Προς το περιεχόμενο

Tο νέο disc-less Xbox αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Kαταβαθος εξελιξη ειναι και αυτο. Δες δισκετα-->cd-->DVD-->USB stick-->cloud.

Mε το digital σε ολες τις χωρες μπορεις να παιξεις αμα κανεις log in. Εκτος απο Βορειο Κορεα και κατι αφρικανικες υποσαχαριες, αντε και το ΙΡαν...!

Physical πρεπει να το κουβαλας μαζι σου!

Επιλογές είναι όχι εξέλιξη. Το cloud προυποθέτει ότι έχεις internet και ότι τα δεδομένα σου δε σε πειράζει αν πέσουν σε λάθος χέρια. Οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικά τους cloud... Δεν είναι τυχαίο.

Καλό είναι να συνυπάρχουν όλα αυτά και ο καθένας διαλέγει ότι τον βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, johncorfas είπε

Επιλογές είναι όχι εξέλιξη. Το cloud προυποθέτει ότι έχεις internet και ότι τα δεδομένα σου δε σε πειράζει αν πέσουν σε λάθος χέρια. Οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικά τους cloud... Δεν είναι τυχαίο.

Καλό είναι να συνυπάρχουν όλα αυτά και ο καθένας διαλέγει ότι τον βολεύει.

Πριν απαντήσεις σε αυτό που απάντησα κράτα το τελευταίο που είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είναι ότι απαίτησα να βγει χωρίς drive. Και προφανώς δεν διάβασες τίποτα από αυτά που είπα για το digital σε προηγούμενα ποστ λίγο πιο πάνω.

Θα σου απαντήσω λοιπόν μόνο για το drive (το έχω κάνει και άλλες φορές για άλλους, και κάπου καταντάει κουραστικό στον καθένα που μπαίνει να το ξεκαθαρίζω).

Έχεις καταλάβει ότι δεν έχω εγώ την απαίτηση να βγει χωρίς drive αλλά έχετε εσείς (όχι εσύ προσωπικά) να μην βγει; Βγαίνει λοιπόν επιλογή χωρίς drive και πέσατε πανω όλοι για την κίνηση αυτή. Ήρθα εγώ πιο πριν να σας πω γιατί βγάζετε Drive; ΌΧΙ. Τώρα που βγάζει επιλογή και για μένα γιατί φέρεστε φασιστικά (όχι εσύ προσωπικά ξαναλέω) και λέτε κακώς βγαίνει; Ρε συ πραγματικά αυτό το πράγμα με τους ανθρώπους που βλέπουν τα πράγματα τόσο ανάποδα σε σημείο που να λένε το αντίθετο από αυτό που ισχύει, συνεχίζει ακόμη και σήμερα να με εντυπωσιάζει. Εγώ αυτό που απαιτώ είναι να σεβαστείς την επιλογή που μου δίνουν.

Δε με πειράζει να βγει έκδοση χωρίς drive, αρκεί να μην είναι η μόνη έκδοση. Προσωπικά, από την εμπειρία μου με επιχειρήσεις ξέρω ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα γίνονται βάσει προγραμματισμού. Εύχομαι ο κόσμος να αποδείξει στη MS ότι χρειάζονται ΚΑΙ το drive. Έτσι θα υπάρχει και η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμένα πάλι πιο πολύ με νοιάζει που δεν θα παίζει UHD δίσκους με movies κλπ παρά το ότι τα games θα έρχονται ψηφιακά... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πριν απαντήσεις σε αυτό που απάντησα κράτα το τελευταίο που είπες

Φυσικά και το κρατάω. Εγώ δε το έγραψα;

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Εμένα πάλι πιο πολύ με νοιάζει που δεν θα παίζει UHD δίσκους με movies κλπ παρά το ότι τα games θα έρχονται ψηφιακά... :)

Αυτό κάποιοι το λένε "εξέλιξη"...

10 σελίδες σχόλια και ακόμα "εξέλιξη" λένε. Η κουτσουρεμένη έκδοση είναι "εξέλιξη"... F@ck logic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johncorfas είπε

Δε με πειράζει να βγει έκδοση χωρίς drive, αρκεί να μην είναι η μόνη έκδοση. Προσωπικά, από την εμπειρία μου με επιχειρήσεις ξέρω ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα γίνονται βάσει προγραμματισμού. Εύχομαι ο κόσμος να αποδείξει στη MS ότι χρειάζονται ΚΑΙ το drive. Έτσι θα υπάρχει και η επιλογή.

