Προς το περιεχόμενο

Οριο κατάθεσης μετρητών χωρίς έλεγχο


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Και ένα εκατομμύριο να πας για κατάθεση,  θα πάρουν τα απαραίτητα στοιχεία που θα τους προσκομίσεις για να δικαιολογηθεί το ποσό και μετά θα αναφέρουν την συναλλαγή στην αρμόδια αρχή που είπαμε.

Δεν ειναι ακριβως ετσι.Αν δεν υπαρχουν καποια μινιμουμ εγγραφα,δεν θα παρουν καθολου τα λεφτα γιατι θεωρητικα μπορει να βρεθουν και οι ιδιοι μπλεγμενοι σε ξεπλυμα.

Ο κανονας ειναι οτι εξεταζεται το προφιλ του πελατη,πχ αν εμφανιστει ο Μητσαρας που δουλευει part-time στο Μασουτη με 1.000.000 μετρητα,θα τον πεταξουν εξω και θα κλειδωσουν κιολας για να μην ξαναμπει μεσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Συμφωνω αντε πεστο ομως σε αυτους.

Εδω η μιση Ελλαδα χρωσταει και καθε μερα εχει 5-6 τηλεφωνα απο εισπρακτικες για ληξιπροθεσμες οφειλες.

Κανε ενα τσεκαρισμα στον καδο των atm και δες τα υπολοιπα των λογαριασμων του κοσμου και θα καταλαβεις.

Δε μπορώ να ξέρω τα οικονομικά του καθενός 

Πάντως για τα δικά μου ξέρω ότι στάνταρ αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω ανάλωση κεφαλαίου πάνω από 50 χιλιάρικα , ενώ στα 15+ χρόνια που δουλεύω έχω σηκώσει 1000% αυτό το ποσό (και πιθανόν πολύ παραπάνω) σε μετρητά 

Αν λοιπόν σήμερα βάλω από ένα ΑΤΜ ένα τέτοιο ποσό σε λογαριασμό μου, θα μου κάνουν τα μούτρα κρέας (για να μη γράψω τι θα μου αερίσουν)

Με άλλα λόγια αν αύριο το πρωί θες να σου ασπρίσω ένα 50ρικο, πολύ ευχαρίστως :P :P :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ν λοιπόν σήμερα βάλω από ένα ΑΤΜ ένα τέτοιο ποσό σε λογαριασμό μου, θα μου κάνουν τα μούτρα κρέας (για να μη γράψω τι θα μου αερίσουν)

Εισαι αφελης.Αυτο που περιγραφεις ειναι ο ορισμος της ασυνηθιστης συναλλαγης.Εκτος αν συνηθιζεις να πηγαινεις να κανεις τετοιες καταθεσεις και μαλιστα σε ΑΤΜ.

Και νομιζεις οτι εισαι νομιμος,αλλα αν σε πιασει ο εφορος στα χερια του,εσυ θα μεινεις να κουνας τα χερια και αυτος να βαζει προστιμα.

Θα βλεπει λ.χ. τις προθεσμιακες να ανοιγουν/κλεινουν και θα τις αθροιζει ως καταθεσεις και θα σου ζηταει να δικαιολογησεις τα λεφτα.

Θα βλεπει να σου βαζουν 500 ευρω για τον μπογιατζη και θα σου λεει "ξεπλυμα βρωμικου χρηματος"

Ου μπλεξεις κυριοι.....

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε μπορώ να ξέρω τα οικονομικά του καθενός 

Πάντως για τα δικά μου ξέρω ότι στάνταρ αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω ανάλωση κεφαλαίου πάνω από 50 χιλιάρικα , ενώ στα 15+ χρόνια που δουλεύω έχω σηκώσει 1000% αυτό το ποσό (και πιθανόν πολύ παραπάνω) σε μετρητά 

Αν λοιπόν σήμερα βάλω από ένα ΑΤΜ ένα τέτοιο ποσό σε λογαριασμό μου, θα μου κάνουν τα μούτρα κρέας (για να μη γράψω τι θα μου αερίσουν)

Με άλλα λόγια αν αύριο το πρωί θες να σου ασπρίσω ένα 50ρικο, πολύ ευχαρίστως :P :P :P

Αναλωση κεφαλαιου δεν υφισταται πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Εισαι αφελης.Αυτο που περιγραφεις ειναι ο ορισμος της ασυνηθιστης συναλλαγης.Εκτος αν συνηθιζεις να πηγαινεις να κανεις τετοιες καταθεσεις και μαλιστα σε ΑΤΜ.

