Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα χάσουμε τις δουλειές μας με την κατάργηση των physical.

Έτσι είπαν οι "γυαλαδες" όταν βγήκαν τα πλαστικά ποτήρια. 

Έτσι είπαν και αυτοί που έσκαβαν για πετρέλαιο 50 άτομα με κουτάλι για τους δέκα με φτυάρι και ύστερα οι δέκα για τους 2 με μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Οκ, από εκεί που μιλούσαμε γενικά, πήγαμε στα exclusives. Τα exclusives έτσι και αλλιώς είναι κυρίως microsoft/sony οπότε ισχύει το ίδιο και για τα physical copies. Δεν έχουν ανταγωνισμό.

Όσον αφορά το ερώτημα για τo πιο ακριβό digital, καταρχήν να σου πω ότι πριν, σε προηγούμενο μήνυμα, είπε κάποιος ότι αγόρασε το rdr2 σε προσφορά στο store 43 ευρώ, γιατί βγαίνουν συνέχεια προσφορές. Αλλά συνεχίζω να σου απαντήσω, γιατί δεν μπορεί να καταλάβεις πόσο παλαβό είναι αυτό που γίνεται με τους retailers που υποστηρίζετε και νομίζετε ότι βοηθούν στις χαμηλές τιμές. Το αντίθετο ακριβώς. Όπως είπα ο retailer κρατάει την τιμή του digital στην ίδια τιμή με το physical και εξήγησα πριν για ποιο λόγο. Η αλαζονεία τους όμως δεν σταματάει εκεί. Ενώ sony και microsoft αναγκάζονται να πουλάνε msrp στο store, για να μην φύγουν οι retailers, μερικοί έως πολλοί από αυτούς πάνε και πουλάνε λιγότερο από το msrp value για να ανταγωνιστούν το digital και τους άλλους retailers. Άσε μην το ψάχνεις. Ο μεσάζοντας χωρίς πραγματική διευκόλυνση/προσφορά υπηρεσίας είναι νταβατζιλίκι.

Πρέπει να μιλάμε και για exclusives ή αλλιώς system sellers. Αν συγκρίνουμε προσφορές, πρέπει να δούμε και τις αντίστοιχες των retailers στην Αμερική (από το αμερικάνικο store το αγόρασε με αυτήν την προσφορά) . Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να δούμε τι θα γίνονταν αν όλα ήταν digital .

υ.γ. Και το ps stote μεσάζοντας είναι.

Επεξ/σία από pictorino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Talepwros είπε

Η ευκολια στο τελος κερδιζει.

Είναι κάτι που λέω πάντα στους λιγότερο έμπειρους. Ότι όλα προσαρμόζονται στον τρόπο της ζωής μας και όχι η ζωή μας σε αυτά. Όπου το επιτρέπει η τεχνολογία έτσι γίνεται και όπου δεν το επιτρέπει, απλά περιμένεις μέχρι να το επιτρέψει.

There is no going back.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pictorino είπε

Πρέπει να μιλάμε και για exclusives ή αλλιώς system sellers. Αν συγκρίνουμε προσφορές, πρέπει να δούμε και τις αντίστοιχες των retailers στην Αμερική (από το αμερικάνικο store το αγόρασε με αυτήν την προσφορά) . Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να δούμε τι θα γίνονταν αν όλα ήταν digital .

υ.γ. Και το ps stote μεσάζοντας είναι.

Όπως σου είπα ο μεσάζοντας χωρίς να προσφερει πραγματική υπηρεσία/διευκόλυνση είναι άχρηστος και πρέπει να φεύγει. Στον retail channel υπάρχουν 2 μεσάζοντες. Η εταιρεία της κονσόλας που συνεχίζει να παίρνει προμήθεια και ο retailer. Στο store υπάρχει μόνο η εταιρεία της κονσόλας η οποία προσφέρει υπηρεσία στήνοντας όλη την πλατφόρμα και πουλώντας και τις κονσόλες. Δεν υπάρχει λόγος για 2ο μεσάζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Θα χάσουμε τις δουλειές μας με την κατάργηση των physical.

Έτσι είπαν οι "γυαλαδες" όταν βγήκαν τα πλαστικά ποτήρια. 