Ναι αλλά πριν μου έλεγες τι σε πειράζει να υπάρχει πάντα drive. Τέσπα. Έχει γίνει χειρότερο και από τον Αρμαγεδδών το θέμα. Είναι κάπως σουρεαλιστικά όλα αυτά που διαβάζω. Θα χάσουμε την πρόσβαση  σε φθηνά παιχνίδια με το driveless. Το λένε σαν δεδομένο. Αυτό δεν μπορεί να γίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αν πάει να γίνει τότε η αγορά θα αλλάξει πάλι. Αυτό είναι το δεδομένο.

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εμένα πάλι πιο πολύ με νοιάζει που δεν θα παίζει UHD δίσκους με movies κλπ παρά το ότι τα games θα έρχονται ψηφιακά... :)

Θα κατεβάζεις την UHD ταινία. Άλλο το Streaming που δεν είναι καλή ποιότητα και άλλο το download. Τα dvd club έτσι και αλλιώς θα κλείσουν. Αυτό είναι σίγουρο. Οπότε ο τρόπος για πιο υψηλή ποιότητα από το streaming, νομοτελειακά, θα βρεθεί. Και αυτό είναι εξέλιξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι αλλά πριν μου έλεγες τι σε πειράζει να υπάρχει πάντα drive. Τέσπα. Έχει γίνει χειρότερο και από τον Αρμαγεδδών το θέμα. Είναι κάπως σουρεαλιστικά όλα αυτά που διαβάζω. Θα χάσουμε την πρόσβαση  σε φθηνά παιχνίδια με το driveless. Το λένε σαν δεδομένο. Αυτό δεν μπορεί να γίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αν πάει να γίνει τότε η αγορά θα αλλάξει πάλι. Αυτό είναι το δεδομένο.

Στην περίπτωση που μιλάμε για μία έκδοση της κονσόλας, με πειράζει. Πιστέυω ότι γι αυτό το κάνουν. Όποιος βάλει λίγο το μυαλό του να σκεφτεί, το ίδιο θα πει. Αν πετύχει το πείραμα αυτό θα κάνουν. Οικονομικά τους συμφέρει.

Αν χαθεί η επιλογή, τότε σίγουρα δεν είναι θετικό και για τις τιμές. Γι αυτό είμαι και κατά.

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, johncorfas said:

 

Αυτό κάποιοι το λένε "εξέλιξη"...

10 σελίδες σχόλια και ακόμα "εξέλιξη" λένε. Η κουτσουρεμένη έκδοση είναι "εξέλιξη"... F@ck logic...

Κοίτα, αν μιλούσαμε για μια κονσόλα που θα ήταν αυστηρά και μόνο για games ή αντε και κάνα online content, δεν θα με ένοιαζε και τόσο αν δεν είχε optical drive.

Το Xbox  όμως πλασάρεται και σαν ένα "οικιακό" σύστημα που το βάζεις στο καθιστικό και κάνει πολλά άλλα πράγματα εκτός από το να παίζει games. Και ειδικά για το θέμα των UHD δίσκων ήταν και είναι ένας από τους καλύτερους players που κυκλοφορούν στην αγορά (και σε καλή τιμή)! Καλό το Netflix κλπ αλλά την ποιότητα που σου δίνει ένας UHD δίσκος στην εικόνα και τον ήχο, δεν μπορείς -ακόμη- να τα έχεις μέσα από το streaming. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johncorfas είπε

Στην περίπτωση που μιλάμε για μία έκδοση της κονσόλας, με πειράζει. Πιστέυω ότι γι αυτό το κάνουν. Όποιος βάλει λίγο το μυαλό του να σκεφτεί, το ίδιο θα πει. Αν πετύχει το πείραμα αυτό θα κάνουν. Οικονομικά τους συμφέρει.

Αν χαθεί η επιλογή, τότε σίγουρα δεν είναι θετικό. Γι αυτό είμαι και κατά.

