκευές θα έχουν USB Type-C, mark my words.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Εμενα του εβαζα τον φορτιστη και εγραφε " δεν αναγνωριζεται η συσκευη" 

- Μετα του γραφω " Κοψε τις μ****** γιατι θα παρω android"

- Μετα μου γραφει " οκ , αλλα για κανα 2 μηνακια μεχρι να βγει καινουργιο iphone, να ξερεις " 

Ε και ειμαστε ακομα στο περιμενε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φορτίζω 5s, 6s με τα κάτωθι:

-Φορτιστή από SonyEricsson Xperia X8, 800mAh με ανταπτοράκι 1,5€ από USB σε Lightning.

-Κάλωδιο 20cm και φορτιστή αυτοκινήτου, αμφότερα της πλάκας, στο αμάξι επίσης με το άνωθεν ανταπτοράκι.

-Καλώδιο Lightning γνήσιο αλλά με φορτιστή ό,τι βρώ στο σπίτι από ταμπλέτα και κινητά γυναίκας και κόρης, Huawei, MLS, SonyEricsson (ναι, είχα κανά δυο... καλές εποχές).

Με άλλα λόγια η επιτομή του unsupported accessory. Κανένα πρόβλημα ever.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι φαν κανενός brand. Χρησιμοποιώ ό,τι με βολέψει τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Παίζει όμως και να μην μιλάμε καν για φορτιστή εδώ; Ή η Μόνικα να στοχεύει σε βραβείο Στέλλα...

Αμερική είναι, trigger happy και άγιος ο θεός.

Επεξ/σία από Gully Foyle
Edit: typo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλακίτσα, το να έχεις ένα νορμαλ-αξιοπρεπή καλώδιο είναι απλά αυτονόητο. Ακόμα και τα original apple καλώδια, δεν τα λες ακριβά. Γενικά το να πάρεις φθηνιάρικο καλώδιο, παίζεις την ζωή της μπαταρίας σου 50-50 (υπάρχουν και χειρότερα που μπορούμε να πάθουμε). Εδώ κοιτάζουμε να αγοράζουμε καλά καλώδια usb για απλή μεταφορά δεδομένων ή καλώδια sata ας πούμε... και θα τσιγκουνευτούμε καλώδιο που έχει να κάνει με ρεύμα?

Όσο αφορά το story της κυρίας, δεν έχω καμία άποψη καθώς κλασσικά είναι απλώς ένα story και δεν έχουμε όλες τις μεταβλητές για να κρίνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Gully Foyle είπε

Φορτίζω 5s, 6s με τα κάτωθι:

-Φορτιστή από SonyEricsson Xperia X8, 800mAh με ανταπτοράκι 1,5€ από USB σε Lightning.

-Κάλωδιο 20cm και φορτιστή αυτοκινήτου, αμφότερα της πλάκας, στο αμάξι επίσης με το άνωθεν ανταπτοράκι.

-Καλώδιο Lightning γνήσιο αλλά με φορτιστή ό,τι βρώ στο σπίτι από ταμπλέτα και κινητά γυναίκας και κόρης, Huawei, MLS, SonyEricsson (ναι, είχα κανά δυο... καλές εποχές).

Με άλλα λόγια η επιτομή του unsupported accessory. Κανένα πρόβλημα ever.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι φαν κανενός brand. Χρησιμοποιώ ό,τι με βολέψει τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Παίζει όμως και να μην μιλάμε καν για φορτιστή εδώ; Ή η Μόνικα να στοχεύει σε βραβείο Στέλλα...

Αμερική είναι, trigger happy και άγιος ο θεός.

Φιλαράκι χαροπαλευεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...