Έτσι είπαν και αυτοί που έσκαβαν για πετρέλαιο 50 άτομα με κουτάλι για τους δέκα με φτυάρι και ύστερα οι δέκα για τους 2 με μηχανήματα.

Εδώ δε μιλάμε για εξέλιξη. Ειτε φυσικο,  είτε ψηφιακό αντίτυπο όλη η φιλοσοφια της κονσόλας ειναι online. Εδω μιλάμε για κατάργηση επιλογών. Η συζήτηση εκεί έπρεπε να κινηθεί και όχι το αν το φυσικο ή το ψηφιακό αντίγραφο βολευει τον καθένα. Δε λέω να χρησιμοποιούμε όλοι φυσικο αντίγραφο. Λέω οτι πρεπει να υπάρχει η επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Ποιος σου είπε ότι τα φυσικά αντίγραφα στις παιχνιδομηχανές δεν κάνουν online update; Πού διάβασες ότι όποιος πάρει φυσικό αντίγραφο παίζει με την πρώτη έκδοση;

Μετα απο αυτο, πιστευεις οτι πρεπει να συνεχισουμε την κουβεντα;

Τελος παντων , η γνωμη που ειναι οτι παρα τους αντιρησιες οι πιο πολλοι που παιζουν παιχνιδια δεν νοιαζονται αν θα ειναι φυσικο ή ψηφιακο, τους νοιαζει η ευκολια και η αμεσοτητα.
Υπαρχει κοσμος που η κυρια κονσολα του ειναι το κινητο και δε σε βλεπω να γκρινιαζεις που τα mobile games δεν βγαινουν σε dvd, να βγαλουμε και να bluetooth dvd player να το κανουμε pair με το κινητο μας να αλλαζουμε με ανεση τα δισκακια στο δρομο.
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όπως σου είπα ο μεσάζοντας χωρίς να προσφερει πραγματική υπηρεσία/διευκόλυνση είναι άχρηστος και πρέπει να φεύγει. Στον retail channel υπάρχουν 2 μεσάζοντες. Η εταιρεία της κονσόλας που συνεχίζει να παίρνει προμήθεια και ο retailer. Στο store υπάρχει μόνο η εταιρεία της κονσόλας η οποία προσφέρει υπηρεσία στήνοντας όλη την πλατφόρμα και πουλώντας και τις κονσόλες. Δεν υπάρχει λόγος για 2ο μεσάζοντα.

... ο οποίος 1 μεσάζοντας βγάζει το ίδιο κέρδος ή και μεγαλυτερο καποιες φορές απο τους αλλους 2...

7 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Μετα απο αυτο, πιστευεις οτι πρεπει να συνεχισουμε την κουβεντα;

Τελος παντων , η γνωμη που ειναι οτι παρα τους αντιρησιες οι πιο πολλοι που παιζουν παιχνιδια δεν νοιαζονται αν θα ειναι φυσικο ή ψηφιακο, τους νοιαζει η ευκολια και η αμεσοτητα.
Υπαρχει κοσμος που η κυρια κονσολα του ειναι το κινητο και δε σε βλεπω να γκρινιαζεις που τα mobile games δεν βγαινουν σε dvd, να βγαλουμε και να bluetooth dvd player να το κανουμε pair με το κινητο μας να αλλαζουμε με ανεση τα δισκακια στο δρομο.
 

Μην τρελαινεσαι φιλέ μου. Δε σου επιτέθηκα πριν. Αυτο το έγραψα για να σου πω οτι δε μιλάμε για σκοταδισμό ή τεχνοφοβία. Μιλάμε για επιλογές. Δεν είναι εξέλιξη το ψηφιακό, ειναι εναλλακτική του φυσικού και αντίστροφα.

Δεν παίζω mobile games και δε με απασχολεί το θεμα. Σου έγραψα τη θέση μου: θέλεις να αγοράσεις μονο ψηφιακα; Δικαίωμα σου. Το θέμα ειναι να υπαρχουν επιλογές.  Μπορεί να βρεις σε φυσικο αντίγραφο κάποια πολύ καλη προσφορά.  Γιατί να μη μπορείς να την  παρεις, αφού η κονσόλα δε θα έχει το κατάλληλο drive;

Αν θέλεις μονο ψηφιακά,  τοτε αγνόησε την ύπαρξη του.