Και νομιζεις οτι εισαι νομιμος,αλλα αν σε πιασει ο εφορος στα χερια του,εσυ θα μεινεις να κουνας τα χερια και αυτος να βαζει προστιμα.

Θα βλεπει λ.χ. τις προθεσμιακες να ανοιγουν/κλεινουν και θα τις αθροιζει ως καταθεσεις και θα σου ζηταει να δικαιολογησεις τα λεφτα.

Θα βλεπει να σου βαζουν 500 ευρω για τον μπογιατζη και θα σου λεει "ξεπλυμα βρωμικου χρηματος"

Ου μπλεξεις κυριοι.....

Προφανώς και δε θα το έκανα μπαμ και κάτω 

Από εκεί και πέρα, δε καταλαβαίνω τα υπόλοιπα που γράφεις 

Μια χαρά θα μπορούσα να δικαιολογήσω ένα τέτοιο ποσόν κατατεθειμένο από εμένα τον ίδιο 

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

Αναλωση κεφαλαιου δεν υφισταται πλεον

Δηλαδή θες να πεις ότι εγώ σήμερα αν αγοράσω ένα σπίτι θα πληρώσω τεκμήρια για τα χρήματα που θα δώσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Δεν ειναι ακριβως ετσι.Αν δεν υπαρχουν καποια μινιμουμ εγγραφα,δεν θα παρουν καθολου τα λεφτα γιατι θεωρητικα μπορει να βρεθουν και οι ιδιοι μπλεγμενοι σε ξεπλυμα.

Ο κανονας ειναι οτι εξεταζεται το προφιλ του πελατη,πχ αν εμφανιστει ο Μητσαρας που δουλευει part-time στο Μασουτη με 1.000.000 μετρητα,θα τον πεταξουν εξω και θα κλειδωσουν κιολας για να μην ξαναμπει μεσα.

Αν βρει τραπεζα ο Μητσαρας που θα αρνηθει καταθεση 100000 (οχι 1000000) μετρητα να ερθει να μας πει ποια ειναι...η τραπεζα θα παρει τα λεφτα με τα απαραιτητα χαρτια για να ειναι καλλυμενη και μετα θα αφησει τον Μητσαρα και την εφορια να τα βρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφέρω προσωπική εμπειρία.

τον περασμένο Μάιο, λόγω γάμου, έκανα 2 καταθέσεις 1000 και 1500 ευρώ σε διάστημα 2 εβδομάδων μεταξύ τους.

Ερωτήθηκα και στις 2 (Εθνική Τράπεζα, σε 2 διαφορετικά καταστήματα). Σημειώνω πως διατηρούσα λογαριασμό πτώμα στην Εθνική (με..ψιλά μέσα) μιας και συνεργάζομαι με άλλη Τράπεζα.

Τη δεύτερη φορά, υποψιασμένος, παρουσίασα χαρτί ανάληψης (έχει και έξοδα ο γάμος, όχι μόνο έσοδα) από την άλλη Τράπεζα.

Δεν αρνήθηκαν την κατάθεση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

μεταφέρω προσωπική εμπειρία.

τον περασμένο Μάιο, λόγω γάμου, έκανα 2 καταθέσεις 1000 και 1500 ευρώ σε διάστημα 2 εβδομάδων μεταξύ τους.

 Ερωτήθηκα και στις 2 (Εθνική Τράπεζα, σε 2 διαφορετικά καταστήματα). Σημειώνω πως διατηρούσα λογαριασμό πτώμα στην Εθνική (με..ψιλά μέσα) μιας και συνεργάζομαι με άλλη Τράπεζα.

 Τη δεύτερη φορά, υποψιασμένος, παρουσίασα χαρτί ανάληψης (έχει και έξοδα ο γάμος, όχι μόνο έσοδα) από την άλλη Τράπεζα.

 Δεν αρνήθηκαν την κατάθεση πάντως.