Το έχω αναλύσει διεξοδικά. Ο φόβος σου, έμενα προσωπικά μου φαίνεται παράλογος. Αν σου φαίνεται ότι οι αναλύσεις που έχω κάνει, τις έκανα βλέποντας survivor, τότε πάσο. Το πείραμα αν πετύχει σημαίνει ότι εμείς το θέλουμε. Άρα είναι επιλογή μας. Πάντως εκεί που μου έδωσες την ελευθερίας της επιλογής, στο τέλος μου την πήρες πίσω πάλι, λόγω των φόβων σου. Τι διαφορά έχει πάλι αυτό από αυτό που έλεγα πριν ότι δεν μας αφήνετε επιλογή, και απαιτείτε; Και πόσο αντίθετο είναι από αυτό που έλεγες ότι εμείς απαιτούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Κοίτα, αν μιλούσαμε για μια κονσόλα που θα ήταν αυστηρά και μόνο για games ή αντε και κάνα online content, δεν θα με ένοιαζε και τόσο αν δεν είχε optical drive.

Το Xbox  όμως πλασάρεται και σαν ένα "οικιακό" σύστημα που το βάζεις στο καθιστικό και κάνει πολλά άλλα πράγματα εκτός από το να παίζει games. Και ειδικά για το θέμα των UHD δίσκων ήταν και είναι ένας από τους καλύτερους players που κυκλοφορούν στην αγορά (και σε καλή τιμή)! :) 

Εκεί εχεις μέινει εσύ;!...

Τώρα εξελιχθήκαμε. Τέρμα αυτό το marketing. Θα ανοίξουν άλλο project με άλλο επιχείρημα. Μια ζωή η ίδια microsoft... Ξεχνάει την επόμενη μέρα αυτά που έιπε την προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κοίτα, αν μιλούσαμε για μια κονσόλα που θα ήταν αυστηρά και μόνο για games ή αντε και κάνα online content, δεν θα με ένοιαζε και τόσο αν δεν είχε optical drive.

Το Xbox  όμως πλασάρεται και σαν ένα "οικιακό" σύστημα που το βάζεις στο καθιστικό και κάνει πολλά άλλα πράγματα εκτός από το να παίζει games. Και ειδικά για το θέμα των UHD δίσκων ήταν και είναι ένας από τους καλύτερους players που κυκλοφορούν στην αγορά (και σε καλή τιμή)! Καλό το Netflix κλπ αλλά την ποιότητα που σου δίνει ένας UHD δίσκος στην εικόνα και τον ήχο, δεν μπορείς -ακόμη- να τα έχεις μέσα από το streaming. :) 

Μα δεν σταματά η κυκλοφορία της άλλης έκδοσης. Και ούτε αναμένεται να γίνει για πολλά χρόνια ακόμη. Οπότε όσο είναι ακόμη ανοικτά τα dvd club είσαι καλυμμένος. Μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει αρκετά πράγμα στο Online content.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Το έχω αναλύσει διεξοδικά. Ο φόβος σου, έμενα προσωπικά μου φαίνεται παράλογος. Αν σου φαίνεται ότι οι αναλύσεις που έχω κάνει, τις έκανα βλέποντας survivor, τότε πάσο. Το πείραμα αν πετύχει σημαίνει ότι εμείς το θέλουμε. Άρα είναι επιλογή μας. Πάντως εκεί που μου έδωσες την ελευθερίας της επιλογής, στο τέλος μου την πήρες πίσω πάλι, λόγω των φόβων σου. Τι διαφορά έχει πάλι αυτό από αυτό που έλεγα πριν ότι δεν μας αφήνετε επιλογή, και απαιτείτε; Και πόσο αντίθετο είναι από αυτό που έλεγες ότι εμείς απαιτούμε.

Με την ίδια λογική ψήφισε μία φορά στα 18 ένα κόμμα και η ψήφο σου να ανανεώνεται αυτόματα κάθε 4ετία... Η επιλογή πρέπει να υπάρχει πάντα και να ανεώνεται για να είναι πραγματική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kluader είπε

Ακόμα κάποιος δεν έχει σχολιάσει τον λόγο που δεν υπάρχουν διαφορετικά stores στις κονσόλες όπως υπάρχουν στο pc (πχ steam, humble bundle, gog κλπ);

διοτι οι 3rd party publishers πρεπει να παρουν αδεια απο τις SONY/MS για να πουλησουν τα παιχνιδια τους στην δικια τους κλειστη πλατφορμα. οτι γινεται και με τα google services στα android κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Μα δεν σταματά η κυκλοφορία της άλλης έκδοσης. Και ούτε αναμένεται να γίνει για πολλά χρόνια ακόμη. Οπότε όσο είναι ακόμη ανοικτά τα dvd club είσαι καλυμμένος. Μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει αρκετά πράγμα στο Online content.

Αυτό που το ξέρεις; Πηγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...