 

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, johncorfas είπε

... ο οποίος 1 μεσάζοντας βγάζει το ίδιο κέρδος ή και μεγαλυτερο καποιες φορές απο τους αλλους 2...

Ο retailer. :P Ελπίζω να διάβασες προσεκτικά ότι έγραψα για την επιρροή των retailers που υποστηρίζετε.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Αντί να πηγαίνουμε μπροστά φίλε ,πάμε πίσω.Και όλα αυτά προς όφελος των επιχειρήσεων.Τόσο πολύ τους πείραξε το dvd ,που πάμε σε κατάργηση.Και δυστυχώς αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν μόνο τον κόσμο του gaming.Εγώ το μεταφράζω σε απόλυτο έλεγχο.

Το πάμε πίσω, μπορείς να το εξηγήσεις;

Πίσω που;

Επίσης αυτό για τον πλήρη έλεγχο, έχεις την ψευδαίσθηση ότι ήσουν ανεξέλεγκτος έως σήμερα; Αν ναι, δεν ισχύει. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η τεχνολογία είναι τέρας. Αρκεί μόνο μια φορά να μπεις στο ίντερνετ και πλέον σε γνωρίζουν. Μόνο αυτό αρκεί να ξέρεις. Έχουν προχωρήσει πολύ μπροστά τα πράγματα εδώ και χρόνια. Απλά δεν γίνεται γνωστό για ευνόητους λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ο retailer

Δεν έχει σημασία. Εκμεταλλεύεται το επιπλέον κέρδος. Ο καταναλωτής δε κερδιζει ουσιαστικά και άνθρωποι χάνουν τη δουλεια τους παράλληλα.

Σε κάθε περίπτωση δε μπορω να καταλάβω το πρόβλημα του να υπάρχει το drive και μαζί του η επιλογή απο τον αγοραστή. Γιατί τόσο ζόρι;

Για 20€ σε βάθος 4 ετίας; Δε έχει νόημα για ενα αγοραστή. Για τις εταιρείες βέβαια.... 

6 λεπτά πριν, vaskor είπε

Το πάμε πίσω, μπορείς να το εξηγήσεις;

Πίσω που;

Επίσης αυτό για τον πλήρη έλεγχο, έχεις την ψευδαίσθηση ότι ήσουν ανεξέλεγκτος έως σήμερα; Αν ναι, δεν ισχύει. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η τεχνολογία είναι τέρας. Αρκεί μόνο μια φορά να μπεις στο ίντερνετ και πλέον σε γνωρίζουν. Μόνο αυτό αρκεί να ξέρεις. Έχουν προχωρήσει πολύ μπροστά τα πράγματα εδώ και χρόνια. Απλά δεν γίνεται γνωστό για ευνόητους λόγους...

Όταν ενα μηχάνημα έχει 2 δυνατότητες και σου βγάζουν ακριβως το ίδιο με κομμένη τη μια απο αυτές. Πως το περιγραφείς;  Εξέλιξη.

Πίσω παει η δουλεια,  όχι μπροστά. Η νέα εκδοση ειναι μια κουτσουρεμενη της παλιάς.

Τα αλλά περί ανωνυμίας και ιντερνετ σωστα ειναι,  αλλά δεν έχουν απολύτως καμια σχέση με το θέμα.

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Δεν έχει σημασία. Εκμεταλλεύεται το επιπλέον κέρδος. Ο καταναλωτής δε κερδιζει ουσιαστικά και άνθρωποι χάνουν τη δουλεια τους παράλληλα.

Σε κάθε περίπτωση δε μπορω να καταλάβω το πρόβλημα του να υπάρχει το drive και μαζί του η επιλογή απο τον αγοραστή. Γιατί τόσο ζόρι;

Για 20€ σε βάθος 4 ετίας; Δε έχει νόημα για ενα αγοραστή. Για τις εταιρείες βέβαια.... 

Όταν ενα μηχάνημα έχει 2 δυνατότητες και σου βγάζουν ακριβως το ίδιο με κομμένη τη μια απο αυτές. Πως το περιγραφείς;  Εξέλιξη.