Από προσωπική εμπειρία σου λέω πάντως ότι έχω έναν λογαριασμό που (είναι μισθοδοσίας πάντως) στην ΕΤΕ και γίνεται φυσαρμόνικα συνέχεια (από 3ψήφιο νούμερο σε 4ψήφιο κοντά στα 5 ψηφία και μετά πάλι 3ψήφιο κ.ο.κ.) και δε με έχει ρωτήσει ποτέ κανείς τίποτα  

Και πάλι την ερώτηση δε τη καταλαβαίνω

Τι πάει να πει "ρωτήθηκα" 

Αν πεις τα είχα σπίτι μου τι θα σου πούνε δηλαδή ; 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Από προσωπική εμπειρία σου λέω πάντως ότι έχω έναν λογαριασμό που (είναι μισθοδοσίας πάντως) στην ΕΤΕ και γίνεται φυσαρμόνικα συνέχεια (από 3ψήφιο νούμερο σε 4ψήφιο κοντά στα 5 ψηφία και μετά πάλι 3ψήφιο κ.ο.κ.) και δε με έχει ρωτήσει ποτέ κανείς τίποτα  

 Και πάλι την ερώτηση δε τη καταλαβαίνω

Τι πάει να πει "ρωτήθηκα" 

Αν πεις τα είχα σπίτι μου τι θα σου πούνε δηλαδή ; 

Ρωτήθηκα που τα βρήκα. Για την ακρίβεια "πως ήλθαν τα χρήματα αυτά στην κατοχή σας". 

Έγραψα πως δεν αρνήθηκαν την κατάθεση.

δεν γνωρίζω, προσωπικά, για μεγαλύτερα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koeltzakoatl είπε

Ρωτήθηκα που τα βρήκα. Για την ακρίβεια "πως ήλθαν τα χρήματα αυτά στην κατοχή σας". 

Έγραψα πως δεν αρνήθηκαν την κατάθεση.

 δεν γνωρίζω, προσωπικά, για μεγαλύτερα ποσά.

Δεν είπα ότι λες ψέματα, προς Θεού 

Απορώ όμως με την ερώτηση, καθώς μιλάμε για γελοία ποσά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σχετικοι κανονες δεν οριζουν απολυτα ποσα,πχ αν καποιος παει και καταθετει 5 € επαναλαμβανομενα,ακομα κι αυτο ειναι υποπτο, συμφωνα με τους κανονισμους

Φυσικα στο τελος της ημερας δεν σημαινει οτι ολες αυτες οι περιπτωσεις θα διερευνηθουν σε βαθος,θα μπουν καποια φιλτρα...αλλα το σιγουρο ειναι οτι καταγραφονται και can be used against you αν με αλλη αφορμη ερθει το ονομα σου στην επιφανεια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Από προσωπική εμπειρία σου λέω πάντως ότι έχω έναν λογαριασμό που (είναι μισθοδοσίας πάντως) στην ΕΤΕ και γίνεται φυσαρμόνικα συνέχεια (από 3ψήφιο νούμερο σε 4ψήφιο κοντά στα 5 ψηφία και μετά πάλι 3ψήφιο κ.ο.κ.) και δε με έχει ρωτήσει ποτέ κανείς τίποτα  

Και πάλι την ερώτηση δε τη καταλαβαίνω

Τι πάει να πει "ρωτήθηκα" 

Αν πεις τα είχα σπίτι μου τι θα σου πούνε δηλαδή ; 

Οκ, ανα κάποιο χρονικό διάστημα ζητάνε χαρτιά για το που μένεις, τι δουλειά κάνεις και εκκαθαριστικό. Αυτό μπορεί να το δει η εφορία. Στην πράξη δε γίνεται κάτι... Θα γίνει αν εμφανίσεις αυτοκίνητα και σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Ρωτήθηκα που τα βρήκα. Για την ακρίβεια "πως ήλθαν τα χρήματα αυτά στην κατοχή σας". 

Έγραψα πως δεν αρνήθηκαν την κατάθεση.

δεν γνωρίζω, προσωπικά, για μεγαλύτερα ποσά.

Μπορείς να γράψεις σαν δικαιολογία οι μου τα έδωσε ο γκόμενος μου (γαμησι^^ικα ) δεν θα σου πουν τίποτα

Σε κάθε περίπτωση είναι γελοίο ποσό και μην μασάς καθόλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ather είπε

Οκ, ανα κάποιο χρονικό διάστημα ζητάνε χαρτιά για το που μένεις, τι δουλειά κάνεις και εκκαθαριστικό. Αυτό μπορεί να το δει η εφορία. Στην πράξη δε γίνεται κάτι... Θα γίνει αν εμφανίσεις αυτοκίνητα και σπίτια.

Άλλο κουλό και αυτό δηλαδή το ότι ζητάνε απόδειξη ΔΕΗ και ΟΤΕ και τηλεφώνου τι θέλουν να δουν ακριβώς? Αφού η φορολογική δήλωση που είναι το πιο επίσημο έγγραφο αναγράφει την διεύθυνση και το άφμ και τα πάντα όλα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...