Πίσω παει η δουλεια,  όχι μπροστά. Η νέα εκδοση ειναι μια κουτσουρεμενη της παλιάς.

Τα αλλά περί ανωνυμίας και ιντερνετ σωστα ειναι,  αλλά δεν έχουν απολύτως καμια σχέση με το θέμα.

Διάβασε όλα αυτά που έχω γραψει, ειδικά προς το τέλος. Τα έχω αναλύσει όλα. Αν τα διάβασες και μου λες τα αυτά, δεν έχω κάτι να συμπληρώσω. Κανείς δεν θα μείνει χωρις δουλειά. Οι κοινωνία και οι απαιτήσεις αλλάζουν συνέχεια. Δεν μπορούμε να μένουμε στα ίδια για να πάρουμε σύνταξη από εκεί που εργαζόμαστε.

Όσο για το 20ευρο που λες, ας ήταν και 1 ευρώ, από την στιγμή που δεν το θέλω, δεν το θέλω. Αν μου δώσει την δυνατότητα να μην το έχω, θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Διάβασε όλα αυτά που έχω γραψει, ειδικά προς το τέλος. Τα έχω αναλύσει όλα. Αν τα διάβασες και μου λες τα αυτά, δεν έχω κάτι να συμπληρώσω. Κανείς δεν θα μείνει χωρις δουλειά. Οι κοινωνία και οι απαιτήσεις αλλάζουν συνέχεια. Δεν μπορούμε να μένουμε στα ίδια για να πάρουμε σύνταξη από εκεί που εργαζόμαστε.

Όσο για το 20ευρο που λες, ας ήταν και 1 ευρώ, από την στιγμή που δεν το θέλω, δεν το θέλω. Αν μου δώσει την δυνατότητα να μην το έχω, θα το κάνω.

Οι κονσόλες δε βγαίνουν για σένα. Βγαίνουν για όσο το δυνατό ευρύτερο κοινό. Εγώ το ήθελα σε γκρι, αλλά το βγάζουν μόνο μαυρο και άσπρο το PS4 pro. Ηθελα δίσκο 2ΤΒ, αλλά αναγκάστηκα να αλλάξω τον εσωτερικό του, τον οποίο πλήρωσα εξτρά. Δε βγήκα να διαμαρτυρηθώ. Εφόσον υπάρχουν οι δυνατότητες να το φέρω στα μέτρα μου δε με πειράζει. Θα μπορώ να κάνω το ίδιο και στη κονσόλα του άρθρου;... Πχ να βάλω drive... Δε νομίζω. 

Νομίζεις ότι δεν το ξέρουν οι εταιρείες ότι αρκετά μεγάλο ποσοστό αγοράζει φυσικά αντίγραφα; Αν δεν είχαν πωλήσεις δε θα κυκλοφορούσαν. Ξέρουν ότι χάνουν λεφτά και τα ψηφιακά είναι το μέλλον γι αυτές. Έτσι μεγιστοποιούν τα κέρδη. Χέστηκ@ν για το αν εσή βολεύεσαι και δε θέλεις να σηκωθείς από τον καναπέ για να αλλάξεις δισκάκι. Κάθε φάκα θέλει και τυρί.

Ξαναρωτάω: τί σε πειράζει η ύπαρξη του optical drive; Μη μου παρουσιάζεις το digital σαν τεχνολογική εξέλιξη γιατί δεν είναι. Ψηφιακό περιεχόμενο υπάρχει από τότε που εφευρέθηκε το internet. Η έννοια του store υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια.

Απλά οι εταιρείες θέλουν να παίρνουν μόνες τους τα κέρδη από τους χρήστες και να κόψουν τα μεταχειρισμένα. Αν αυτό το βαπτίζεις ελξέλιξη, τότε συμφωνώ: εξελισσουν τα κέρδη τους σε βάρος του καταναλωτή. Εκεί που αγόραζα 5 παιχνίδια και τα αντάλλαζα με άλλα 5 και έπαιζα συνολικά 10 (νόμιμα και σωστά), τώρα θα αγοράσω 10 παιχνίδια ξοδεύοντας διπλάσια χρήματα. Ουάου! Πραγματικά ένοιωσα ότι βγήκα από σπηλιά και μπήκα στο πολιτισμό και την τεχνολογική εξέλιξη!...

Πάντα να πολεμάς για περισσότερες επιλογές ακόμα κι αν δε θα τις χρησιμοποιήσεις. Αυτό είναι και η βασική αρχή της ελευθερίας.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταβαθος εξελιξη ειναι και αυτο. Δες δισκετα-->cd-->DVD-->USB stick-->cloud.

Mε το digital σε ολες τις χωρες μπορεις να παιξεις αμα κανεις log in. Εκτος απο Βορειο Κορεα και κατι αφρικανικες υποσαχαριες, αντε και το ΙΡαν...!

Physical πρεπει να το κουβαλας μαζι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Οι κονσόλες δε βγαίνουν για σένα. Βγαίνουν για όσο το δυνατό ευρύτερο κοινό. Εγώ το ήθελα σε γκρι, αλλά το βγάζουν μόνο μαυρο και άσπρο το PS4 pro. Ηθελα δίσκο 2ΤΒ, αλλά αναγκάστικα να αλλάξω τον εσωτερικό του, τον οποίο πλήρωσα. Δε βγήκα να διαμαρτυρηθώ. Εφόσον υπάρχουν οι δυνατότητες να το φέρω στα μέτρα μου δε με πειράζει.Νομίζεις ότι δεν το ξέρουν οι εταιρείες ότι αρκετά μεγάλο ποσοστό αγοράζει φυσικά αντίγραφα; Αν δεν είχαν πωλήσεις δε θα κυκλοφορούσαν. 

Ξαναρωτάω: τί σε πειράζει η ύπαρξη του optical drive; Μη μου παρουσιάζεις το digital σαν τεχνολογική εξέλιξη γιατί δεν είναι. Ψηφιακό περιεχόμενο υπάρχει από τότε που εφευρέθηκε το internet. Η έννοια του store υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια.

Απλά οι εταιρείες θέλουν να παίρνουν μόνες τους τα κέρδη από τους χρήστες και να κόψουν τα μεταχειρισμένα. Αν αυτό το βαπτίζεις ελξέλιξη, τότε συμφωνώ: εξελισσουν τα κέρδη τους σε βάρος του καταναλωτή. Εκεί που αγόραζα 5 παιχνίδια και τα αντάλλαζα με άλλα 5 και έπαιζα συνολικά 10 (νόμιμα και σωστά), τώρα θα αγοράσω 10 παιχνίδια ξοδεύοντας διπλάσια χρήματα. Ουάου! Πραγματικά ένοιωσα ότι βγήκα από σπηλιά και μπήκα στο πολιτισμό και την τεχνολογική εξέλιξη!...

Δεν είναι ότι απαίτησα να βγει χωρίς drive. Και προφανώς δεν διάβασες τίποτα από αυτά που είπα για το digital σε προηγούμενα ποστ λίγο πιο πάνω.

Θα σου απαντήσω λοιπόν μόνο για το drive (το έχω κάνει και άλλες φορές για άλλους, και κάπου καταντάει κουραστικό στον καθένα που μπαίνει να το ξεκαθαρίζω).

Έχεις καταλάβει ότι δεν έχω εγώ την απαίτηση να βγει χωρίς drive αλλά έχετε εσείς (όχι εσύ προσωπικά) να μην βγει; Βγαίνει λοιπόν επιλογή χωρίς drive και πέσατε πανω όλοι για την κίνηση αυτή. Ήρθα εγώ πιο πριν να σας πω γιατί βγάζετε Drive; ΌΧΙ. Τώρα που βγάζει επιλογή και για μένα γιατί φέρεστε φασιστικά (όχι εσύ προσωπικά ξαναλέω) και λέτε κακώς βγαίνει; Ρε συ πραγματικά αυτό το πράγμα με τους ανθρώπους που βλέπουν τα πράγματα τόσο ανάποδα σε σημείο που να λένε το αντίθετο από αυτό που ισχύει, συνεχίζει ακόμη και σήμερα να με εντυπωσιάζει. Εγώ αυτό που απαιτώ είναι να σεβαστείς την επιλογή που μου δίνουν.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...